Номер провадження: 33/813/1557/24
Номер справи місцевого суду: 518/29/24
Головуючий у першій інстанції Тарасенко М. С.
Доповідач Коновалова В. А.
Іменем України
30.09.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Коновалової В.А.,
з участю секретаря судового засідання - Чеботар А.Г.,
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Одеса в залі суду апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
на постанову Ширяївського районного суду Одеської області від 24 квітня 2024 року, у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Короткий зміст постанови суду першої інстанції
Постановою Ширяївського районного суду Одеської області від 24 квітня 2024 року притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Стягнуто судовий збір на користь держави у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
В апеляційній скарзі особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , просить постанову Ширяївського районного суду Одеської області від 24 квітня 2024 року у справі № 518/29/24 скасувати та закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
(1) Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Апеляційна скарга вмотивована тим, що ОСОБА_1 та його захисник не були повідомлені судом про дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є грубим порушенням права на захист. Твердження суду про своєчасне сповіщення про дату та час судового засідання 24.04.2024 року не відповідають дійсності. Вину у вчиненні адміністративного правопорушення ОСОБА_1 не визнає, оскільки 24.12.2023 року о 18 год. 26 хв. в смт. Ширяєве по вул. Шевченка будь-яким транспортним засобом, у тому числі - автомобілем марки RENAULT LOGAN, д.н.з. НОМЕР_1 , не керував, наголошує, що на відеозаписі не зафіксовано факту керування автомобілем марки RENAULT LOGAN, д.н.з. НОМЕР_2 , саме ОСОБА_1 . Зазначає, що обов?язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 130 КУпАП, є зафіксована у встановлений законом спосіб відмова водія від огляду на стан сп?яніння на місці зупинки транспортного засобу поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
В судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , підтримав доводи апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає необхідним зазначити таке.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).
Згідно з положеннями ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги, але не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Виконання даного пункту Правил дорожнього руху є обов'язком водія, а не його правом, за відмову від виконання якого передбачена адміністративна відповідальність, незалежно від того водій перебував у стані сп'яніння чи ні.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, до суду надано протокол серії ААД № 067865 від 24 грудня 2023 року, пояснення свідків, диск з відеозаписами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 067865 від 24 грудня 2023 року, 24.12.2023 року о 18 год. 26 хв., по вул. Шевченка, смт Ширяєве, водій ОСОБА_1 , керував автомобілем RENAULT LOGAN д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, порушення координації рухів, почервоніння очей, від проходження медичного огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу відмовився, у присутності двох свідків, відеофіксація на бодікамери 000008 та 000010, чим порушив вимоги 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначені свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від пояснень по суті порушення та від підпису протоколу про адміністративне правопорушення відмовився.
Приймаючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що вина порушника ОСОБА_1 в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, підтверджуються зібраними по справі доказами, згідно ст. 251 КУпАП, а саме протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 067865 від 24.12.2023 року, поясненнями ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , довідкою про отримання особою за її місцем проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, доданим до протоколу відеозаписом.
Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, надав належну правову оцінку доказам, обґрунтовано визнав їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Відповідно до ч. 2, 4, 6 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2, 3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п. 6, 7 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Положеннями п. 2 - 4 розділу І Інструкції № 1452/735 встановлено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно п. 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним наказом МВС України та Міністерством охорони здоров'я України, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
З аналізу вказаних норм права вбачається, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Отже, підстави вважати чи перебувають у стані сп'яніння особи відноситься до виключних повноважень працівників поліції, цьому кореспондує обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд.
Поліцейськими запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, проте останній відмовився, стверджуючи, що не перебував за кермом транспортного засобу.
Відеозаписи, долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, апеляційний суд вважає належними та допустимими доказами, які містять інформативний, позбавлений упередження характер, є послідовними і містять відомості про обставини, які мають значення для правильного розгляду справи. Так, вказана відеозйомка працівниками поліції проводилась на законних підставах у відповідності до вимог ст. 40 Закону України «Про національну поліцію». Надані відеозаписи сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки не містять ознак фальсифікації, містять відеофайли, які є цілісними та безперервними (кожний у свою чергу) і повністю відтворюють обставини вчиненого ОСОБА_1 правопорушення.
Відеозаписи узгоджуються з даними, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення та є достатнім для встановлення факту керування транспортним засобом та вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На відеозаписі з відеореєстратора вбачається, що працівниками поліції 24.12.2024 року зупинено транспортний засіб RENAULT LOGAN, д.н.з. НОМЕР_1 , з відеозапису бодікамери слідує, що за кермом транспортного засобу перебувала особа, яку в подальшому було встановлено як ОСОБА_1 , після зупинки транспортного засобу, особа не заперечувала, що саме вона керувала транспортним засобом. Транспортний засіб було зупинено працівниками поліції оскільки водій порушив Правила дорожнього руху у зв'язку з чим відносно ОСОБА_1 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ББА № 900336 від 24.12.2023 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП. Крім того, відносно ОСОБА_1 винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ББА № 900336 від 24.12.2023 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КУпАП.
Після зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 у останнього працівниками поліції були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах з порожнини рота. Поліцейськими запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, проте останній від проходження огляду відмовився та почав стверджувати, що не перебував за кермом автомобіля.
Враховуючи поведінку ОСОБА_1 після зупинки транспортного засобу, докази долучені до матеріалів справи, зокрема відеозаписи та пояснення свідків, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, такими що спростовуються матеріалами справи та спрямованими на уникнення відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Щодо доводів апеляційної скарги про неналежне повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника апеляційний суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Ширяївським районним судом Одеської області розгляд справи призначено на 28.03.2024 року, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному розгляд справи відкладено на 11.04.2024 року, про що ОСОБА_1 повідомлений під розписку. 11.04.2024 року розгляд справи відкладено у зв'язку з надходженням клопотання про відкладення розгляду справи від захисника ОСОБА_1 - Колос В.М. Про дату, час та місце розгляду справи, призначеної на 24.04.2024 року захисник- ОСОБА_2 повідомлений належним чином, шляхом отримання судової повістки в особистому кабінеті Електронного суду, що підтверджується довідкою суду першої інстанції від 16.04.2024 року.
Згідно ч. 1 ст. 268 КУпАП під час відсутності особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Апеляційний суд зазначає, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Аліментарія Сандерс С. А. проти Іспанії» від 07 липня 1989 року).
Судом першої інстанції вживались заходи для забезпечення участі ОСОБА_1 та його захисника в розгляді справи, в тому числі за клопотанням відкладався розгляд справи, у судове засідання, призначене на 24.04.2024 року, останні не з'явились, клопотань про відкладення розгляду справи не подавали, а тому доводи апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції права на захист є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності.
Враховуючи наведене, апеляційний суд дійшов до висновку про необґрунтованість доводів апеляційної скарги, про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмови від проходження огляду на стан сп'яніння, тому висновок викладений у постанові Ширяївського районного суду Одеської області від 24 квітня 2024 року є законним та обґрунтованим, підстави для скасування або зміни постанови суду відсутні.
Обраний судом першої інстанції вид адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік, відповідає обставинам справи, вимогам статей 23, 33 КУпАП.
Відповідності до п. 1 ч. 8 ст. 294 КУпАП, за наслідками розгляду апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 251, 280, 283, 294 КУпАП суд,
Апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , залишити без задоволення.
Постанову Ширяївського районного суду Одеської області від 24 квітня 2024 року, у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Коновалова