Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 жовтня 2024 року Справа№200/2159/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що до 31.12.2022 отримував компенсацію за пільги на житлово-комунальні послуги за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що були призначені з урахуванням житлової площі та кількості членів родини (2 дорослих та 2 дітей) до введення на території України правового режиму воєнного стану, яка виплачувалась в безготівковій формі на особистий банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», Управлінням праці та соціального захисту населення Маріупольської міської ради. Але з січня 2023 року надходження коштів на відповідний рахунок припинилось, пільга була призупинена.
У відповіді на звернення позивача зазначено, що дійсно до Головного управління ПФ надійшла заяви про надання пільг за зареєстрованим місцем проживання по м. Маріуполь, але, оскільки інформацію, зокрема про перелік фактично наданих житлово-комунальних послуг та їх тарифів, від підприємств та організацій, що надають послуги по м. Маріуполю отримати не є можливим, то призначення пільг на житлово-комунальні послуги не здійснювалось.
Позивач зазначає, що нарахування та виплата пільг, які було призначено раніше особам, які проживають у тимчасово окупованих містах (м. Маріуполь) автоматично продовжуються на період введення воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення чи скасування.
З наведених підстав позивач просив визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у нарахуванні та виплаті компенсації за соціальні пільги на ЖКП, починаючи з 01.01.2023;
зобов'язати відновити нарахування компенсації за соціальні пільги на ЖКП, починаючи з 01.01.2023 та виплатити заборгованість.
Ухвалою від 17.04.2024 позовна заява залишена без руху, позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалами від 10.05.2024 та від 27.05.2024 продовжений строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 20.06.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому вказав на пропуск строку звернення до суду.
Стосовно суті позовних відповідач пояснив, що ОСОБА_1 зареєстрований в ІКІС ПФУ: ППВ ДСВ (далі - ДСВ), як учасник бойових дій, за адресою АДРЕСА_1 .
Справа мігрована з автоматичним призупиненням виплати пільг за причиною «закінчення терміну призначення» з 01.01.2023 року. Особисті звернення щодо надання пільг на житлово-комунальні послуги від ОСОБА_1 в ДСВ відсутні.
Юридична природа надання пільг на житлово-комунальні послуги така, що вона потребує факту надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, місто Маріуполь з березня 2022 року тимчасово окуповане.
Підприємства - надавачі послуг не мають можливості підтвердити надання та вартість отриманих житлово - комунальних послуг (далі - ЖКП), на підставі яких проводиться розрахунку суми пільг.
Тому Управління не має підстави для прийняття рішення про надання пільг на житлово-комунальні послуги позивачу за місцем його реєстрації у місті Маріуполі.
Відповідач також зауважив, що постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» призначення пільг на житлово-комунальні послуги внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Тому позивачу треба надати довідку ВПО одним зі способів (через Вебпортал ПФУ, звернувшись до будь-якого сервісного центру ПФУ, поштовим направленням…) для продовження отримання пільги на компенсацію витрат на ЖКП.
Заяву для надання пільг на ЖКП за фактичним місцем проживання ОСОБА_1 не надавав.
З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому зауважив, що у зв'язку із повномасштабною збройною агресією рф проти України, Кабінетом Міністрів України для збереження соціального захисту населення та дотримання Конституційних прав осіб, які мають право на соціальну допомогу та пільги, було видано низку постанов, які мають виконуватись органами державної влади та їх посадовими особами. З березня 2022 року по грудень 2022 року Управлінням соціального захисту населення м. Маріуполя позивачу було продовжено нарахування та виплату пільг в безготівковій формі в обсягах раніше нарахованих пільг.
Позивач вважає, що відповідач, починаючи з 01.01.2023 по 01.06.2024, протиправно не нараховував та не виплачував пільги, які було надано позивачу раніше, що свідчить про неналежне виконання соціальних зобов'язань.
У відповіді на відзив позивач уточнив заявлені вимоги, просив суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплаті компенсації за соціальні пільги на ЖКП, з 01.01.2023 по 01.06.2024.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити компенсацію за соціальні пільги на ЖКП, з 01.01.2023 по 01.06.2024 на зазначений рахунок в установі банку.
Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 15 грудня 2020 року має статус учасника бойових дій.
До 31.12.2022 позивач користувався пільгами на оплату житлово-комунальних послуг, отримуючи компенсацію за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що були призначені з урахуванням житлової площі та кількості членів родини (2 дорослих та 2 дітей), яка виплачувалась в безготівковій формі на особистий банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», Управлінням праці та соціального захисту населення Маріупольської міської ради.
07.03.2023 позивачем було подано заяву в електронній формі (через особистий кабінет електронних послуг Пенсійного фонду України №ВЕБ-05001-Ф-С-23-037706 від 07.03.2023) щодо поновлення відповідної пільги з перерахунком коштів на банківський рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», на що отримано відповідь 07.04.2023, що у зв'язку з обмеженим доступом до ЕДАРП, з метою актуалізації мігрованих персональних даних в органах Пенсійного фонду України, для поновлення нарахування пільги, необхідно надати відповідну заяву за фактичним місцем проживання.
11.04.2023 позивач подав заява з переліком документів до спеціаліста відділу ПФУ ЦНАП.
02.06.2023 позивач направив заяву в електронній формі (через особистий кабінет електронних послуг Пенсійного фонду України №ВЕБ-05001-Ф-С-23-120588 від 02.06.2023) про повторний розгляд відповідної заяви від 11.04.2023 щодо поновлення та нарахування відповідної пільги з 01.01.2023, як учаснику бойових дій,
У відповіді від 16.01.2024, зазначено, що до Головного управління ПФ надійшла заява позивача про надання пільг за зареєстрованим місцем проживання по м. Маріуполь, але, оскільки інформацію, зокрема, про перелік фактично наданих житлово-комунальних послуг та їх тарифів, від підприємств та організацій, що надають послуги по м. Маріуполю отримати не є можливим, то призначення пільг на житлово-комунальні послуги за зверненням не здійснювалось.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» спрямований на захист ветеранів війни шляхом:
створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття;
організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів;
виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни;
надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я (стаття 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Згідно із частиною третьою статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» визначено, що Пенсійний фонд України з 01.12.2022 забезпечує призначення, зокрема пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - пільги).
З січня 2023 року пільги надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово- комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (далі - Порядок № 373).
Відповідно до Порядку № 373 визначено механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово- комунальних послуг, а саме:
1) житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком;
2) комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
3) на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
4)на придбання твердого палива і скрапленого газу.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 373, для розрахунку розміру пільги інформацію надають: об'єднання - про зміну внесків, платежів об'єднанню; управителями, виконавцями комунальних послуг - про наявність/відсутність, припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг; виконавчими органами сільських, селищних, міських рад - про склад зареєстрованих/ задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб, а також про зміни, що відбулись у пільговика (реєстрація місця проживання, підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для опалення).
Пунктом 6 Порядку № 373 надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, передбачено, що на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги:
на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.
З наведеного нормативного регулювання спірних відносин випливає, що право на отримання пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг пов'язане не лише з наявністю у особи відповідного статусу (в даному випадку - учасник бойових дій), а також з фактичним користуванням цими послугами та наявністю відповідних відомостей про їхню вартість.
Вказаний висновок прямо випливає з компенсаційного характеру зазначеної пільги, яка спрямована не на додаткові грошові виплати особі-пільговику, а на зменшення фактичних витрат такої особи на оплату житлово-комунальних послуг.
У справі не є спірним, що позивач не проживає у місті Маріуполь, територія якого є окупованою російською федерацією.
На стадії усунення недоліків позовної заяви, як і під час розгляду справи, позивач ухилився від надання відомостей про місце свого фактичного проживання (перебування), зазначивши, що проходить службу у силових органах, згодом надав копію наказу про проходження служби в органах патрульної поліції.
Доказів продовження проживання членів сім'ї на території міста Маріуполь під час його окупації позивачем не надано.
Відповідно, позивач не має можливості ані користуватися комунальними послугами на території міста Маріуполь, ані оплачувати такі послуги, що є умовою для компенсації їх вартості шляхом встановлення відповідної пільги.
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 214 вказаного висновку не спростовують, оскільки у вказаній постанові містився вичерпний перелік отримувачів державної соціальної допомоги, до яких учасники бойових дій не відносились, з умовою проживання на територіях територіальних громад, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих.
За наведених обставин суд не встановив порушень в діях та рішеннях відповідача, через що дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.
Суддя Г.А. Чекменьов