Справа № 580/5097/24 Суддя (судді) першої інстанції: Різдель О.А.
23 вересня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий суддя Грибан І.О.
судді: Беспалов О.О.
Ключкович В.Ю.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 липня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною та скасування відмови і зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, у якому просила суд:
- визнати протиправним та скасувати лист-відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 26.03.2024 щодо перерахунку позивачу пенсії з урахуванням пільгового стажу за Списком №1;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати позивачу до пільгового стажу період роботи в КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради з 03.08.2016 до 20.02.2023 та здійснити перерахунок пенсії з 06.20.2024.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16 липня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки вважає, що рішення було прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що позивачу правомірно відмовлено у зарахуванні періоду роботи позивача з 03.08.2016 до 01.12.2021 за посадою рентгенолаборанта до пільгового стажу за списком № 1, оскільки списком № 1, затвердженим Постановою № 461, що набула чинності з 03.08.2016, посада рентгенолаборанта не передбачена.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2024 року відкрито апеляційне провадження у справі та встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу, а також витребувано матеріали справи з суду першої інстанції, які надійшли 27 серпня 2024 року.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року справу на підставі ч. 2 ст. 311 КАС України призначено до апеляційного розгляду у порядку письмового провадження.
Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 09.03.2022 звернулася до відповідача із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
До заяви надано, зокрема, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.02.2022 № 21, видану КНП «Перша Черкаська міська лікарня», та від 01.12.2021 № 640/01-14, видану КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради».
Відповідно до наданих довідок позивач виконувала роботи в зоні іонізації повний робочий день за посадою рентгенолаборанта у періоди з 15.11.2004 до 06.09.2011 та з 07.09.2011 до 01.12.2021.
За результатами розгляду наданих до заяви від 09.03.2022 документів ОСОБА_1 призначено пільгову пенсію за віком за списком № 1 відповідно до Закону № 1058-ІV.
Так, до пільгового стажу зараховано періоди роботи за посадою рентгенолаборанта у КНП «Перша Черкаська міська лікарня» з 15.11.2004 до 06.09.2011 та КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» з 07.09.2011 до 02.08.2016, які передбачені списком № 1 розділу ХІХ «Охорона здоров'я», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Не враховано період роботи з 03.08.2016 до 01.12.2021 за посадою рентгенолаборанта до пільгового стажу за списком № 1з тих підстав, що списком № 1, затвердженим Постановою № 461, яка набула чинності з 03.08.2016, посада рентгенолаборанта не передбачена.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії, відповідач листом від 26.03.2024 повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійним органом протиправно відмовлено в частині зарахування позивачу до стажу, з огляду на зазначене ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи в КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради з 03.08.2016 до 20.02.2023 рентгенолаборантом, а також прийняти рішення про перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституцій України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, відповідно до ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XIІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
Згідно ч.ч.1, 2 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі ч.4 ст.24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Колегія суддів враховує, що згідно ч.1 ст.62 Закону №1788-XII основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як встановлено судом першої інстанції, згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 від 22.06.1990 серії НОМЕР_1 , позивач 07.09.2011 прийнята рентгенолаборантом в рентгенологічне відділення КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради.
06.12.2012 переведена на посаду рентгенолаборанта старшого рентгенологічного відділення.
03.05.2012 переведена на посаду рентгенолаборанта рентгенологічного відділення.
20.02.2023 переведена на посаду рентгенолаборанта у відділення функціональної та променевої діагностики.
Також, у трудовій книжці йдеться посилання на відповідні накази, як на підставу внесення записів, вони завірені підписами повноважних осіб та печатками, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, що не викликає у суду сумнівів у їх достовірності.
Враховуючи обставини спірних правовідносин у даній справі, колегія суддів зазначає, що спірним питанням у даній справі є питання чи відноситься професія рентгенлаборанта у період з 03.08.2016 до 20.02.2023, за якою працювала позивач, до професій, які дають право на пільгову пенсію за Списком №1.
В контексті наведеного вище, колегія суддів зазначає, що відповідно до вимог ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розділу XIX Охорона здоров'я, списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи, за результатами атестації робочих місць та повної трудової зайнятості, мають серед іншого молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів).
Професійна назва «рентгенлаборант» міститься у Національному класифікаторі професій України ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327.
В редакції Списку № 1, введеному в дію постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461, законодавець пішов шляхом не зазначення в Списку №1 конкретних посад згідно з Національним класифікатором професій України ДК 003:2010, а шляхом зазначення всієї номенклатури спеціальностей «молодших спеціалістів з медичною освітою».
Зазначений підхід розкривається в Положенні про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.11.2007 №742.
Згідно з п.1.6, п.4.14 Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою та пункту 12 «Рентгенологія» додатку 1 до п.1.6 цього Положення, атестація проводиться за спеціальностями, передбаченими Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою (додаток 1) з урахуванням вимог кваліфікаційних характеристик молодших спеціалістів з медичною освітою.
При цьому, робота на посаді рентгенлаборанта зараховується до стажу роботи за спеціальністю «рентгенологія», що включена до номенклатури спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою.
Відповідно, позиція Списку №1 «молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів)», поширюється на рентгенлаборантів у разі їх зайнятості повний робочий день на роботах і в умовах передбачених цією позицією списку.
Таким чином, з наведеного слідує, що за новою редакцією Списку № 1 та Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.11.2007 №742, посада ренгенлаборанта відноситься до номенклатури посад молодших спеціалістів з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів).
При цьому, пунктом 3 Порядку №383 визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Наразі, колегією суддів враховується, що згідно з довідкою від 01.12.2021 №640/01-14, позивач працювала повний робочий день в КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради з 07.09.2011 і виконувала постійну роботу в зоні іонізації повний робочий день, що передбачено Списком №1.
Отже, період роботи позивача в КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради з 03.08.2016 до 20.02.2023 рентгенолаборантом підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком №1.
На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем протиправно не враховано періоди роботи позивача у період з 03.08.2016 до 20.02.2023 року до її пільгового стажу за Списком №1.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновок суду першої інстанції про те, що належним способом захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача у межах заявленого спору є зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи в КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради з 03.08.2016 до 20.02.2023 рентгенолаборантом, а також прийняти рішення про перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу.
З огляду на викладене, у цілому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог, та, насамперед, стосуються намагання апелянта вдатись до переоцінки обставин, яким вже було надано правову оцінку та обґрунтування відповідача по яким, були правомірно відхилені судом.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 липня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий суддя І.О. Грибан
Судді О.О. Беспалов
В.Ю. Ключкович
(повний текст постанови складено 23.09.2024р.)