Рішення від 19.09.2024 по справі 200/5422/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 року Справа№200/5422/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області (місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул.. Центральна, буд. 148, ЄДРПОУ 25707002)

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання приведення захисної споруди цивільного захисту № НОМЕР_2 у належний стан та готовність до укриття населення,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (юридична адреса: 8500, Донецька область, м. Добропілля, вул.. Першотравнева, 54-А, ЄДРПОУ 38652962),

ВСТАНОВИВ:

Керівник Покровської окружної прокуратури Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) щодо невжиття заходів з належного утримання захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3;

- зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) привести у стан готовності захисну споруду - протирадіаційне укриття № НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4, з метою використання її за цільовим призначенням відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 (зі змінами).

Ухвалою суду від 08 серпня 2024 року суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/5422/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Зазначеною ухвалою суд задовольнив клопотання керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача та залучив Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до участі у справі № 200/5422/24 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача..

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.

За правилами частини 5 та частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на території Покровського району АДРЕСА_4, розташоване протирадіаційне укриття (далі - ПРУ)№ НОМЕР_2. За цією ж адресою знаходиться будівля будинку побуту, що належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу ВЕМ № 592373 від 17.01.2007 року. За відомостями, які містяться в актах оцінки стану готовності форма власності ПРУ № НОМЕР_2 - приватна, власник - ФОП ОСОБА_1 . Відповідно до акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту - ПРУ № НОМЕР_2 від 13.09.2023 року, складеного за участю представників Покровського РУ ГУ ДСНС України у Донецькій області, національної поліції, органу місцевого самоврядування, комісія дійшла висновку, що станом на 13.09.2023 року споруда цивільного захисту не є готовою для використання за призначенням. Зазначеним актом встановлені порушення вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579. За результатами перевірки працівниками Покровського РУ ГУ ДСНС України у Донецькій області за участі представників національної поліції, представників органу місцевого самоврядування 08.11.2023 року складено акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту, за результатами чого комісія дійшла висновку, що станом на 08.11.2023 року вказане ПРУ залишається неготовим для використання за призначенням. Надані рекомендації щодо приведення захисної споруди цивільного захисту № НОМЕР_2 у належний стан. Відповідач вказані недоліки не виправив, свої обов'язки по утриманню ПРУ № НОМЕР_2 у готовому до використання стані не виконує, відповідні заходи не вживає, тому на сьогоднішній день її використання є неможливим без завдання шкоди здоров'ю людей, які там укриваються. Відповідно до актів від 07.02.2024 та 29.04.2024 оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - ПРУ № НОМЕР_2 укриття залишається не готовим до використання за призначенням. Порушення, викладені у актах оцінки готовності захисної споруди залишаються не усунутими. ОСОБА_1 із вказаними актами був ознайомлений без зауважень. Порушення із року в рік є однаковими, що свідчить про їх тривалий характер, а також невжиття відповідних заходів з метою усунення порушень та приведення захисної споруди у стан готовності. Отже, захисна споруда в умовах воєнного стану не приведена у стан повної готовності та не може повноцінно використовуватись за своїм цільовим призначенням, що в свою чергу є наслідком протиправної бездіяльності відповідача в частині неналежного виконання обов'язків власника та балансоутримувача захисної споруди. Позивач вказує, що ФОП ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність, яка до теперішнього часу не припинена, та отримує дохід, а отже має фінансову можливість привести ПРУ № НОМЕР_2 у стан готовності. Також зазначає, що на фоні військової агресії з боку російської федерації, в умовах триваючого воєнного стану питання належного утримання та функціонування захисних споруд цивільного захисту населення постало вкрай актуально. Порушення, які зафіксовано в актах оцінки стану готовності ПРУ № НОМЕР_2 є підставою для зобов'язання відповідача вжити відповідних заходів до приведення споруди цивільного захисту у стан готовності для використання за цільовим призначенням. Утримання захисних споруд цивільного захисту у стані готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено п. 8 ст. 32 КЦЗ України та п. 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138. Систематичне невжиття відповідачем ОСОБА_1 визначених законодавством заходів з метою приведення ПРУ № НОМЕР_2 до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.

Ухвалою суду від 08 серпня 2024 року відповідачу був встановлений п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову.

Відповідно до картки обліку вихідних документів ухвала про відкриття провадження у справі № 200/5422/24 від 08 серпня 2024 року разом з позовною заявою та доданими до неї документами 09 серпня 2024 року була направлена відповідачу ОСОБА_1 електронною поштою на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку останній надав у телефонному режимі, про що свідчить наявна в матеріалах справи телефонограма від 09 серпня 2024 року.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Від третьої особи на адресу суду пояснень по справі не надходило.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є фізичною особою-підприємцем, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованим 23.07.2024 року.

Відповідно до Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 13380471 від 29.01.2007 року, сформованого Красноармійським бюро технічної інвентаризації, ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу ВЕМ № 592373 від 17.01.2007 року належить будівля будинку побуту, розташована за адресою: АДРЕСА_3 .

Так, згідно з договором купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Красноармійського районного нотаріального округу Донецької області Власенко М.І., Гришинська сільська рада продала, а ОСОБА_1 купив будівлю будинку побуту, розташованого в АДРЕСА_3 . На земельній ділянці, що належить Гришинській сільській раді, розташовано: А2 - основна будівля будинку побуту, загальною площею 974,1 квадратних метрів, пд. - льох, що складає одну цілу ідеальну частку та підтверджується Витягом з Реєстру власності на нерухоме майно Красноармійського бюро технічної інвентаризації за № 12527608 від 16.11.2006 року, реєстраційний номер 16756505 (п.п 1.1 п. 1 Договору) .

Згідно з договором оренди землі від 09.12.2016 року Гришанська сільська рада (орендодавець) надала, а ФОП ОСОБА_1 (орендар) прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 1422781100:01:000:0536, для обслуговування магазину та кафе (роздрібна торгівля, комерційні послуги), яка знаходиться: АДРЕСА_3 . Строк дії договору - 20 років. Також між Гришинською сільською радою та ФОП ОСОБА_1 був складений Акт приймання-передачі вказаної земельної ділянки.

Разом з цим за адресою: АДРЕСА_3 , розташовано протирадіаційне укриття (далі - ПРУ) № НОМЕР_2. Згідно з технічним паспортом захисна споруда цивільного захисту з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами ПРУ № НОМЕР_2 розташована за адресою: АДРЕСА_3 , має загальну площу 397 квадратних метрів, місткість на 443 особи, вбудоване у будівлю. прийнято в експлуатацію у 1985 році.

Відповідно до паспорта ПРУ № НОМЕР_2, складеного у 1986 році, ПРУ № НОМЕР_2 вбудоване у будинок побуту 2-порховий. Призначення ПРУ № НОМЕР_2 у мирний час - підвал для господарських потреб.

Отже, ОСОБА_1 є власником будівлі будинку побуту із вбудованим у неї протирадіаційним укриттям № НОМЕР_2 (підвалом), яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідно до акту оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2, складеного 13 вересня 2023 року Головним фахівцем відділу цивільного захисту Покровського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області, Головним спеціалістом відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Покровської райдержадміністрації, начальника сектору публічного порядку відділу превенції Покровського РУ ГУНП в Донецькій області, головного спеціаліста відділу з питань безпеки, запобігання та виявлення корупції Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області у присутності начальника відділу управління Гришинським старостинським округом управління по роботі з територіями, за результатом проведеної оцінки стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) № НОМЕР_2, розташованого за адресою: АДРЕСА_3, приватної форми власності, що належить ФОП ОСОБА_1 , який є балансоутримувачем ПРУ № НОМЕР_2, комісія дійшла висновку про те, що протирадіаційне укриття № НОМЕР_2 станом на 13 вересня 2023 року є не готовим до використання за призначенням.

Вказаним актом встановлені порушення Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року № 579, а саме: відсутнє централізоване водопостачання, відсутні покажчики руху води, відсутні санвузли та вигребні ями; відсутня система зв'язку та оповіщення; відсутнє заземлення електрообладнання; відсутні пожежні крани, труби системи пожежогасіння, засоби пожежогасіння, схеми евакуацій; відсутні вимірювальні прилади; відсутній робочий інструмент; відсутні опис обладнання та майна, схеми зовнішніх і внутрішніх інженерних мереж із зазначенням пристроїв для відключення, журнал перевірки стану захисної споруди, план захисної споруди із зазначенням пристроїв для сидіння та лежання та шляхів евакуації, план приведення захисної споруди у готовність, правила користування вимірювальними приладами, порядок провітрювання захисної споруди, інструкція з протипожежної безпеки, щорічний акт огляду санітарно-епідеміологічними органами ємкостей для питної води. Експлуатаційні схеми систем життєзабезпечення із зазначенням пристроїв для відключення (вентиляції, каналізації, водопостачання, електропостачання, опалення).

У вказаному Акті також надано рекомендації щодо приведення захисної споруди у готовність до використання за призначенням, а саме: місце розташування захисної споруди позначити за допомогою таблички (напису) розміром 60х50 см із зазначенням номеру споруди, її балансоутримувача, місць зберігання ключів, особи, відповідальної за утримання та експлуатацію приміщення у мирний час, її місцезнаходження і номеру телефону та покажчиків руху до неї (п.п. 3.4. Розділу ІІ Вимог); захисну споруду забезпечити первинними засобами пожежогасіння, системою внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежною автоматикою та сигналізацією відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, а також державних будівельних норм і національних стандартів, що діють у сфері пожежної безпеки (п. 5 Розділу ІІ Вимог); для виготовлення нар та іншого обладнання захисної споруди застосовувати не горючі синтетичні матеріали (п. 5 Розділу ІІ Вимог); забезпечити вільний доступ усередину приміщень захисної споруди, щодо можливості користування виходом особами з інвалідністю та іншими мало мобільними групами населення і мати достатню (нормативну) пропускну спроможність (п. 6 Розділу ІІ Вимог); приміщення захисної споруди забезпечити штучним освітленням (п. 5 Розділу ІІ Вимог); не допускати прокладання тимчасових електричних та інших інженерних мереж, а також незакріплених електричного обладнання і світильників (п. 9 Розділу ІІ Вимог); забезпечити резервне освітлення протирадіаційного укриття, яке передбачається від переносних електричних ліхтарів, акумуляторних світильників тощо (п. 4 Розділу ІV Вимог); у захисній споруді забезпечити систему каналізації та санітарний вузол відповідно до п 2.44 Розділу 2 ДБН В.2.2.5-97 «Захисні споруди цивільної оборони» (п. 3 Розділу ІV Вимог); розробити план приведення захисних споруд у готовність для використання за призначенням (п. 1 гл. 3 Розділу VІ Вимог); здійснювати поточні планові та капітальні ремонти захисної споруди з періодичністю, визначеної в таблиці періодичності проведення планових ремонтів захисних споруд, що ведеться згідно з додатком 15 до вимог Наказу МВС № 579 (п. 6 гл. 3 Розділу ІV Вимог); розробити план ремонту захисної споруди (п. 9 гл. 3 Розділу VІ Вимог); для підтримання приміщень захисної споруди у чистоті і належному санітарному стані не здійснюється фарбування приміщень і конструктивних елементів захисної споруди (п. 10 гл. 3 Розділу VІ Вимог); балансоутримувачу здійснювати ведення документації захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни і результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів тощо відповідно до Переліку документації захисної споруди, який наведено в додатку до вимог Наказу МВС України № 579 (п. 15 гл. 3 Розділу VІ Вимог); захисну споруду укомплектувати необхідним майном на розрахункову чисельність населення. Що підлягає укриттю (п. 6 гл. 1 Розділу VІІ Вимог); захисну споруду укомплектувати лікарськими засобами та медичними виробами для укомплектування запасів медичного майна (п. 6 гл. 1 Розділу VІІ Вимог).

Відповідно до Акту оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 08 листопада 2023 року складеного Головним інспектором відділу організації профілактичної роботи Покровського РУ Головного управління ДСНС України у Донецькій області, т.в.о. інспектора ВРПП Покровського РУП ГУНП в Донецькій області, головним спеціалістом відділу з питань безпеки, запобігання та виявлення корупції Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, у присутності начальника відділу управління Гришинським старостинським округом, управління по роботі з територіями, , за результатом проведеної оцінки стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) № НОМЕР_2, розташованого за адресою: АДРЕСА_3, приватної форми власності, що належить ФОП ОСОБА_1 , який є балансоутримувачем ПРУ № НОМЕР_2, комісія дійшла висновку про те, що протирадіаційне укриття № НОМЕР_2 станом на 08 листопада 2023 року є не готовим до використання за призначенням.

Вказаним Актом встановлені порушення Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року № 579, та надані рекомендації щодо приведення захисної споруди у готовність до використання за призначенням аналогічні тим, що викладені в Акті оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 13 вересня 2023 року.

Відповідно до Акту оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 07 лютого 2024 року складеного Головним фахівцем відділу цивільного захисту Покровського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області, начальника сектору публічного порядку відділу превенції Покровського РУ ГУНП в Донецькій області, головного спеціаліста відділу з питань безпеки, запобігання та виявлення корупції Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, за результатом проведеної оцінки стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) № НОМЕР_2, розташованого за адресою: АДРЕСА_3, приватної форми власності, що належить ФОП ОСОБА_1 , який є балансоутримувачем ПРУ № НОМЕР_2, комісія дійшла висновку про те, що протирадіаційне укриття № НОМЕР_2 станом на 07 лютого 2024 року є не готовим до використання за призначенням.

Вказаним Актом встановлені порушення Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року № 579, та надані рекомендації щодо приведення захисної споруди у готовність до використання за призначенням аналогічні тим, що викладені в Актах оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 13 вересня 2023 року та від 08 листопада 2023 року. У пропозиціях щодо подальшого використання захисної споруди зазначено, що захисну споруду цивільного захисту можливо використовувати для укриття населення від звичайних засобів ураження в особливий період до приведення його в готовність без виключення з фонду захисних споруд.

Відповідно до Акту оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 29 квітня 2024 року складеного Головним фахівцем відділу цивільного захисту Покровського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області, начальника сектору публічного порядку відділу превенції Покровського РУ ГУНП в Донецькій області, головного спеціаліста відділу з питань безпеки, запобігання та виявлення корупції Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, за результатом проведеної оцінки стану готовності, експлуатації і використання сховища (протирадіаційного укриття) № НОМЕР_2, розташованого за адресою: АДРЕСА_3, приватної форми власності, що належить ФОП ОСОБА_1 , який є балансоутримувачем ПРУ № НОМЕР_2, комісія дійшла висновку про те, що протирадіаційне укриття № НОМЕР_2 станом на 29 квітня 2024 року є не готовим до використання за призначенням.

Вказаним Актом встановлені порушення Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року № 579, та надані рекомендації щодо приведення захисної споруди у готовність до використання за призначенням аналогічні тим, що викладені в Актах оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 13 вересня 2023 року та від 08 листопада 2023 року. У пропозиціях щодо подальшого використання захисної споруди зазначено, що захисну споруду цивільного захисту можливо використовувати для укриття населення від звичайних засобів ураження в особливий період до приведення його в готовність без виключення з фонду захисних споруд.

Із Актами оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища, протирадіаційного укриття № НОМЕР_2 від 08.11.2023 року, 07.02.2024 року, 29.04.2024 року ФОП ОСОБА_1 був ознайомлений особисто, про що свідчить його підпис у вказаних Актах.

08 квітня 2024 року Покровською окружною прокуратурою на адресу ФОП ОСОБА_1 був направлений лист № 56-1391 вих-24, в якому позивач просив останнього надати до Покровської окружної прокуратури інформацію щодо заходів, вжитих ОСОБА_1 для приведення захисної споруди ПРУ № НОМЕР_2 у стан готовності для використання за цільовим призначенням, а у випадку невжиття заходів, повідомити причини їх невжиття, також повідомити, чи будуть вживатися заходи для приведення захисної споруди цивільного захисту у стан готовності для використання за цільовим призначенням.

Відповіді на вказаний лист позивач не отримав.

Позивач зазначає, що встановлені в актах оцінки (за 2023 та 2024 роки) порушення наказу МВС України № 579 від 09.07.2018 станом на теперішній час ОСОБА_1 не усунуто. Вказані обставини відповідачем не спростовані.

Отже, з урахуванням наведених порушень, такі унеможливлюють функціонування системи життєзабезпечення сховища - ПРУ № НОМЕР_2, оскільки підтверджено неготовність його до використання за призначенням.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неналежного виконання обов'язків з належного утримання ПРУ № НОМЕР_2 у готовому до використання за призначенням стані протиправною прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з положеннями статті 23 Закону № 1697-VII представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

У частині 4 статті 53 КАС України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У даних спірних правовідносин, обраний прокурором спосіб захисту права спрямований на захист інтересів держави, зокрема на захист країни в умовах збройної агресії, підвищення обороноздатності держави, а також на захист життя та здоров'я людей, на спонукання відповідача належно виконувати покладені на нього законодавством зобов'язання щодо утримання захисних споруд цивільного захисту в належному стані.

Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань.

Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року, який продовжує діяти станом на день ухвалення рішення у цій справі.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 року №1932-XII (далі - Закон №1932-XII) оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.

Згідно зі статтею 3 Закону №1932-XII підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс) захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Цивільний захист - комплекс заходів, які реалізуються на території України в мирний час та в особливий період і спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, запобігання виникненню таких ситуацій та подій, ліквідацію їх наслідків, надання допомоги постраждалим, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки (стаття 4 КЦЗ України).

Тобто, цивільним захистом, є функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Пунктом 11 частини 1 статті 18 КЦЗ України встановлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб'єктів господарювання приватної форми власності.

Частиною 1 статті 20 КЦЗ України визначено, що до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання та інших юридичних осіб, інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - суб'єкти господарювання) у сфері цивільного захисту, серед іншого, належить: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій; виконання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, експлуатації, використання та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні), проведення їх технічної інвентаризації як об'єктів нерухомого майна; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; виконання інших завдань і заходів у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 21 КЦЗ України громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.

Пунктом 2 частини 1 статті 32 КЦЗ України встановлено, що до захисних споруд цивільного захисту належать протирадіаційне укриття - негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.

Відповідно до частини 4 статті 32 КЦЗ України для вирішення питань щодо укриття категорій населення, визначених частиною третьою цієї статті, центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання та інші юридичні особи завчасно створюють фонд захисних споруд цивільного захисту.

Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України. (частина 5 статті 32 КЦЗ України).

Утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел (частина 8 статті 32 КЦЗ України).

Механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди), виключення таких споруд із фонду, ведення обліку сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення визначає Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (далі - Порядок № 138).

Пунктом 3 Порядку № 138 визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням. Балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

При цьому, п. 3 Порядку визначено, що балансоутримувачі захисних споруд - власники, користувачі, юридичні особи, на балансі яких перебувають захисні споруди (у тому числі споруди, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації).

Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.

Згідно з пунктом 11 Порядку №138 вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Згідно пунктом 3 розділу І Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року №579 (далі - Вимоги №579), фонд захисних споруд складається із захисних споруд (сховищ та протирадіаційних укриттів), зокрема швидкоспоруджуваних, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів (далі - споруди фонду захисних споруд) і є основним засобом колективного захисту населення.

Пунктами 1 і 2 розділу ІІ Вимог №579 встановлено, що споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни. Під час експлуатації захисних споруд не допускається виконання заходів, що знижують їх захисні властивості, надійність та безпеку.

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 7 розділу ІІ Вимог №579 споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення (далі - обладнання споруд фонду захисних споруд) мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.

Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (пункт 6 розділу VIII Вимог № 579).

Главою 2 розділу VI Вимог №579 визначено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд (пункт 1 глави 2 розділу VI Вимог №579).

Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням.

Оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до Вимог №579.

Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (п.4 гл.2 розд.VI Вимог №579).

За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до Вимог №579.

У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням.

Отже, власник протирадіаційного укриття або юридична особа, яка утримує його на балансі, зобов'язаний забезпечити утримання захисної споруди у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до Вимог №579.

Таким чином, обов'язок утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок їх власних коштів, що передбачено пунктом 8 статті 32 КЦЗ України та пунктом 9 Порядку №138. В даному випадку такий обов'язок виник у ФОП ОСОБА_1 , оскільки захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття за НОМЕР_2, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , перебуває на балансі ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до Акту оцінки готовності захисної споруди цивільного захисту - ПРУ № НОМЕР_2 від 29 квітня 2024 року, станом на 29.04.2024 укриття визнано не готовим до використання за цільовим призначенням.

Зазначеним актом встановлено порушення Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579, ідентичні тим, що викладені в актах оцінки готовності захисної споруди від 13.09.2023 року, 08.11.2023 року, 07.02.2024 року, та які залишилися не усунутими станом на 29.04.2024.

Доказів вжиття необхідних заходів щодо приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття НОМЕР_2 у готовність до використання за призначенням відповідач суду не надав.

Систематичне невжиття ФОП ОСОБА_1 визначених законодавством заходів з метою утримання у належному стані укриття НОМЕР_2 суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.

Слід зауважити, що після початку 24.02.2022 повномасштабної військової агресії російської федерації проти України та введення на всій території України воєнного стану виникли обґрунтовані та реальні підстави для використання укриття безпосередньо за призначенням для захисту цивільного населення.

Однак і на даний час захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття НОМЕР_2, розташоване за адресою: АДРЕСА_3, перебуває в стані не готовності до використання за призначенням, через що не здатне забезпечити захист цивільного населення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про допущення відповідачем бездіяльності щодо невжиття заходів з приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття НОМЕР_2, що, зважаючи на цільове призначення вказаної захисної споруди цивільного захисту, може не захистити належним чином від загрози життю та/або здоров'ю людей та у разі їх не усунення, можуть призвести до незворотних наслідків.

Аналогічну правову позицію підтримав Верховний Суд у справі №826/12192/16 (постанова від 03.10.2018) та у справі №820/5164/15 (постанова від 25.07.2019).

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини 2 другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судовий збір, сплачений Покровською окружною прокуратурою Донецької області відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов керівника Покровської окружної прокуратури Донецької області (місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул.. Центральна, буд. 148, ЄДРПОУ 25707002) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання приведення захисної споруди цивільного захисту № НОМЕР_2 у належний стан та готовність до укриття населення, задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо невжиття заходів з належного утримання захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3.

Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) привести у стан готовності захисну споруду - протирадіаційне укриття № НОМЕР_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, з метою використання її за цільовим призначенням відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579 (зі змінами).

Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 19 вересня 2024 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Смагар