Рішення від 19.09.2024 по справі 233/4041/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2024 року Справа№233/4041/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до 1) ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ),

ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині відмови 26.06.2024 року видати ОСОБА_1 військово-обліковий документ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 військово-обліковий документ до проходження військово-лікарської комісії (ВЛК);

- встановити відсутність компетенції (повноважень) у ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині видачі будь-яких повісток військовозобов'язаним громадянам;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_1 письмові відповіді на усі письмові заяви від 01.07.2024 року та від 09.07.2024 року згідно діючого законодавства України, Постанови КМУ № 559 від 16.05.2024 року, Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року.

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 17 липня 2024 року адміністративну справу № 233/4041/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, встановлення відсутності компетенції (повноважень) в частині вчинення певних дій передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

Адміністративна справа № 233/4041/24 надійшла до Донецького окружного адміністративного суду 30 липня 2024 року. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 30 липня 2024 року справу № 233/4041/24 передано на розгляд судді Смагар С.В.

Станом на час надходження справи № 233/4041/24 до Донецького окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито не було.

Ухвалою суду від 02 серпня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху, позивачу був наданий строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, зазначення в позовній заяві адреси електронної пошти позивача та відповідача, а також відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін у справі; надання належним чином засвідчених копій паспорта громадянина України із сторінкою зареєстрованого місця проживання, реєстраційного номеру облікової картки платника податків позивача; уточнення позовних вимог в частині встановлення відсутності компетенції (повноважень) у ІНФОРМАЦІЯ_4 на видачу будь-яких повісток військовозобов'язаним громадянам; уточнення позовних вимог щодо особи, до якої пред'явлені такі вимоги, зокрема, щодо належного відповідача.

09 серпня 2024 року на виконання ухвали суду від 02 серпня 2024 року ОСОБА_1 надав копії паспорту та реєстраційного номеру облікової картки платника податків, зазначив адреси електронної пошти позивача та відповідача, а також надав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить:

- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 протиправною в частині ненадання ОСОБА_1 письмових відповідей на заяви від 01.07.2024 року, від 09.07.2024 року, від 01.08.2024 року та ненадання ОСОБА_1 військово-облікового документа протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви від 01.08.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- зобов'язати третій відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 негайно видати ОСОБА_1 військово-обліковий документ та письмові відповіді на усі письмові заяви.

Ухвалою від 14 серпня 2024 року суд прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, встановлення відсутності компетенції (повноважень) в частині вчинення певних дій. Прийняв до розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог в адміністративній справі № 233/4041/24 та відкрив провадження в адміністративній справі № 233/4041/24. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Одночасно вказаною ухвалою від 14 серпня 2024 року суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а також відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні в режимі відеоконференції. Зазначеною ухвалою залучено у якості другого відповідача у справі № 233/4041/24 ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Ухвалою суду від 14 серпня 2024 року задоволено заяву ОСОБА_1 про витребування доказів в адміністративній справі № 233/4041/24. Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні докази: копії заяв ОСОБА_1 від 01.07.2024 року, від 09.07.2024 року, від 01.08.2024 року з доданими до них документами; відповіді на вказані заяви у разі їх наявності та докази направлення їх ОСОБА_1 ; письмові пояснення щодо підстав, за яких відповіді на заяви ОСОБА_1 не були надані, у разі якщо такі не надавалися.

Ухвалою від 30 серпня 2024 року у ІНФОРМАЦІЯ_1 витребувано докази у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.

За правилами частини 5 та частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що він 26 червня 2024 року після попереднього оновлення облікових даних через «Резерв+» особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для оновлення особистих даних. Позивач також мав на меті отримати військовий квиток та оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Проте, ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу було відмовлено у видачі військового квитка та оформлення відстрочки від призову на військову службу, також відмовлено у наданні бланків заяв та у прийняття заяв позивача з відповідними додатками. Позивачу було роз'яснено про необхідність проходження військово-лікарської комісії. Позивач вказує, що до прийняття рішення комісією про відстрочку за заявою військовозобов'язаного останній не направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Позивач зазначає, що процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з бронюванням не передбачає направлення на ВЛК для проходження медичного огляду. Більше того, для проходження ВЛК згідно чинного законодавства України необхідно мати при собі направлення на медогляд, медкнижку та військовий квиток. Позивачем були направлені на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 письмові заяви з відповідними документами від 01.07.2024 року та 09.07.2024 року щодо отримання військово-облікового документа, відповіді на які не отримав. На особисто подану письмову заяву до ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.08.2024 року щодо надання позивачу військово-облікового документа ані відповіді, ані військово-облікового документа так і не отримав. Позивач вказує, що за відсутності військово-облікового документа йому можуть відмовити у реєстрації шлюбу, госпіталізації у лікарню, вступу до ВУЗу, постановленні на облік у центрі зайнятості, у бронюванні. Працівниками поліції та територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки також проводяться перевірки військового квитка на вулицях. Без військового квитка він не може виїхати до іншого міста України. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невидачі йому військово-облікового документа протиправною, просить позов задовольнити.

Відповідач-1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог позивача та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що позивач військовозобов'язаний не одноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою, в якій просив надати відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації в Україні на підставі абз. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також з приводу видачі військового квітка. У відповідь на вказані заяви, відповідачем направлено на адресу позивача листи та повідомлено, що позивач військовозобов'язаний не став (не перебуває на обліку) на військовий облік військовозобов'язаних, так як 12.12.2022 був знятий з обліку призовників за досягненням 27 років. Відповідач неодноразово повідомляв, що для вирішення питання отримання відстрочки, необхідно спочатку стати на військовий облік, тобто особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 і виконати вимоги нормативно-правових актів щодо військового обов'язку, як громадянину України і виконувати правила військового обліку як військовозобов'язаному. Так, частиною першою статті 9 Закону № 2232-XII встановлено, що щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Відповідно до п. 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до п. 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (п. 22 Порядку № 1487). Відповідно до пункту першого Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. за № 559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа». Відповідно до пункту 17 Порядку, для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Відповідно до п. 20 Порядку визначено, що військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку. Після 2022 року позивач не звертався до уповноваженого суб'єкта для постановки на військовий облік, відповідно, не отримував військово-обліковий документ та не проходив військово-лікарську комісію. Тобто, вказане свідчить про необхідність проходження медичного огляду, відомості про проходження якого мають бути зазначені у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного. Пунктами 3.1, 3.2 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_8 на збірних пунктах районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_9 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 . Повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_9 . Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Згідно п. 3.8 розділу ІІ Положення №402 постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду. Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, незалежно від строку, за його заявою або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби. Аналізуючи викладене, необхідно зазначити, що Положенням № 402 визначено періодичність проходження медичного огляду як в мирний час, так і під час мобілізації. А також необхідно зауважити, що ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» встановлено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідач-2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ) надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позовних вимог позивача та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Зазначені у відзиві обставини щодо предмету спору та обґрунтування правомірності вчинених дій є аналогічними зазначеним у відзиві відповідача - 1.

23 серпня 2024 року позивач надав письмові пояснення, в яких зазначив, що надає письмову відповідь ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.08.2024 року, надану на заяву його представника ОСОБА_2 , за фактом того, що відповідач забороняє ставити дату у заявах на видачу військово-облікового документа. Також вказує, що медичні працівники не бажають приймати медичні довідки, які вважають недоцільними для ВЛК. Військово-обліковий документ не надається після надання заяви на його отримання. Повістки на проходження ВЛК надаються у той самий день, коли військовозобов'язаний з'явився особисто для оновлення облікових даних. Також позивачем надані додаткові докази у справі, а саме; заява про видачу військового квитка від 08.08.2024 року; заява про видачу довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 08.08.2024 року; експрес-накладну ТОВ «Нова Пошта» від 08 серпня 2024 року на підтвердження направлення заяв від 08.08.2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 ; лист-відповідь ІНФОРМАЦІЯ_6 від 06.08.2024 року № 08/12417.

Відповідач-1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на виконання ухвали суду про витребування доказів від 30 серпня 2024 року надав письмові пояснення, в яких зазначив, що відповідно до журналу реєстрації вхідних документів ОСОБА_1 29.06.2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про надання військового квітка (вхідна дата 01.07.2024) та надання відстрочки. 09.07.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся (вхідна дата 10.07.2024) до ІНФОРМАЦІЯ_7 з двома заявами про надання військового квітка та надання відстрочки. 08.08.2024 ОСОБА_1 втрете звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з двома заявами про надання військового квітка та надання відстрочки. На вказані заяви ОСОБА_1 були надані відповіді, які направлялися останньому поштовим відправленням, простою кореспонденцією. Відповідно до Витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, протокол № 2 від 12 грудня 2022 р., громадянин ОСОБА_1 , рішенням призовної комісії звільнений від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 27-річного віку, згідно абз. 2 ч.2 ст. 181 3акону України «Про військовий обов'язок і військову службу», взяти на військовий облік військовозобов'язаних, матеріали направити до правоохоронних органів, як на призовника, який ухилявся від призову. Звірка контактних даних здійснено 22.05.2024 за відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 26.06.2024 при особистому зверненні військовозобов'язаному надано направлення на проходження військово-лікарської комісії. З 12 грудня 2022 р. по 26.06.2024 громадянин ОСОБА_1 відповідно до облікових даних до ІНФОРМАЦІЯ_7 не звертався. Станом на теперішній час військовозобов'язаний пройшов військово-лікарську комісію, та оновив облікові данні. 02.08.2024 військовозобов'язаним подано заяву про взяття на облік по досягнення 27-річного віку. Відповідно до п. 20 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. за № 559 визначено, що військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку. За телефонним номером 0953744229 військовозобов'язаному ОСОБА_1 повідомлено про необхідність прибути для подачі заяви про видачу військово-облікового документа та отримання військово-облікового документа особисто. Станом на час надання відповідачем пояснень військовозобов'язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 не звертався, військово-обліковий документ не отримав. Також зазначив, що відповідно до журналу вхідної кореспонденції ІНФОРМАЦІЯ_7 військовозобов'язаним ОСОБА_1 01.08.2024 заяв про видачу військово-облікових документів не надходило.

05 вересня 2024 року ОСОБА_1 надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що 26 червня 2024 року він оновив свої облікові дані у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідей на його письмові заяви від відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_7 не отримував. 01 серпня 2024 року ОСОБА_1 особисто надав заяву про видачу військово-облікового документу на бланку, наданому ІНФОРМАЦІЯ_6 , але військово-обліковий документ до теперішнього часу не отримав. Також позивач зазначив, що він зі своїм представником разом проходили медичний огляд військово-лікарською комісією та усі акти обстеження позивач особисто привозив до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Позивач вказує, що при візитах до ІНФОРМАЦІЯ_7 працівниками останнього відносно позивача вчинявся психологічний тиск. Працівники ІНФОРМАЦІЯ_9 відстороняли від позивача його представника та дорікали, що позивач з'явився із представником.

Також позивачем надані додаткові докази у справі, а саме: копія скерування на медичний огляд військово-лікарською комісією № 793 від 26.06.2024 року на ім'я ОСОБА_2 ; копія скерування на медичний огляд військово-лікарською комісією № 729 від 26.06.2024 року на ім'я ОСОБА_1 ; заява ОСОБА_2 від 29.06.2024 року; копія довідки № 135/965 військово-лікарської комісії від 31.07.2021 року № 4069; копія картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 ; копія відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.08.2024 року на ім'я ОСОБА_2 ; копія акту дослідження стану здоров'я ОСОБА_1 від 26.06.2024 року; копію довіреності на ім'я ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що розгляд справи здійснюється з урахуванням позовних вимог, викладених в уточненій позовній заяві.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_4 , виданим Костянтинівським МВ ГУМВС України в Донецькій області 06 жовтня 2011 року, РНОКПП НОМЕР_1 .

Позивач перебував на військовому обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ІНФОРМАЦІЯ_11 як призовник, що сторонами не оспорюється.

Як вбачається з Витягу з книги протоколів засідань призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , протоколу № 2 від 12 грудня 2022 року ОСОБА_1 , 1995 року народження, рішенням призовної комісії вирішено звільнити від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 27-річного віку. Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 18-1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяти на військовий облік військовозобов'язаних, матеріали направити до правоохоронних органів, як на призовника, який ухилявся від призову.

Як зазначає відповідач-1, з 12 грудня 2022 року по 26 червня 2024 року ОСОБА_1 відповідно до облікових даних до ІНФОРМАЦІЯ_7 не звертався. Позивачем вказані обставини не оспорюються.

Позивач в позовній заяві зазначає, що 26 червня 2024 року він особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для оновлення облікових даних. Відповідачами дані відомості не оспорюються.

26 червня 2024 року за № 792 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 було видане направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби.

29 червня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_12 з письмовою заявою, в якій просив видати йому військовий квиток у встановлені законодавством України строки. До заяви були додані копії паспорта, ідентифікаційного коду, документу про освіту, медичної картки та фотокартки.

01 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_12 з письмовою заявою, в якій просив надати йому відстрочку від військової служби під час мобілізації в ВСУ для отримання військового квитка, та надання копії військового квитка керівництву для бронюванні його від мобілізації в ВСУ. В заяві позивач зазначив, що він є керівником відділу № 7 підприємства «Нова Пошта» у м. Костянтинівка, яке є критично важливим для потреб ЗСУ, функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Для бронювання йому потрібен військовий квиток, копію якого необхідно надати керівництву «Нова Пошта».

Вказана заява була направлена на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 поштою, про що свідчить квитанція ТОВ «Нова Пошта» від 01.07.2024 року.

До заяви були додані копія ідентифікаційного номеру, копія Виписного епікризу з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 від 15.10.2020 року, копія довідки від 28.06.2024 р. № 17901 «Нової Пошти».

Згідно довідки № 17901 від 28.06.2024 року, виданої ТОВ «Нова Пошта», ОСОБА_1 дійсно працює за сумісництвом на посаді керівника Відділення № 7 (Костянтинівка) з окладом згідно штатного розпису з 30.05.2022 (наказ № 99-К від 27.05.2022 року) по теперішній час. ТОВ «Нова пошта» є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період відповідно до наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України виданий наказ № 384 від 29.04.2024 «Про підтвердження товариству з обмеженою відповідальністю «Нова пошта» та товариству з обмеженою відповідальністю «Нова Пошта Глобал» статусу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період». При наданні належно оформлених військово-облікових документів дані працівника може бути включено у списки працівників ТОВ «Нова пошта», які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час.

Згідно Виписного епікризу з медичної картки стаціонарного хворого № У-11523 від 16.10.2020 року щодо проходження лікування з 05.10.2020 року по 15.10.2020 року з діагнозом «Поєднана травма. Закрита черепно-мозкова травма та ін.».

ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідь на заяву позивача від 01 липня 2024 року листом від 3165 від 03 липня 2024 року повідомив, що під час особистої явки позивача 26.06.2024 останньому було роз'яснено, що він не став на військовий облік військовозобов'язаних запасу, так як 12.12.2022 був знятий з обліку призовників за досягненням 27 років. Як особа, яка ухилялася від призову на строкову військову службу, позивач був направлений на ВЛК для встановлення ступеню придатності до військової служби та подальшого оформлення військово-облікового документа, в якому зазначаються дані ВЛК позивача. Строки проходження комісії ОСОБА_1 були доведені. Бронювання особи не проводиться доки не пройдено ВЛК та не оформлено за його результатами військово-обліковий документ. Також було роз'яснено, що у Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560, у переліку згідно з додатком 5 не зазначено підстав для надання відстрочки, згідно з документами, які ОСОБА_1 надав. Позивача запрошено особисто прийти до ІНФОРМАЦІЯ_13 для оформлення документів відповідно до чинного законодавства.

Вказаний лист зареєстрований у журналі реєстрації вихідних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 .

09 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій зазначив, що на даний час він проходить ВЛК за направленням « ІНФОРМАЦІЯ_9 ». Та повідомив, що з 08.07.2024 року знаходиться на лікарняному з неврологічними захворюваннями у медичному закладі м. Костянтинівка Донецької області, де проходить лікування. Після закінчення лікування продовжить проходити ВЛК. Також повідомив, що його попередні письмові заяви «Про видачу військового квитка», та «Відстрочку від військової служби в ВСУ, мобілізації» до « ІНФОРМАЦІЯ_9 » залишилися без відповіді у порушенні діючого законодавства України, Постанови № 560 КМУ від 16.05.2024 року. Просить розглянути попередні заяви від 01.07.2024 р. та видати військовий квиток, та відстрочку. До заяви додана довідка № 42 від 09.07.2024 року від лікаря.

Згідно довідки № 42 від 09.07.2024 року, виданої КНП «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради», ОСОБА_1 з 08 липня 2024 року знаходиться на стаціонарному лікуванні у неврологічному відділенні КНП «БЛІЛ КМР» м. Костянтинівка Донецької області з діагнозом: посттравматична енцефалопатія з цефалгією, вестибулопатією з кризами симпатоадреналового напрямку.

Крім того, 09 липня 2024 року ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 були надані заяви встановленого зразку щодо оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та щодо видачі військового квитка.

Заяви позивача від 09 липня 2024 року були направлені на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 поштою, про що свідчить квитанція ТОВ «Нова Пошта» від 10 липня 2024 року.

У відповідь на вказані заяви позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 листом № 3582 від 13 липня 2024 року повідомив, що згідно Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008, ОСОБА_1 уточнює свої особисті данні та особисто проходе ВЛК як один із пунктів уточнення даних, а саме ступеню придатності до військової служби. ОСОБА_1 був направлений на ВЛК для встановлення ступеню придатності до військової служби та подальшого оформлення військово-облікового документа, в якому зазначаються дані ВЛК ОСОБА_1 Бронювання не проводиться доки не пройдено ВЛК та не оформлено за його результатами військово-обліковий документ. Відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560, для відстрочки від військової служби ОСОБА_1 потрібно надати підтверджуючі документи згідно з додатком 5. ОСОБА_1 запрошено особисто прийти до ІНФОРМАЦІЯ_13 оформити документи згідно до чинного законодавства.

Вказаний лист зареєстрований у журналі реєстрації вихідних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 .

31 липня 2024 року за № 4069 ІНФОРМАЦІЯ_1 видана Довідка № 135/965 військово-лікарської комісії на ім'я ОСОБА_1 , в якій зазначено: «Проведено медичний огляд ВЛК КНП «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради» при ІНФОРМАЦІЯ_6 31.07.2024 року. Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) Т90.5 Наслідки перенесеної ЗЧМТ, забій головного мозку, переломи основи черепу з цефалгіею, вестибулопатією, церебростенічний синдром. Псоріаз поширена пляшкова форма, Б40.0. На підставі статті 75 «б», 57 «б» графи II Розкладу хвороб, графи _ ТДВ Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.».

Із довідкою військово-лікарської комісії № 135/965, виданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 31 липня 2024 року за вих. № 4069, ОСОБА_1 був ознайомлений 01 серпня 2024 року, про що свідчить його підпис у самій довідці та не заперечується позивачем.

Позивачем до матеріалів справи також долучено картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , видану КНП «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування Костянтинівської міської ради» а також акт дослідження стану здоров'я.

02 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із письмовою заявою щодо взяття його на військовий облік військовозобов'язаних рядового, сержантського і старшинського складу запасу у зв'язку з досягненням 27-річного віку.

Позивача взято на військовий облік військовозобов'язаних 02 серпня 2024 року, що підтверджується обліковою карткою ОСОБА_1 .

Третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 на ім'я ОСОБА_1 сформовано військово-обліковий документ № 220420236428809000031. На підтвердження вказаної обставини ІНФОРМАЦІЯ_9 суду надана копія такого військово-облікового документа.

08 серпня 2024 року ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 подані заяви встановленого зразку щодо оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та щодо видачі військового квитка. Вказані заяви від 08 серпня 2024 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 позивач направив поштою, про що свідчить експрес-накладна ТОВ «Нова Пошта» № 59001199427529 від 08 серпня 2024 року.

У відповідь на вказані заяви позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 листом № 4325 від 09.08.2024 року повідомив, що відповідно до п. І ч. 1 ст. 23 додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560, право на відстрочку надається військовозобов'язаним, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку. До пакету документів потрібно додати документи: клопотання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаних. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Вказаний лист зареєстрований у журналі реєстрації вихідних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивачем також до матеріалів справи наданий лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 серпня 2024 року № 08/12417, яким у відповідь на заяву ОСОБА_2 щодо неправомірних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено, що відповідно до абзацу 3 статті 69 постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року, громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою. У зв'язку з чим ОСОБА_1 і було видано повістки на проходження військово-лікарської комісії. Члени військово-лікарських комісій, утворених при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, не є працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а є працівниками медичних закладів. Враховуючи викладене, для вирішення питання ОСОБА_1 по суті запропоновано особисто звернутися до медичного закладу за місцем розташування військово-лікарської комісії. Також роз'яснено, що при написанні заяви про отримання військово-облікового документа встановленого зразку, заявник має право вказувати дату на момент підписання заяви. Згідно з пунктом 15 постанови КМУ № 559 від 16.05.2024 року, військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу), тобто дата видачі військово-облікового документа не може перевищувати 5 робочих днів. Також роз'яснено, що для збереження життя та здоров'я відвідувачів, працівників та військовослужбовців територіального центру комплектування та соціальної підтримки проведення фото- та відеозйомки на території розташування територіального центру комплектування та соціальної підтримки заборонено.

Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо невидачі йому військово-облікового документа на підставі його заяви від 01 серпня 2024 року та ненадання відповідей на заяви від 01.07.2024 року, 09.07.2024 року та 01.08.2024 року.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон № 2232-XII).

Відповідно до частин 1 - 3 статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Згідно з пунктом 14 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках: взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста; якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного; зміни категорії щодо військового обов'язку; відсутності місця для внесення змін; невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку; втрати (зіпсування); виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Пунктом 17 Порядку № 559 визначено, що для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

Якщо громадянин України за станом здоров'я не може пересуватися (є особою з обмеженою мобільністю) або визнаний в установленому порядку недієздатним, що підтверджується відповідними документами, із заявою може звернутися особа, яка здійснює за ним догляд, або його опікун.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

Згідно з пунктом 20 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку.

З наведеного вбачається, що військово-обліковий документ видається за письмовою заявою особи про видачу такого, для подання заяви військовозобов'язаний повинен прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках, зокрема, взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста; якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина 7 статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Згідно з частиною 8 статті 1 Закону № 2232-ХІІ положення про центри рекрутингу, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України. Діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу координується та спрямовується Міністерством оборони України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).

Відповідно до пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Пунктом 9 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).

Цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном (п. 1 Порядку № 1487).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1487 завданнями військового обліку є, зокрема: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктом 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частиною 1 статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції від 23 квітня 2022 року) визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: 2) на військовий облік військовозобов'язаних: зокрема які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

Відповідно до пункту 81 Порядку № 1487 взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Частиною 10 статті 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Додаток 2 до Порядку № 1487 містить Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 1 вказаних правил визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення - № 402).

Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу II медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно з пунктом 3.1. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_8 на збірних пунктах районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_9 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_9 . Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення (пункт 3.2. глави 3 розділу ІІ Положення № 402).

Відповідно до 3.8. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 Постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_9 про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_9 про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ІНФОРМАЦІЯ_9 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ІНФОРМАЦІЯ_9 , на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Слід зазначити, що відповідно до пунктів 115, 116 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться. З моменту введення воєнного стану в районах (містах) утворюються призовні комісії у складі осіб, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Пунктом 118 цього Положення визначено, що на районні (міські) призовні комісії покладається організація та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку; направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складення вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.

З наведеного вбачається, що призовникам, які досягли 27-річного віку, для постановлення на військовий облік військовозобов'язаних або виключення з військового обліку необхідно пройти медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Суд також зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 затверджено форму військово-облікового документа, яка включає в себе пункт 6 «Рішення військово-лікарської комісії (результати медичного огляду)».

Як вбачається з матеріалів справи, позивач після досягнення 27-річного віку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не звертався, на військовий облік військовозобов'язаних не став. Дані обставини позивачем не спростовуються.

Медичний огляд військово-лікарською комісією позивачем був пройдений 31 липня 2024 року, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії № 135/965. Із вказаною довідкою позивач був ознайомлений 01 серпня 2024 року.

Із письмовою заявою про взяття його на військовий облік як військовозобов'язаного у зв'язку із досягненням 27-річного віку, до ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач звернувся 02 серпня 2024 року.

Позивача взято на військовий облік військовозобов'язаних 02 серпня 2024 року, що підтверджується обліковою карткою ОСОБА_1 .

Третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 на ім'я ОСОБА_1 сформовано військово-обліковий документ № 220420236428809000031. На підтвердження вказаної обставини ІНФОРМАЦІЯ_9 суду надана копія такого військово-облікового документа.

Відповідно до положень пункту 20 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку.

Як зазначає відповідач-1, у телефонному режимі за номером 0953744229 військовозобов'язаному ОСОБА_1 повідомлено про необхідність прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подачі заяви про видачу військово-облікового документа та отримання такого документа особисто. Позивачем дані відомості не спростовані, жодних пояснень з цього приводу суду не надано.

Відповідно до пояснень відповідача-1, до теперішнього часу військовозобов'язаний ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_7 не звертався, військово-обліковий документ не отримав.

Позивач оскаржує протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання йому військово-облікового документа протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви від 01.08.2024 року.

Як вже було зазначено судом, відповідно до пункту 17 Порядку № 559 для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру. Згідно з пунктом 20 Порядку № 559 військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку.

Суд зауважує, що ані позивачем, ані відповідачами не надано доказів особистого звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про видачу військово-облікового документа 01 серпня 2024 року. При цьому, суд зауважує, що позивач на військовому обліку з 12 грудня 2022 року (дата зняття позивача з військового обліку призовників після досягнення 27-річного віку) не перебував, заява про взяття на військовий облік військовозобов'язаних позивачем була подана лише 02 серпня 2024 року, та цього ж дня позивача взято на військовий облік військовозобов'язаних. Після взяття на військовий облік військовозобов'язаних позивачем 08 серпня 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_7 подана письмова заява про видачу військово-облікового документа. Вказану заяву від 08 серпня 2024 року позивач направив поштою, про що свідчить експрес-накладна ТОВ «Нова Пошта» № 59001199427529 від 08 серпня 2024 року.

У сукупності встановлених судом обставин справи та досліджених доказів суд доходить висновку про те, що позивач відповідно до положень діючого законодавства у зв'язку із досягненням 27-річного віку був знятий з військового обліку призовників, пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією та надав заяву про взяття його на військовий облік військовозобов'язаних. Після надання заяви про взяття його на військовий облік військовозобов'язаних та взяття його на такий облік позивач для отримання військово-облікового документа особисто, як то передбачено пунктами 17, 20 Порядку № 559, до ІНФОРМАЦІЯ_9 з відповідною заявою не звертався, військово-обліковий документ не отримував.

З огляду на викладене, суд доходить висновку щодо правомірності та послідовності дій ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних та оформлення останньому військово-облікового документа.

Проте, позивач, власною поведінкою демонструє бездіяльність стосовно вирішення спірного питання, нехтуючи приписами пунктів 17, 20 Порядку № 559 та не бажаючи особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання військово-облікового документа.

Суд критично ставиться до тверджень позивача щодо особистого звернення 01 серпня 2024 року до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із письмовою заявою про видачу військово-облікового документа, оскільки дана обставина не підтверджена жодним доказом. Разом із цим в матеріалах справи наявна письмова заява позивача про взяття його на військовий облік як військовозобов'язаного у зв'язку із досягненням 27-річного віку, подана позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_1 02 серпня 2024 року.

Також суд не бере до уваги письмову заяву до ІНФОРМАЦІЯ_7 , подану ОСОБА_2 29 червня 2024 року, про видачу останньому військового квитка, а також направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби та служби за мобілізацією від 26 червня 2024 року за № 793, видане ІНФОРМАЦІЯ_6 на ім'я ОСОБА_2 , оскільки ОСОБА_2 не є стороною у справі в розумінні частини 1 статті 46 КАС України, а порушення прав та інтересів ОСОБА_2 не є предметом спору у даній справі.

З приводу наданих позивачем письмових пояснень щодо небажання медичних працівників приймати медичні довідки, які вважають недоцільними для ВЛК, а також письмових пояснень щодо вчинення працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 відносно позивача психологічного тиску суд зазначає, що предметом спору у розглядуваній справі з урахуванням уточнених позовних вимог є невидача позивачу військово-облікового документа та ненадання відповідей на його письмові заяви з приводу цього питання. Суд звертає увагу, що у разі незгоди із висновком військово-лікарської комісії, порушенням порядку проведення медичного огляду, позивач має право звернутися до суду з відповідним позовом, а у разі застосування до позивача психологічного тиску, чи іншого психологічного або фізичного насилля - до правоохоронних органів із відповідною заявою.

Щодо вимог позивача про надання письмових відповідей на усі письмові заяви суд зазначає, що в матеріалах справи наявні відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: від 03.07.2024 за вих. № 3165, надана на заяви ОСОБА_1 від 29 червня 2024 року та 01 липня 2024 року, які надійшли на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 01.07.2024 року; від 13.07.2024 за вих. № 3582, надана на заяви ОСОБА_1 від 09 липня 2024 року, які надійшли до ІНФОРМАЦІЯ_7 10 липня 2024 року; від 09.08.2024 за вих. № 4325, надана ОСОБА_1 на його заяви від 08.08.2024 року, які надійшли до ІНФОРМАЦІЯ_7 08 серпня 2024 року. З письмових пояснень представника відповідача-1 вбачається, що вказані відповіді були надіслані позивачу поштовим відправленням простою кореспонденцією. Отже відсутні підстави для зобов'язання відповідача-1 повторно надавати відповіді на вказані письмові заяви.

Щодо відповіді на письмову заяву ОСОБА_1 від 01.08.2024 року суд зауважує, що відповідач у письмових поясненнях стверджує, що позивач 01 серпня 2024 року із письмовими заявами до ІНФОРМАЦІЯ_9 не звертався, позивачем відповідної заяви до матеріалів справи також не додано. Враховуючи відсутність доказів звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_9 із письмовою заявою від 01.08.2024 року, підстави для зобов'язання відповідача-1 надати відповідь на таку заяву відсутні.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позивачем вимог та, як наслідок, відсутність підстав для їх задоволення.

Беручи до уваги положення ст. 139 КАС України та враховуючи відмову позивачу у задоволенні позову, відшкодування судового збору останньому не здійснюється.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до 1) ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 протиправною в частині ненадання ОСОБА_1 письмових відповідей на заяви від 01.07.2024 року, від 09.07.2024 року, від 01.08.2024 року та ненадання ОСОБА_1 військово-облікового документа протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви від 01.08.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 ; зобов'язання третій відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 негайно видати ОСОБА_1 військово-обліковий документ та письмові відповіді на усі письмові заяви, відмовити повністю.

Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 19 вересня 2024 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Смагар