Постанова від 18.09.2024 по справі 490/8286/24

нп 3/490/3446/2024

Центральний районний суд м. Миколаєва

54067, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

Справа № 490/8286/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2024 року м. Миколаїв

Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Миколаєва, військовослужбовку, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Центрального районного суду м.Миколаєва надійшла справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .

У протоколі зазначено, що 26.09.2024 року о 09.30 хв матрос ОСОБА_2 , військовослужбовець за контратактом, прибула на військову службу із зовнішними ознаками алкогольного спяніння.

Факт прибуття на військову службу до війцськового містечка АДРЕСА_2 , матроса ОСОБА_3 із ознаками алкогольного спяніння підтверджено у поясненнях безпосереднього начальника молодшого сержанта ОСОБА_4 . У подальшому, у медичному пункті військової частини НОМЕР_1 матрос ОСОБА_2 відмовилась від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння, а також самовільно залишила територію військової частини НОМЕР_1 .

Таким чином, матрос ОСОБА_2 прибула на військову службу 26.08.2024 року із зовнішними ознаками алкогольного спяніння та відмовилася від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння. Факт відмови від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння підтверджує акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння від 26.08.2024, а також самовільно залишила територію військової частини НОМЕР_1 .

При цьому у протоколі відсутня кваліфікація викладених дій та не зазначено як її підсумок норму закону, порушену такими діями (та якими саме).

Відповідно до вимог п.2 ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення серед іншого обов'язково зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Аналогічні вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення встановлені Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МО України від 23.10.2021 №329.Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.

Не зазначення цього в протоколі про адміністративне правопорушення позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, зясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Нечіткість та неконкретність цього протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, у відповідності до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, оскільки за будь - яких умов це не усуне вищевказаних недоліків протоколу.

Виправлення недоліків таких незаконних протоколів не є компетенцією суду. Суд має право розглядати саме протокол про адміністративне правопорушення і матеріали справи в межах цього протоколу.

Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення (ст.ст. 251, 256 КУпАП) є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.

Згідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А1688 № 5 від 13.09.2024 року, 26.09.2024 року о 09.30 хв матрос ОСОБА_2 , військовослужбовець за контратактом, прибула на військову службу із зовнішними ознаками алкогольного спяніння.

Факт прибуття на військову службу до війцськового містечка АДРЕСА_2 , матроса ОСОБА_3 із ознаками алкогольного спяніння підтверджено у поясненнях безпосереднього начальника молодшого сержанта ОСОБА_4 . У подальшому, у медичному пункті військової частини НОМЕР_1 матрос ОСОБА_2 відмовилась від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння, а також самовільно залишила територію військової частини НОМЕР_1 .

Таким чином, матрос ОСОБА_2 прибула на військову службу 26.08.2024 року із зовнішними ознаками алкогольного спяніння та відмовилася від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння. Факт відмови від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння підтверджує акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного спяніння від 26.08.2024, а також самовільно залишила територію військової частини НОМЕР_1 .

При цьому у протоколі відсутня кваліфікація викладених дій та не зазначено як її підсумок норму закону, порушену такими діями (та якими саме).

За таких обставин суд приходить до висновку, що матеріали справи про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання.

Керуючись ст.ст. 247, 280, 283-284 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В: Адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП - повернути до військової частини НОМЕР_1 для дооформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.І. Демінська