490/7636/24
нп 1-кс/490/3372/2024
19.09.2024
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/7636/24
19 вересня 2024 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ГУНП в Миколаївській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за її заявою від 22.08.2024,-
Скаржник ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Головного управління національної поліції в Миколаївській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за її заявою від 22.07.2024, яка надійшла до поліції 22.08.2024.
Зазначає, що подала до Головного управління національної поліції в Миколаївській області заяву про внесення відомостей до ЄРДР за ч.5 ст.185, ч.5 ст.191, ч.5 ст.190, ч.1 ст.210, ст.365, ст.367, ч.4 ст.368, ч.2 ст.364 КК України вчиненого директором Департаменту енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій Миколаївської міської ради ОСОБА_4 , директором ТОВ «Вікна Буд М» ОСОБА_5 , головою правління ОСББ «Червоний» ОСОБА_6
Скаржник в судове засідання не з'явилася, повідомлялася належним чином, просила проводити судове засідання без її участі.
Представник Головного управління національної поліції в Миколаївській області в судове засідання не з'явився, будь-яких відомостей не надав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Європейський суд з прав людини дотримується позиції, що проявляти ініціативу щодо своєчасного розгляду справи повинен саме заявник.
Так, Європейський суд з права людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, заявник як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відтак, слідчий суддя вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, оскільки матеріали справи містять достатньо доказів на підставі яких можливо розглянути справу та винести рішення, що сприятиме досягненню завдань, визначених у статтях 303-308 КПК України, та розгляду справи в межах розумних строків.
Згідно з ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали скарги та провадження, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Згідно з п.1 ч.1ст.303 КПК України бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення може бути оскаржена заявником, представником заявника, потерпілим або його представником.
Відповідно до вимог ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Відповідно п.1 розділу 3 до Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора №298 від 30.06.2020 року, внесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначених КПК України та цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначений частиною першою статті 214 КПК України;
Тобто, законодавцем чітко встановлено часові межі, протягом яких заява, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення мають бути внесені до ЄРДР, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання відповідної заяви чи повідомлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Головного управління національної поліції в Миколаївській області щодо невнесення відомостей до ЄРДР за її заявою від 22.08.2024, яка надійшла до поліції 22.08.2024.
В заяві ОСОБА_3 зазначала про необхідність внесення відомостей до ЄРДР за ч.5 ст.185, ч.5 ст.191, ч.5 ст.190, ч.1 ст.210, ст.365, ст.367, ч.4 ст.368, ч.2 ст.364 КК України вчиненого директором Департаменту енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій Миколаївської міської ради ОСОБА_4 , директором ТОВ «Вікна Буд М» ОСОБА_5 , головою правління ОСББ «Червоний» ОСОБА_6 .
В обґрунтування своїх доводів посилається на те, що через майданчик державних закупівель PROZORRO 09 серпня 2023 року був підписаний договір №59 між замовником - Департамент енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій Миколаївської міської ради в особі директора департаменту ОСОБА_4 , (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), та постачальником - ТОВ "Вікна Буд М" в особі директора ОСОБА_5 , (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ), про надання послуг з поточного ремонту в частині облаштування віконних укосів в під'їздах житлових будинків за адресами: АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_8 ; АДРЕСА_9 ; АДРЕСА_10 ; АДРЕСА_11 ; АДРЕСА_12 ; АДРЕСА_13 ; АДРЕСА_14 ; АДРЕСА_15 ; АДРЕСА_15 ; АДРЕСА_16 ; АДРЕСА_16 ; АДРЕСА_17 , (ДК 021:2015:45450000-6 інші завершальні будівельні роботи), на суму: 3472929,96 (ри мільйони чотириста сімдесят дві тисячі дев'ятсот
двадцять дев'ять гривень 96 копійок) без ПДВ.
Стверджує, що на майданчику державних закупівель PROZORRO статус договору «закритий», оскільки в якості Акта виконаних робіт є Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати. Проте фактично роботи за адресами: АДРЕСА_18 , виконані не були.
Дослідивши зміст заяви ОСОБА_3 , відсутність будь-яких заперечень представника поліції, слідчий суддя дійшов висновку, що у ній міститься короткий виклад обставин, що можуть свідчити про можливе вчинення кримінального правопорушення.
Однак всупереч вимогам ст.214 КПК України, відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань на сьогоднішній день не внесені.
Уповноваженою особою Головного управління національної поліції в Миколаївській області доказів інакшого не надано.
Встановлені обставини підтверджують бездіяльність уповноважених осіб Головного управління національної поліції в Миколаївській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тому слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання уповноважених осіб внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Слідчий суддя також звертає увагу, що визначення попередньої правової кваліфікації кримінального правопорушення під час внесення відомостей до ЄРДР, враховуючи норми статей 2, 36, 40, 40-1, 214 КПК України, відноситься до виключної дискреції слідчого, дізнавача, прокурора. Слідчий суддя під час вирішення питання про визнання бездіяльності слідчого, дізнавача, прокурора щодо невнесення відомостей в ЄРДР не наділений повноваженнями на визначення кваліфікації кримінального правопорушення відносно викладених у заяві обставин.
Керуючись вимогами статей 214, 303, 306, 307, 372 КПК України, -
Скаргу - задовольнити.
Зобов'язати уповноважену особу Головного управління національної поліції в Миколаївській області вчинити дію в порядку вимог ст.214 КПК України за зверненням ОСОБА_3 з заявою від 22.07.2024, яка надійшла до поліції 22.08.2024, щодо внесення в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомостей про вчинення кримінального правопорушення, про що повідомити заявника у відповідності до ст.60 КПК України та надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1