Рішення від 12.09.2024 по справі 380/6837/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6837/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2024 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Раневич Орест Юрійович звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Харківській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 25.03.2024 № 134650001582;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити ОСОБА_1 обчислення та виплату пенсії за віком на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за вихідним № 229-Ф від 15.03.2024 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за вихідним № 230-Ф від 15.03.2024, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 16.01.2020.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 05.01.1981 по 05.02.2018 позивач працювала на посадах, що належать до посад державної служби, що підтверджується записами у трудовій книжці від 24.04.1978 серія НОМЕР_1 . Стаж роботи на посадах державної служби становить більше 37 років. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 у справі №380/19793/23 ГУ ПФУ у Львівській області видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за вихідним № 229-Ф від 15.03.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за вихідним № 230-Ф від 15.03.2024. Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії за віком на підставі виданих довідок. Однак рішенням ГУ ПФУ у Харківській області,прийнятим за принципом екстериторіальності, відмовлено в обчисленні пенсії на підставі поданої заяви у зв'язку із набранням 01.05.2016 чинності Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, яким не передбачено перерахунку пенсій державних службовців. Вважає рішення ГУ ПФУ у Харківській області протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Для відновлення порушеного права звернулася з даним позовом до суду.

Відповідач-2 ГУ ПФУ у Львівській області щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Зазначає, що відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону № 1058. Стаття 90 Закону №889-VIII не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Статтею 37-1 Закону № 3723 у редакції, яка була чинною до 01.01.2015, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Однак, у подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон №76-VIII), який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до статті 37-1 Закону №3723-XII, яку викладено у новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України», яку Конституційним Судом України не визнано неконституційною, який у Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Оскільки на даний час внесено зміни в статтю 37-1 Закону №3723-XII, які набрали чинності 01.01.2015, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, тому немає підстав для врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державним службовцям з 01.12.2015. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідачем-2 позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву суть, яких полягає у тому, що Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону № 3723-XII, яку викладено у новій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України Закон України №76-VII, яким статтю 37-1 Закону 3723-XII від 16.12.1993 викладено у новій редакції, не визнано неконституційним Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Отже, на даний час внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону №3723-XII, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме - виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-XII. Вказаним рішенням Уряду регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Таким чином, з 15.12.2015 діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-XII. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 03.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

Відповідачем-2 19.04.2024 (вх. №30450) подано відзив на позовну заяву.

Позивачем 22.04.2024 (вх. №30743) подано відповідь на відзив.

Відповідачем-2 26.04.2024 (вх. №32561) подано заперечення на відповідь на відзив.

Відповідачем-1 29.04.2024 (вх. №32709) подано відзив на позовну заяву.

Позивачем 29.04.2024 (вх. №32732) подано відповідь на відзив.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 05.01.1981 по 05.02.2018 працювала на посадах, що належать до посад державної служби, що підтверджується записами у трудовій книжці, виданої 24.04.1978, серія НОМЕР_2 . Стаж роботи на посадах державної служби становить більше 37 років.

Наказом Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 05.02.2018 № 12-ос «Про звільнення працівників Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова у зв'язку з реорганізацією управління» з 05.02.2018 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадян в Галицькому районі м. Львова, про що зроблено запис № 27 від 05.02.2018 у трудовій книжці від 24.04.1978, серія НОМЕР_2 .

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.03.2024 у справі № 380/19793/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2020 року - за прирівняною посадою головного спеціаліста Галицького відділу обслуговування громадян в м. Львові (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Львівській області та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2019 року - за прирівняною посадою головного спеціаліста Галицького відділу обслуговування громадян в м.Львові (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Львівській області.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 у справі №380/19793/23 ГУ ПФУ у Львівській області видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за вихідним № 229-Ф від 15.03.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за вихідним № 230-Ф від 15.03.2024.

Вказані довідки ОСОБА_1 були долучені до поданої ГУ ПФУ у Львівській області заяви за призначенням/перерахунком пенсії від 18 березня 2024 року, в якій позивач просила здійснити обчислення та виплату пенсії за віком на підставі довідок № 229-Ф від 15.03.2024 та № 230-Ф від 15.03.2024.

Розглянувши за принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Харківській області рішенням від 25.03.2024 № 134650001582 відмовило у в обчисленні пенсії на підставі поданої заяви від 18.03.2024, у зв'язку з тим, що Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунку пенсій державних службовців.

Рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 25.03.2024 № 134650001582 є предметом оскарження з підстав протиправності.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Згідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами, Закон України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, далі - Закон № 3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналіз вказаних норм законодавства зумовлює висновок, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Саме такі правові висновки щодо застосування зазначених норм права було викладено у постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 500/5183/17 та від 11.04 2023 у справі № 1.380.2019.003855.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622), яким регулюються правовідносини щодо обчислення пенсії після звільнення з посади державної служби.

Згідно з пунктом 3-1 Порядку № 622 державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889-VIII займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону 3723-XII, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом №889-VIII, мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01.05.2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 01.05.2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Суд звертає увагу на те, що Порядок №622 не передбачає, що для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця необхідним є наявність 20 і більше років стажу державного службовця саме станом на 01.05.2016.

З записів трудової книжки серії НОМЕР_2 судом встановлено, що 05.02.2018 ОСОБА_1 звільнено з посади у зв'язку із реорганізацією управління на підставі пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» (наказ №12-ос від 05.02.2018).

З перерахунку пенсії позивача від 22.01.2020 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , первинно було призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та з 16.05.2020 на підставі поданої заяви рішенням Личаківського об'єднаного управління ПФУ у м. Львові №134650001582 переведено на пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про державну службу». У вказаному перерахунку пенсії зазначено, що основний страховий стаж позивача становить 39 років 11 місяців 8 днів, в тому числі стаж відповідно до ст. 25 Закону України №3723-ХІІ становить 37 років 1 місяць 24 дні.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 у справі №380/19793/23 ГУ ПФУ у Львівській області видало довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за вих. № 229-Ф від 15.03.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за вих. № 230-Ф від 15.03.2024.

Вказані довідки складені за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Суд зазначає, що відповідно до абзацу шостого пункту 4 Порядку № 622 розмір пенсії позивача повинен визначатися в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, тобто за грудень 2019 року, що і було здійснено відповідачем шляхом видачі довідок від 15.03.2024.

Вищенаведений аналіз законодавства, що регулює спірні правовідносини, в сукупності із встановленими судом фактичними обставинами, дають підстави стверджувати що ГУ ПФУ в Харківській області при прийнятті рішення від 25.03.2024 № 134650001582, не було враховано наявність у позивача права на призначення пенсії відповідно до п. п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Ураховуючи викладене, суд виснує, що рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 25.03.2024 № 134650001582 про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 18.03.2024, є протиправною.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем-1 не виконано вказаних вимог щодо обов'язку довести правомірність оскарженого рішення.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку спірному рішенню, яке зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Харківській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 25.03.2024 № 134650001582 не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям до такого роду рішень і чинному законодавству та порушує право позивача на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ, тому таке рішення слід визнати протиправним, задовольнивши першу позовну вимогу.

Відповідно до частини другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд виснує, що ефективним способом захисту порушеного права позивача буде задоволення другої позовної вимоги, яка є похідною від першої, шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за вихідним № 229-Ф від 15.03.2024 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за вихідним № 230-Ф від 15.03.2024, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 16.01.2020 року.

Визначаючи дату перерахунку та виплати пенсії позивача, суд керувався таким.

Відповідно до п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Оскільки, пенсія за віком призначена і виплачується ОСОБА_1 , починаючи з 16.01.2020 (оформлене у вигляді протоколу рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 № 134650001582 від 22.01.2020), і відповідач -2 первинно обчислив її без урахування належно оформлених довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), то пенсія позивача повинна бути обчислена з урахуванням довідок, виданих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2023, у справі № 380/19793/23, починаючи з 16.01.2020 року, тобто часу її первинного призначення.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цілому, тому позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів порівну понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1 211 грн 20 к., сплаченого за квитанцією № 0705-1591-3756-8237 від 28.03.2024.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 3, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 3, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), від 25.03.2024 № 134650001582 про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) перерахунок та виплату пенсії за віком на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за вихідним № 229-Ф від 15 березня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за вихідним № 230-Ф від 15 березня 2024 року, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 16.01.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) та з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 3, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) по 605 (шістсот п'ять) грн 60 к. судових витрат у вигляді судового збору з кожного.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.П. Хома