11 липня 2024 року Справа № 160/12930/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
20.05.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, поданий представником позивача адвокатом Медведевою Ліною Василівною, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 047050026657 від 10.04.2024 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах та щодо не зарахуванні йому періодів пільгового стажу за Списком 1: періоду служби у Збройних силах України з 28.05.1997 по 10.04.1998; періодів пільгового стажу за Списком 1 з 25.03.1997 по 15.05.1997, з 15.06.1998 по 06.02.2003 згідно довідки від 01.04.2019 №023-801; періоду пільгового стажу за Списком 1 з 07.02.2003 по 25.12.2012 згідно довідки від 01.04.2019 №023-802; періоду пільгового стажу за Списком 1 з 26.12.2012. по 02.08.2016 згідно довідки від 01.04.2019 №023-803; періоду пільгового стажу за Списком 1 з 03.08.2016 по 31.05.2018 згідно довідки від 01.04.2019 №023-804; періоду мобілізації з 11.05.2022 по нинішній час згідно Наказу від 18.05.2022 № 355-к; періоду пільгового стажу за Списком 2 з 01.01.2013 по 31.05.2013, коли він вибірково працював за Списком 2 з позначенням відволікання від основної роботи;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи позивача за Списком 1 ці періоди з моменту виникнення у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах на визначених у довідках посадах та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до поданої ним 02.04.2024 заяви про призначення пенсії.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач має право на пенсію на пільгових умовах, для чого надані усі належним чином оформлені первинні документи, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправно не врахувало всі періоди роботи за Списком 1 та 2, що на думку представника позивача є підставами для задоволення позову у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; витребувано у відповідачів матеріали пенсійної справи позивача та встановлено строк для їх подання.
За даними КП «ДСС» копію ухвали про відкриття провадження 11.06.2024 надіслано одержувачам - адвокату Медведевій Л.В. (представнику позивача), Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області за допомогою підсистеми «Електронний суд» в їх електронний кабінет, а копію адміністративного та уточненого адміністративного позову відповідачам - 20.05.2024, що підтверджується матеріалами справи. Тобто, строк на подання відзиву до 26.06.2024.
26.06.2024 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов відзив на позов, у якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні з огляду на те, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відповідач зазначив, що вік заявника - 46 років, страховий стаж особи становить 30 років 00 місяців 21 день, пільговий стаж особи складає: по Списку 1 - 5 років 6 місяців 22 дні: в тому числі: підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 (25) складає 3 роки 11 місяців 1 днів, та військова служба в особливий період - 1 рік 7 місяців 21 день. Періоди пільгового роботи згідно довідки від 01.04.2019 №023-801 з 25.03.1997 по 15.05.1997, з 15.06.1998 по 06.02.2003; згідно довідки 01.04.2019 №023-802 з 07.02.2003 по 25.12.2012; згідно довідки від 01.04.2019 № 023-803 з 26.12.2012 по 02.08.2016; згідно довідки від 01.04.2019 №023-804 з 03.08.2016 по 31.05.2018, можливо буде зарахувати після перевірки первинних документів. Враховуючи викладене вище, підстав для призначення пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах не має, в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
До відзиву було додано скановані копії документів з матеріалів пенсійної справи позивача.
Суд зазначає, що ані у встановлений судом строк, ані станом на 11.07.2024 від відповідача 1 відзиву та витребуваних судом доказів до суду не надходило.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами частини 9 статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
Проте, суд звертає увагу, що від відповідача станом на 11.07.2024 жодних повідомлень про неможливість подання відзиву та/або витребуваних ухвалою доказів до суду надано не було. Будь-яких заяв клопотань до матеріалів справи від відповідача також не надходило, у зв'язку з чим у суду відсутні правові підстави для продовження відповідачу процесуального строку, встановленого судом для подання відзиву та витребуваних документів.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини та на підставі вищевказаних норм, суд ухвалив розглянути справу по суті за наявними в ній доказами.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.3 ст.114 (25) Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до розписки-повідомлення у заявника ОСОБА_1 документи прийняті 02.04.2024 і зареєстровано за №3205, у розписці-повідомленні наведено перелік документів, доданих до заяви:
- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру: кількість 1, №29087;
- заява про призначення/перерахунок пенсії: кількість 1, №3205;
- паспорт або ID-картка або посвідка: кількість 1, НОМЕР_4;
- інші документи:
- військовий квиток: кількість 2, №4/50, НОМЕР_1 ;
- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання: ІП НОМЕР_2 ;
- довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників: кількість 5, №61-2024, №023-801, №023-802, №023-803, №023-804;
- інший документ: кількість 2, №4/50, №184, №355-К;
- пам'ятка пенсіонера;
- трудова книжка або документи про стаж: кількість 1, НОМЕР_5;
- перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії: довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників (по п.3 ст.114) - строк подання документів (дата): 01.07.2024.
Заява про призначення пенсії від 02.04.2024, зареєстрована за №3205, розглянута за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
За результатом розгляду заяви від 02.04.2024 №3205 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії 10.04.2024 № 047050026657, яким:
- відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі Закон №1058 ) ОСОБА_1 ;
- дата народження - 06.12.1977;
- дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України: 02.04.2024;
- вік заявника - 46 років 3 місяці;
- згідно частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років;
- страховий стаж особи становить 30 років 21 день;
- пільговий стаж особи складає:
- по Списку 1 - 5 років 6 місяців 22 дні: в тому числі - підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 (25) складає 3 роки 11 місяців 1 днів, та військова служба в особливий період - 1 рік 7 місяців 21 день;
- результати розгляду документів, доданих до заяви: періоди пільгового роботи згідно довідки від 01.04.2019 №023-801 з 25.03.1997 по 15.05.1997, з 15.06.1998 по 06.02.2003; згідно довідки 01.04.2019 №023-802 з 07.02.2003 по 25.12.2012, згідно довідки від 01.04.2019 №023-803 з 26.12.2012 по 02.08.2016, згідно довідки від 01.04.2019 №023-804 з 03.08.2016 по 31.05.2018 можливо буде зарахувати після перевірки первинних документів;
- додатковий коментар: за наданими документами право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058, заявник матиме при досягненні 55 років, тобто з 07.12.2032 року;
- за умови надання додаткових документів право на пенсію буде переглянуто.
Згідно з формою РС-право, номер пенсійної справи 047050026657, страховий стаж заявника обчислено як 30 років 0 місяців 22 дні:
- 01.09.1993 - 28.02.1997, «Навчання у вищих/середн.НЗ», 3 роки 6 місяців 0 днів;
- 25.03.1997 - 15.05.1997, 0 років 1 місяці 21 день;
- 28.05.1997 - 10.04.1998, «Військова служба строкова», 0 років 10 місяців 13
- 15.06.1998 - 31.12.2003, 5 років 6 місяців 17 днів;
- 01.01.2004 - 31.05.2018, 05393043, 14 років 5 місяців 0 днів;
- 01.06.2018 - 31.12.2018, «Ст.14, пост.202, не підземні», 39641616, 0 років 7 місяців 0 днів;
- 01.01.2019 - 09.01.2019, 0 років 0 місяців 9 днів;
- 10.01.2019 - 10.05.2022 «Ст.14, пост.202, не підземні», 39641616, 3 роки 4 місяці 1 день;
- 11.05.2022 - 31.12.2023 «Військова служба в особл.період», 08208941, 1 рік 7 місяців 21 день;
- всього: 30 років 0 місяців 22 дні, в тому числі стаж, що дає право на зниження ПВ: робота за списком №1: 5 років 6 місяців 22 дні:
- роботи відкриті гірничі/металургія, професії за пост.№202(25), кратність 1, 0 років 7 місяців 0 днів;
- роботи відкриті гірничі/металургія, професії за пост.№202 (25), кратність 1, 3 роки 4 місяці 1 день;
- військова служба в особливий період, кратність 1, 1 рік 7 місяців 21 день;
- зниження ПВ за "Робота за списком №1" на: 5 років 0 місяців 0 днів.
ГУ ПФУ у Дніпропетровській області направило заявнику копію рішення про відмову у призначенні пенсії від 10.04.2024 відповідним повідомленням.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Пунктом 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, в редакції з 11.10.2017:
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно із підпунктом 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
За приписами статті 44 Закону №1058-ІV:
- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом; звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи; порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення;
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону №1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України №13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За приписами пункту 20 Порядку №637:
- у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників;
- у довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій;
- у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- у разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених вище норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Суд зазначає, що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи із зазначенням відповідного Списку до якого віднесено професію працівника, визначає саме підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
При цьому, у постановах від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 16.05.2019 у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17 Верховний Суд дійшов висновку про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
При цьому, уточнююча довідка підтверджує саме спеціальний стаж роботи та її характер, а не право особи на пільгову пенсію. Зазначена довідка необхідна для подальшого її надання відповідним органам Пенсійного фонду України, які в свою чергу визначають наявність підстав і права особи на пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до частин 5 та 6 статті 114 Закону №1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Надаючи оцінку доводам сторін щодо врахування при обчисленні пільгового стажу періодів з 25.03.1997 по 15.05.1997 та періоду служби у Збройних силах України з 28.05.1997 по 10.04.1998, суд виходить із наступного.
Згідно із записами 2-3, 4-5 трудової книжки НОМЕР_6:
- Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського
- запис 2: 25.03.1997: цех ремонту металургійних печей вогнетривником 3 розряду, розп. про прийняття №170 від 11.03.1997;
- запис 3: 15.05.1997: звільнений у зв'язку із призовом на військову службу, п.3 ст.36 КЗпП України;
- запис 4: 28.05.1997 по 10.04.1998: служби у Збройних силах;
- Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського
- запис 5: 15.06.1998: цех ремонту металургійних печей вогнетривником 3 розряду, розп. про прийняття №166 від 20.05.1998.
При цьому, відповідно до наданої як до матеріалів справи так і до заяви про призначення пенсії довідкою від 01.04.2019 № 023-801, уточнюючою особливо шкідливі та особливо важкі умови праці, зайнятість в яких надає право на пенсію по віку на пільгових умовах при відсутності трудової книжки або відповідних записів у неї, виданою позивачеві ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (код ЄДРПОУ 05393043), підтверджується робота позивача у відповідні періоди за професіями згідно Списку 1: вогнетривник, зайнятий на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ІІІ підрозділ: 2а, код КП: 1030200а-15416; підстава: постанова КМУ №162 від 11.03.1994; за періоди з 25.03.1997 по 15.05.1997 - 0 років 1 місяць 15 днів, з 15.06.1998 по 06.02.2003 - 4 роки 6 місяців 10 днів.
Суд зазначає, що відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
При цьому, абзацом другим частини першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, оскільки з 25.03.1997 позивач працював у цеху ремонту металургійних печей вогнетривником 3 розряду, згідно з розпорядженням про прийняття №170 від 11.03.1997, та був звільнений 15.05.1997 на підставі п.3 ст.36 КЗпП України саме у зв'язку із призовом на військову службу, та з 28.05.1997 по 10.04.1998 позивач проходив строкову військову службу, суд вважає доводи позивача обґрунтованими, та позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у цій частині, оскільки час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, - так як на момент призову на строкову військову службу, позивач працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Поряд із цим, суд виходить із наступного, вирішуючи спір в частині стажу роботи за Списком 1 на пільгових умовах, який не врахований відповідачем при обчисленні пільгового стажу, а саме:
- з 15.06.1998 по 06.02.2003 згідно довідки від 01.04.2019 №023-801;
- з 07.02.2003 по 25.12.2012 згідно довідки від 01.04.2019 №023-802;
- з 26.12.2012. по 02.08.2016 згідно довідки від 01.04.2019 №023-803;
- з 03.08.2016 по 31.05.2018 згідно довідки від 01.04.2019 №023-804.
Наданими, як до матеріалів справи так і до заяви про призначення пенсії, довідками уточнюючими особливо шкідливі та особливо важкі умови праці, зайнятість в яких надає право на пенсію по віку на пільгових умовах при відсутності трудової книжки або відповідних записів у неї, виданих позивачеві ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (код ЄДРПОУ 05393043) від 01.04.2019 №023-801, №023-802, №023-803, №023-804, підтверджується робота позивача у відповідні періоди за професіями згідно Списку 1:
- довідка №023-801: вогнетривник, зайнятий на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ІІІ підрозділ: 2а, код КП: 1030200а-15416; підстава: постанова КМУ №162 від 11.03.1994; за періоди з 25.03.1997 по 15.05.1997 - 0 років 1 місяць 15 днів, з 15.06.1998 по 06.02.2003 - 4 роки 6 місяців 10 днів;
- довідка №023-802: вогнетривник, зайнятий на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ІІІ підрозділ: 2а, 3а код КП: 3.2.а, 3.3.а; підстава: постанова КМУ №36 від 16.01.2003; за період з 07.02.2003 по 25.12.2012 - 09 років 09 місяців 27 днів;
- довідка №023-803: вогнетривник, зайнятий на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ІІІ підрозділ: 2а, 3а код КП: 3.2.а, 3.3.а; підстава: постанова КМУ №36 від 16.01.2003; за період з 26.12.2012 по 02.08.2016 - вибірково 02 роки 09 місяців 19 днів;
- довідка №023-804: вогнетривник, зайнятий на гарячих роботах, що передбачено Списком 1 розділ ІІІ підрозділ: 2а, 3а код КП: 3.2.а, 3.3.а; підстава: постанова КМУ №36 від 16.01.2003; за період з 03.08.2016 по 31.05.2018 - вибірково 01 рік 06 місяців 25 днів.
Не врахування відповідачем вказаних періодів обґрунтовано в оскаржуваному рішенні тим, що можливо буде зарахувати ці періоди після перевірки первинних документів. Однак, необхідність проведення перевірки є лише підставою для проведення перевірки, а не для відмови у призначенні пенсії з цієї підстави. При цьому, ГУ ПФУ у Дніпропетровській області 02.04.2024 за вих.№50946/01-16 ініціював питання проведення перевірки. Однак, результати такої перевірки та чи вона проведена - відповідачем не повідомлено ані суду, ані позивачеві.
Суд зазначає, що у довідці ОК-5 окремі періоди роботи позивача відображені з кодом підстави для обліку спецстажу - ЗПЗ014А1, ЗПЗ013Б1, ЗПЗ014А3.
Отже, позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими.
Вирішуючи спір в частині невключення періодів роботи за Списком 1 для обчислення стажу на пільгових умовах періоду мобілізації з 11.05.2022 по нинішній час згідно наказу від 18.05.2022 №355-к, суд зазначає, що згідно з оскаржуваним рішенням та формою РС-право, номер пенсійної справи 047050026657, до робіт по Списку 1 зараховано період роботи 5 років 6 місяців 22 дні: з них 1 рік 7 місяців 21 день - період військової служби в особливий період з 11.05.2022 по 31.12.2023.
За приписами статті 24 Закону №1058-IV:
- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок;
- страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
Оскільки заява про призначення пенсії подана 02.04.2024, а довідка ОК-5 станом на 02.04.2023 не містила відомості за звітний 2024 рік або його окремі періоди, у тому числі не містила за 2024 рік код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, а позивач при цьому не надав до заяви про призначення пенсії додаткові відомості про виплату у 2024 році грошового забезпечення та суми виплаченого доходу, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправними рішення в частині неврахування у стаж на пільгових умовах періоду військової служби з 11.05.2022, у тому числі як зазначено позивачем «по нинішній час».
Так, судом встановлено, що період з 11.05.2022 по 31.12.2023 включено у такий пільговий стаж, що підтверджено змістом форми-РС-право, зокрема згідно із довідкою ОК-5 від 02.04.2024, період до 31.12.2023 включно - страхувальник 39641616, ТОВ «Метінвест-Промсервіс», код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1.
Однак, станом на 02.04.2024 відповідач не володів відомостями щодо періоду 2024 року, зокрема відсутні відомості з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а документи, які б дозволяли відповідачу перевірити такі відомості за 2024 рік та у 2024 році - позивачем не були надані, крім того позовна вимога позивача про зарахування такого періоду «по нинішній час» також не підлягає задоволенню, оскільки такий період включає, зокрема, період що не передує періоду подання заяви про призначення пенсії.
Щодо періоду пільгового стажу за Списком 2 з 01.01.2013 по 31.05.2013, коли позивач вибірково працював за Списком 2 з позначенням відволікання від основної роботи, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.
Так, позивач у позові посилається на зворотній бік довідки №28 від 19.02.2019.
До позову надана копія такої довідки, в якій вказано, що позивач з 01.01.2013 по 31.05.2018 вибірково працював за Списком 2, сумарно 293 дні, або 09 місяців 23 дні.
Однак, у розписці-повідомленні про прийняття заяви про призначення пенсії 02.04.2024 та доданих до неї документів, відсутня така довідка як за №28 від 19.02.2019, так і за №075-459 від 19.02.2019 (номер та дата вказані у довідці додатково як вихідні реквізити). Отже, відомості, зазначені у такій довідці, не були проаналізовані відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення, що свідчить про неможливість порушення прав позивача у цій частині.
Надаючи оцінку доводам позивача про не призначення пенсії до досягнення позивачем 55 років, суд зазначає, що у рішенні про відмову у призначенні пенсії наведено додатковий коментар: за наданими документами право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-ІV, заявник матиме при досягненні 55 років, тобто з 07.12.2032 року, суд виходить із наступного.
Частина третя статті 144 Закону №1058-ІV передбачає умови призначення пенсії для окремих працівників незалежно від віку, однак за наявності відповідного стажу роботи.
Оскільки відповідачем належним чином не обраховано періоди роботи позивача за відповідною професією, вирішення питання щодо віку позивача при визначенні права на пенсію, є передчасним.
Таким чином, суд вважає правильними доводи позивача про протиправне невключення окремих періодів роботи при обчисленні пільгового стажу для вирішення питання про право на призначення пенсії, а аргументи відповідача такими, що суперечать вищенаведеним нормам права.
У зв'язку із викладеним підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення №047050026657 від 10.04.2024 про відмову у призначенні пенсії, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 Порядку №22-1, у редакції на час подання заяви про призначення пенсії, визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У зв'язку із чинністю вказаної норми Порядку №22-1 ГУ ПФУ в Сумській області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.
Таким чином, суд зобов'язує ГУ ПФУ в Сумській області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача, а саме зарахувати спірні періоди до пільгового стажу.
Судом не встановлено та матеріалами справи не підтверджено, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області приймались рішення за наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог викладених до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, оскільки зазначеним управлінням не вчинялось будь-яких дій та не приймалось будь-яких рішень пов'язаних з розглядом заяви позивача про призначення пенсії, а отже права позивача ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не порушені.
Верховний Суд, зокрема, у постановах від 27.02.2020 у справі №759/13033/14-а (2а/759/391/14) та від 09.07.2021 у справі №806/1129/16 зазначив, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Також суд вважає відсутніми підстави для задоволення позову в частині позовних вимог про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до заяви про призначення пенсії від 02.04.2024, оскільки прийняттю такого рішення передує обчислення відповідного стажу, отже такі вимоги є передчасними.
З огляду на викладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із визначенням належного відповідача за заявленими вимогами, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права позивача, із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 908,40 грн, сплачених платіжною інструкцією 0.0.3645852435.1 від 15.05.2024.
Керуючись статтями 139, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26), відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: 40009, Україна, м. Суми, вул. Степана Бандери, будинок 43) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №047050026657 від 10.04.2024 про відмову у призначенні пенсії, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №1:
- період служби у Збройних силах України з 28.05.1997 по 10.04.1998;
- період роботи згідно довідки від 01.04.2019 №023-801: з 25.03.1997 по 15.05.1997 - 0 років 1 місяць 15 днів, з 15.06.1998 по 06.02.2003 - 4 роки 6 місяців 10 днів;
- період роботи згідно довідки від 01.04.2019 №023-802: з 07.02.2003 по 25.12.2012 - 09 років 09 місяців 27 днів;
- період роботи згідно довідки від 01.04.2019 №023-803: з 26.12.2012 по 02.08.2016 - вибірково 02 роки 09 місяців 19 днів;
- період роботи згідно довідки від 01.04.2019 №023-804: з 03.08.2016 по 31.05.2018 - вибірково 01 рік 06 місяців 25 днів.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.04.2024 №3205 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення у встановленому порядку з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,40 грн (дев'ятсот вісім гривень 40 копійок).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно із частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Юхно