Рішення від 10.09.2024 по справі 380/30538/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 рокусправа №380/30538/23

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кухар Н.А. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Золочівської окружної прокуратури до Буської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Золочівської окружної прокуратури в інтересах держави до Буської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльність Буської міської ради Золочівського району Львівської області що полягає у невжитті заходів з метою розгляду питання про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - водонапірних веж «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області на пленарному засіданні Буської міської ради відповідно до вимог п.51 ч.І ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; зобов'язання Буської міської ради Золочівського району Львівської області розглянути з прийняттям на черговій сесії (пленарному засіданні) рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - водонапірних веж «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на території Буської міської ради Золочівського району наявні 6 водонапірних башт Рожновського, які не перебувають у державній, комунальній чи приватній власності, а саме: водонапірна башта у с. Новий Милятин по вул. Заводській; водонапірна башта у с. Новий Милятин по вул. Молодіжній; водонапірна башта у с. Старий Милятин по вул. І.Франка; водонапірна башта у с. Ріпнів по вул. Новій; водонапірна башта у с. Гутисько-Тур'янське, водонапірна башта у с. Баймаки. Вказані водонапірні башти розташовані на земельних ділянках комунальної власності. Відповідно до наданої Буською міською радою інформації за №995 від 27.04.2023 вбачається, що водонапірні башти у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів збудовані колгоспом «Вільна Україна», у с. Гутисько-Тур'янське збудована колгоспом «Зірка», у с. Баймаки збудована колгоспом «Імені Щорса», рік будівництва таких не відомий, дані про балансоутримувачів цих водонапірних башт, а також дані про стан зносу відсутні. При цьому, Буською міською радою встановлено, що водонапірні башти у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько-Тур'янське забезпечують водопостачанням населення, а водонапірна башта у с. Баймаки не використовується. У 2022 році та поточному періоді 2023 року міською радою рішення щодо безоплатного прийняття в комунальну власність вказаних водонапірних башт Рожновського, розташованих на території Буської міської ради, та передачу їх на баланс (оперативне управління) комунальних підприємств не приймалися. Оформлення права комунальної власності на водонапірні башти Рожновського за вказаними адресами не проводилося. Рішенням сесії Буської міської ради №90 від 08.04.2021 затверджено рішення виконкому Буської міської ради від 25.03.2021 №33 «Про затвердження передавальних актів щодо прийняття майна, активів та зобов'язань юридичних осіб - органів місцевого самоврядування». Незважаючи на те, що підстава для набуття права комунальної власності на вказані об'єкти нерухомого майна у Буської міської ради виникла ще 10.12.2020, тобто більше 2 років 10 місяців тому, міською радою досі не вжито вичерпних заходів до реєстрації права комунальної власності, що свідчить про протиправну бездіяльність органу місцевого самоврядування та в сукупності створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої представляє міська рада, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, та тим самим порушує законодавчо встановлений порядок набуття й подальшої реалізації права власності та, відповідно, інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною майна територіальної громади, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою. З урахуванням наведеного вище, така бездіяльність міської ради суперечить інтересам держави в цілому та територіальної громади зокрема, оскільки позбавляє її можливості вільно володіти, користуватись та розпоряджатись своїм майном (водонапірними баштами). Подання вказаної позовної заяви спрямоване на усунення порушень законодавства у сфері комунальної власності, особливо у питаннях забезпечення водопостачанням населення громади, для забезпечення життєдіяльності людей, особливо у період воєнного стану в Україні.

Ухвалою суду від 29 грудня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 11 березня 2024 провадження у справі закрито.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2024 року ухвалу від 11 березня 2024 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою від 20 червня 2024 прийнято справу до провадження та ухвалено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 26 червня 2024 року у задоволенні клопотання прокурора про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, у зв'язку з чим судом вирішено проводити розгляд справи в силу вимог ч.6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

На території Буської міської ради Золочівського району наявні 6 водонапірних башт Рожновського, які не перебувають у державній, комунальній чи приватній власності, а саме: - водонапірна башта у с. Новий Милятин по вул. Заводській; - водонапірна башта у с. Новий Милятин по вул. Молодіжній; - водонапірна башта у с. Старий Милятин по вул. І.Франка; - водонапірна башта у с. Ріпнів по вул. Новій; - водонапірна башта у с. Гутисько-Тур'янське; - водонапірна башта у с. Баймаки.

Вказані водонапірні башти розташовані на земельних ділянках комунальної власності.

Відповідно до наданої Буською міською радою інформації за №995 від 27.04.2023 водонапірні башти у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів збудовані колгоспом «Вільна Україна», у с. Гутисько-Тур'янське збудована колгоспом «Зірка», у с. Баймаки збудована колгоспом «Імені Щорса», рік будівництва таких не відомий, дані про балансоутримувачів цих водонапірних башт, а також дані про стан зносу відсутні. При цьому, Буською міською радою встановлено, що водонапірні башти у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько-Тур'янське забезпечують водопостачанням населення, а водонапірна башта у с. Баймаки не використовується.

Міською радою рішення щодо безоплатного прийняття в комунальну власність вказаних водонапірних башт Рожновського, розташованих на території Буської міської ради, та передачу їх на баланс (оперативне управління) комунальних підприємств не приймалися. Оформлення права комунальної власності на водонапірні башти Рожновського за вказаними адресами не проводилося.

Рішенням сесії Буської міської ради №90 від 08.04.2021 затверджено рішення виконкому Буської міської ради від 25.03.2021 №33 «Про затвердження передавальних актів щодо прийняття майна, активів та зобов'язань юридичних осіб - органів місцевого самоврядування».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №7148-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» визначено, що Милятинська, Тур'янська та Соколівська сільські ради входить до складу Буської територіальної громади. У зв'язку із реалізацією реформи децентралізації влади і відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

10.12.2020 відбулася перша сесія Буської міської ради обраної новоствореною Буською територіальною громадою. Вказане підтверджується інформацією Буської міської ради №1524 від 14.07.2023.

Позивач вважає, що міською радою не вжито заходів до реєстрації права комунальної власності на вищевказане майно. З урахуванням вищевказаних обставин, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Стаття 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно. Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Питання безхазяйного нерухомого майна та прийняття їх на баланс органами місцевого самоврядування регламентується Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 “Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Прокурор зазначив, що саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйного майна та подальшого оформлення права комунальної власності.

Право комунальної власності на вищезазначену споруду станом на час розгляду справи не зареєстровано.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні», частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч. 2 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» вказано, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (частина восьма статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом (ст.329 ЦК України).

Згідно ст.335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

Таким чином, орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

Законодавство визначає поетапну процедуру передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №7148-р від 12.06.2020 «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» визначено, що Милятинська, Тур'янська та Соколівська сільські ради входить до складу Буської територіальної громади. У зв'язку із реалізацією реформи децентралізації влади і відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

Водночас, Милятинська, Тур'янська та Соколівська сільські ради з 10.12.2020 втратили свої повноваження щодо реалізації функцій власника об'єкта нерухомого майна, а Відповідач досі не набув таких повноважень, хоча з вказаного числа вбачаються достатні правові підстави для їх набуття.

Отже, саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйних споруд на території громади та подальшого оформлення права комунальної власності на них.

Таким чином, за наявності підстав та відповідних повноважень, Буська міська рада Золочівського району Львівської області, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, упродовж тривалого часу фактично не здійснила жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на водонапірні вежі «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області.

Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.

Будь-яких доказів щодо здійснення заходів з метою набуття права власності на безхазяйне майно станом на час розгляду справи відповідачем не надано.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Позовні вимоги належить задовольнити, а саме визнати протиправною бездіяльність Буської міської ради Золочівського району Львівської області що полягає у невжитті заходів з метою розгляду питання про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - водонапірних веж «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області на пленарному засіданні Буської міської ради відповідно до вимог п.51 ч.І ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та зобов'язати Буську міську раду Золочівського району Львівської області розглянути з прийняттям на черговій сесії (пленарному засіданні) рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - водонапірних веж «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області.

Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Буської міської ради Золочівського району Львівської області що полягає у невжитті заходів з метою розгляду питання про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - водонапірних веж «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області на пленарному засіданні Буської міської ради відповідно до вимог п.51 ч.І ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».\

Зобов'язати Буську міську раду Золочівського району Львівської області розглянути з прийняттям на черговій сесії (пленарному засіданні) рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - водонапірних веж «Рожновського» у с. Новий Милятин, с. Старий Милятин, с. Ріпнів, с. Гутисько- Тур'янське, с. Баймаки Золочівського району Львівської області.

Судові витрати зі сторін не стягуються.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Золочівська окружна прокуратура ( м.Золочів, Поштова, 7, Львівська область, 80700 ЄДРПОУ 0291003123 );

Відповідач: Буська міська рада Золочівського району Львівської (80500, м. Буськ, пл. 900- річчя Буська, 1, Золочівський район, Львівська область ЄДРПОУ 26307575).

СуддяКухар Наталія Андріївна