Справа № 444/3473/24
Провадження № 3/444/1764/2024
02 вересня 2024 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й.
розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, паспорт НОМЕР_1 виданий Залізничним РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 07.04.2009 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,-
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області скеровано до суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що про рішення дізнався лише у лютому 2024 року і станом на сьогодні вже сплатив заборгованість у розмірі 9 тис. грн. На підтвердження наведенного має відповідні квитанції. Обіцяє, що надалі буде сплачувати, однак поступово, оскільки не працює, та немає змоги зразу ж закрити всю суму заборгованості.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , оглянувши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 цього ж Кодексу, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються не тільки протоколом про адміністративне правопорушення, а й поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вважаю, що дії ОСОБА_1 кваліфіковано не вірно, оскільки не вказано частину статті за якою він притягується до адміністративної відповідальності.
Відтак, складачу протоколу, слід звернути увагу на кваліфікацію правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 .
Під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення допущено порушення, які не можуть бути виправлені судом у процесі розгляду справи по суті.
Відтак, під час складення протоколу, працівником Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області допущено порушення, яке позбавляє суд можливості об'єктивно розглянути справу.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що справа про адміністративне правопорушення не може бути розглянута у встановлені законом строки, а тому матеріали справи слід повернути для належного оформлення до Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області.
Керуючись ст. ст. 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення - повернути для належного оформлення до Жовківського відділу державної виконавчої служби у Львівському районі Львівської області з підстав вказаних у мотивувальній частині даної постанови.
Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: Зеліско Р. Й.