Справа № 444/3530/24
Провадження № 3/444/1789/2024
05 вересня 2024 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовква Львівської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Лисків, Жидачівського району, Львівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, пенсіонера; паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області 10.12.1997 року; ІПН НОМЕР_2 ), -
за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14 серпня 2024 року о 18 годині 00 хвилин в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська», під час проходження прикордонного контролю на в'їзд в Україну, було виявлено громадянина ОСОБА_1 , який пред'явив на паспортний контроль паспорт громадянина США для виїзду за кордон № НОМЕР_3 виданий 22.06.2022 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Під час перевірки документів, відносно даного громадянина відбулось спрацювання бази даних «Гарт-1П» та було встановлено, що особа є громадянином України, що підтверджує паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області 10.12.1997 року на ім?я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тому використання паспорта громадянина США громадянином України ОСОБА_1 є порушенням, так як відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про громадянство України» у правових відносинах з Україною визнається лише громадянином України. Даним фактом вищевказаний громадянин порушив вимоги ст. 2,3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в?їзду в Україну громадян України», п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 року №57, тобто здійснив спробу незаконного перетинання ДКУ без відповідних документів, вчинивши адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.204-1 КУпАП.
Такими своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що протягом тривалого часу проживає в Америці разом із сином та його сім'єю, допомагає у вихованні онуки, яка є особою з інвалідністю. В Україну приїжджає що два роки на могилу сина. Паспорт громадянина США він отримав у 2022 році і по ньому вже приїжджав в Україну та жодних проблем при перетині кордону в Україну з даним паспортом не було. Чому саме зараз виникли проблеми не розуміє. Наголосив суду, що громадянства України він не позбавлений. Додатково суду пояснив, що паспорт громадянина США він здав особисто у міграційну службу. Розуміє, що порушив чинне законодавство та просить суд його суворо не карати.
Крім повного визнання вини ОСОБА_1 факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у цьому стверджується зібраними доказами, які знаходяться в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 240798 від 14.08.2024 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 в матеріалах справи та в судовому засіданні;
- рапортами працівників прикордонної служби,,
а також іншими матеріалами адміністративної справи.
Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, так як він здійснив спробу перетинання державного кордону України без відповідних документів.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність правопорушника за адміністративне правопорушення враховую те, що він у вчиненому щиро розкаявся.
Обставин, які б обтяжували відповідальність правопорушника, судом не встановлені.
Згідно ч. 1 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади - та тягне за собою накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Призначаючи вид та міру стягнення ОСОБА_1 враховую характер скоєного правопорушення, дані про особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, щиро розкаявся у вчиненому, не працює, пенсіонер, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а тому з врахуванням наведеного, приходжу до переконання, що так як адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, який вчинив адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, до правопорушника необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності з конфіскацією паспорта громадянина США для виїзду за кордон № НОМЕР_3 виданий 22.06.2022 року на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Окрім того, відповідно до вимог ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (із змінами та доповненнями) ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 40-1, ч. 1 ст. 204-1, статтями 283, 284, 287, 294, 307, 308, 310 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 500 (пятисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч пятсот) грн. 00 коп. з конфіскацією паспорта громадянина США для виїзду за кордон № НОМЕР_3 виданий 22.06.2022 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Лисків, Жидачівського району, Львівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, пенсіонера; паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Жидачівським РВ УМВС України у Львівській області 10.12.1997 року; ІПН НОМЕР_2 ) в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з дня її винесення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначений постановою; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається КМ України.
Суддя: Зеліско Р. Й.