Справа № 560/7694/24
іменем України
02 вересня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення з 01.11.2023 розміру призначеної пенсії за рахунок виключення із її розрахунку заробітної плати зазначеної у довідках від 06.07.2023 №01-34 613 та №01-34-614.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати з 01.11.2023 пенсію з врахуванням при її обчисленні заробітну плату зазначену у довідках від 06.07.2023 №01-34/613 та №01-34/614.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що неврахування відповідачем при обчисленні пенсії довідок про заробітну плату, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614 за період роботи з січня 1994 року по грудень 2000 року в Славутському маслозаводі, є протиправним.
Ухвалою суду від 23.05.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що при проведенні перевірки правильності призначення пенсії позивачу встановлено, що в довідках про заробітну плату, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614 ім'я та по батькові позивача зазначені не повністю. Крім того, в архівну довідку включено суми, з яких внески до Пенсійного фонду не утримувались
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 12.04.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 22.12.2023 при зверненні за призначенням пенсії ОСОБА_1 надав архівні довідки про заробітну плату від 20.03.2023 №01-34/294, №01-34/295, №01-34/296 та №01-34/297, видані трудовим архівом Крупецької сільської ради за період роботи з липня 1984 року по грудень 2000 року в Славутському маслозаводі (пізніше філія "Славутський маслоробний комбінат").
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідок про заробітну плату від 20.03.2023 №01-34/294, №01-34/295, №01-34/296 та №01-34/297. Перевіркою встановлено наступне:
- суми заробітної плати, вказані в довідці №01-34/294 (за період з липня 1984 року по грудень 1988 року), відповідають даним, зазначеним в первинних документах по нарахуванню заробітної плати;
- суми заробітної плати, вказані в довідці №01-34/295 (за період з січня 1989 року по грудень 1992 року), відповідають даним, зазначеним в первинних документах по нарахуванню заробітної плати, в сумах заробітної плати за 1993 рік відображено суми за обіди, з яких страхові внески не сплачено;
- в довідці №01-34/296 (за період з січня 1994 року по грудень 1998 року) в січні - грудні 1994, січні - грудні 1995 року, січні - травні, липні - вересні 1996 року включено не виплачену заробітну плату за минулий період; в листопаді - грудні 1994 року, червні, листопаді 1995 року, квітні 1998 року включено суми матеріальної допомоги, внески до яких до Пенсійного фонду не утримувались; в листопаді 1995 року сума заробітної плати вказана не вірно;
- в довідці №01-34/297 (за період з січня 1999 року по грудень 2000 року) в червні - листопаді 1999 року, січні, березні - квітні 2000 року включено суми матеріальної допомоги, внески до яких до Пенсійного фонду не утримувались; в липні 1999 року сума заробітної плати вказана не вірно.
Крім того, у відомостях по нарахуванню заробітної плати за 1994 - 2000 роки значиться ОСОБА_1 (повністю ім'я та по батькові не зазначені).
За результатами перевірки довідки від 20.03.2023 №01-34/296 та №01-34-297 визнано не дійсними та рекомендовано трудовому архіву Крупецької сільської ради видати нові довідки з розшифровкою складових заробітної плати.
Трудовим архівом Крупецької сільської ради видано нові довідки про заробітну плату на ОСОБА_1 від 06.07.2023 №01-34/613 (за період роботи з січня 1994 по грудень 1998 року) та від 06.07.2023 №01-34/614 (за період роботи з січня 1999 по грудень 2000 року) з вірно зазначеними сумами заробітної плати в листопаді 1995 року та липні 1999 року без розшифровки складових.
19.07.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
До заяви позивачем було додано, зокрема довідки про заробітну плату, видані трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614.
При проведенні перевірки правильності призначення пенсії позивача встановлено, що відсутні підстави для врахування при обчисленні розміру пенсії довідок про заробітну плату від 06.07.2023 №01-34-613 та №01-34-614, оскільки в довідках ім'я та по-батькові зазначені не повністю, включені суми, внески з яких до Пенсійного фонду не утримувались.
Рішенням від 23.10.2023 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку згідно заяви від 19.07.2023 та довідок про заробітну плату від 06.07.2023 №01-34-613 та №01-34-614 у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Довідки про заробітну плату від 06.07.2023 №01-34-613 та №01-34-614 видані на підставі фонду №109. Од. зб. 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50.
Відомості про стаж роботи ОСОБА_1 з 02.07.1984 по 05.03.2001 рік в Славутському маслозаводі (достовірність яких не ставилась під сумнів при призначенні пенсії) підтверджуються записами в трудовій книжці ОСОБА_1 від 03.03.1981 серії № НОМЕР_1 .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з абз.5 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV), заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до статті 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно з частини 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 64 Закону №1058-IV визначено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Відповідно до п. 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Як встановлено судом, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614.
Однак пенсійним органом, не враховано заробітну плату, вказану в довідках від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614, оскільки в вказаних довідках ім'я та по-батькові зазначені не повністю. Крім того, в довідки включені суми, внески з яких до Пенсійного фонду не утримувались.
Суд вважає безпідставними твердження пенсійного органу щодо неврахування позивачу заробітної плати, вказаної в довідках від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614, через наявність неточностей в архівних довідках (а саме незазначення або неповне зазначення по батькові заявника), оскільки на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його документах, що підтверджують трудову діяльність.
В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової документації, а тому працівник не може нести негативних наслідків порушення порядку заповнення такої.
Отже, твердження відповідача про відсутність підстав для врахування заробітної плати в довідках у зв'язку з незазначенням або зазначенням в довідках неповного по батькові позивача, є безпідставними.
Крім цього, суд зазначає, що дії пенсійного органу стосовно направлення запиту та перевірки інформації, поданої для призначення пенсії, передбачені законодавством та належать до його компетенції.
При цьому суд зауважує, що виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування довідки.
Крім того, в довідках про заробітну плату від 06.07.2023 №01-34/613 та №01-34/614 зазначено, що надати копії первинних документів немає технічної можливості. Для перевірки достовірності видачі довідок, первинні документи можуть бути надані спеціалістам Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в приміщенні трудового архіву Крупецької сільської ради.
Будь-яких посилань на невідповідність довідок чинному законодавству (або їх недостовірності) відповідачем не наведено, а відсутність документів підприємства, на якому працював пенсіонер, не може бути підставою для настання для нього несприятливих наслідків, з урахуванням того, що сам пенсіонер вчинив усі необхідні дії для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за відповідний період. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21 листопада 2019 року по справі №348/463/17 та від 13 лютого 2020 року по справі №523/19088/16-а.
При цьому, відповідачем жодним чином не доведено того факту, що Славутським маслозаводом не здійснювались відповідні відрахування з доходів позивача. Аналогічний висновок зазначений у постанові Верховного Суду від 19 грудня 2018 року по справі №344/1402/14-а.
Тому у спірному випадку позивач не може бути позбавлений права на обчислення пенсії згідно з вказаними вище довідками.
Крім цього, факту подання позивачем документів, які містять недостовірні відомості, не встановлено, а період роботи позивача в Славутському маслозаводі, зазначений у наданих довідках, узгоджується із записами у трудовій книжці ОСОБА_1 від 03.03.1981 серії № НОМЕР_1 .
Отже, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614, є протиправними.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок призначеної позивачеві пенсії з 01.11.2023, з урахуванням довідок про заробітну плату від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.11.2023 з урахуванням довідок про заробітну плату від 06 липня 2023 року №01-34-613 та №01-34-614, виданих трудовим архівом Крупецької сільської ради Хмельницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 вересня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук