Справа № 560/5674/24
іменем України
22 серпня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Левицької Ю.О. представника позивача Романюка В.М., представників відповідача Лізвінської О.І. і Кудли І.А., представників третьої особи Дунець А.Ю., Логінової Т.Ю.,
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просить визнати протиправною та нечинною Концепцію розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади, затверджену рішенням 33 сесії Кам'янець-Подільської міської ради VIII скликання від 20.09.2023 за №43/33.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням 33 сесії міської ради VIII скликання від 20.09.2023 №43/33 "Про затвердження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади" затверджена Концепція розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади (далі Концепція). Стверджує, що за своїм змістом Концепція змінює правове регулювання встановлене Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, шляхом запровадження додаткових обмежень за відсутності відповідних повноважень (компетенції), встановлює додаткові дозвільні документи (процедури) для суб'єктів господарювання, які не передбачені законом та не зазначені у Переліку. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалами від 19.04.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову та залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 і надав строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 26.04.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 04.06.2024 о 10:00 год.
Ухвалою від 02.05.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав виконавчий Кам'янець-Подільську міську раду опублікувати оголошення про оскарження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади, затверджену Рішенням 33 сесії Кам'янець-Подільської міської ради VIII скликання від 20.09.2023 за №43/33, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
До суду надійшов відзив на позову Кам'янець-Подільської міської ради у якому відповідач вказує, що позивачка не обґрунтувала свої позовні вимоги в частині порушення оскаржуваним рішенням її прав, свобод або інтересів та не надала до позову відповідних доказів. З тексту позову не зрозуміло, яким чином порушуються права позивача спірним рішенням. Рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 20.09.2023 ради №43/33 "Про затвердження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської територіальної громади" вважає прийнятим у передбаченій законом формі (належним чином оформленим) та органом до повноважень якого законом віднесене вирішення цього питання. Просить відмовити у задоволенні позову.
На виконання ухвали суду від 02.05.2024 відповідач надав доказ опублікування оголошення.
Відповідач подав додаткові пояснення до відзиву за змістом яких рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 20.09.2023 № 43/33 формулює цілі, зміст та напрямки, пріоритети та завдання організації розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності шляхом використання тимчасових споруд на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади. Відтак, оскаржуване рішення є регуляторним актом. Зазначає. що дотримав процедуру проходження регуляторного акту, а тому не було підстав самостійно скасувати чи зупиняти дію регуляторного акта, відтак, немає підстави для його скасування у судовому порядку. 02.01.2023 Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітетом України на адресу відповідача направило постанову з попередніми висновками за результатами розгляду справи № 72/38-00 та16.01.2023 за № 72-02/114 рішення адміністративної колегії Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Вказує, що в ході вжиття заходів радою щодо усунення порушень 08.05.2023 Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України погодило проект рішення "Про затвердження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади".
Позивачка подала відповідь на відзив на позову, у якому не погоджується із позицією відповідача та вказує, що в рішенні від 20.09.2023 за №43/33 зазначалось, що відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", міська рада вирішила затвердити Концепцію розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади. Однак стаття 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не наділяла відповідача відповідними повноваженнями, як і Порядок №244. За наявності відповідних повноважень, відповідач мав зазначити конкретну норму права (частину, пункт) статті 26 Закону №280/97-ВР. З наданих додаткових пояснень у справі та додатків аналіз регуляторного впливу та експертний висновок щодо регуляторного впливу внесеного проекту рішення Кам'янець-Подільської міської ради "Про затвердження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади" підготовлені до 01.12.2022, та не враховували в повному обсязі рекомендації Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (січень 2023 року), зокрема в частині подання документів (конструктивного рішення ТС) потребують від суб'єкта господарювання додаткових витрат коштів та часу на виготовлення документів, що є додатковим бар'єром доступу до вказаного ринку. Окрім цього, подання такого документу суперечить переліку документів, визначеному Порядком №244, та може призвести до необґрунтованої відмови щодо встановлення ТС. У експертному висновку зазначено, що проект рішення підготовлений відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", однак без зазначення конкретного пункту та частини цієї статті. Вказує на відсутність у відповідача повноважень для прийняття оскаржуваного нормативного акта, як і не довела дотримання нею порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Зазначає, що неодноразово зверталася до органу місцевого самоврядування з питання отримання (продовження дії) паспорту прив'язки тимчасової споруди, що також підтверджується доказами, наданими відповідачем. При цьому керувалася приписами пункту 2.6. Положення №244, а не пункту 3.4. Концепції, яка містить інший перелік документів, відмінний від пункту 2.6. Положення №244. Тобто, за умови дотримання Позивачем приписів пункту 2.6. Положення №244, їй відмовлено з причин відсутності документів, визначених пунктом 3.4. Концепції (має місце порушення прав на стадії подання документів, внаслідок вимоги подання додаткових (інших) документів, ніж це визначено у пункті 2.6. Положення №244). Запровадження органом місцевого самоврядування процедури погодження чи надання дозволу на розміщення на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, є незаконним, та таким, що прямо суперечить приписам статей 19, 42 Конституції України, частині 1 статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", статті 1 Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності". Демонтаж власної тимчасової споруди із земельної ділянки, що перебуває у правомірному користуванні такого суб'єкта, позбавляє його можливості здійснення підприємницької діяльності у визначеному місці, що є незаконним втручанням та перешкоджанням господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю. Відповідно, приписи пункту 4.1 Концепції не відповідають частині 5 статті 19 ГК України, оскільки передбачають примусове втручання органів місцевого самоврядування в господарську діяльність суб'єкта господарювання, за відсутності законних повноважень (компетенції) у органу місцевого самоврядування.
Ухвалою від 10.06.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження у адміністративній справі №560/5674/24 та призначив справу до судового розгляду на 26.06.2024 р. о 10:30 год. в приміщенні Хмельницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 10.07.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав неповажними причини неявки представників Кам'янець-Подільської міської ради Кудли І.А. та Лізвінської О.І. в судове засідання, призначене на 10.07.2024 о 10.00 год, надав Кам'янець-Подільській міській раді строк для подання відзиву на позов з урахуванням зміненої позовної вимоги - 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали, судове засідання призначив на 10:30 год. 22.07.2024.
Кам'янець-Подільська міська рада подала до суду відзив на уточнену позовну заяву у якій зазначає, що правила благоустрою, інші рішення (програми, порядок, тощо), які приймаються органом місцевого самоврядування у сфері благоустрою населених пунктів, є за своєю юридичною природою нормативно-правовим актом. Керуючись частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцева рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. А тому, керуючись пунктом 44 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада прийняла оскаржуване рішення, яким затвердила Концепцію розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської територіальної громади, затверджену рішенням 33 сесії Кам'янець-Подільської міської ради VIII скликання від 20.09.2023 №43/33, якою визначила організаційно-правові основи відносин, що виникають між власником об'єкта (елемента) благоустрою, яким є територіальна громада м. Кам'янця-Подільського, та суб'єктами господарювання, фізичними і юридичними особами всіх форм власності. Оскільки Кам'янець-Подільською міською радою затверджена Концепція розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської територіальної громади у відповідності до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України "Про благоустрій населених пунктів", що є нормативно-правовими актами та є обов'язковою для виконання, вважає, що позивачка не довела порушеного права. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 22.07.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
Третя особа подала до суду пояснення, у якому стверджує, що за результатами розгляду проекту рішення «Про затвердження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади», ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції не виявила. Тому, зазначений проект рішення погоджений листом від 08.05.2023 №72-02/1011.
Позивачка подала додаткові пояснення у справі, у яких вказує, що листом від 21.12.2021 №72/56 - рк/к третя особа у рекомендаціях вказала, що подання визначених у пунктах 3.1, 3.4 та 3.6 розділу 3 документів - , зокрема, конструктивного рішення ТС, які додаються до заяв потребують від суб'єкта господарювання, що бажає здійснювати реалізацію товарів, надання послуг і виконання робіт у ТС, додаткових витрат та часу на виготовлення документів для встановлення ТС, що є додатковим бар'єром для доступу до вказаного ринку. Отже, встановлені Концепцією вимоги щодо додаткових умов та включення до паспорта прив'язки ТС конструктивного рішення ТС вимагають від замовника додаткових витрат коштів і часу та не відповідають вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. При цьому у погодженому третьою особою варіанті Концепції міститься пункт 3.4, в якому зазначена необхідність подання конструктивного рішення, які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має; відповідний кваліфікаційний сертифікат. Антимонопольний комітет України оприлюднив Рекомендаційні роз'яснення від 28.03.2024 №5-рр "Щодо застосування законодавства про захист економічної конкуренції органами місцевого самоврядування під час прийняття управлінських рішень зі встановлення правил провадження підприємницької діяльності в тимчасових спорудах", в яких зазначалось, що чинним законодавством не передбачене розроблення та затвердження альтернативних порядків розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (пункт 36 ). Проте, у прийнятому рішенні орган місцевого самоврядування вимагає подання суб'єктами господарювання не передбачених Порядком документів для можливості розміщення ТС та оформлення паспорта прив'язки ТС. Крім того, органи місцевого самоврядування подекуди визначають окрему процедуру подання, розгляду й отримання документів для розміщення ТС усупереч встановленій Порядком. Відповідно, це призводить до відмови в наданні паспорта прив'язки ТС, який є підставою для розміщення ТС, з підстав, не передбачених Порядком, усупереч прямій забороні цього, визначеній у пункті 2.14 розділу II Порядку. До того ж окремі органи місцевого самоврядування встановлюють умови призупинення та анулювання дії паспорта прив'язки ТС, не передбачені Порядком (пункт 58). Крім того, деякі органи місцевого самоврядування визначали для власників ТС, зокрема, обов'язок укладати договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою, що суперечить вимогам законодавства (пункт 62). Оскільки нормами законодавства передбачене право, а не обов'язок власника ТС брати пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою на умовах договору, право укладення договору на утримання закріпленої (прилеглої) території може бути використане суб'єктом господарювання як альтернатива самостійному належному утриманню території (пункт 65). Оскаржувана Концепція містить норми, які вимагають подання суб'єктами господарювання не передбачених Порядком документів для можливості розміщення ТС та оформлення паспорта прив'язки ТС (пункт 3.4 щодо необхідності подання конструктивного рішення ТС). Пункти 2.1, 3.8, 3.11 Концепції визначають окрему процедуру подання, розгляду й отримання документів для розміщення ТС у супереч встановленій Порядком, зокрема: отримання дозволу на розміщення ТС, погодження паспорту прив'язки. Пункт 3.8. додатково вимагає обов'язкове заключення договору щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою. Попри наведені невідповідності, третя особа погодила спірну Концепцію.
Ухвалою від 12.08.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав явку представника Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в судове засідання обов'язковою та судове засідання призначив на 22.08.2024 о 10.00 год.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив таке.
Позивачці - ОСОБА_1 , відповідно до пункту 1.1 договору на оренду на території автостанції від 01.12.2023 №314, товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс" здавало місце загальною площею 18,0 м2 на території Кам'янець-Подільської АС під розміщення тимчасової споруди кіоску для торгівлі строком з 01.01.2024 по 31.12.2024
На тимчасову споруду двічі видавався паспорт прив'язки - 04.02.2013 (реєстраційний номер № НОМЕР_1 ) та 04.09.2017 (реєстраційний номер № НОМЕР_2 ).
17.10.2023 позивачка звернулась до Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради для погодження паспорта прив'язки та надання дозволу на встановлення тимчасової для провадження підприємницької діяльності.
Листом від 25.01.2024 заступник міського голови Кам'янець-Подільської міської ради повідомив про необхідність демонтажу тимчасової споруди до 14.02.2034, оскільки пунктом 8 рішення виконавчого комітету від 31.08.2017 №886 визначено, що в разі закінчення терміну дії дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності або втрати чинності рішення виконавчого комітету, підприємцю в 10-ленний термін слід демонтувати тимчасову споруду власними силами, провести роботи по благоустрою прилеглої території та приведенню земельної ділянки до належного естетичного стану. Дозвіл на встановлення тимчасової споруди закінчився 31.08.2020. За договором від 12.092017 98-2017 про пайову участь власників тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в утриманні обсягів благоустрою на території міста Кам'янця-Подільського ОСОБА_1 зобов'язалася щорічно перераховувати кошти пайової участі на рахунок міського бюджету, і демонтувати тимчасову споруду після закінчення терміну дії дозволу або договору - 31.08.2020 (пункти 2.2.1 і 2.2.3 договору від 12.09.2017 №98-2017). Рекомендував після демонтажу тимчасової споруди звернутися до департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради із заявою щодо виготовлення паспорту прив'язки тимчасової споруди.
02.02.2024 позивачка сплатила 28904,60 грн на цільовий фонд (тимчасового користування окремими елементами (благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд) за період з 01.09.2018 по 01.12.2023 та звернулась до Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради для Погодження паспорта прив'язки та надання дозволу на встановлення тимчасової для провадження підприємницької діяльності.
Листом від 13.02.2024 заступник міського голови Кам'янець-Подільської міської ради, згідно якого повідомив, що згідно з відповіддю на звернення від 17.10.2023 необхідно демонтувати тимчасову споруду до 20.01.2024. Тому протягом 10 робочих днів з дня отримання цього листа просив провести добровільний демонтаж ТС. Після цього, слід повторно подати заяву на погодження місця розміщення ТС. У разі невиконання вищевказаних вимог, Департамент містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради підготує проект рішення щодо примусового демонтажу ТС та винесе на розгляд виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради.
16.02.2024 позивачка звернулась до Департаменту містобудування та архітектури Кам'янець-Подільської міської ради для Погодження паспорта прив'язки та надання дозволу на встановлення тимчасової для провадження підприємницької діяльності та до міського голови із зверненням щодо не допущення несправедливості по відношенню до двох пенсіонерів, внаслідок формального відношення та спричинення додаткових збитків (необґрунтованих витрат), пов'язаних з демонтажем ТС, а потім з повторним його монтажем.
Листом від 04.04.2024 департамент відмовив у задоволенні заяви на повторно вказав на здійснення демонтажу тимчасової споруди.
Вважаючи, що Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади та рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 20.09.2023 № 43/33, яким затверджена зазначена Концепція, не відповідають вимогам законодавства, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
За визначенням статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Частиною 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з підпунктом 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону N 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо організації благоустрою населених пунктів.
За змістом пункту 44 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV).
За визначенням частини 1 статті 1 Закону № 2807-IV заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з пунктами 1 і 2 частини 1 статті 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення.
У статті 20 Закону № 2807-IV визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом (частина перша); рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (частина четверта).
Таким чином, встановлення правил з питань благоустрою території населеного пункту, торгівлі на ринках, віднесене до повноважень сільських, селищних та міських рад.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Правовий аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить, що сільські, селищні та міські ради, як органи місцевого самоврядування, здійснюючи повноваження щодо організації благоустрою населених пунктів в межах відповідних територіальних громад, можуть приймати рішення про врегулювання правовідносин щодо встановлення тимчасових споруд на території відповідного населеного пункту.
Тому, рішенням 33 сесії міської ради VIII скликання від 20.09.2023 №43/33 "Про затвердження Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади" прийняте відповідачем в межах повноважень, передбачених Законом № 2807-IV і Законом № 2807-IV.
Надаючи правову оцінку Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади, затвердженої зазначеним рішенням (далі - Концепція), суд враховує таке.
Згідно з частиною четвертою статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 N 244, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за N 1330/20068, (далі - Порядок №244).
Отже, Порядок №244 є основним нормативно-правовим актом, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Тому, нормативно-правові акти, з питань розміщення тимчасових споруд на території відповідних територіальних громад, які приймаються органами місцевого самоврядування, не можуть суперечити Порядку №244.
Концепція, затверджена рішенням 33 сесії міської ради VIII скликання від 20.09.2023 №43/33, формулює цілі, зміст та напрямки, пріоритети та завдання організації розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності шляхом використання тимчасових споруд на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади.
Положеннями 12 абзацу пункту 2.1 Концепції передбачено, що по закінченню терміну дії дозволу на розміщення тимчасової споруди власником повинні бути проведені роботи по демонтажу ТС, благоустрою прилеглої території та приведенню земельної ділянки до належного естетичного стану.
За визначенням 1.3 розділу І Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до пунктів 2.1 і 2.20 розділу ІІ Порядку №244 підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки тимчасової споруди.
У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (пункт 2.29 Порядку №244).
Оформлення та видача будь яких інших дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди, а також покладання на власника тимчасової споруди обов'язку щодо її демонтажу в випадку закінчення строку дії паспорта прив'язки Порядком №244 не передбачене.
Отже, 12 абзац пункту 2.1 Концепції, який суперечить пунктам 2.1, 2.20 і 2.29 розділу ІІ Порядку №244, є неправомірним.
Підпунктами 3.1 і 3.2 Концепції передбачено, що замовник звертається до Департаменту містобудування та архітектури міської ради із заявою про можливість погодження місця розміщення тимчасової споруди, в якій зазначаються реквізити замовника, місцезнаходження тимчасової споруди, напрям діяльності, контактна інформація та додаються графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500, кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості. Зареєстрована заява про можливість погодження місця розміщення тимчасової споруди розглядається Департаментом містобудування та архітектури міської ради.
Разом з тим, Порядком №244 не передбачене подання суб'єктом господарювання заяви про можливість погодження місця розміщення тимчасової споруди.
За змістом пунктів 2.2 і 2.4 розділу ІІ Порядку №244 замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди. Для визначення відповідності намірів щодо місця розташування тимчасової споруди містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Таким чином підпункти 3.1 і 3.2 Концепції, які суперечать пунктам 2.2 і 2.4 розділу ІІ Порядку №244, є неправомірними.
Відповідно до пунктів 3.4 і 3.5 Концепції після отримання замовником позитивного висновку щодо відповідності намірів розміщення ТС, замовник звертається до Департаменту містобудування та архітектури через Управління надання адміністративних послуг Кам'янець-Подільської міської ради із заявою щодо оформлення паспорту прив'язки ТС, в якій обов'язково вказується цільове призначення ТС, до якої додаються: схема розміщення ТС з зазначенням запланованої до використання прилеглої території, виконана на топографо-геодезичній основі М 1:500; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 та конструктивні рішення, які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за необхідності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж; копії документів, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, цільове призначення якої, визначене як комерційне (за наявності); копія документу, що посвідчує реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (за необхідності); копія паспорта громадянина (керівника юридичної особи) (за необхідності). Паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлюється Департаментом містобудування та архітектури міської ради протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви та затверджується наказом.
Водночас, відповідно до пунктів 2.6 і 2.7 розділу ІІ Порядку №244 для оформлення паспорта прив'язки тимчасової споруди замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки тимчасової споруди, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно. Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Таким чином, перелік документів, що додаються до заяви щодо оформлення паспорта прив'язки тимчасової споруди, передбачений пунктом 3.4 Концепції, є значно ширшим та запроваджує надання замовником, документів, не передбачених пунктом 2.6 розділу ІІ Порядку №244.
Зокрема, всупереч положень пункту 2.6 розділу ІІ Порядку №244 пунктом 3.4 Концепції на замовника покладений обов'язок щодо надання до заяви копії документів, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, цільове призначення якої, визначене як комерційне, та конструктивних рішень, які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.
У тексті Концепції відсутнє визначення поняття «конструктивне рішення». В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що термін «конструктивне рішення» передбачений пунктом 6.1 ДБН 01.2.2-3-4-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво». Разом з тим, пунктом 6.1 ДБН 01.2.2-3-4-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» встановлені вимоги до виготовлення ескізного проекту, який є складовою проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури. Норми ДБН 01.2.2-3-4-2014 не поширюються на правовідносини щодо встановлення тимчасових споруд.
Крім того пунктом 2.7 розділу ІІ Порядку №244 не передбачене затвердження паспорту прив'язки тимчасової споруди наказом органу з питань містобудування та архітектури.
Таким чином, пункти Концепції 3.4 і 3.5 в частині затвердження паспорту прив'язки тимчасової споруди наказом, суперечать приписам пунктів 2.6 і 2.7 розділу ІІ Порядку №244 та, відповідно є неправомірними.
Пунктами 3.8 і 3.11 Концепції передбачено, що у разі погодження паспорта прив'язки ТС, замовник звертається до Департаменту містобудування та архітектури через Управління надання адміністративних послуг Кам'янець-Подільської міської ради із заявою про укладення Договору. Встановлення ТС дозволяється тільки після погодження паспорта прив'язки. За визначенням розділу І Концепції Договір - договір тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської міської територіальної громади.
Вимоги до паспорта прив'язки тимчасової споруди визначені пунктами 20.10 - 2.15 розділу ІІ Порядку №244.
За змістом пункту 20.10 розділу ІІ Порядку №244 паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Пунктом 2.11 цього розділу передбачено, що паспорт прив'язки ТС включає: титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) / місцезнаходження ТС / контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності; схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж.
Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідно до пунктів 2.12 і 2.15 розділу ІІ Порядку №244 паспорт прив'язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації. Паспорт прив'язки ТС видається на безоплатній основі.
Згідно з пунктом 2.13 розділу ІІ Порядку №244 при оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.
Пунктом 2.20 розділу ІІ Порядку №244 передбачено, що встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки тимчасової споруди.
Отже, Порядком №244 не передбачене погодження у будь якій формі паспорту прив'язки тимчасової споруди ані до, ані після його оформлення та видачі.
З урахуванням приписів пункту 2.20 розділу ІІ Порядку №244 встановлення тимчасової споруди, на яку виданий паспорт прив'язки, не потребує будь яких додаткових погоджень.
Таким чином, пункти 3.8 в частині погодження паспорту прив'язки тимчасової споруди і 3.11 Концепції суперечать пунктам 20.10 - 2.15 розділу ІІ Порядку №244.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про правотворчу діяльність» від 24.08.2023 № 3354-IX передбачено, що підзаконний нормативно-правовий акт - це акт, прийнятий (виданий) суб'єктом правотворчої діяльності на основі та на виконання Конституції України, законів, чинних міжнародних договорів України та спрямований на їх реалізацію. Підзаконні нормативно-правові акти мають відповідати Конституції України, законам, чинним міжнародним договорам України, підзаконним нормативно-правовим актам вищої юридичної сили та узгоджуватися між собою.
Відповідно до пункту 3 частини першої та пункту 2 частини четвертої статті 34 Закону України «Про правотворчу діяльність» норми права, що містяться у нормативно-правовому акті, не мають містити норм, що не відповідають Конституції України та мають відповідати нормативно-правовим актам вищої юридичної сили.
Положеннями Порядку №224 визначені:
- вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про можливість розміщення ТС;
- вичерпний перелік документів, що додаються до додаткової заяви щодо оформлення паспорта прив'язки ТС;
- процедуру подання, розгляду та отримання документів для розміщення ТС;
- вичерпний перелік умов ненадання паспорта прив'язки ТС;
- вичерпний перелік умов призупинення дії паспорта прив'язки ТС;
- вичерпний перелік умов анулювання дії паспорта прив'язки ТС.
Невідповідність положень Концепції нормам Порядку №224, який відносно цієї Концепції є підзаконним нормативно-правовим актом вищої юридичної сили, є підставою для визнання таких положень неправомірними та скасування.
При цьому, суд вважає безпідставними доводи відповідача про відсутність порушення прав і інтересів позивачки спірним рішенням та Концепцією, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень врегульовані статтею 264 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать про наміри позивачки щодо встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території міста Кам'янець-Подільського. Зазначена обставина відповідачем не заперечується. Відповідачем не заперечується також той факт, що встановлення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється відповідно до вимог Концепції.
За змістом розділу І Концепції ця Концепція є підставою для: розроблення та реалізації заходів врегулювання питань розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності; затвердження вимог до вигляду і конструктивних особливостей тимчасових споруд; удосконалення та подальшого розвитку нормативної бази організації розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території громади, тощо.
Отже, позивачка, як власниця тимчасової споруди, яка уклала з ТОВ «Хмельницьктранс» договір №314 від 01.12.2023 оренди місця під розміщення тимчасової споруди і неодноразово зверталась до відповідача з заявами про виготовлення паспорта прив'язки тимчасової споруди, є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано Концепцію. Тому, має право на оскарження зазначеного нормативно-правового акту.
Конституційний Суд України в рішенні від 02.11.2004 N 15-рп/2004 зазначив, що виходячи зі змісту частини першої статті 8 Конституції України, охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об'єктивного права у цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права і є його складовою. Одним з проявів верховенства права, як підкреслюється у підпункті 4.1 цього рішення, є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема, норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
У постановах від 16.05.2023 у справі N 380/3195/22, від 11.09.2023 у справі N 320/258/19 Верховний Суд вказав, що законний інтерес може бути захищено судом, якщо позивач вважає, що його законний інтерес, за захистом якого він звернувся до суду: а) порушено (щодо протиправних діянь, які мали місце і припинилися) або б) порушується (щодо протиправних діянь, які тривають); або в) створюються перешкоди для його реалізації (щодо протиправних діянь, які тривають і є перешкодами для реалізації права в теперішньому або в майбутньому часі) або г) мають місце інші ущемлення законних інтесів.
Суд вважає, що позивачка доведена наявність, передбачених статтею 264 КАС України обставин, які зумовлюють її право оскаржити спірний нормативно-правовий акт.
Водночас, суд враховує також, що Верховний Суд у постанові від 22 квітня 2024 року у справі N 420/17371/22 зазначив, що статтею 264 КАС України у процесуальному законодавстві України (з деякими особливостями, які зобов'язують особу довести у суді, що такий акт стосується її інтересів) запроваджена доктрина actiopopularis (з лат. "суспільна дія"), згідно з якою позов може бути подано в інтересах "публічного порядку, законності" (без обов'язку позивача доводити при зверненні до суду, що відповідне рішення суб'єкта владних повноважень вже та безпосередньо зачіпає права та свободи такого позивача). Право ініціювати у суді справу (locusstandi) про визнання протиправним та нечинним рішення суб'єкта владних повноважень, яке володіє ознаками нормативно-правового акта, ґрунтується, фактично, на зазначеному статусі оскаржуваного акта. Відмова у доступі до суду особи у такій категорії спорів може призвести до ситуації, за якої рішення суб'єктів владних повноважень, що володіє ознаками нормативно-правового акта, буде залишатися поза межами судового контролю.
Рішення 33 сесії Кам'янець-Подільської міської ради VIII скликання від 20.09.2023 №43/33 та затверджена цим рішенням Концепція, які мають вплив на інтереси позивача, оскільки прийняті відповідачем з метою врегулювання правовідносин щодо встановлення тимчасових споруд на території територіальної громади міста Кам'янець - Подільського. Тому, позивач має право на його оскарження.
Згідно з положеннями частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідачем не доведена правомірність 12 абзацу пункту 2.1, пунктів 3.1, 3.2, 3.4, 3.5 в частині затвердження паспорту прив'язки тимчасової споруди наказом, пункт 3.8 в частині погодження паспорту прив'язки тимчасової споруди, та пункту 3.11 Концепції . Тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.
Враховуючи викладене позові ні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати 12 абзац пункту 2.1, пункти 3.1, 3.2, 3.4, 3.5 в частині затвердження паспорту прив'язки тимчасової споруди наказом, пункт 3.8 в частині погодження паспорту прив'язки тимчасової споруди, та пункт 3.11 Концепції розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янець-Подільської територіальної громади, затвердженої рішенням 33 сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 20.09.2023 №43/33 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 серпня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Кам'янець-Подільська міська рада (майдан Відродження, 1,м. Кам'янець-Подільський,Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32302 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Третя особа:Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (вул. Героїв Майдану, 12, 8 поверх, Хмельницький, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 21312821)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук