Ухвала від 08.11.2010 по справі 2-а-1028/10

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-1028/10 Головуючий у 1-й інстанції: Олійник В.П.

Суддя-доповідач: Ізмайлова Т.Л.

УХВАЛА

Іменем України

"08" листопада 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Ізмайлової Т.Л.

суддів Костюк Л.О., Шостака О.О.

при секретарі Тарадайко Е.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 30 з виборів депутатів Чернігівської обласної ради ОСОБА_2 на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 04.11.2010 року по справі за позовом кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 30 з виборів депутатів Чернігівської обласної ради ОСОБА_2 до дільничної виборчої комісії № 12050, Ніжинської районної виборчої комісії Чернігівської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області з адміністративним позовом про визнання недійсними результатів виборів депутатів до Чернігівської обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 30; визнання недійсним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців протокол Черняхівської виборчої комісії від 01.11.2010 року про результати виборів депутатів до Чернігівської обласної ради; зобов'язання Ніжинську районну виборчу комісію провести повторне голосування по Черняхівській виборчій дільниці № 12050.

Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 04.11.2010 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є кандидатом у депутати по одномандатному мажоритарному округу № 30 Чернігівської обласної ради та відповідно до ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі -Закон про місцеві вбори) є суб'єктом виборчого процесу, а тому має право оскаржувати рішення дії, чи бездіяльність виборчих комісій згідно ст. 172 КАС України.

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що дільнична виборча комісія № 12050 отримала виборчі бюлетені 29.10.2010 року з порушенням встановлених законом строків, довірена особа позивача була не допущена для спостереження за підрахунком голосів, встановлені факти неодноразового переписування першої сторінки протоколу, псування бюлетенів та їх підміни, підрахунок голосів був тривалим, наявні відомості про більш як чотирьох виборців, протокол підрахунку не був наданий позивачу.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходив з того, що дії дільничної виборчої комісії № 12050 є правомірними. Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначає Закон України про місцеві вибори.

Відповідно до п.п.2 п. 1 ст. 67 Закону про місцеві вибори, територіальні виборчі комісії на підставі договорів, укладених між виборчими комісіями і підприємствами, забезпечують виготовлення поліграфічними підприємствами виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: сільська, селищна, міська (міст районного значення), районна в місті територіальна виборча комісія - не пізніш як за п'ять днів до дня виборів та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня виборів в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Згідно п. 1-2 ст. 73 Закону про місцеві вибори, дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: 1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

У кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, виборчі бюлетені отримані з порушенням строків дільничною виборчою комісією № 12050 в кількості 505 штук 29.10.2010 року, тобто, про що був складений відповідний протокол та вивішений в приміщенні Черняхівської сільської виборчої комісії.

Відповідно до протоколу № 4 дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 12050 з виборів депутатів Чернігівської обласної ради Чернігівської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 30 від 01.11.2010 року за позивача проголосували 4 виборці.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки відомості до вказаного протоколу внесені відповідно до ст. 71 Закону про місцеві вибори, протокол підписаний членами дільничної виборчої комісії без приміток, уточнення та зміни до нього шляхом складання нового протоколу відсутні, отже протокол відповідає вимогам ст. 72 цього Закону, а тому в діях дільничної виборчої комісії не вбачається протиправності.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на те, що відповідачем було проведено заміну бюлетенів для голосування, встановлено факт недопущення довіреної особи позивача для спостереження за підрахунком голосів виборців на виборчій дільниці № 12050, а також мало місце неодноразове переписування першої сторінки протоколу про підрахунок голосів, оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження вказаних порушень. Що стосується порушення строків передачі виборчих бюлетенів, то це не являється підставою для задоволення позову в цій частині, оскільки позивачем не надано суду доказів на підтвердження порушення його особистого виборчого права чи інтересу, недотриманням вимог даної правової норми.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційну скаргу кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 30 з виборів депутатів Чернігівської обласної ради ОСОБА_2 на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 04.11.2010 року -необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції -без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205 та 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу кандидата в депутати по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 30 з виборів депутатів Чернігівської обласної ради ОСОБА_2 -залишити без задоволення, а постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 04.11.2010 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя

Судді