Справа: № 2-а-144/10 Головуючий у 1-й інстанції: Непочатих В.О.
Суддя-доповідач: Романчук О.М
Іменем України
"07" листопада 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Зайцева М.П.,
Усенка В.Г.,
при секретарі Шевчук К.В.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата на посаду Козелецького селищного голови ОСОБА_3 на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 03 листопада 2010 року у справі за позовом кандидата на посаду Козелецького селищного голови ОСОБА_3 до Дільничої виборчої комісії Козелецької звичайної виборчої дільниці № 07072 Козелецького району Чернігівської області про визнання незаконними дій, -
02 листопада 2010 року до Козелецького районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява кандидата на посаду Козелецького селищного голови ОСОБА_3 до Дільничої виборчої комісії Козелецької звичайної виборчої дільниці № 07072 Козелецького району Чернігівської області про визнання незаконними дій.
Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 03 листопада 2010 року адміністративний позов задоволено частково: визнано дії Дільничої виборчої комісії Козелецької звичайної виборчої дільниці № 07072 Козелецького району Чернігівської області щодо закриття приміщення для голосування та припинення процесу голосування у період часу з 09 год. 50 хв. до 10 год. 30 хв. 31.10.2010 року протиправними. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач по справі подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 03 листопада 2010 року та ухвалити нове рішення, яким визнати дії дільничої виборчої комісії Козелецької звичайної виборчої дільниці № 07072 Козелецького району Чернігівської області щодо закриття приміщення для голосування та припинення процесу голосування у період з 09 год. 50 хв. до 10 год. 30 хв. 31.10.2010 року протиправними, а також визнати голосування на Козелецькій виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А, Козелецького району Чернігівської області не дійсним.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 03 листопада 2010 року задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що під час голосування 31.10.2010 року на виборчій дільниці № 07072, яка розташована за адресою: Чернігівська область, смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А о 09 год. 40 хв. було здійснено закриття приміщення для голосування та припинено процес голосування приблизно на 56 хвилин, вказаний проміжок часу був достатнім для здійснення фальсифікації виборчого процесу, що суттєво вплинуло на результатии голосування. Крім того, позивач стверджує, що на період закриття виборчої дільниці № 07072 біля 150 осіб не змогли проголосувати, чим порушено їх право щодо вільного волевиявлення.
Враховуючи викладене, позивач просила: на період розгляду скарги зупинити оголошення результатів виборів на виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець; визнати незаконними дії виборчої комісії виборчої дільниці № 07072 смт. Козелець щодо закриття приміщення для голосування та припинення процесу голосування; визнати голосування на виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець недійсним.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначає Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010 року № 2487-IV.
Так, відповідно до ст. 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборці; 2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України; 3) кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови; 4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Судом першої інстанції встановлено, що під час голосування 31.10.2010 року в проміжок часу з 09 год. 50 хв. до 10 год. 30 хв. приміщення вибочої дільниці № 07072 смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А було закрито для голосування, в зв'язку із перерахуванням бюлетнів, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п. 1 ст. 69 Закону України № 2487-IV голосування у день місцевих виборів проводиться з 8 до 22 години.
Відповідно до п. 17 ст. 69 Закону України № 2487-IV під час проведення голосування не допускається закриття приміщень для голосування, припинення голосування, розкриття виборчих скриньок, підрахунок голосів до закінчення встановленого цим Законом часу голосування.
Як вбачається із матеріалів справи, у судовому засіданні у суді першої інстанції були відібрані пояснення свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, які підтвердили, що 31.10.2010 року вони не мали можливості прийняти участь у голосуванні оскільки в проміжок часу часу з 09 год. 50 хв. до 10 год. 30 хв. приміщення вибочої дільниці № 07072 смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А було закрито для голосування.
Проаналізувавши вищезазначені норми Закону та, беручи до уваги пояснення свідків, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо закриття приміщення для голосування та припинення процесу голосування до закінчення встановленого Законом часу, є протиправними.
Щодо вимог позивача про визнаня голосування на виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А недійсним, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України № 2487-IV дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: 1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом); голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; 3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Отже, повноваження щодо визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону покладені законодавчо на дільничну виборчу комісію, яка виконує свої функції у порядку, встановленому Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Таким чином, вимога позивача визнати голосування на виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець недійсним, за своєю суттю має на меті перекладання функцій дільничої виборчої комісії на суд.
Крім того, при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому, суди не вправі втручатись в повноваження та діяльність суб'єктів владних повноважень, або ж підміняти їх.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що вимога позивача про визнаня голосування на виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А недійсним задоволенню не підлягає.
Крім того, позивачем не надано суду належних доказів в обгрунтування тверджень про те, що виборчий процес було сфальсифіковано, що в свою чергу вплинуло на результати голосування.
Також, колегія суддів вважає за необхідне відзначити, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено зупинення оголошення результатів виборів на період розгляду справи, а тому вимога позивача про зупинення оголошення результатів виборів на виборчій дільниці № 07072 смт. Козелець, вул. Комсомольська, 29 А задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін.
Керуючись ст. ст. 165, 172, 177, 179, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу кандидата на посаду Козелецького селищного голови ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 03 листопада 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя:
Судді: