Справа: № 2а-648/09/2316 Головуючий у 1-й інстанції: Чечот А.А.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
"02" листопада 2010 р. м. Київ
м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Ізмайлової Т.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Черкаської міської ради на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 21 липня 2009 року в справі за позовом Придніпровської районної ради м. Черкаси до Черкаської міської ради, третя особа -Соснівська районна рада м. Черкаси про визнання протиправним та скасування рішення,-
Позивач звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Черкаської міської ради про визнання протиправним рішення Черкаської міської ради від 21.05.2009 року № 4-1173 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.02.2009 року № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік»в частині зменшення обсягу дотації вирівнювання з міського бюджету придніпровського району, скасування підпункту 1.2 пункту 1 даного рішення Черкаської міської ради від 21.05.2009 року передбачено, що абзац перший пункту 4.4 пункту 4 рішення міської ради від 17.02.2009 року № 4-1173 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.02.2009 року № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік»в частині прийняття в новій редакції першого підпункту 4.4 пункту 4 рішення міської ради від 17.02.2009 року № 4-971, а саме: «4.4 обсяг дотації вирівнювання з міського бюджету у сумі 5879,4 тис. грн., у тому числі бюджету Придніпровського району у сумі 3050,1 тис. грн.».
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, а в задоволенні позовних вимог відмовити.
Сторони у судове засідання не з'явились, про причини неявки суду не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
За таких підстав, колегія суддів вважає, що справу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявній у ній доказів у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволення, виходячи з наступного.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції послався на те, що вказане рішення порушує вимоги ч.7 ст. 78 Бюджетного кодексу України, яка передбачає, що рішення про місцевий бюджет за фактом перевиконання доходної частини відповідного бюджету може бути ухвалено лише за підсумками першого півріччя.
Також суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність доводів відповідача щодо посилання його на положення ст. 52 Бюджетного кодексу України, оскільки дане положення регулює питання внесенням змін до Державного бюджету України.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не ґрунтуються на вимогам закону, тобто такі, що здійснені з порушенням норм матеріального права, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 68 Бюджетного кодексу України склад доходів та видатків бюджетів районів у містах (у разі їх створення) визначається міською радою відповідно до повноважень, переданих районним у містах радам.
Згідно з ч.2 ст. 63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Доходи місцевих бюджетів районних у містах рад (у разі їх створення) формуються відповідно до обсягу повноважень, що визначаються відповідними міськими радами.
Пунктом 10 рішення Черкаської міської ради від 17.02.2009 року № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік»встановлено, що у разі перевиконання планових показників надходжень податків і зборів до районних у місті бюджетів доручити департаменту бюджетної політики подати на розгляд міської ради уточнення до бюджету в частині зменшення обсягів дотації вирівнювання районним у місті бюджетам.
Станом на 01.05.2009 року до бюджету Придніпровського району надійшло 1747,9 тис. грн.. податків та неподаткових платежів загального фонду, що на 79,3 тис. грн. більше від планових показників на січень -квітень. Враховуючи динаміку надходжень таких доходів за чотири місяці поточного року очікуване перевиконання надходжень податків та неподаткових платежів загального фонду бюджету Придніпровського району за 2009 рік, відносно річних планових призначень складе 238 тис. грн.
Вказаний висновок визначений у пояснювальній записці до рішення міської ради «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.02.2009 року № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік»департаменту бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради.
Отже, підставою для прийняття Черкаською міською радою свого рішення від 21.05.2009 року № 4-1173 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.02.2009 року № 4-971 «Про міський бюджет на 2009 рік»стало не перевиконання доходної частини бюджету Придніпровського району, а відхилення фактичних надходжень до цього бюджету від прогнозованих показників, визначених та затверджених рішенням Черкаської міської ради про міський бюджет на 2009 рік.
Правовою підставою для внесення відповідних змін стало не положення ч.7 ст. 78 Бюджетного кодексу України, а ч.8 ст. 78 Бюджетного кодексу України.
Згідно з ч. 8 ст. 78 вищевказаного кодексу рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути також ухвалені відповідною радою з урахуванням положень статті 52 цього Кодексу та у разі настання інших випадків, передбачених цим Кодексом.
При цьому слід зазначити, що пояснювальна записка, підготовлена департаментом бюджетної політики здійснена на виконання ч.8 ст. 78 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до ст. 52 Бюджетного кодексу України зміни до закону про Державний бюджет України можуть вноситися у випадках виникнення відхилення оцінки прогнозу макропоказників економічного і соціального розвитку України та надходжень до бюджету від прогнозу, врахованого при затвердженні Державного бюджету України на відповідний бюджетний період, а також зміни структури видатків державного бюджету та в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Міністерство фінансів України проводить щомісячну оцінку відповідності прогнозу надходжень показникам, встановленим Державним бюджетом України. Кабінет Міністрів України проводить щоквартальну оцінку відповідності прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України показникам, врахованим при затвердженні Державного бюджету України на відповідний бюджетний період.
Таким чином, відхилення фактичних надходжень до бюджету Придніпровського району від прогнозних показників, визначених та затверджених рішеннями Черкаської міської ради та Придніпровської районної ради м. Черкаси про місцеві бюджети на 2009 рік на 79,3 тис. грн.. станом на 01.05.2009 року -відноситься саме до такого випадку, передбаченого ст. 52 Бюджетного кодексу України, який дає міській раді право внести зміни до свого рішення про міський бюджет на 2009 рік.
У зв'язку з цим, не відповідає висновок суду першої інстанції про те, що ст. 52 Бюджетного кодексу України регулює зміни лише до Державного бюджету України.
Враховуючи вищезазначене, до спірних правовідносин слід застосовувати положення ч. 8 ст. 78 Бюджетного кодексу України, а не ч.7 ст. 78 як зазначив суд першої інстанції.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, Черкаська міська рада приймаючи зміни до місцевого бюджету діяла правомірно, в межах наданих їй законом повноважень, а тому підстав визнавати протиправним та скасовувати рішення про внесенням змін до місцевого бюджету немає.
За таких обставин, постановлене судове рішення не узгоджується з нормами матеріального права, а тому є всі підстави для скасування рішення з постановленням нового про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Черкаської міської ради задовольнити.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 21 липня 2009 року скасувати, прийнявши нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ч.2 ст. 212, ч.5 ст. 254 КАС України.
Головуючий суддя
Судді