Справа: № 2-а-3050/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Чудак О.М.
Суддя-доповідач: Троян Н.М.
Іменем України
"02" листопада 2010 р. м. Київ
м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Костюк Л.О., Ізмайлової Т.Л.
при секретарі - Горяіновій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу приватного багатопрофільного малого підприємства фірма «Сфера»на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 07.08.2009 року в справі за позовом Вінницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного багатопрофільного малого підприємства фірма «Сфера»про стягнення коштів,-
Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного багатопрофільного малого підприємства фірма «Сфера»про стягнення адміністративно -господарських санкцій в розмірі 53135,04 грн. та пені в розмірі 1508,75 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.08.2009 року позов задоволений повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, а також відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»встановлено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ст. 18 Закону).
Відповідно до ст. 18-1 цього ж Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Статтею 19 встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини другої Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31 січня 2007 року № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 01 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженої Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів (ст. 20 Закону).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем подавався звіт 10-ПІ.
У цьому звіті зазначено, що на підприємстві за 2008 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу склала 77 осіб, кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону відсутня, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність -відсутня, фонд оплати праці штатних працівників -1363 грн.,80 коп., а середньорічна заробітна плата штатного працівника -17712 грн., сума коштів адміністративно -господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів -відсутня.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем 22 травня 2008 року до Ленінського районного центру зайнятості м. Вінниці подавався звіт про наявність вакансій за формою № 3-ПН.
У цьому звіті підприємство надало інформацію про кількість створених робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також професії (посади), характер, режим роботи, умови праці, заробітну плату, основні вимоги до претендента на вакансію та додаткові вимоги.
Зокрема, у звіті зазначено вільні робочі місця інженера з кошторисної роботи, охоронника, майстра будівельних робіт.
На заявлені вакансії Ленінським районним центром зайнятості м. Вінниці протягом 2008 року видано 15 направлень на працевлаштування, однак 6 осіб відмовились від працевлаштування, оскільки не влаштовували умови праці, а 8 претендентів на вакансію не відповідали вимогам роботодавця.
Підприємство хоча і виділило робочі місця для інвалідів, проінформувало центр зайнятості про наявність незайманих робочих місць інвалідами проте, підприємство відмовило у працевлаштуванні інвалідів, яких направляв центр зайнятості, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про невжиття всіх заходів підприємством для працевлаштування інвалідів.
За таких обставин вина у скоєнні адміністративно -господарського правопорушення зі сторони підприємства доведена, а тому є всі підстави для застосування до нього штрафних санкцій.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції, рішення постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу приватного багатопрофільного малого підприємства фірма «Сфера»залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 07.08.2009 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя
Судді
Ухвала складена та підписана в повному обсязі 08 листопада 2010 року.