Ухвала від 28.10.2010 по справі 2а-6637/09/0670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-6637/09/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Чернохілов С. В.

Суддя-доповідач: Собків Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

"28" жовтня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: . Собківа Я.М.

суддів: Зайцева М.П.,Романчук О.М.,

при секретарі: Кравченко Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_2 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 30 червня 2010 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання перевірок незаконними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИЛА:

Приватний підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання перевірок незаконними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 30 червня 2010 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що вона не підлягає задоволенню, а постанову суду -слід залишити без змін, виходячи з наступного.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Як вбачається з матеріалів справи, 23.07.2009 року працівниками ДПІ у м. Житомирі Можаровським О.М. та Ландо В.В. було здійснено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці -магазину, який належить приватному підприємцю ОСОБА_2. та знаходиться за адресою: вул. Гагаріна, 20-а, с. Івановичі, Черняхівського району, Житомирської області, за результатами якої складено акт перевірки №0596/0630/23 від 23.07.2009 року.

Перевіркою встановлено факт реалізації товару на загальну суму 75,50 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документу на повну суму покупки, чим порушено вимоги п.п. 1, 2 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон про РРО), не забезпечено друкування та зберігання фіскальних звітних чеків (Z-звітів), чим порушено вимоги п.п. 9 ст. З Закону про РРО та встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 871,75 грн., чим порушено вимоги п.п. 13 ст. З Закону про РРО.

За результатами проведеної перевірки ДПІ у м. Житомирі 29.07.2009 року було винесено рішення №0006502302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 5378,75 грн. Вказане рішення позивач оспорює в частині застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 3981,25 грн., яка застосована за невідповідність сум готівкових коштів. В іншій частині позивач вказане рішення не оскаржує.

Згідно з п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (ДАЛІ -закон про РРО), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Пункт 2 ст. З вказаного Закону зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

За змістом ст. 2 Закону про РРО розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Місцем проведення розрахунків - є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Пункт 13 ст. 3 Закону про РРО зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Таким чином, здійснюючи розрахункову операцію з продажу товарів, тобто приймаючи від покупця грошові кошти за товар, позивач зобов'язаний був її провести на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та приведений у фіскальний режим реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, а також видати покупцю цей розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції та забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Враховуючи те, що ОСОБА_6 здійснила розрахункову операцію, а саме прийняла від перевіряючих готівкові кошти та здійснила розрахунки із останніми за продані товари із каси куди поклала готівкові кошти за реалізовані товари, то суд вважає, що перевіряючі правомірно вважали цю касу місцем проведення розрахунків. Актом перевірки встановлено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 884,25 н., а сума готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО, що належить позивачу, складає 12,50 грн. Отже, податковим органом правомірно застосовано штрафну санкцію відповідно до ст. 22 Закону про РРО у розмірі 3981,25 грн.

Щодо рішення ДПІ у м. Житомирі від 07.08.2009 року №0006802302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, колегія суддів зазначає наступне.

30.07.2009 року працівниками ДПА у Житомирській області Сизенчук С.В. та Ландо В.В. було здійснено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці - магазину, який належить приватному підприємцю ОСОБА_2 та знаходиться за адресою: вул. Леніна, 9, с. Ксаверівка, Черняхівський район, Житомирська область. Вказаною перевіркою, крім іншого, встановлено факт реалізації товару та видачі чеку на суму 8,50 грн., в якому зазначена форма оплати «чеком», а також роздруковувались та видавались фіскальні чеки на суму 121,50 грн. не встановленого зразка, в чеках відсутня назва господарської одиниці "магазин".

Відповідно до приписів п. 1 та п. 2 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

При цьому в ст. 2 даного Закону під терміном "розрахунковий документ" визнається документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Статтею 8 Закону визначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Вимоги до форми і змісту розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Положенні про форму та зміст [розрахункових документів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00р. №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01р. за № 105/5296.

В Положенні про форму та зміст розрахункових документів, на яке посилається відповідач, визначено, що фіскальний касовий чек та товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків зa продані товари (надані послуги) (п. 3.1) і касовий чек (п. 3.2) повинен містити, зокрема:- позначення форми виплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою виплати;- назву господарської одиниці.

В даному Положенні відповідний термін вживається у такому значенні: назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

Як підтверджується матеріалами справи, позивач на підставі усного правочину, укладеного з ПП ОСОБА_8, користується приміщенням магазину, що знаходиться в с. Ксаверівка вул. Леніна. 9 Черняхівського району Житомирської області, що також підтверджується договором оренди від 01.04.2009 року та не заперечується представниками позивача.

Отже, з вищенаведеного вбачається, що назвою господарської одиниці є магазин. Крім того судом встановлено, що позивачем реалізовано товар та видано чек на суму 8,50 грн., в якому зазначена форма оплати «чеком». Однак, з пояснень представників сторін, судом встановлено, що в магазині відсутній термінал, що дає можливість здійснювати операції із застосуванням форми оплати "чеком".

Матеріалами справи підтверджено та визнається представниками позивача, що фіскальні касові чеки не містять назви господарської одиниці - магазин. В фіскальних касових чеках в графі "назва господарської одиниці" зазначався суб'єкт господарювання -ПП ОСОБА_2

У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим (п.2.1. Положенням "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").

Так як виявленні під час проведення перевірки касові чеки не містять обов'язкових реквізитів, то суд вважає, що податковим органом правомірно встановлено наявність в діях позивача порушення п. 1 та п. 2 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" при проведенні розрахункових операцій в магазині.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позову.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 ч. 1 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції, не відповідають вимогам законодавства та матеріалам справи.

Керуючись ст.ст. 2,5, 198, 200, 205 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_2 -залишити без задоволення.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 30 червня 2010 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу на ухвалу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді

Повний текст ухвали виготовлено 02 листопада 2010 року