Справа: № 7/699 (2а-14997/08) Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.
Іменем України
"12" жовтня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бистрик Г.М.,
суддів: Кучми А.Ю., Бєлової Л.В.,
при секретарі: Пеньковій О.Г.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою позивача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2009 року за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГВ-Комплекс»про припинення юридичної особи шляхом скасування державної реєстрації,
У грудні 2008 року позивач Державна податкова інспекція у Шевченківьскму райолні міста Києва звернулася в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГВ-Комплекс»про припинення юридичної особи шляхом скасування державної реєстрації.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2009 року провадження у справі закрито позовну заяву повернуто позивачу для подання до належного суду.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, позивач Державна податкова інспекція у Шевченківському районі міста Києва подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції, закриваючи провадження виходив з того, що дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не знаходиться за адресою, вказаною у статутних документах, про що свідчить запис Державного реєстратора Шевченківської РДА м. Києва, що згідно до п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
Частиною 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлений судовий порядок припинення юридичної особи у випадку неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності. Аналогічні умови для звернення податкових органів до суду із позовом про припинення юридичної особи передбачені п. 8.6 «Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998 року № 80.
Органи державної податкової служби відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»мають повноваження звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із позовами про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС України визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних і юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановених законом.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондує з нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця внаслідок неподання податкової звітності.
В свою чергу, державні органи згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.
Враховуючи наведене, органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення суб'єктів господарювання не в усіх випадках, визначених статтями 38 та 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб», а лише в тих випадках, коли податкові органи діють на реалізацію своєї владної компетенції.
Органи державної податкової служби вправі звертатися з вимогою про припинення суб'єктів господарювання лише в разі, якщо підставою позову є неподання таким суб'єктом протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності згідно з законодавством.
Позивачем не надано суду доказу, щодо порушення відповідачем податкового законодавства або наявності у нього заборгованості по податкових зобов'язаннях та не надано доказів щодо неподачі звітності більше року, відповідно до чинного законодавства.
На податкові органи покладається контроль за додержанням платниками податків законодавства лише у сфері податкового законодавства.
Згідно статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи -підприємця.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що з позовом про припинення юридичної особи на підставі наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням мають право звертатись районні державні адміністрації, а не податкові органи.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при перевірці матеріалів справи допущені порушення норм процесуального права, які передбачені ст. ст. 201 -204 КАС України.
Керуючись ст. ст. 157, 158, 160, 167, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254, КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу позивача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва -залишити без задоволення.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТГВ-Комплекс»про припинення юридичної особи шляхом скасування державної реєстрації - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки передбаченні ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали суду виготовлено 18.10.2010 року.
Головуючий суддя: (підпис)
Судді: (підпис)
Суддя: Бистрик Г.М.