Постанова від 24.09.2010 по справі 2-1/2719-2010

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

24 вересня 2010 року Справа № 2-1/2719-2010

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ,

суддів ,

,

за участю представників сторін:

прокурор: не з'явився, прокурор міста Сімферополя;

позивача: не з'явився, Сімферопольська міська рада;

відповідача: не з'явився, обслуговуючий кооператив "Діамант-Регіон";

розглянувши апеляційну скаргу обслуговуючого кооперативу "Діамант-Регіон" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ковтун Л.О.) від 20 серпня 2010 року у справі № 2-1/2719-2010

за позовом прокурора міста Сімферополя (вул. Севастопольська, 11, місто Сімферополь, 95000) в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради (вул. Толстого, 15, місто Сімферополь, 95000)

до обслуговуючого кооперативу "Діамант-Регіон" (вул. Бела Куна, 9, кв. 358, місто Сімферополь, 95000)

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди в сумі 1130,88 грн.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,014 га напроти багатоквартирних будинків по вул. Б.Куна, 33-35 в місті Сімферополі та стягнення шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,014 га, в сумі 1130,88 грн.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 13 липня 2010 року позов задоволено, обслуговуючий кооператив „Діамант - Регіон” зобов'язано повернути Сімферопольській міській раді самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,014 га, що розташована навпроти багатоквартирних будинків № 33-35 по вул. Б.Куна в місті Сімферополі; з обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” на користь Сімферопольської міської ради стягнуто 1130,88 грн. шкоди; вирішено питання про розподіл судових витрат.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, обслуговуючий кооператив „Діамант - Регіон” звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 13 липня 2010 року скасувати, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права та неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Так, за твердженням заявника апеляційної скарги, поза увагою місцевого господарського суду залишилося те, що обслуговуючий кооператив „Діамант - Регіон” з моменту свого утворення не веде ніякої господарської діяльності, про що постійно повідомляє органи державної податкової служби, та не має на своєму балансі ніяких матеріальних цінностей та основних засобів, у зв'язку з чим висновок суду про зайняття земельної ділянки саме підприємством є помилковим та не ґрунтується на обставинах справи.

Вказане, на думку обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон”, підтверджується тим, що сам акт перевірки містить відомості про те, що будівельні матеріали на земельній ділянці розміщені безпосередньо керівником обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” ОСОБА_1, тобто фізичною собою, а не відповідачем.

Апеляційна скарга прийнята до провадження Севастопольського апеляційного господарського суду колегією суддів у складі: головуючий -суддя Антонова І.В., судді Ткаченко М.І., Градова О.Г.

У зв'язку з відпусткою судді Ткаченка М.І. на підставі розпорядження заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 14 вересня 2010 року здійснено заміну судді Ткаченка М.І. на суддю Заплава Л.М.

У зв'язку з хворобою судді Заплава Л.М. на підставі розпорядження заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 вересня 2010 року здійснено заміну судді Заплава Л.М. на суддю Котлярову О.Л.

У судове засідання, призначене на 24 вересня 2010 року, прокурор та сторони у справі не з'явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином.

До початку судового засідання від директора обслуговуючого кооперативу "Діамант - Регіон" надійшла телеграма про відкладення розгляду справу у зв'язку з хворобою і неможливістю бути присутнім у судовому засіданні.

Оскільки явка в судове засідання представників - це право, а не обов'язок сторін, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Тому, з урахуванням наявних у справі доказів, судова колегія визнала можливим розглянути справу у відсутність осіб, що не з'явилися.

Переглянувши рішення суду першої інстанції в порядку статей 99, 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.

16 березня 2010 року Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель в Автономній Республіці Крим за результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства та обстеження земельної ділянки складені акти №№ 107 та 12 відповідно, на підставі яких встановлено, що обслуговуючим кооперативом „Діамант - Регіон” самовільно зайнята земельна ділянка площею 0,014 га, розташована за адресою: вул. Б. Куна навпроти багатоквартирних житлових будинків № 33-35 під розміщення будівельних матеріалів. Правовстановлювальні документи на вказану земельну ділянку у встановленому законом порядку не оформлені (а.с. 7, 12).

18 березня 2010 року на підставі вказаних актів складено протокол № 000366 про адміністративне правопорушення, допущене керівником обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” ОСОБА_1, яке виразилося у самовільному зайнятті земельної ділянки під розміщення будівельних матеріалів (а.с. 10) та керівнику обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” ОСОБА_1. виданий припис №№ 000357 про усунення виявленого порушення в тридцятиденний строк (а.с. 11).

На підставі постанови № 000245 від 18 березня 2010 року керівник обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення земельного законодавства у вигляді штрафних санкцій в розмірі 340,00 грн. (а.с. 6).

Згідно з розрахунком, здійсненим Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель в Автономній Республіці Крим на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, розмір шкоди, яка була заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,014 га, розташованої за адресою: вул. Б. Куна навпроти багатоквартирних житлових будинків № 33-35 під розміщення будівельних матеріалів, складає 1130,88 грн. (а.с. 13).

Порушення обслуговуючим кооперативом „Діамант - Регіон” вимог чинного земельного законодавства та інтересів держави шляхом самовільного зайняття земельної ділянки стало підставою для звернення прокурора міста Сімферополя до господарського суду Автономної Республіки Крим з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон”, виходячи з наступного.

Згідно зі статтею 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Згідно з пунктом „д” частини 1 статті 6 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.

Частиною 1 статті 9 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.

Аналогічне положення міститься у пункті 1.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 312 від 12 грудня 2003 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за N 1223/8544.

Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з вимогами статті 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” передбачено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Правовстановлювальний документ, який би надавав відповідачу право користування спірною земельною ділянкою, матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Аналіз даних правових норм та обставини справи свідчать про обґрунтованість висновку суду першої інстанції про те, що відповідач користується земельною ділянкою з порушення чинного земельного законодавства, що дає підстави для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача повернути Сімферопольській міській раді самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,014 га, розташовану за адресою: вул. Б. Куна навпроти багатоквартирних житлових будинків № 33-35.

Крім того, власники землі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчиняла неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 Земельного кодексу України та за процедурою, визначеною Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19 квітня 1993 року.

Так, згідно з пунктом «д»статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відповідно до частини 1 статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Як зазначено вище, шкода в сумі 1130,88 грн., заподіяна обслуговуючим кооперативом «Діамант - Регіон»державі, визначена на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року.

Так, згідно з пунктом 4 вказаної Методики розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, для земель житлової та громадської забудови визначається за такою формулою:

Шс = Пс x (Нпз x Кн x Кк ) x Кф x Кі (2),

де Шс, Пс, Кф і Кі - мають таке саме значення, як у формулі 1;

Нпз - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель житлової та громадської забудови за цільовим призначенням відповідно до групи населених пунктів за чисельністю населення, визначений у додатку 5;

Кн - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів обласного значення, мм. Києва та Севастополя, визначений у додатку 6;

Кк - коефіцієнт, що застосовується до населених пунктів, віднесених до курортних, визначений у додатку 7.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12 вересня 2007 року № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року »підставою для здійснення розрахунку розміру, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є вказані документи в їх сукупності, оскільки саме такі документи можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.

Всі вказані в наказі документи в їх сукупності є в наявності в матеріалах справи, про що зазначалося раніше.

Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про стягнення шкоди, заподіяної обслуговуючим кооперативом „Діамант - Регіон” державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,014 га, розташованої за адресою: місто Сімферополь, вул. Б. Куна навпроти багатоквартирних житлових будинків № 33-35 шляхом складування на ній будівельних матеріалів (бетонних плит) та металевих стовпів, призначених для освітлення у кількості 10 шт., у розмірі 1130,88 грн. підлягають задоволенню.

Колегія суддів вважає неспроможними доводи заявника апеляційної скарги про те, що обслуговуючий кооператив „Діамант - Регіон” не може нести відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, оскільки матеріали перевірки Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим містять відомості про зайняття земельної ділянки під будівельні матеріали не обслуговуючим кооперативом „Діамант - Регіон”, а його керівником -фізичною особою ОСОБА_1 з огляду на наступне.

Так, згідно зі статтею 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

У відповідності до частини статті 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Як вбачається з матеріалів справи, керівником обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” є ОСОБА_1

Як зазначалося вище, постановою Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах №000245 від 18 березня 2010 року на керівника обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, передбачене статтю 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено штраф в сумі 340,00 грн.

Згідно зі статтею 53 - 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення використання земель не за цільовим призначенням, невиконання природоохоронного режиму використання земель, розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, які негативно впливають на стан земель, неправильна експлуатація, знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, штраф за самовільне зайняття земельної ділянки був покладений не на ОСОБА_1 як фізичну особу, а на ОСОБА_1 як посадову особу -керівника юридичної особи -обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон”.

Вказане спростовує доводи відповідача про непричетність обслуговуючого кооперативу "Діамант - Регіон" до складування на самовільно зайнятій земельній ділянці будівельних матеріалів.

Оскільки рішення суду прийнято при повному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, та при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу обслуговуючого кооперативу „Діамант - Регіон” залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 серпня 2010 року у справі № 2-1/2719-2010 залишити без змін.

Головуючий суддя

Судді