про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
19 серпня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/941/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Захисників України, 2, м. Канів, Черкаська область, 19000) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 09.08.2024 № 75506837,
15 серпня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - позивач) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) у якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 09.08.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. 00 коп. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 75506837 за виконавчим листом № 360/1137/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 26.06.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 09.08.2024 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 75506837 , якою на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн. 00 коп.
Головне управління не погоджується з зазначеною Постановою про накладення штрафу, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню. Позивач вважає, що начальником відділу відповідача невірно застосовано положення Закону № 1404, не перевірено виконання позивачем рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 у справі № 360/1137/23.
До жовтня 2018 року районними управліннями Головного управління призначення та виплата пенсій провадилась у програмному забезпеченні АСОПД/КОМТЕХ-W.
Одним з основних напрямків розвитку інформаційних систем стало впровадження централізованої підсистеми “Призначення та виплата пенсій” Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
З 01 жовтня 2018 року районними управліннями Головного управління призначення та виплата пенсій провадилась у підсистемі “Призначення та виплата пенсій” Інтегрованої комплексної інформаційної системи.
Пенсійні справи з програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ-W перемігровано до підсистеми “Призначення та виплата пенсій” Інтегрованої комплексної інформаційної системи.
При міграції електронних пенсійних справ з бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W до підсистеми “Призначення та виплата пенсій” Інтегрованої комплексної інформаційної системи архіви щодо нарахування та виплати пенсій завантажено, починаючи тільки з 01.01.2015.
В підсистемі ІКІС ПФУ: “Призначення та виплата пенсій (ППВП)” по пенсійній справі ОСОБА_1 алгоритм проведеного розрахунку пенсії та інформація щодо розміру пенсії починаючи з дати призначення 08.10.1998 відсутні, оскільки зазначена інформація не перенесена при міграції електронної пенсійної справи з бази даних АСОПД/КОМТЕХ-W до підсистеми ІКІС ПФУ: “Призначення та виплата пенсій (ППВП)”.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 у справі № 360/1137/23, яке набрало законної сили 20.06.2024, Головним управлінням ОСОБА_1 зараховано до пільгового підземного стажу період роботи гірником очисного забою з повним робочим днем під землею з 01.04.1996 по 30.03.1998 та проведено частковий розрахунок боргу з виплати пенсії за період з 01.01.2015 по 31.07.2024.
Пенсією в новому розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з 01.08.2024. Загальна сума боргу за період з 01.01.2015 по 31.07.2024 складає 14987,98 грн. Рішення від 08.04.2024 внесено до ІКІС ПФУ РСР, реєстраційний номер C2394094.
В липні 2024 на додаткову відомість було нараховано борг за період з 01.01.2022 по 31.07.2024 в загальній сумі 6883,70 грн, дата виплати 16 число. В серпні 2024 на додаткову відомість був нарахований борг за період з 01.10.2018 по 31.12.2021 в загальній сумі 5817,57 грн, дата виплати 11 число. Заборгованість за період з 01.01.2015 по 30.09.2018 в загальній сумі 2286,71 грн буде нараховано в найближчу виплатну відомість.
Листом від 03.07.2024 № 1200-0702-5/17121 Головне управління звернулося до Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України щодо розгляду можливості передачі програмного комплексу АСОПД/КОМТЕХ-W (каталоги ASOPDW, BASE0000, BASE0900, BASE09XX) разом з архівними справами для можливості надання інформації по пенсійних справах та опрацювання пенсійних справ спеціалістами, які задіяні в технологічному процесі. Додатково, листом від 04.07.2024 № 1200-0306-5/17209 Головне управління звернулося до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України щодо надання рекомендацій можливого алгоритму виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 у справі № 360/1137/23 починаючи з 08.10.1998.
Відповідей від Пенсійного фонду України на листи Головного управління на момент подання позову не надійшло.
Відтак позивач переконаний, що невиконання судового рішення в частини перерахунку пенсії з 08.10.1998 по 31.12.2014 спричинено не бездіяльністю Головного управління, а відсутністю технічної можливості його виконання і не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зважаючи на вищевикладене, Головне управління вважає, що постанова відповідача про накладення штрафу від 09.08.2024 у ВП №75506837 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Згідно з частиною п'ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з частинами першою, другою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Разом з тим, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця врегульовані статтею 287 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі (частина четверта статті 287 КАС України).
З огляду на викладене суд вважає за необхідне розглядати дану справу в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтями 268-272, 287 КАС України.
Також, суд зазначає, що указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, якій у подальшому пролонговано указами та який діє станом на теперішній час.
Враховуючи дію в Україні військового стану, з метою забезпечення збереження життя та здоров'я учасників справи та працівників апарату суду, суд вважає за необхідне запропонувати сторонам надати заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Керуючись статтями 5, 9, 12, 20, 32, 77, 121, 122, 160, 161, 168, 171, 256, 268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження у справі за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 09.08.2024 № 75506837.
Призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 27 серпня 2024 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Справу розглянути у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.
Зобов'язати відповідача протягом трьох днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 26 серпня 2024 року надати для приєднання до справи копію виконавчого провадження ВП № 75506837.
Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».
Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяА.Г. Секірська