Рішення від 19.08.2024 по справі 360/900/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

19 серпня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/900/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну праву за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 31.07.2024 № 75505959,

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - позивач) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), у якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 31.07.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн 00 коп. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 75505959 за виконавчим листом № 360/1484/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 03.07.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.08.2024 за вхід. № 329/14 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 31.07.2024 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 75505959, якою на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн 00 коп.

У мотивувальній частині Постанови про накладення штрафу зазначено, що станом на 31.07.2024 щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів, надано не було.

Враховуючи зазначене, керуючись ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, начальником відділу відповідача за невиконання рішення суду прийнято Постанову про накладення штрафу, встановлено новий строк для виконання рішення протягом 10 робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.

Позивач вважає, що начальником відділу відповідача невірно застосовано положення Закону № 1404.

Начальником відділу відповідача не перевірено виконання позивачем рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23, що підтверджується таким.

ОСОБА_1 (стягувач у виконавчому провадженні № 75505959) перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як одержувач пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 21.11.2019 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно», враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

У зв'язку з відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням за вих. № 1200-0305-5/17567 від 09.07.2024 до Пенсійного фонду України направлено лист щодо надання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи.

Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, яке зареєстровано у Головному управлінні 29.07.2024 за вхідним № 979/16, повідомив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка”.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням 01.08.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно”, з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсії відповідно до статей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 21.11.2019 по 31.07.2024 облікована у Головному управлінні.

При вирішенні питання обліку заборгованості, яка утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат за рішеннями суду, органи Пенсійного фонду України керуються, зокрема, Бюджетним кодексом України, Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901), Порядком розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1).

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вважає неправомірними дії начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо винесення Постанови про накладення штрафу.

Позивач не погоджується з зазначеною Постановою про накладення штрафу, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 09.08.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України; призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 16 серпня 2024 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4; зобов'язано відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 15 серпня 2024 року надати для приєднання до справи копію виконавчого провадження ВП № 75505959.

Ухвалою суду від 16.08.2024 запропоновано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області надати суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд»), з використанням власного електронного підпису, у строк до 19 серпня 2024 року докази того, що заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 21.11.2019 по 31.07.2024 облікована у Головному управлінні саме у розмірах, визначених у протоколі про перерахунок пенсії від 01.08.2024; інформацію, чи повідомлено державного виконавця про перерахунок пенсії ОСОБА_2 01.08.2024 на виконання судового рішення у справі № 360/1484/23, відкладено судовий розгляд справи до 19 серпня 2024 року на 13 год. 00 хв. 16.08.2024 відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на таке.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 № 360/1484/23 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 21.11.2019 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно», враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно достаттей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

10.07.2024 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 75505959. Копії постанови направлено боржнику для виконання, стягувачу - для відома.

До державного виконавця надійшла відповідь боржника, з якої встановлено, що рішення суду не виконано.

Державним виконавцем, керуючись ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”, направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду з попередженням про наслідки невиконання рішення суду.

До державного виконавця надійшла відповідь боржника, якою повідомлено наступне.

У зв'язку з відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням за вих. № 1200-0305-5/17567 від 09.07.2024 до Пенсійного фонду України направлено лист щодо надання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи. Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, яке зареєстровано у Головному управлінні 29.07.2024 за вхідним № 979/16, повідомив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка”. Станом на 31.07.2024 Головним управлінням на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 проводиться перерахунок пенсії ОСОБА_2 , з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсій відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 макетною обробкою потребує більш тривалого часу. Про результати опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 буде повідомлено додатково.

Таким чином, щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів надано не було.

31.07.2024 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн., де також було зазначено про обов'язок боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено боржнику для виконання.

На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні адміністративного позову відмовити за необґрунтованістю.

19.08.2024 позивачем виконано вимоги ухвали суду від 16.08.2024, надано пояснення та документи.

Представники сторін у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в заявах по суті справи зазначили про розгляд справи за їх відсутності.

Згідно з частиною третьою статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев'ята статті 205 КАС України).

З огляду на положення статті 205 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу за відсутності представників сторін у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2024, позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо визначення ОСОБА_2 пенсії у разі втраті годувальника починаючи з 21.11.2019 року в твердому розмірі довічно, без обов'язкового врахування автоматичних перерахунків відповідно до ст. 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції на момент фактичної виплати;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 21.11.2019 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно”, враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до даних КП «ДСС» та Єдиного державного реєстру судових рішень рішення від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 набрало законної сили 26.06.2024.

03.07.2024 стягувачу видано виконавчий лист № 360/1484/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 21.11.2019 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості «Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно», враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до статтей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

09.07.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області направлено до Пенсійного фонду України лист № 1200-0305-5/17567 з проханням надати дозвіл на макетну обробку пенсії: Заявник ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , та надати рекомендації до якої дати необхідно провести автоматичні перерахунки відповідно до статей 28, 42 Закону № 1058-IV: до дати набрання судовим рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 360/69/23 (02.08.2023) або до дати набрання судовим рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 законної сили (26.06.2024).

Необхідність направлення такого листа обґрунтована позивачем у позовній заяві відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23

10.07.2024 начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пихоніною М.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 75505959.

19.07.2024 позивач направив державному виконавцю лист вих. № 1200-0304-5/18616, в якому зазначив, що постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 10.07.2024 про відкриття виконавчого провадження № 75505959, за виконавчим листом № 360/1484/23, виданим 03.07.2024 Луганським окружним адміністративним судом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Головне управління) розглянуто. Постанову отримано Головним управлінням 10.07.2024 та зареєстровано за вхідним № 296/14. У зв'язку з відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням за вих. № 1200-0305-5/17567 від 09.07.2024 до Пенсійного фонду України направлено лист щодо надання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи. Станом на 18.07.2024 дозвіл на макетну обробку електронної пенсійної справи ОСОБА_2 Пенсійним фондом України не надано. Після надання дозволу на макетну обробку та опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , про результати буде повідомлено додатково.

26.07.2024 за вих. № 2614 відповідачем направлено позивачеві вимогу виконавця надати у строк до 31.07.2024 інформацію щодо повного та фактичного виконання судового рішення.

Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, яке зареєстровано у Головному управлінні 29.07.2024 за вхідним № 979/16, повідомив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка” для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня. Також зазначено, що після проведення повного виплатного циклу по ЕПС необхідно вжити відповідні заходи щодо контролю нарахування та подальшої виплати пенсії у вірному розмірі.

31.07.2024 за вих. № 1200-0305-8/19685 позивачем направлено відповідачу лист, в якому зазначено, що вимогу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо надання інформації про повне та фактичне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Головне управління) розглянуто. Вимогу отримано Головним управлінням 26.07.2024 та зареєстровано за вхідним № 323/14. У зв'язку з відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням за вих. № 1200-0305-5/17567 від 09.07.2024 до Пенсійного фонду України направлено лист щодо надання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи. Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, яке зареєстровано у Головному управлінні 29.07.2024 за вхідним № 979/16, повідомив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка”. Станом на 31.07.2024 Головним управлінням на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 проводиться перерахунок пенсії ОСОБА_2 , з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсій відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 макетною обробкою потребує більш тривалого часу. Про результати опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 буде повідомлено додатково.

31.07.2024 начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пихоніною М.В. винесено постанову ВП № 75505959 про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу на користь держави у розмірі 5100,00 грн за невиконання судового рішення.

Оскаржувану постанову направлено на адресу боржника листом від 31.07.2024 № 2649.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 позивачем 01.08.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно”, з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсії відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Так, сума пенсії ОСОБА_1 з 21.11.2019 склала 9703,86 грн, з 01.05.2020 - 10771,29 грн, з 01.03.2021 - 11956,13 грн, з 01.03.2022 - 13629,97 грн, з 01.03.2023 - 15129,97 грн, з 01.03.2024 - 16428,65 грн, що підтверджується рішеннями ГУПФУ в Луганській області від 01.08.2024 № 909230162935, від 02.08.2024 № 909230162935 про перерахунок пенсії.

Заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 21.11.2019 по 31.07.2024 у розмірі 289 676,24 грн облікована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, судове рішення № 360/1484/23 внесено в реєстр 28.06.2024, про що зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджено скріншотом з ІКІС ПФУ РСР.

Листом від 05.08.2024 № 1200-0208-8/19966 боржник повідомив адвоката Галкіна В. (представника стягувача), що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2024 по справі № 360/1484/23 (далі - Рішення суду) Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 21.11.2019 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі особливості «Не підлягають МП, призначено за рішенням суду в твердих розмірах - з 21.11.2019 по довічно», враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума пенсії ОСОБА_1 з 21.11.2019 склала 9703,86 грн, з 01.05.2020 - 10771,29 грн, з 01.03.2021 - 11956,13 грн, з 01.03.2022 - 13629,97 грн, з 01.03.2023 - 15129,97 грн, з 01.03.2024 - 16428,65 грн, день виплати - 4 число. Заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 21.11.2019 по 31.08.2024 у сумі 298284,89 грн обліковано у Головному управлінні. Виплата коштів на виконання Рішення суду буде здійснюватись в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

В подальшому, 16.08.2024 листом за вих. № 1200-0305-8/21060 боржник повідомив державного виконавця, що Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, яке зареєстровано у Головному управлінні 29.07.2024 за вхідним № 979/16, повідомив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка”. На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно”, з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсії відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Розмір пенсії ОСОБА_2 визначено у розмірі 50% від пенсії померлого годувальника, розрахованої з урахуванням положень статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Сума пенсії ОСОБА_2 з 21.11.2019 склала 9703,86 грн, з 01.05.2020 - 10771,29 грн, з 01.03.2021 - 11956,13 грн, з 01.03.2022 - 13629,97 грн, з 01.03.2023 - 15129,97 грн, з 01.03.2024 - 16428,65 грн. Відповідно до пункту 2 статті 10 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 02.09.2008 № 345-VI фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Згідно з Порядком розроблення, затвердження бюджету Пенсійного фонду України у редакції, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за № 53/37389, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, плануються в межах коштів Державного

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);

- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);

- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону № 1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

З вищевикладеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10 вересня 2019 року в справі № 0840/3476/18, від 19 вересня 2019 року в справі № 686/22631/17 та від 07 листопада 2019 року в справі № 420/70/19.

Щодо поважності причин невиконання та повідомлення боржником про їх наявність стягувачу, суд зазначає таке.

Матеріалами справи підтверджується, що 19.07.2024 позивач направив державному виконавцю лист вих. № 1200-0304-5/18616, в якому повідомив, що Головним управлінням за вих. № 1200-0305-5/17567 від 09.07.2024 до Пенсійного фонду України направлено лист щодо надання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи. Станом на 18.07.2024 дозвіл на макетну обробку електронної пенсійної справи ОСОБА_2 Пенсійним фондом України не надано. Після надання дозволу на макетну обробку та опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , про результати буде повідомлено додатково.

Відповідь Департамента пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України (лист № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024) про ініціювання перерахунку “Макетна обробка” для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня надійшла до ГУПФУ в Луганській області 29.07.2024, і 01.08.2024 (три дні) позивачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно”, з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсії відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 позивачем 01.08.2024.

При цьому рішення від 12.02.2024 внесено до ІКІС ПФУ РСР 28.06.2024, тобто до відкриття 10.07.2024 виконавчого провадження № 75505959.

26.07.2024 за вих. № 2614 відповідачем направлено позивачеві вимогу виконавця надати у строк до 31.07.2024 інформацію щодо повного та фактичного виконання судового рішення.

31.07.2024 за вих. № 1200-0305-8/19685 позивачем направлено відповідачу лист, в якому зазначено, що у зв'язку з відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 Головним управлінням за вих. № 1200-0305-5/17567 від 09.07.2024 до Пенсійного фонду України направлено лист щодо надання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи. Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, яке зареєстровано у Головному управлінні 29.07.2024 за вхідним № 979/16, повідомив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка”. Станом на 31.07.2024 Головним управлінням на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 проводиться перерахунок пенсії ОСОБА_2 , з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсій відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_2 макетною обробкою потребує більш тривалого часу.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 360/1484/23 позивачем 01.08.2024 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 без застосування до її пенсійних виплат напису у графі Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.11.2019 по довічно”, з урахуванням автоматичних масових перерахунків пенсії відповідно до статтей 28, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Тобто, станом на 31.07.2024 (строк виконання вимоги державного виконавця) фактично судове рішення виконано не було, але позивачем вживалися заходи з метою його виконання, про що було вчасно повідомлено відповідача.

Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листом № 2800-030102-9/45594 від 26.07.2024, в якому зазначив про ініціювання перерахунку “Макетна обробка” для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня, фактично підтверджує технічну неможливість боржника як органу Пенсійного фонду регіонального рівня опрацювати електронну пенсійну справу стягувача без надання дозволу ПФУ.

Також суд враховує, що за отриманням такого дозволу позивач звернувся 09.07.2024, тобто до відкриття виконавчого провадження № 75505959 (10.07.2024), що свідчить про наміри боржника добровільного виконати судове рішення.

Заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_2 за період з 21.11.2019 по 31.07.2024 у розмірі 289 676,24 грн облікована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, що підтверджено скріншотом з ІКІС ПФУ РСР.

Таким чином, боржником вживаються заходи з метою виконання судового рішення, і станом на дату винесення постанови про накладення штрафу державний виконавець був повідомлений про підстави такого невиконання.

При цьому, суд погоджується з твердженнями позивача, що виплата заборгованості можлива виключно за умови виділення відповідних коштів з Державного бюджету України, а ГУПФУ в Луганській області вжито всіх залежних від нього заходів щодо виконання рішення суду по справі № 360/1484/23.

Суд переконаний, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року в справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 71834551).

Верховний Суд України у своїх постановах (справи № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Зважаючи на вищевикладене, суд погоджується з твердженнями ГУПФУ в Луганській області, що відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, а також відсутність технічної можливості обробки електронної пенсійної справи без відповідного дозволу ПФУ, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.

За встановлених судом обставин та наведеного нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що доводи позивача про відсутність у державного виконавця правових підстав для винесення постанови про накладення на боржника штрафу у розмірі 5100,00 грн є обґрунтованими, тому постанова державного виконавця від 31.07.20204 № 75505959 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, відповідно, є протиправною та підлягає скасуванню.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, структурним підрозділом якого є відповідач.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: вул. Олега Кошового, буд. 2, м. Канів, Черкаської області, 19000, код ЄДРПОУ 43316700) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 31.07.2024 № 75505959 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 31.07.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 75505959 за виконавчим листом № 360/1484/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 03.07.2024.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.Г. Секірська