Постанова від 19.10.2010 по справі 15/37

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.10.2010 року Справа № 15/37

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кузнецової І.Л. (доповідача)

суддів: Сизько І.А., Верхогляд Т.А.

при секретарі: Коваль І.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином,

від відповідача: не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином,

від третьої особи: не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином,

розглянувши апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації на рішення господарського суду Кіровоградської області від 13.05.2010р. у справі №15/37

за позовом відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" від імені якого діє Голованівський район електричних мереж смт.Голованівськ

до управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації смт. Голованівськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації м. Кіровоград

про стягнення 17645 грн. 38 коп

ВСТАНОВИВ:

- рішенням господарського суду Кіровоградської області від 13.05.2010р. у справі №15/37 (суддя Мохонько К.М.) позов відкритого акціонерного товариства (далі-ВАТ) "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Голованівський район електричних мереж задоволено, з управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації стягнуто на користь позивача 17645грн.38коп. боргу по відшкодуванню пільг;

- не погодившись з прийнятим рішенням, управління праці та соціального захисту населення Голованіської районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу, в якій вважає рішення господарського суду таким, що суперечить нормам матеріального і процесуального права;

- у поданій скарзі йдеться про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. №879 “Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають право на пільги щодо їх оплати” встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються пільги на оплату, дана постанова не передбачає виключень, а тому визначені нею норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги, в тому числі і, звільнені від служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, а також про те, що пільги не є власністю управління праці та соціального захисту населення, а виділяються державою централізовано із державного бюджету;

- представник скаржника в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання скаржник повідомлений належним чином;

- позивач вважає рішення суду обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на безпідставність доводів скаржника;

- третя особа в письмових поясненнях доводи апеляційної скарги підтримує, посилаючись на те, що норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюється на всі категорії громадян, які мають право на пільги, у тому числі, і на категорії, зазначені в рішенні господарського суду, на те, що управління праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації, розрахунки за фактично надані пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції та особам рядового і начальницького складу державної пожежної охорони за період з серпня 2008 по січень 2010р.р., надані Голованіським РЕМ, проведені без врахування норм користування електроенергією, тому здійснено відшкодування за надані пільги по факту надання послуги в межах встановлених норм, а також на те, що юридичні особи, створені державою не відповідають за її зобов'язаннями;

- представники позивача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про час і місце засідання повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, з вересня 2008р. по січень 2010р. ВАТ”Кіровоградобленерго” постачало електричну енергію споживачам, що користуються пільгами .

Протягом вказаного періоду управлінню праці та соціального захисту населення Голованівської районної державної адміністрації подавалися рахунки витрат щодо надання пільг.

Починаючи з серпня 2008 року, відшкодування понесених ВАТ”Кіровоградобленерго” витрат, пов'язаних з наданням ним пільг звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції проводилося управлінням праці не в повному обсязі, у зв”язку з чим за ним утворилася заборгованість по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію в загальній сумі 17645грн.38коп..

Відповідно до ст.22 Закону України “Про міліцію” держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

Ст.22 Закону України “Про пожежну безпеку” встановлено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

П.п. ”а” п.п.1 п.68 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до наведеної вище норми внесені зміни.

Згідно із змінами 50 - процентна знижка в оплаті комунальних послуг надається в межах норм, встановлених законодавством.

Між тим, рішенням Конституційного Суду від 22.05.08 № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктами "а", "б" і "в" пп.1 п.68 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) і втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення.

Одночасно слід зазначити, що відповідно до ст.24 Закону України "Про міліцію" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Згідно ст.42 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", ст.39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, надаються пільги звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Відповідно до ст.102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у п.п."б" п.4 ч.1 ст.89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.04 №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

П.3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п.5, 6, 7, 8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.

Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.

Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.

Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (пільговики), здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 №117.

Відповідно до п.п.10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.

Управління праці і соціального захисту населення щомісяця:

1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;

2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає:

- реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, та реєстр розрахунків;

- акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Ст.19 названого Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності.

Таким чином, господарський суд правильно визнав позовні вимоги ВАТ”Кіровоградобленерго” обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому господарський суд вірно послався на те, що відсутність коштів в державному бюджеті не звільняє державний орган від виконання обов'язків, покладених на нього законодавством України.

Тому рішення місцевого господарського суду відповідає фактичним обставинам справи, вимогам чинного законодавства, підстави для його зміни відсутні.

Доводи скаржника колегією суддів не прийняті до уваги, оскільки пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв”язку та критерії їх надання визначаються виключно законодавством України.

Керуючись ст.ст.101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд , -ПОСТАНОВИВ :

- рішення господарського суду Кіровоградської області від 13.05.2010р. у справі №15/37

залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Головуючий І.Л.Кузнецова

Суддя Т.А.Верхогляд

Суддя І.А.Сизько

Постанова складена у повному обсязі 28.10.2010р.