Постанова від 22.10.2010 по справі 3157/10/2070

Справа № 2а- 3157/10/2070

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2010 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участі представників: позивача - Борозняк О.М., відповідача - Філатова Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Державного підприємства "Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство" Харківського національного аграрного університету ім.В.В Докучаєва про зобов'язання виконати вимогу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, КРУ в Харківській області, звернувся до суду з позовом до ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство»Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва»в якому, з урахуванням уточнень, просить суд зобов'язати відповідача виконати вимогу від 25.11.2009р. №111-15/1051, а саме: відшкодувати шкоду заподіяну самовільними рубками на загальну суму 49869,97 грн. Свої позовні вимоги мотивує тим, що КРВ в Зміївському районі в жовтні-листопаді 2009року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період 01.07.2007р. по 01.04.2009р. За результатами ревізії складено акт №420-20/62 від 19.11.2009р., відповідно до якого виявлені самовільні проруби дерев в кварталах 85, 87 Мохночанського лісництва. Відповідно до здійснених розрахунків розмір збитків склав 45144,97грн. та 4725,00грн. відповідно. На підставі п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»директору підприємства пред'явлено вимогу від 25.11.2009р. №111-15/1051, яка залишилась невиконана в частині відшкодування шкоди заподіяної самовільними рубками на загальну суму 49869,97 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені уточнені позовні вимоги, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнав, зазначив, що підприємство вчинило всіх передбачений законодавством заходів, направлених на відшкодування вказаної суми.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№2939-ХІІ від 26.01.1993р. головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно зі ст. 3 Закону №2939-ХІІ від 26.01.1993р. державна контрольно-ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Відповідно п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Частиною 2 статті 15 Закону №2939-ХІІ встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Як вбачається з матеріалів справи, в період з 05.10.2009р. по 30.10.2009р. ревізорами КРВ в Зміївському районі Харківської області проведена ревізія фінансово-господарської діяльності та використання бюджетних коштів, виділених Міністерством аграрної політики на заходи з охорони і захисту, раціонального використання лісів, наданих у постійне користування ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство»Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва»за період з 01.04.2007р. по 01.10.2009р.

За результатами перевірки складений акт №410-20/62 від 19 листопада 2009р., в якому, серед іншого, вказано, що при проведенні контрольної весінньої ревізії обходів в Мохночанському лісництві Скрипаївського навчально-дослідного господарства, відповідною комісією виявлено самовільний поруб дерев сосни звичайної в кварталах 80-86 поблизу с. Введенька Чугуївськогь району, на загальній площі в 311 га встановлено 433 пнів сухостійних та 1138 пнів сирих. При підрахунку, який здійснив в.о. головного лісничого об'єм самовільного порубу склав 1523369,56 грн. та таксова вартість - 18092,85 грн., про що складено акт б/н та без дати, на час складання акту лісничим був ОСОБА_3, лісник обходу де встановлені незаконні поруби -ОСОБА_4 (а.с. 15).

Актом ревізії встановлено, що по встановленим фактам відповідач листом за №34 від 28.05.2009р. направило матеріали по факту самовільного порубу до Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області та листом за №35 від 01.06.2009р. до Чугуївської міжрайонної прокуратури. Зворотної інформації від правоохоронних органів, щодо розгляду переданих матеріалів в ході ревізії не надано. (а.с. 16).

Під час проведення ревізії комісією в складі лісників та посадових осіб КРВ в Зміївському районі здійснено повторне обстеження кварталу 85 площа 51 га, Мохночанського лісництва обходу 5, лісник ОСОБА_4 щодо фактичної наявності незаконних порубів дерев. В ході обстеження фактично встановлено 48 сирих пеньків та 23 сухих пеньків. Згідно розрахунку, здійсненому на основі додатку №1 Постанови КМ України «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу»№665 вівд 23.07.2008р. та п.2 Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого вказаною Постановою КМУ, загальний розмір збитків склав 61534,11грн. Згідно розрахунку збитку, нанесеного в результаті незаконної вирубки дерев по кварталу 85 здійсненому підприємством загальна сума збитку склала всього 16389,14грн. Не донараховані господарством збитки по факту незаконних порубок склали 45144,97 грн.

Крім того, в ході контрольного обстеження державних лісових полезахисних смуг в кварталі 87 виділ 1 площа 0,4га; виділ 3 площа 4,4га; виділ 2 площа 0,5га, ревізією у складі лісників та керівництва КРВ в Зміївському районі виявлено випадок самовільної вирубки сухостійних дерев дуба. Згідно розрахунку здійсненому на основі додатку №1 Постанови КМ України «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» №665 від 23.07.2008р. та п.2 Порядку загальна сума збитку склала 4725,00 грн. (а.с. 18).

25 листопада 2009р. директору ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство»Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва»пред'явлена вимога №111-15/1051, в якій, серед іншого, зазначено -відшкодувати шкоду заподіяну самовільними рубками на загальну суму 49869,97 грн.

Згідно частин 2, 5 ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою, між іншим, через інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до п. 35 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою КМ України № 550 від 20.04.2006р. (далі - Порядок), результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. Виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.

Суд зазначає, що посадові і матеріально відповідальні особи, винні у самовільних порубках дерев під час проведення ревізії перевіряючими не встановлені.

Згідно п.46. Порядку якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Відповідно до п.48 Порядку у разі проведення ревізії на підставі звернення правоохоронних органів, а також коли ревізією, проведеною з інших підстав, виявлено порушення, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь, матеріали таких ревізій у визначені в пункті 46 цього Порядку строки передаються до правоохоронних органів.

Про результати розгляду матеріалів ревізії (крім проведених за порушеними кримінальними справами) правоохоронні органи повідомляють органу служби протягом 10 робочих днів після прийняття відповідного рішення.

Пунктом 49 Порядку передбачено, що у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю та органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

У вимозі до відповідача пред'явлена вимога відшкодувати шкоду, заподіяну самовільними вирубками.

Суд зазначає, що на ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство»Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва»не лежить обов'язок відшкодовувати шкоду заподіяну самовільним рубками дерев.

В судовому засідання представник позивача зазначив, що при пред'явлені вимоги органи служби не визначають яким саме способом вона повинна бути виконана об'єктом контролю, яким чином відповідач повинен відшкодувати шкоду вирішує він сам. Суд зазначає, що така позиція позивача не узгоджується з положеннями п.п. 48, 49 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою.

Судом встановлено, що відповідачем листом від 28.05.2009р. №34 до Чугуївського РВ ГУМВС України в Харківській області направлено матеріали щодо самовільно зрубаних дерев, який зареєстрований в ЖРЗПЗ за №1466 від 29.05.2009р., при цьому вказані дії відповідач вчинив до проведення ревізії КРВ в Ізюмському районі Харківської області.

Чугуївським РВ ГУМВС України в Харківській області відносно ОСОБА_4 порушено кримінальну справу за скоєння злочину, передбаченого ст.197 КК України, на даний час справа знаходиться на розгляді в Чугуївському міському суді Харківської області.

Відповідно до листа Чугуївського міського суду Харківської області від 23.09.2010 року за №1-99-2011 ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство»Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва»визнано цивільним позивачем по справі у зв'язку із спричиненням йому матеріальної шкоди у сумі 1564109,01 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем вчинено всі дії щодо забезпечення відшкодування шкоди самовільними рубками дерев.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Контрольно-ревізійного управління в Харківській області до Державного підприємства "Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство" Харківського національного аграрного університету ім.В.В Докучаєва про зобов'язання виконати вимогу - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 27 жовтня 2010 року.

Суддя Шевченко О.В.