Ухвала від 02.09.2009 по справі 2а-1835/09/0970

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2009 р. Справа № 81198/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Обрізка І.М., Сапіги В.П.,

при секретарі судового засідання Куземському В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року в справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень за №0003451701/0 та за № 0003461701/0 від 21.04.2009 року,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в липні 2009 року звернулася з позовом в суд до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області та просила визнати нечинним податкові повідомлення-рішення за №0003451701/0 та за № 0003461701/0 від 21.04.2009 року.

В обґрунтування своїх вимог вказує, на те що відповідач протиправно нарахував позивачу прибутковий податок на доходи від підприємницької діяльності та інших доходів громадян в сумі 28248,05 грн. та податок на додану вартість з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в сумі 550258, 24 грн. оскільки, вона здійснювала підприємницьку діяльність, знаходячись на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності і здійснювала господарську діяльність згідно договорів комісії, одержала виручку, що складається з сум винагороди, яка за рік не перевищує 500 тисяч гривень. Вважає протиправним віднесення відповідачем до складу виручки коштів, отриманих нею на виконання договорів комісії, оскільки такі кошти не являються її виручкою та належать комітенту товариству з обмеженою відповідальністю «Бізон-ІФ».

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року в справі №2а-1835/09/0970 адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області за № 0003461701/0 від 21.04.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання за прибутковим податком на доходи від підприємницької діяльності та інших доходів фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в розмірі 28248,05 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням фізична особа-підприємець ОСОБА_1 та Державна податкова інспекція в Косівському районі Івано-Франківської області подали апеляційні скарги в яких відповідно просять скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року в справі №2а-1835/09/0970 та прийняти нову постанову якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року в справі №2а-1835/09/0970 в частині визнання протиправним податкового повідомлення-рішення №0003461701/0 від 21.04.2009 року в сумі 28 248,05 грн. та в задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування своїх вимог Державна податкова інспекція в Косівському районі Івано-Франківської області вказує, що сума виручки, яку одержала позивач від реалізації товарів в четвертому кварталі 2006 року склала 1 109 381, 75 гривень, що перевищує визначений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»за №727/98 від 03.07.1998 року розмір 500 000 гривень, а тому позивачу правомірно визначене зобов'язання зі сплати податку з доходів фізичних осіб та податку на додану вартість з урахуванням штрафних санкцій. Зазначає, що Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»не розмежовує операції з продажу товарів від свого імені і за рахунок власних коштів від операцій за дорученням другої сторони від свого імені, але за рахунок другої сторони.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зазначає, що згідно Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва -фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, при дотриманні ними, зокрема, умови щодо не перевищення встановленого пунктом 1 Указу обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт , послуг) за рік у 500 тис. грн. Вказує, що суб'єкти малого підприємництва -фізичні особи, які сплачують єдиний податок, не є платниками податків і зборів, перелічених у пункті 6 статті 1 Указу, в тому числі податку на додану вартість.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області слід задовольнити, а апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, оскаржувану постанову в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області за № 0003461701/0 від 21.04.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання за прибутковим податком на доходи від підприємницької діяльності та інших доходів фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в розмірі 28248,05 грн. - скасувати, в решті залишити без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Судом встановлено, що позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець державним реєстратором Косівської районної державної адміністрації Івано-Франківської області 03.07.2006 року та взята на облік Державною податковою інспекцією у Тисменицькому районі Івано-Франківської області, з 04.07.2006 року, є платником єдиного податку згідно Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

Відповідачем в період з 24.03.2009 року до 06.04.2009 року проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 03.07.2006 року до 31.12.2008 року. За результатами даної перевірки складено акт за №472/17-0/3079605962 від 06.04.2009 року, яким встановлено допущені позивачем порушення, а саме:

- статті 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№727/98 від 03.07.1998 року, підпункту 9.12.2 пункту 9.12 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 28244, 05 гривень.

- підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 підпункту 7.2.8 пункту 7.2. підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7, пункту 9.4 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»в результаті чого донараховано податок на додану вартість в розмірі 365252, 16 гривень та застосовано штрафні фінансові санкції в розмірі 185 006,08 гривень, а всього на загальну суму 550 258,24 гривень.

На підставі акта перевірки 21.04.2009 року Державною податковою інспекцією в Косівському районі Івано-Франківської області були прийняті податкові повідомлення-рішення за №0003461701/0 та за №0003451701/0, якими позивачу визначено суму податкових зобов'язань відповідно зі сплати прибуткового податку на доходи від підприємницької діяльності та інших доходів громадян в сумі 28 248,05 гривень та податку на додану вартість в сумі 550 258,24 гривень, в тому числі 365 252,16 гривень за основним платежем та 185 006, 08 гривень за штрафними (фінансовими) санкціями.

Згідно з підпунктом 9.12.1 пункту 9.12 статті 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством із цих питань, з урахуванням норм цього пункту.

Таким спеціальним законодавством, зокрема, є Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» №727/98 від 03.07.1998 року (далі - Указ Президента України), яким запроваджено спеціальний режим оподаткування, обліку та звітності, спрямований на підтримку суб'єктів малого підприємництва.

Відповідно до статті 1 вказаного Указу Президента України зазначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується і для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції {товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тисяч гривень.

Відповідно до ч. 3 статті 1 Указу Президента України виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

Податковий орган приймаючи податкове повідомлення-рішення вказав, що позивач, як платник єдиного податку порушив вимоги статті 1 Указу Президента України та підпункт 9.12.2 пункту 9.12 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»згідно останнього, якщо фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа, яка сплачує ринковий збір, отримує інші доходи, ніж визначені у підпункті 9.12.1 цього пункту, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Законом для платників податку, що не є такими суб'єктами підприємницької діяльності.

Як вбачається з акта перевірки, в четвертому кварталі 2006 році позивачем отримано 1 109 381, 75 гривень грошових коштів від реалізації товарів за договорами комісії, які Державна податкова інспекція в Косівському районі Івано-Франківської області визначила підприємцю як виручку і, за умови отримання якої позивач повинен був з наступного звітного періоду (кварталу) перейти на загальну систему.

Порушення умов запровадження спрощеної системи оподаткування, визначених статтею 1 Указу, у тому числі перевищення граничного обсягу виручки за рік, є юридичним фактом, який виключає можливість застосування до суб'єкта малого підприємництва правил оподаткування, передбачених для платників єдиного податку.

Зважаючи на викладене, несплата податку з доходів фізичних осіб, як це передбачено для платників єдиного податку, можлива лише в разі дотримання суб'єктом малого підприємництва умов перебування на спрощеній системі оподаткування. Зазначене стосується також і відповідності граничного обсягу виручки платника єдиного податку розмірам, визначеним Указом.

Згідно зі статтею 5 Указу Президента України в разі порушення вимог, установлених статтею 1 цього Указу, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Таким чином колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неправильно зроблено висновок з цього питання, а тому вимоги апелянта в щодо визнання чинним податкового повідомлення-рішення №0003461701/0 від 21.04.2009 року в сумі 28248,05 підлягають задоволенню.

Крім того колегія суддів зазначає, що відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість»особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

У відповідності до частини 2 пункту 9.4 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом. Згідно частини 3 якщо особа укладає одну чи більше цивільно-правових угод (договорів), унаслідок виконання яких планується здійснення оподатковуваних операцій, обсяг яких перевищуватиме протягом звітного податкового періоду у два чи більше разів суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, то така особа зобов'язана зареєструватися як платник цього податку до кінця такого звітного податкового періоду.

Частиною 4 пункту 9.4 статті 9 вказаного Закону встановлена відповідальність, згідно якої особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Таким чином, як випливає з змісту Указу Президента України сума виручки платника єдиного податку-комісіонера від продажу товарів, що передані йому на реалізацію комітентом, у повному обсязі зараховується до складу виручки такого платника-комісіонера. Відтак, ця сума враховується при визначенні граничного обсягу виручки, при перевищенні якого суб'єкт малого підприємництва втрачає право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

З огляду на наведене апеляційні вимоги Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області підлягають задоволенню, а в задоволенні апеляційної скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.200 ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області задовольнити, а апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2009 року в справі №2а-1835/09/0970 в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області за № 0003461701/0 від 21.04.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання за прибутковим податком на доходи від підприємницької діяльності та інших доходів фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в розмірі 28248,05 грн. -скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю, в решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили, а у разі складення в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя І.О. Яворський

Судді І.М. Обрізко

В.П. Сапіга

Повний текст

виготовлено та підписано

07.09.2010 р.