Ухвала від 02.09.2009 по справі 2а-2328/09

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2009 р. Справа № 38640/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Обрізка І.М., Сапіги В.П.,

при секретарі судового засідання Куземському В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 19 травня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання протиправною відмови у виплаті одноразової компенсації по втраті годувальника, компенсації на оздоровлення, як інваліду ЧАЕС,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 в березні 2009 року звернулася з позовом в суд до управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області та просила визнати дії відповідача протиправними щодо виплати одноразової допомоги по втраті годувальника та компенсації на оздоровлення за 2008 рік у меншому розмірі ніж передбачено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та стягнути з відповідача недоотримані кошти.

В обґрунтування своїх вимог вказує, те що являється інвалідом 3-ої групи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно посвідчення серії А №НОМЕР_1 віднесена до першої категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на оздоровлення в розмірі чотири мінімальні заробітні плати, крім того вказує, що її чоловік ОСОБА_2 був інвалідом ЧАЕС I групи і помер ІНФОРМАЦІЯ_1, однак відповідачем не була нарахована одноразова компенсація за втрату годувальника, смерть якого наступила внаслідок захворювання, яке пов'язане з Чорнобильською катастрофою

Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 19 травня 2009 року у справі №2а-2328/09 адміністративний позов було задоволено частково, визнано протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік та зобов'язано відповідача здійснити дії по перерахунку та виплаті позивачу недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області подало апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 19 травня 2009 року у справі №2а-2328/09, та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити оскільки така суперечить обставинам справи та прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наступне.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи та сторонами не заперечувалось, що ОСОБА_1 являється інвалідом 3-ої групи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно посвідчення серії А №НОМЕР_1 віднесена до першої категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виплата щорічної допомоги на оздоровлення передбачена у розмірі: інвалідам III групи чотири мінімальні заробітні плати.

Відповідно до Закону України від 14.12.2006 року № 466-16 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб»мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України. Розмір мінімальної заробітної плати не може бути зменшено в разі зменшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Виходячи зі змісту вимог Закону який встановлює розміри мінімальної заробітної плати на 2008 рік не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Порядок обчислення компенсаційних виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України.

Загальновідомо, що закони та підзаконні нормативно правові акти повинні відповідати Конституції України, як основному Закону держави, в свою чергу підзаконні нормативно правові акти повинні не суперечити законам України та Конституції України.

Постанова Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою керувався відповідач при нарахуванні щорічної допомоги на оздоровлення є підзаконним нормативно-правовим актом та істотно звужує права позивача відповідно до статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Тому згідно положення ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають не постанова Кабінету Міністрів України, оскільки остання істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивачки згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо відсутності у позивачки права на отримання одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких пов'язана із Чорнобильською катастрофою, оскільки відповідно до ст. 48 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» така компенсація виплачується сім'ям, які втратили годувальника, якщо він був учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та смерть його пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно експертного заключення №835 від 08 вересня 2005 року (а.с.5) смерть ОСОБА_2, який був інвалідом I групи (довідка МСЕК №077516) пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Однак ОСОБА_2 відносився до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії згідно копії посвідчення №НОМЕР_2 (а.с. 22) та не відносився до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отже у сім'ї ОСОБА_1 відсутні правові підстави для отримання одноразової компенсації по втраті годувальника передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.1,3,4 ч.1 ст.202, 205,207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області задоволити частково, постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 19 травня 2009 року у справі №2а-2328/09 -скасувати та прийняти нову, якою позов задоволити частково.

Визнати протиправним нездійснення перерахунку та виплати управлінням праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення з 22 травня 2008 року відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»796-XII в редакції до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VI виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області здійснити дії по перерахунку та виплаті недоплаченої суми ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення з 22 травня 2008 року відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»796-XII в редакції до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року №107-VI виходячи з розміру мінімальної заробітної плати.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили, а у разі складення в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя І.О. Яворський

Судді І.М. Обрізко

В.П. Сапіга

Повний текст

виготовлено та підписано

07.09.2010 р.