73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"07" листопада 2010 р. Справа № 2-а-5933/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Горшкова В.М.,
судді - Василенко Г.Ю.,
судді - Кравченка К.В.,
при секретарі - Фріга О.С., < Текст >
за участю:
представника позивача - Ільченка Д.О.,
представника відповідача - Мурашкіна А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"
до Херсонської міської виборчої комісії, третя особа на стороні відповідача - Дільнича виборча комісія № 21655
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
05.11.2010 р. до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов позов Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Херсонської міської виборчої комісії, у якому позивач просить визнати незаконними дії Херсонської міської виборчої комісії щодо проведення повторного підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування по багатомандатному виборчому округу на виборах до Херсонської міської ради на виборчій дільниці № 21655, зобов'язати Херсонську міську виборчу комісію визнати недійсними результати голосування на виборчій дільниці № 21655.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, виходячи з наступного. При повторному перерахунку голосів виборців, який відбувся 04.11.2010 р., Херсонською міською виборчою комісією, на думку позивача, було порушено порядок проведення підрахунку голосів, а саме: на першому етапі проведення підрахунку голосів не було здійснено підрахунку кількості невикористаних виборчих бюлетенів, кількості підписів виборців у виборчому списку та кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів. Херсонська міська виборча комісія провела повторний підрахунок бюлетенів у пакунках із назвами партій та пакунками із бюлетенями "Не підтримую жодну місцеву організацію партій" та "Не дійсні бюлетені". При проведенні зазначеної процедури було виявлено два додаткові невраховані бюлетені та один зайвий. Також були виявлені інші розбіжності із попереднім підрахунком. Контрольних талонів та контрольних листів виборчих скриньок у пакунку з бюлетенями виявлено не було. Незважаючи на вищезазначене, Херсонська міська виборча комісія заповнила уточнений протокол про повторний підрахунок голосів, вказавши в ньому дані про кількість виборців внесених до списку виборців, кількість невикористаних виборчих бюлетенів, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені. При цьому, на думку позивача, відповідачем з невідомих джерел була встановлена розбіжність між кількістю виборців, які отримали бюлетені, та кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні. Також було встановлено, що сума голосів, поданих за кожну із місцевих організацій партій, не підтримали жодну та недійсних бюлетенів становило 780 голосів, тоді, як кількість виборців, які взяли участь у голосуванні - 778. Стосовно факту порушення відповідачем процедури проведення повторного підрахунку голосів уповноваженою особою Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" був складений акт.
Представник Херсонської міської виборчої комісії позовні вимоги Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю. Пояснив, що Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" не містить імперативних норм, які б зобов'язували територіальну виборчу комісію здійснювати повторний підрахунок голосів за такою ж послідовністю та в тому ж порядку, за яким здійснювався підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці дільничними виборчими комісіями. До того ж, здійснення повторного підрахунку голосів виборців з тих підстав, які були описані в скаргах та актах є правом комісії, а не обов'язком. Наполягав на тому, що виборча комісія зобов'язана встановити результати виборів не пізніш як на п'ятий день, а враховуючи те, що процедура підрахунку голосів досить тривала комісія має право здійснювати скорочену процедуру, а саме здійснювати перевірку лише тієї виборчої документації, яка викликала у комісії певні сумніви. Вважає, що дії Херсонської міської виборчої комісії щодо проведення повторного підрахунку голосів відповідали вимогам чинного законодавства України і жодним чином не порушили права та інтереси Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
Третя особа на стороні відповідача у судове засідання не з'явилася, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи у її відсутність.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, зважаючи на наступне.
Херсонська міська організація партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" є суб'єктом виборчого процесу. 04.11.2010 р. Херсонською міською виборчою комісією проведений повторний підрахунок голосів по багатомандатному виборчому округу по виборах до Херсонської міської ради на виборчій дільниці № 21655.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади можуть діяти виключно в межах та в спосіб встановлений законом.
Частиною 9 ст. 75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 р. № 2487-VI (далі - Закон) передбачено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.
Херсонською міською виборчою комісією 03.11.2010р. та 04.11.2010р. за результатом розгляду скарг ХМОП "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та ХООПП «Фронт змін» було винесено постанови відповідно № 38 та 39. Так, постановою № 38 було частково задоволено скарги вищезазначених суб'єктів виборчого процесу та прийнято рішення про здійснення повторного підрахунку голосів виборців.
Під час проведення повторного підрахунку голосів виборців на засіданні міської виборчої комісії було прийнято рішення про проведення підрахунку виключно виборчих бюлетенів.
Відповідно до ч. 4 ст. 90 Закону при розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скарг повністю, частково чи відмовити в її задоволенні.
Згідно з ч. 12 ст. 71 Закон, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією окремо з кожних місцевих виборів.
Таким чином, зазначена норма Закону, яка передбачає обов'язок виборчої комісії проводити підрахунок голосів лише у певній послідовності стосується виключно дільничних виборчих комісій.
Як вбачається з ч. 6 ст. 75 Закону, за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо відсутності в Законі імперативних норм, які б зобов'язували територіальну виборчу комісію проводити повторний підрахунок голосів за такою ж послідовністю та в тому ж порядку, за яким здійснювався підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці дільничними виборчими комісіями. Суд наголошує на тому що, здійснення повторного підрахунку голосів виборців з тих підстав, які були описані в скаргах та актах є правом комісії, а не обов'язком.
Як вбачається з частин 4, 1 відповідно ст.ст. 76, 77 Закону виборча комісія зобов'язана встановити результати виборів не пізніш як на п'ятий день. Враховуючи те, що процедура підрахунку голосів досить тривала, суд вважає, що комісія має право здійснювати перевірку лише тієї виборчої документації, яка викликала у комісії певні сумніви.
Таким, чином суд приходить до висновку про законність дій Херсонської міської виборчої комісії під час проведення повторного підрахунку голосів.
Щодо позовних про зобов'язання Херсонську міську виборчу комісію визнати недійсними результати голосування на виборчій дільниці, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 73 Закону встановлено, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Виходячи з вищезазначеного, суд вважає, що позовні вимоги Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності обставин, передбачених ч. 1 ст. 73 Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці № 21655.
Керуючись статтями 158-163, 172-179 КАС України, 73, 75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", суд
постановив:
У задоволенні позовних вимог Херсонської міської організації партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий Суддя Горшков В.М.
Суддя Василенко Г.Ю.
Суддя Кравченко К.В.
кат. 7