Постанова від 06.11.2010 по справі 5958/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2010 р. Справа № 2-а-5958/10/2170

Колегія суддів Херсонського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

суддів - Гомельчука С.В., Василенко Г.Ю.,

при секретарі - Кусик Г.С.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представників третіх осіб - Посисаєвої Т.В., Кабаненко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у депутати до Цюрупинської міської ради по одномаднатному мажоритарному виборчому окрузі № 18 ОСОБА_1 до Цюрупинської міської виборчої комісії, треті особи: дільнична виборча комісія № 17498, Цюрупинська районна виборча комісія про визнання дій виборчої комісії щодо перерахунку голосів неправомірними, скасування протоколу про перерахунок голосів, зобов'язання вчинити певні дії, заборону оприлюднювати результати голосування,

встановив:

Кандидат у депутати до Цюрупинської міської ради по одномаднатному мажоритарному виборчому окрузі № 18 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Цюрупинської міської виборчої комісії (далі - відповідач), треті особи: дільнична виборча комісія № 17498, Цюрупинська районна виборча комісія, в якому з урахуванням доповнених позовним вимог просить визнати дії Цюрупинської міської виборчої комісії стосовно перерахунку голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 18 неправомірними, скасувати протокол Цюрупинської міської виборчої комісії про перерахунок голосів дільничої виборчої комісії № 17498 з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області по мажоритарному виборчому окрузі № 18, заборонити Цюрупинській міській виборчій комісії оприлюднювати результати голосування з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області по мажоритарному виборчому окрузі № 18, визнати постанову про перерахунок голосів виборців № 12/1 від 01.11.2010 р. недійсною, визнати протокол Цюрупинської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів в Цюрупинську міську раду в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18 недійсним, зобов"язати Цюрупинську міську виборчу комісію винести протокол про проведення повторного голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18.

Позивач та представник позивача свої вимоги мотивують тим, що відповідно до протоколу дільничої виборчої комісії № 17498 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498 з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області в одномандатному мажоритарному окрузі № 18 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 отримали по 68 голосів виборців. Згідно законодавства України в разі, якщо два кандидати набирають однакову кількість голосів територіальна виборча комісія оголошує про переголосування з даного виду виборів. Але в порушення вимог ст.75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", якою визначено вичерпний перелік підстав для повторного підрахунку голосів, відповідач безпідставно здійснив перерахунок голосів, в результаті якого позивач отримала менше голосів, ніж ОСОБА_5 Зазначають, що жодної з підстав для повторного підрахунку голосів, які передбачені вищевказаною статтею, не було. Крім того, при перерахунку голосів порушено процедуру, так як перерахунок проведено без участі всіх членів дільничої комісії, без голови комісії та уповноважених осіб кандидатів, представників партій і офіційних спостерігачів.

Представник відповідача у судове засідання не з"явився, про причини неявки суд не повідомив. Враховуючи скорочені строки розгляду справ даної категорії суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Представник третьої особи - дільничної виборчої комісії № 17498 підтримала позовні вимоги, оскільки будь-яких підстав для перерахунку голосів виборців не було. Протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498 по одномандатному виборчому окрузі № 18 та виборчі документи були упаковані в пакети, опечатані та доставлені до Цюруписької міської виборчої комісії в цілісному вигляді без пошкоджень. При перерахунку голосів представники дільничної виборчої комісії № 17498 присутніми не були, про проведення перерахунку голосів виборців відповідач їх не повідомляв.

Представник третьої особи - Цюрупинської районної виборчої комісії позовні вимоги підтримала, пояснила, що до Цюрупинської районної виборчої комісії надійшла скарга від кандидата в депутати до Цюрупинської міської ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18 ОСОБА_1 про безпідставне проведення Цюрупинською міською виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 17498. Під час перевірки викладених у скарзі доводів було встановлено грубе порушення відповідачем виборчого законодавства, оскільки жодних підстав для перерахунку голосів виборців у Цюрупинської міської виборчої комісії не було. Так, було встановлено, що відсутні акти або письмові заяви про порушення Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", в тому числі і під час транспортування протоколу про підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 17498, рішення і потокол відповідача про проведення повторного підрахунку голосів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, при повторному голосуванні не були присутні всі члени виборчої комісії, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі, встановлено порушення процедури повторного підрахунку голосів. Комісія вирішила задовольнити скаргу ОСОБА_1 та визнати дії Цюрупинської міської виборчої комісії щодо повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 17498 у відповідному виборчому окрузі неправомірними і такими, що не мають правових наслідків. Однак у зв"зку з тим, що Цюрупинською міською виборчою комісією було блоковано підрахунок голосів, з метою не зірвати вибори та закінченням встановленого законодавством терміну підрахунку голосів виборців, наступного дня скасували свою постанову.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу дільничої виборчої комісії № 17498 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498 з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області в одномандатному мажоритарному окрузі № 18 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 отримали однакову кількість голосів виборців - по 68.

01.11.2010 р. під час передачі виборчих бюлетенів та протоколів про підрахунок голосів Цюрупинською міською виборчою комісією проведено перерахунок бюлетнів з виборів до Цюрупинської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі № 18, в результаті якого ОСОБА_1 отримала 67 голосів виборців, а ОСОБА_5 - 70.

Суд вважає неправомірними дії відповідача по перерахунку голосів з наступних підстав.

Статтею 75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" витзначено вичерпний перелік підстав для повторного підрахунку голосів.

Зокрема, згідно п.п.6, 7 ст.75 даного Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі наявності акта або письмової заяви про порушення вимог цього Закону під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших виборчих документів до територіальної виборчої комісії територіальна виборча комісія може, а в разі наявних ознак розпечатування запакованих документів зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.

У судовому засіданні встановлено, що жодної із підстав для перерахунку голосів виборців, які зазначені у вказаній статті Закону, не було, так як були відсутні належним чином оформлені акти про порушення Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", акти або письмові заяви про порушення вимог Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" під час транспортування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498, рішення Цюрупинської міської виборчої комісії про проведення повторного підрахунку голосів виборців по виборчій дільці № 17498 та протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Вказані обставини підтвердили у судовому засіданні представники Цюрупинської районної виборчої комісії та дільничої виборчої комісії № 17498.

Також суд зазначає, що відповідачем допущено порушення процедури проведення повторного підрахунку голосів.

Так, відповідно до ч.9 ст.75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Як вбачається з протоколу Цюрупинської міської виборчої комісії про перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498 з виборів депутатів Цюрупинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18 перерахунок голосів проведено без участі членів дільничої комісії, уповноважених осіб кандидатів, представників партій та офіційних спостерігачів.

Суд не бере до уваги постанову № 12/1 від 01.11.2010 р. "Про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498 по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18", оскільки відповідачем не надано протокол про проведення повторного підрахунку голосів виборців по виборчій дільниці № 17498 у відповідному виборчому окрузі, на підставі якого приймалася дана постанова. Крім того, вказана постанова підписана ОСОБА_6, відносно якої не приймалося рішення Цюрупинською міською виборчою комісією про призначення її головою комісії, і на той час головою комісію був ОСОБА_7

Так як постанова Цюрупинської міської виборчої комісії № 12/1 від 01.11.2010 р. підписана неуповноваженою особою, суд вважає за необхідне визнати її недійсною.

Як встановлено судом та підтверджується протоколом дільничої виборчої комісії № 17498 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 17498 з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області в одномандатному мажоритарному окрузі № 18 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 отримали однакову кількість голосів виборців - по 68.

Відповідно до ч.12 ст.77 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" якщо найбільшу і водночас однакову кількість голосів по виборах у виборчому окрузі набрали два або більше кандидатів, проводиться повторне голосування по цих кандидатурах.

Оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_5 отримали однакову кількість голосів виборців - по 68, суд приходить до висновку про необхідність зобов"язати Цюрупинську міську виборчу комісію винести протокол про проведення повторного голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18.

Таким чином, обставини, викладені в позовній заяві ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, у зв"язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167, 172, 177 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати дії Цюрупинської міської виборчої комісії стосовно перерахунку голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі № 18 неправомірними.

Скасувати протокол Цюрупинської міської виборчої комісії про перерахунок голосів дільничої виборчої комісії № 17498 з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області по мажоритарному виборчому окрузі № 18.

Заборонити Цюрупинській міській виборчій комісії оприлюднювати результати голосування з виборів депутатів Цюрупинської міської ради Херсонської області по мажоритарному виборчому окрузі № 18.

Визнати постанову про перерахунок голосів виборців № 12/1 від 01.11.2010 р. недійсною.

Визнати протокол Цюрупинської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів в Цюрупинську міську раду в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18 недійсним.

Зобов"язати Цюрупинську міську виборчу комісію винести протокол про проведення повторного голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 18.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий Бездрабко О.І.

Судді Гомельчук С.В.

Василенко Г.Ю.

кат. 7