73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
05 листопада 2010 р. Справа № 2-а-5956/10/2170
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Горшков В.М., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіальної виборчої комісії Комсомольського району у м. Херсоні про визнання протиправними дій та бездіяльності,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача, внаслідок яких його прізвище було незаконно виключено із бюлетеня, проведено засідання без забезпечення реалізації права бути присутньому на ньому, визнати незаконними, нечинними та скасувати усі рішення, прийняті Територіальною виборчою комісією Комсомольського району у м. Херсоні про зняття його з реєстрації, визнати недійсним проведення голосування 31 жовтня 2010 р. на дільницях 21754, 21747 по бюлетеням в одномандатний мажоритарний виборчий округ № 14 Комсомольської районної у м. Херсоні ради та зобов'язати відповідача призначити повторне голосування по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 14.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Виходячи зі статті 12 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VІ (далі - Закон № 2487-VІ) позивачем у справах, визначених статтею 172 КАС України, можуть бути такі суб'єкти виборчого процесу під час місцевих виборів:
1) виборці;
2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України;
3) кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів встановлено статтею 85 Закону № 2487-VІ, відповідно до якої кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.
Від імені кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови скарга може бути подана також його довіреною особою.
Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема статтею 172 цього кодексу.
Із аналізу наведених вище норм Закону № 2487-VІ слідує, що 21.10.2010 р. Комсомольською районною у м. Херсоні виборчою комісією було прийнято Постанову №1 про скасування постанови Комсомольської районної у м. Херсоні виборчої комісії №14 від 04.10.2010 р., №6 від 06.10.2010 р. в частині реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу, зокрема, ОСОБА_1. Отже, позивач ОСОБА_1 не є суб'єктом виборчого процесу та не має процесуальної дієздатності на звернення до суду із даним позовом.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
За таких обставин позовна заява підлягає поверненню, оскільки подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Керуючись ч. 3 ст. 108 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Територіальної виборчої комісії Комсомольського району у м. Херсоні про визнання незаконними дій та бездіяльності повернути позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.
кат. 7