Справа № 2а-4436/10/1770
07 жовтня 2010 року 10год. 54хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не прибув,
відповідача: представник не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Гощанської міжрайонної державної податкової інспекції
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості, -
Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом, відповідно до якого просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкову заборгованість на загальну суму 8789 грн. 58 коп., в тому числі: заборгованість з орендної плати за землю в сумі 8489,57 грн., в тому числі: 4547,24 грн. - основного платежу по строку сплати на 01.02.2010 року та 02.03.2010 року, 431,21 грн. - пені, 170,00 грн. - штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0008431751 від 25.02.2010 року, 3341,12 грн. - штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0091821751 від 19.07.2010 року та заборгованість з єдиного податку в сумі 300,01 грн., в тому числі 300,01 грн. штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0091811751 від 19.07.2010 року.
Позивач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив, подав клопотання, в якому, просить про розгляд справи у відсутність представника.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. На адресу відповідача надсилались копії ухвал про відкриття провадження у справі та про призначення справи до судового розгляду та повідомлення-виклики до суду. Судом не визнавалася обов'язковою участь відповідача в судовому засіданні.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обвязі.
Судом встановлено, що відповідач - зареєстрований як фізична особа - підприємець Корецькою райдержадміністрацією 09.05.1998 року, всідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серії НОМЕР_2 (а.с.4), взятий на обліку, як платник податків у ДПІ в Корецькому районі з 13.05.1998 року (а.с.6) та є платником єдиного податку.
Станом на 03.09.2010 року - період, що передував даті звернення позивача до суду, згідно даних обліку позивача за відповідачем рахувалася заборгованість перед бюджетом по сплаті орендної плати за землю, з урахуванням застосованих штрафних санкцій та нарахованої пені, на загальну суму 8489,57 грн. та по сплаті єдиного податку в сумі 300,01 грн., в тому числі штрафні санкції в сумі 300,01 грн.
Дана заборгованість виникла на підставі поданих відповідачем податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності: № 347 від 29.01.2009 року за 2009 рік, згідно якої платником самостійно визначено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за вказаний календарний рік - на суму 10754,98грн. (а.с.14), № 4452 від 09.06.2009 року за 2009 рік починаючи з 05 місяця, згідно якої платником самостійно визначено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за вказаний календарний період - на суму 8909,69грн. (а.с.8), № 1493 від 25.02.2010р. за 2010 рік, згідно якої платником самостійно визначено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за вказаний календарний рік - на суму 2789,63грн. (а.с.6)
Частиною 1 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991 року встановлено, що плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належать до загальнодержавних і справляються на всій території України. А згідно п.3 ч.1 ст.9 вказаного Закону, платники податків і зборів зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року встановлено, що використання землі в україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ст.13 цього Закону, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку,яка перебуває у державній і комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 14 цього Закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Статтею 17 Закону України "Про плату за землю" №2535-XII від 03.07.1992 року визначено, що податкове зобов'язання по земельному податку, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористува-чами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Виходячи з норми вищевказаного Закону, відповідач повинен був сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця впродовж 2009 року та 2010 року.
Зазначене податкове зобов'язання, в силу вимог абз.2 п.5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Однак, відповідач вказане податкове зобов'язання повністю не сплатив.
За правилами п.1.3. ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, є податковим боргом.
Відповідно до пп.16.1.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Також, судом встановлено, що 25.02.2010 року податковим органом здійснена перевірка відповідача, під час проведення якої, виявлено порушення п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ - у вигляді порушення терміну подання податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що зафіксовано актом про порушення податкового законодавства №000943/1715/НОМЕР_1 від 25.02.2010 року (а.с.26).
В силу вимог пп.17.1.1. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до цього, Гощанською МДПІ, на підставі акту про порушення податкового законодавства №000943/1715/НОМЕР_1 від 25.02.2010 року, визначено відповідачу суму штрафних санкцій -170,00 грн., яку зафіксовано у податковому повідомленні-рішенні №0008431751 від 25.02.2010 року (а.с.27).
Окрім того, 19.07.2010 року податковим органом щодо відповідача проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету, під час якої, виявлено порушення п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ - у вигляді несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб, що зафіксовано актом №0091821715/0 від 19.07.2010 року (а.с.30) та у вигляді несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по єдиному податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб, що зафіксовано актом №0091811751/0 від 19.07.2010 року (а.с.28).
Згідно пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Відповідно до цього, несвоєчасна сплата відповідачем сум узгоджених податкових зобов'язань стала підставою для винесення податковим органом податкового повідомлення-рішення форми “Ш” №0091821751/0 від19.07.2010 року (а.с.31), яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем орендна плата з фізичних осіб в розмірі 3341,12 грн. та податкового повідомлення-рішення форми “Ш” №0091811751/0 від 19.07.2010 року (а.с.29), яким відповідачу визначено суму штрафу за платежем єдиний податок на підприємницьку діяльність з фізичних осіб в розмірі 300,01 грн.
Статтею ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” №1251-XII від 25.06.1991 року встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.17.3. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, сплата (стягнення) штрафних санкцій, прирівнюється до сплати (стягнення) податку.
Доказів оскарження відповідачем податкових повідомлень-рішень Гощанської МДПІ в адміністративному чи судовому порядку не надано. За даними автоматизованої системи Документообіг адміністративних судів, фізична особа - підприємуць ОСОБА_1 з позовом до суду з приводу оскарження податкових повідомлень-рішень №0008431751 від 25.02.2010 року, №0091821751/0 від19.07.2010 року та №0091811751/0 від 19.07.2010 року не звертався. Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, податкові зобов'язання платника податків, визначені вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, вважаються узгодженими.
В силу положень пп.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пп.16.1.1. п.16.1. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Позивачем для відповідача, відповідно до вимог п.6.2.1. статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, вручено першу податкову вимогу №1/587 від 23.07.2009 року та другу податкову вимогу №2/698 від 25.08.2009 року (а.с. 19) та здійснено запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна про податкову заставу (а.с.20). Подаквові вимоги відповідачем не задоволені та в установленому порядку не оскаржувались.
Відтак, станом на день розляду справи, згідно даних обліку позивача за відповідачем рахується податкова заборгованість на загальну суму 8789 грн. 58 коп., в тому числі: заборгованість з орендної плати за землю в сумі 8489,57 грн., в тому числі: 4547,24 грн. - основного платежу по строку сплати на 01.02.2010 року та 02.03.2010 року, 431,21 грн. - пені, 170,00 грн. - штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0008431751 від 25.02.2010 року, 3341,12 грн. - штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0091821751 від 19.07.2010 року та заборгованість з єдиного податку в сумі 300,01 грн., в тому числі 300,01 грн. штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0091811751 від 19.07.2010 року.
Станом на день розгляду справи у суді заборгованість перед бюджетом не погашена.
Дані обставини стверджені поданими та дослідженими у судовому засіданні доказами: обліковою карткою платника (а.с.21-25), розрахунком податкової боргу відповідача (а.с.32).
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.1.6 ст.1, пп.3.1.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, податковий борг платника податку, у разі відсутності добровільної сплати, підлягає стягненню з нього шляхом звернення стягнення на активи. Згідно з підпунктом 10.1.1 п. 10.1 ст.10 Закону, стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги. Згідно з пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету на р/р 33219815700198, банк одержувача ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 13050500, ЄДРПОУ 22588608, одержувач Великомежиріцька сільська рада заборгованість з орендної плати за землю в сумі 8489,57 грн. (вісім тисяч чотириста вісідесят дев'ять гривень 57 копійок), в тому числі: 4547,24 грн. - основного платежу по строку сплати на 01.02.2010 року та 02.03.2010 року, 431,21 грн. - пені, 170,00 грн. - штрафної санкціїза податковим повідомленням-рішенням №0008431751 від 25.02.2010 року, 3341,12 грн. - штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0091821751 від 19.07.2010 року. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до місцевого бюджету на р/р 34215379700198, банк одержувача ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 16050200, ЄДРПОУ 22588608, одержувач Великомежиріцька сільська рада заборгованість з єдиного податку в сумі 300,01 грн. (триста грн. 01 копійка), в тому числі 300,01 грн. штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням №0091811751 від 19.07.2010 року.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя < Підпис > Друзенко Н.В.