Постанова від 06.11.2010 по справі 10633/10/1570

Справа № 2а-10633/10/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Корой С.М.

судді: Марина П.П.

Свиди Л.І.

секретар судового засідання Дудка С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №45 від Партії Регіонів ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №45 від Партії Регіонів ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області (далі -ОМВК) в якому позивач просить визнати протиправними дії Одеської міської виборчої комісії Одеської області щодо оголошення результатів голосування на виборчій дільниці №05257 на підставі первинного протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 та зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці №05257 здійснювати на підставі Протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з відміткою «Уточнений», який складено та підписано членами комісії 03.11.2010 року о 08 годині 00 хвилин.

В обґрунтування позовних вимог у заявленому адміністративному позові зазначено, що під час підрахунку голосів та складання протоколів на виборчій дільниці №05257 були допущенні порушення, що суттєво впливають на результати виборів на зазначеній дільниці. До Одеської міської виборчої комісії Одеської області був зданий протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45, який містив грубі порушення вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів». З огляду на наведене Одеська міська виборча комісія Одеської області зобов'язала дільничну виборчу комісію усунути порушення та скласти новий протокол з відміткою «Уточнений». Виконуючи вказане рішення, дільнична комісія склала новий протокол та передала його до територіальної комісії, яка прийняла його. Незважаючи на це, Одеською міською виборчою комісією було оголошено результати голосування на виборчій дільниці №05257 на підставі даних викладених у хибному (первинному) протоколі, хоча комісія вже мала протокол з відміткою «Уточнений», який повністю відповідав вимогам ст.72 Закону. У зв'язку із чим, дії відповідача щодо оголошення результатів голосування на виборчій дільниці №05257 на підставі первинного протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45, який містить грубі порушення ст.72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів»є протиправними.

Позивач та його довірена особа у судовому засіданні підтримали позов в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та просили його задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та пояснив суду, що Одеською міською виборчою комісією було розглянуто та прийнято протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45, примірник №1 від 01 листопада 2010 року. Поряд із цим представник відповідача зазначив, що Одеською міською виборчою комісією Одеської області не приймалось рішення про зобов'язання дільничної виборчої комісії на виборчій дільниці №05257 внести зміни до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 від 01.11.2010 року, шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Та зазначений протокол до комісії не надавався, а так само комісією не приймався та не розглядався. На момент звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду Одеською міською виборчою комісією Одеської області на було складено протокол про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з виборів депутатів Одеської міської ради. З урахуванням зазначених обставин представник відповідача вважає, що заявлений адміністративний позов є необґрунтованим, не підтвердженим відповідними доказами та таким, що не підлягає задоволенню.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, його довіреної особи та відповідача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Відповідно до приписів частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 зазначеної статті Кодексу, поширюється на публічно -правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом.

Відповідно до статті 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Зі змісту статті 12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»від 10.07.2010, № 2487-VI (надалі Закон України №2487 ), суб'єктами виборчого процесу є: виборці, Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України; кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови; місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Судом встановлено, що юридичний статус позивача - кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №45 від Партії Регіонів ОСОБА_2 -підтверджується наданим до суду посвідченням №45 від 04.10.10 року (а.с.6).

01 листопада 2010 року дільничною виборчою комісією №05257 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 (а.с. 29-32), який поданий до Одеської міської виборчої комісії Одеської області 03.11.2010 року, що підтверджується наданим до суду витягом з протоколу засідання ОМВК №37 від 01.11.2010 року (а.с. 36-37). В судовому засіданні колегією суддів оглянуто та досліджено наданий представником відповідача примірник №1 зазначеного вище протоколу. Суд вважає, що даний протокол є належним та відповідає вимогам передбаченим статтею 72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оскільки повністю відображає передбачену вказаною статтею інформацію та належним чином засвідчений підписами членів комісії які скріплені відтиском печатки виборчої дільниці №05257.

Відповідно до ч. 2 ст. 75 Закону про вибори засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту надходження перших протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці або протоколів про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі та інших виборчих документів дільничної, територіальної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та (або) результатів відповідних місцевих виборів.

01 листопада 2010 року було відкрито засідання ОМВК. 3 листопада 2010 року о 13.50 год. ОМВК був прийнятий протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 без зауважень.

Згідно ч.4 ст.75 Закону про вибори, у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів та додані до них документи зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті прийняла такі протоколи.

В судовому засіданні встановлено, що ОМВК рішення про зобов'язання дільничною виборчою комісії №05257 внести зміни до протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" не приймалось.

Вказаний факт підтверджується і довідкою ОМВК, у якій також зазначено, що протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з позначкою «Уточнений» не надавався (а.с.98).

Одеською міською виборчою комісією Одеської області 05 листопада 2010 року складено протокол про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з виборів депутатів Одеської міської ради (а.с.33-35).

Позивач до суду надав примірники №1 та №2 протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з позначкою «Уточнений»(а.с. 7-9, 65-72) та пояснив, що вказані примірники протоколів він отримав в дільничній комісії.

Проте, свідок ОСОБА_3 (голова дільничної виборчої комісій виборчої дільниці №05257) в судовому засіданні пояснила, що членами комісії, а саме: головою, заступником голови та секретарем виготовлялись перший та другий примірник протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з позначкою «Уточнений». Оглянувши в судовому засіданні примірник №1 та №2 протоколу з позначкою «Уточнений», свідок підтвердила, що саме ці примірники були виготовлені зазначеними членами комісії. При цьому, свідок ОСОБА_3 пояснила, що перший примірник протоколу з позначкою «Уточнений»був поданий нею до ОМВК, але не може зазначити прізвище члена комісії, який його прийняв.

Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що після проведення голосування на дільниці та здійснення підрахунку голосів виборців, нею неодноразово складались протоколи за результатами голосування на виборчій дільниці. Протоколи та вся виборча документація по дільниці нею, головою та заступником голови дільничної виборчої комісії були доправлені та здані до ОМВК. Проте, протокол підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 був повернутий ОМВК для усунення недоліків та виготовлення протоколу з позначкою «Уточнений», який був виготовлений нею та зазначеними вище членами комісії та зданий до ОМВК. Вказати прізвище особи, яка прийняла протокол з позначкою «Уточнений», та дати, коли відбувались зазначені нею події вказати не змогла, посилаючись на перевтому та погане самопочуття.

З урахуванням викладеного, суд критично оцінює пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо надання ними першого примірника протоколу з позначкою «Уточнений»до ОМВК, оскільки саме цей примірник був наданий до суду позивачем (а.с.69-72).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, вислухавши пояснення позивача, його довіреної особи та представника відповідача, допитавши свідків, враховуючи обставини справи, та досліджені докази, які є в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.

Згідно з ч.3 ст.72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидата в депутати відповідно у одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться: кількість виборчих бюлетенів для голосування відповідно в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією; кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці; кількість невикористаних виборчих бюлетенів; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата; кількість виборців, які не підтримали жодного з кандидатів.

Судом встановлено, що 01 листопада 2010 року дільничною виборчою комісією №05257 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45.

Частина 10 статті 72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачено, що після складення у порядку, визначеному цією статтею, протоколів з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, пакети з виборчими бюлетенями, контрольними талонами, предметами, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно доставляються членами дільничної виборчої комісії до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 74 цього Закону. Список виборців для місцевих виборів додається до виборчої документації по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради, Київської, Севастопольської міської ради.

Відповідно до ч.1 ст. 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

01 листопада 2010 року на засіданні Одеської міської виборчої комісії Одеської області прийнято та розглянуто протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45. Одеською міською виборчою комісією Одеської області 05 листопада 2010 року складено протокол про підсумки голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з виборів депутатів Одеської міської ради в тому числі і на підставі протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45.

Згідно з ч.4 ст.75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений".

Частиною 5 статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачено, що дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону.

Згідно з положеннями ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що адміністративний позов кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №45 від Партії Регіонів ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволенню не підлягає.

З огляду на викладене, на підставі положень Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та керуючись ст.ст. 2, 4, 11, 69, 71, 86, 158-163, 172, 177, 179 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №45 від Партії Регіонів ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання протиправними дій Одеської міської виборчої комісії Одеської області щодо оголошення результатів голосування на виборчій дільниці №05257 на підставі первинного протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 та зобов'язання Одеської міської виборчої комісії Одеської області здійснити встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці №05257 на підставі Протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05257 з виборів депутатів Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №45 з відміткою «Уточнений», який складено та підписано членами комісії 03.11.2010 року о 08 годині 00 хвилин - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Корой С.М.

Суддя Свида Л.І.

Суддя Марин П.П.

Повний текст постанови складений 06 листопада 2010 року .

/