01 серпня 2024 року м. Житомир справа № 240/4287/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки №27-Ф від 24.01.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 05.02.2024 перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 24.01.2024 року №27-Ф, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області у якій просила перерахувати пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби . Проте, відповідач листом у зазначеному перерахунку відмовив, посилаючись на відсутність відповідної постанови для такого перерахунку. Позивач вважає відмову протиправною та за захистом своїх прав звернувся до суду.
Ухвалою відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У відзиві відповідач просить у задоволенні позову відмовити, у зв"язку з відсутністю 20 років стажу станом на 01.05.2016. Також зазначив, що заява розглянута у порядку Закону України "Про звернення громадян". Листом від 12.02.2024 позивачу надано роз"яснення щодо проведеного перерахунку пенсію.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Встановлено, що з 18.04.2017 позивач перебувала на обліку у відповідача та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Сторонами не заперечується, що згідно з поданою 24.01.2024 заявою, яка опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за принципом екстериторіальності, позивача з 24.01.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу".
05.02.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою в довільній формі про перерахунок пенсії з урахуванням довідки №27-Ф від 24.01.2024, оскільки така не була врахована при переведенні на пенсію за віком.
Листом від 12.02.2024 відповідач повідомив, що заява розглянута у порядку Закону України "Про звернення громадян". Стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 17 років 7 місяців 1 день, тому довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії, особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, при обчисленні розміру пенсії не враховано.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.90 Закону України "Про Державну службу" пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Частина 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Як зазначено в розділі І звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії цього Порядку № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України .
Як зазначено в розділі ІV цього Порядку № 22-1, така заява реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до пункту 4.8. Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Про захист персональних даних".
Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, вказаним порядком встановлено чіткий алгоритм подання та розгляду заяв про призначення (перерахунок) пенсії.
При цьому, передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Позивач оскаржує відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки №27-Ф від 24.01.2024 та вважає, що саме вказане управління є належним відповідачем, оскільки саме воно не врахувало довідку.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.02.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою в довільній формі про перерахунок пенсії з урахуванням довідки №27-Ф від 24.01.2024, оскільки така не була врахована при переведенні на пенсію за віком.
Також просила повідомити причини неврахування вказаної довідки при переведенні на пенсію за віком.
Отже, фактично спірним у даному випадку є питання неврахування довідки №27-Ф від 24.01.2024 при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу".
Разом з тим, сторонами не заперечується та стверджується позивачем у позовній заяві, що за поданою 24.01.2024 заявою, яка опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за принципом екстериторіальності, позивача з 24.01.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу".
Так, відповідно до розрахунку пенсії з 31.01.2024, пенсію позивачу призначено відповідно до Закону України "Про Державну службу" з 24.01.2024.
Тобто, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглядало подані документи, вирішувало питання про наявність у позивача права на переведення на інший вид пенсії та визначало розмір пенсії з врахуванням наданих документів.
В той же час, питання призначення чи перерахунку пенсії вирішує орган, до якого документи заявника передані в електронному вигляді за принципом екстериторіальності. В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області виключно здійснює прийняття і обробку документів особи, яка звернулась за призначенням (переведенням на інший вид) пенсії, натомість рішення про переведення позивача на інший вид пенсії приймало Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та саме вказане управління не врахувало довідку №27-Ф від 24.01.2024.
Відтак, лист Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області від 12.02.2024 не є рішенням про відмову у перерахунку пенсії з врахуванням довідки №27- Ф від 24.01.2024, оскільки на підставі поданої позивачем у довільній формі заяви, лише роз"яснено призначення та обчислення пенсій державним службовця та розглянуто таку у порядку Закону України "Про звернення громадян".
З огляду на викладене, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області не порушувало прав позивача неврахуванням довідки при переведенні на інший вид пенсії та не вчиняло дій щодо відмови позивачу у перерахуванні пенсії.
Враховуючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не відмовляло позивачу у перерахунку пенсії, не уповноважене здійснювати такий перерахунок, тому вимоги позивача є необґрунтованими .
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003. ЄДРПОУ 13559341), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос