Рішення від 31.07.2024 по справі 380/25334/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2024 рокусправа № 380/25334/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченої позивачу грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі №380/14893/22 без рівноцінної та повної компенсації витрат доходів;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22.

Ухвалою від 02.11.2023 відкрито спрощене провадження у справі, визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу та перебував на грошовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ). Згідно із наказом від 31.12.2021 № 456-ос ОСОБА_1 виключений із списків особового складу та усіх видів забезпечення із 02.01.2022.

Вказує, що 22.07.2023 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22, військова частина НОМЕР_1 здійснила зарахування на картрахунок ОСОБА_1 належного грошового забезпечення у розмірі 48 206,01 грн.

За наслідками вказаної виплати, представник позивача звернувся до відповідача із запитом про надання інформації, зокрема, щодо добровільного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22, із наданням відповідних розрахунків нарахувань та утримань.

Позивач зазначає, що листом від 11.10.2023 № 11/16742-23-Вих, відповідач повідомив, що рішення суду виконано. Разом з тим, до відповіді долучена Довідка про виплачені суми, з якої вбачається, що ОСОБА_1 нараховане до виплати грошове забезпечення у розмірі 59 883,24 грн та з нарахованої суми утриманий податок з доходів фізичних осіб у розмірі 10 778,98 грн та військовий збір у розмірі 898,25 грн.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо виплати йому грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, на виконання судового рішення без одночасної компенсації податку з доходів фізичних осіб є протиправними, оскільки право на вказані виплати, останній набув у зв'язку із виконанням обов'язків військової служби і така сума повинна була бути виплачена відповідачем позивачеві у день звільнення з військової служби.

Із наведених підстав, просить позов задовольнити повністю.

23.01.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, у якому ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що питання щодо проведення виплати недоотриманого грошового забезпечення у вигляді утримання податку на доходи фізичних осіб у справі № 380/14893/22 не було порушено.

Зауважує, що компенсація сум податку з доходів фізичних осіб відповідно пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 у разі стягнення середнього грошового забезпечення за весь час затримки по день фактичного розрахунку не може бути застосованою.

Тому відповідач вважає позов безпідставним та просить відмовити у його задоволенні.

Розглянувши подані сторонами документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 23.12.2021 № 445-ОС штаб-сержант ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за підпунктом "а" п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 31.12.2021 № 456-ос, ОСОБА_1 виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення з 02.01.2022.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі №380/14893/22 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 29.01.2020 та з 01.01.2021 грошового забезпечення та допомоги на оздоровлення, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходження військової служби, із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 відповідно, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду відповідач 22.07.2023 здійснив зарахування на картковий рахунок ОСОБА_1 належного грошового забезпечення у розмірі 48 206,01 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою по картковому рахунку позивача АТ КБ "Приватбанк".

06.10.2023 представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом про надання інформації щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22, із наданням відповідних розрахунків нарахувань та утримань.

Листом від 11.10.2023 № 11/16742-23-Вих, відповідач повідомив про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі №380/14893/22, долучивши довідку про виплачені суми, розрахунок доплати допомоги на оздоровлення, розрахунок перерахунку грошового забезпечення, розрахунок перерахунку грошового забезпечення.

Зі змісту довідки про виплачені суми згідно з рішенням суду від 01.06.2023 № 380/14893/22, слідує, що ОСОБА_1 нараховано до виплати грошове забезпечення у розмірі 59883,24 грн. Із нарахованої суми утриманий податок з доходів фізичних осіб у розмірі 10778,98 грн та військовий збір у розмірі 898,25 грн.

Позивач вважає дії відповідача, щодо виплати грошового забезпечення, допомоги на оздоровлення, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходження військової служби на виконання судового рішення без одночасної компенсації податку з доходів фізичних осіб протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 затверджений Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (далі - Порядок № 44), який визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

За приписами пунктів 3, 4, 5 Порядку № 44 виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України Про податок з доходів фізичних осіб. Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Суд зазначає, що Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" втратив чинність на підставі Податкового кодексу України (чинний з 01.01.2011).

Відповідно до п. 168.5 ст. 168 Податкового кодексу України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

У контексті наведених норм суд дійшов висновку, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються: 1) з грошового забезпечення; 2) грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів; виплата грошової компенсації здійснюється за місцем одержання грошового забезпечення одночасно з виплатою їм грошового забезпечення/грошових винагород та інших виплат у розмірі утриманої суми податку на доходи фізичних осіб. Іншими словами, при нарахуванні грошового забезпечення/ грошових винагород та інших виплат військовослужбовцям утримана сума податку на доходи фізичних осіб підлягає поверненню шляхом виплати відповідної компенсації в розмірі суми утриманого податку.

Відповідно до п. 293 Положення про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 № 1115 (далі - Положення № 1115), особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпечення.

Отже, на відповідача, як на суб'єкта владних повноважень, у якого ОСОБА_1 проходив військову службу та перебував на усіх видах забезпечення, покладений обов'язок вжити заходів з проведення повного розрахунку за всіма видами грошового забезпечення на день виключення його зі списків особового складу.

Відтак, суд вважає, що при належному виконанні відповідачем своїх зобов'язань та виплаті позивачу як військовослужбовцю у повному розмірі грошового забезпечення/грошових винагород та інших виплат при звільненні, право на які ОСОБА_1 набув під час проходження військової служби, грошова компенсація у розмірі суми утриманого податку на доходи фізичних осіб мала бути виплачена йому одночасно з виплатою належних сум.

Аналогічна позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 25.06.2020 у справі № 825/761/17, від 29.07.2020 у справі № 814/142/17.

Протиправність дій відповідача щодо невиплати у належному розмірі позивачу грошового забезпечення та допомоги на оздоровлення, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходження військової служби, із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 відповідно, встановлено судовим рішенням у справі № 380/14893/22. Тому, будь-які аргументи відповідача щодо порядку нарахування зазначених виплат не потребують оцінки суду при розгляді цієї справи.

Саме при виплаті на виконання судового рішення перерахованих сум зазначених компенсації, допомоги та винагороди відповідачем і був утриманий податок на доходи фізичних осіб, що відповідач не заперечує.

Так, Порядок № 44 визначає, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб здійснюється як при утриманні податку з грошового забезпечення військовослужбовця, так і з грошових винагород та інших виплат, на які військовослужбовець має право.

Із наведених приписів законодавства слідує, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів, виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення та виплачується установами, що утримують військовослужбовців за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Суд вважає, що здійснюючи розрахунки з позивачем на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22, відповідач повинен був нарахувати та виплатити грошову компенсацію за суму податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки вирішуючи цей спір суд дійшов висновку про наявність підстав для нарахування та виплати позивачу недоотриманої суми грошового забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити.

Отож, враховуючи наведене, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу грошової компенсації суми податку на доходи фізичних осіб при виплаті коштів на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22 та зобов'язання відповідача виплатити позивачу грошову компенсацію сум податку на доходи фізичних осіб, утриманого з нарахованих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22 сум грошової допомоги на оздоровлення та інших виплат, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходження військової служби.

Розподіл судових витрат суд не здійснює, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) грошової компенсації суми податку на доходи фізичних осіб при виплаті коштів на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі № 380/14893/22.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) грошову компенсацію сум податку на доходи фізичних осіб, утриманого з нарахованих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 у справі №380/14893/22 сум грошового забезпечення та допомоги на оздоровлення, нарахованих та виплачених у зв'язку із проходження військової служби.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна