26 липня 2024 рокуСправа №160/2636/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі №160/2636/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
17.07.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду із клопотанням в порядку статті 382 КАС України та просить встановити контроль за виконанням рішення суду у справі №160/2636/24.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначив, що судове рішення відповідачем (боржником) та його посадовими особами умисно не виконується, що грубо порушує його законні права.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні заяви має бути відмовлено, враховуючи таке.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 позовну ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046150014262 від 19.01.2024 щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 з 11.01.2024.
Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію по Списку №1 відповідно до п. а) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 11.01.2024.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.
23.05.2024 Дніпропетровським окружним адміністративним судом направлено на адресу позивача виконавчі листи №160/2636/24, які в червні 2024 подані позивачем до виконавчої служби для примусового виконання.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 12.06.2024 відкрито виконавче провадження №75276438 за виконавчим листом, виданим 23.05.2024 Дніпропетровським окружним адміністративним судом №160/2636/24.
Обґрунтовуючи необхідність встановлення судового контролю, позивач зазначає, що на даний час відповідачем рішення у повному обсязі не виконано, у зв'язку із чим ОСОБА_1 просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 05.04.2024, шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про його виконання.
Надаючи правову оцінку поданій заяві, суд зазначає таке.
Частиною першою статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Таким чином, аналіз положень статті 382 КАС України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.
Суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Разом з тим, відповідно до встановлених судом обставин, виданий судом виконавчий лист у цій справі був пред'явлений позивачем до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та постановою державного виконавця від 12.06.2024 відкрито виконавче провадження №75276438.
Наведене свідчить про існування у позивача об'єктивної можливості отримати реальне виконання судового рішення у межах процедури виконавчого провадження, у тому числі, шляхом застосування державним виконавцем примусових заходів, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».
Таким чином, оскільки позивачем не наведено аргументів щодо необхідності вжиття судом таких процесуальних заходів як встановлення судового контролю, не надано доказів на підтвердження наміру відповідача ухилятися від виконання судового рішення, суд приходить до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення під час можливості його примусового виконання органами державної виконавчої служби.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про відмову ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю у даній справі.
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 382 КАС України, суд,-
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду у справі №160/2636/24 - відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-296 КАС України.
Суддя А. Ю. Рищенко