Іменем України
29 липня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/629/24
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 05 червня 2024 року надійшла позовна заява адвоката Хомича Івана Олександровича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУПФУ в Луганській області, перший відповідач) з такими вимогами:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021, 2022 та 2023 роки, починаючи з 19 лютого 2024 року;
2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021, 2022 та 2023 роки, починаючи з 19 лютого 2024 року.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у ГУПФУ в Луганській області та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
Позивач 19 лютого 2024 року звернулась до відповідача із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
На підставі вказаної заяви позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Позивач 08 травня 2024 року через свого адвоката звернулася до відповідача з вимогою перерахувати пенсію із застосуванням середнього показника заробітної плати для обчислення розміру пенсії за три останніх роки, а саме 2021-2023 роки.
Відповідач листом від 04 червня 2024 року № 1200-0208-8/14650 повідомив, що при переведенні на пенсію за віком застосовано показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії 7405,03 грн (проіндексована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14х1,197), розмір пенсії позивача склав - 3361,20 грн.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» перерахунок пенсії з 1 березня 2024 року проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. Показник середньої заробітної плати для проведення перерахунку пенсії складає 7994,47 грн. Перерахунок пенсії позивача проведено з 01 березня 2024 року, розмір пенсії склав 3644,66 грн.
У перерахунку пенсії відповідач відмовив, зазначивши, що пенсію позивачу розраховано згідно з чинним законодавством та відсутні підстави для проведення її перерахунку.
Представник позивача з такими діями не згоден, оскільки вважає, що відповідачем порушено приписи частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, згідно з якими для обчислення пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, якими для позивача є 2021-2023 роки.
Також представник позивача зауважив, що згідно з правовими позиціями Верховного Суду перехід особи з пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону № 1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV не є переведенням на інший вид пенсії згідно із частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV. У такому випадку має місце саме призначення пенсії за віком.
Вважаючи порушеним право позивача на належний розмір пенсії, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 06 червня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано ГУПФУ в Луганській області подати відзив; витребувано від ГУПФУ в Луганській області докази, яких не вистачає для розгляду справи.
Від ГУПФУ в Луганській області 19 червня 2024 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та з 28 грудня 2017 року отримувала пенсію за вислугу років як працівник охорони здоров'я. Розмір пенсії було обчислено відповідно до статей 27 та 28 Закону № 1058-IV. Середньомісячна заробітна для обчислення розміру пенсії визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, врахована за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року за даними системи персоніфікованого обліку із застосованням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн).
Позивач 19 лютого 2024 року звернулася із заявою про проведення перерахунку пенсії, а саме переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV.
Заява від 19 лютого 2024 року розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУПФУ в Дніпропетровській області) та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУПФУ в Запорізькій області).
За матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж роботи позивача склав 39 рік 03 місяців 17 днів.
Заробітна плата для розрахунку пенсії за віком врахована за даними системи персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2023 року. Коефіцієнт заробітної плати складав 1,10149. Середньомісячна заробітна плата для обчислення розміру пенсії за віком визначена відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, складає 8805,85 грн ((3764,40 грн (за 2014- 2016 роки) х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн х 1,10149.
При переведенні позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з якої обчислено пенсію за вислугу років, що передбачено пунктом 3 статті 45 Закону № 1058-IV. Підстав для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки 2021-2022-2023 немає.
Також перший відповідач зазначив, що ГУПФУ в Луганській області не опрацьовувало заяву ОСОБА_1 від 19 лютого 2024 року.
Втім до ГУПФУ в Луганській області надійшов адвокатський запит адвоката Івана Хомича в інтересах ОСОБА_1 , який зареєстровано в ГУПФУ в Луганській області за № 2487/8, відповідь на який надана листом від 04 червня 2024 року № 1200-0208-8/14650. Цей лист має суто роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень. ГУПФУ в Луганській області, повідомляючи представника позивача листом про результати розгляду запиту, не допустило порушення заявленого права позивача на перерахунок пенсії. Вказаний лист не є актом владно-розпорядчого характеру, безпосередньо не порушує заявлене право позивача на перерахунок пенсії, оскільки не містить владних приписів.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, ГУПФУ в Луганській області зазначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року переведення на інший вид пенсії, передбачене виключно у разі переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та за умови додавання до страхового стажу не менше 24 календарних місяців (пункт 3 статті 45 Закону № 1058-IV).
ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та розраховану згідно із Законом № 1058-IV. Відповідно до заяви від 19 лютого 2024 року позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Переведення на пенсію за віком проведено у відповідності до норм чинного пенсійного законодавства, підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки для розрахунку заробітної плати за нормами частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV, відсутні.
Ухвалою від 28 червня 2024 року залучено ГУПФУ в Дніпропетровській області до участі у справі як другого відповідача; розгляд адміністративної справи розпочато спочатку; запропоновано ГУПФУ в Дніпропетровській області подати відзив на позовну заяву.
ГУПФУ в Дніпропетровській області правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та отримує пенсію за віком.
З протоколу про перерахунок пенсії від 10 жовтня 2018 року, розрахунку пенсії за вислугу років, з форми РС-право, копії яких надані ГУПФУ в Луганській області в матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28 грудня 2017 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) як працівнику освіти та охорони здоров'я.
Страховий стаж (повний) склав 35 років 06 місяців.
Середньомісячна заробітна для обчислення розміру пенсії визначена з урахуванням заробітку за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року за даними системи персоніфікованого обліку із застосованням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн).
Позивач 19 лютого 2024 року через Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова звернулася із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Дослідженням протоколу про перерахунок пенсії від 26 лютого 2024 року встановлено, що за заявою від 19 лютого 2024 року рішенням ГУПФУ в Дніпропетровській області № 909270141864 ОСОБА_1 з 19 лютого 2024 року переведено з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону № 1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Розмір пенсії за віком з 19 лютого 2024 року склав 3361,20 грн.
З розрахунку заробітку для обчислення пенсії встановлено, що ГУПФУ в Дніпропетровській області для обчислення пенсії застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн.
Представник позивача адвокат Хомич І.О. звернувся до ГУПФУ в Луганській області із адвокатським запитом від 03 червня 2024 року № 9742/псз, в якому просив:
надати інформацію про те, коли ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV;
надати інформацію про те, який середній показник заробітної плати для обчислення розміру пенсії за віком застосовано ОСОБА_1 ;
надати інформацію, у якому розмірі призначена пенсія ОСОБА_1 після переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV;
перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 згідно із Законом № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки у розмірі 13559,41 грн.
У відповідь на адвокатський запит ГУПФУ в Луганській області листом від 04 червня 2024 року № 1200-0208-8/14650 повідомило, що за наданою ОСОБА_1 заявою від 19 лютого 2024 року про переведення з одного виду пенсії на інший, яку опрацьовано за принципом екстериторіальності (відповідно до пункту 4.2 постанови Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), рішенням ГУПФУ в Дніпропетровській області заявника з 19 лютого 2024 року переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах. Враховуючи норми частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV, при обчисленні заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при перерахунку пенсії за вислугу років. Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства, законні підстави для перегляду її розміру відсутні.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 2 Закону № 1788-ХІІ визначено, що за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Згідно із статтею 7 Закону № 1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно до статті 51 Закону № 1788-ХІІ пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Згідно із абзацами першим та дев'ятим статті 52 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту «е» статті 55.
Пунктом «е» статті 55 Закону № 1788-ХІІ визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 10 Закону № 1058-IV визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Частиною першою статті 27 Закону № 1058-IV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Пунктом 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з абзацами першим, другим частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором) та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (пункт 1.7 розділу І Порядку № 22-1).
Відповідно до абзаців першого, сьомого пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно із абзацами другим, третім, четвертим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
З аналізу вище наведених норм слідує, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.
Однак, у випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15) зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV.
Зазначена позиція Верховного Суду України узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постановах від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, від 31 жовтня 2018 року у справі № 577/2576/17, Верховного Суду, викладеною у постановах від 31 липня 2019 року у справі № 720/208/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Застосовуючи вказані висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що у даному випадку переведення позивача з пенсії за вислугу років, призначеної за Законом № 1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV не можна розцінювати як переведення з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на інший у тій же системі, оскільки позивачу призначено іншу пенсію за іншим Законом України, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, а саме - пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Оскільки позивач із заявою від 19 лютого 2024 року звернулася за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV вперше, суд погоджується з твердженнями представника позивача, що позивач має право на призначення пенсії за віком за правилами, визначеними Законом № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2021, 2022, 2023 роки.
Визначаючи особу, яка порушила право позивача на отримання пенсії в розмірі, обчисленому із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2021, 2022, 2023 роки, тобто особу, яка має відповідати за позовом, суд виходить з такого.
З вищеописаних доказів судом встановлено, що позивачу з 28 грудня 2017 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону № 1788-ХІІ.
Позивач 19 лютого 2024 року звернувся із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Для розгляду заяви позивача відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності визначено ГУПФУ в Дніпропетровській області, рішенням якого від 26 лютого 2024 року № 909270141864 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 19 лютого 2024 року та обчислено розмір пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.
Згодом представником позивача до ГУПФУ в Луганській області подано адвокатський запит від 03 червня 2024 року № 9742/псз, в якому, серед іншого, заявлено про перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 згідно із Законом № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки у розмірі 13559,41 грн.
Про результати розгляду адвокатського запиту повідомлено листом ГУПФУ в Луганській області від 04 червня 2024 року № 1200-0208-8/14650.
При цьому ГУПФУ в Луганській області рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2021, 2022, 2023 роки, не приймалося.
Аналіз вище наведених вище норм Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1 дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення відповідним органом Пенсійного фонду України дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсій, визначених Порядком № 22-1, та прийняття рішення, є відповідна заява заявника (пенсіонера), подана: особисто до територіального органу Пенсійного фонду України; через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України; засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
З матеріалів справи слідує, що позивач особисто подала заяву про призначення/перерахунок пенсії від 19 лютого 2024 року до територіального органу Пенсійного фонду України.
Щодо подання адвокатського запиту від 03 червня 2024 року із вимогою про перерахунок пенсії, суд зазначає таке.
Відповідно до абзаців першого та другого частини першої статті 24 Закону України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 24 цього Закону орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Таким чином, оскільки адвокатський запит за своїм змістом є зверненням адвоката про надання інформації та копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту, суд дійшов висновку, що адвокатський запит, незважаючи на наявну в ньому вимогу про здійснення перерахунку пенсії клієнта, не вважається заявою про призначення/перерахунок пенсії у розумінні Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1, тобто не обумовлює вчинення органом Пенсійного фонду України дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсій, та не є підставою для прийняття рішення про призначення або перерахунок пенсії.
Відповідно суд погоджується з твердженнями ГУПФУ в Луганській області, що ним правомірно не приймалося рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі адвокатського запиту представника позивача від 03 червня 2024 року.
Отже суд дійшов висновку, що представник позивача безпідставно пов'язує порушене право позивача на обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, за 2021, 2022, 2023 роки, із відповіддю ГУПФУ в Луганській області на його адвокатський запит від 03 червня 2024 року.
Оскільки з вище описаних матеріалів справи встановлено, що ГУПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення про переведення позивача на інший вид пенсії за заявою від 19 лютого 2024 року та обчислено їй розмір пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням неправильного показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, суд дійшов висновку, що саме ГУПФУ в Дніпропетровській області має відповідати за цим позовом, а не ГУПФУ в Луганській області, як визначив в позові представник позивача.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зважаючи на встановлені в цій справі обставини, суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України, вважає за необхідне:
- визнати протиправними дії ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 2022, 2023 роки;
- зобов'язати ГУПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 2022, 2023 роки, починаючи з 19 лютого 2024 року.
Саме такий спосіб захисту у повній мірі сприятиме відновленню порушеного права позивача на отримання пенсії за віком, обчисленої в належному розмірі.
Що стосується вимоги про зобов'язання ГУПФУ в Луганській області виплатити ОСОБА_1 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з 19 лютого 2024 року, то в задоволенні цієї вимоги слід відмовити як передчасної.
Так, з аналізу положень статей 2, 5 КАС України слідує, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Суд не може розглядати вимоги на майбутнє у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків. Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Суд вважає, що здійснений ГУПФУ в Дніпропетровській області на виконання цього рішення суду перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 2022, 2023 роки, обумовить виникнення за ГУПФУ в Луганській області обов'язку (орган Пенсійного фонду України, в якому позивач перебуває на обліку та отримує пенсію) виплатити позивачу перерахований розмір пенсії з урахуванням різниці, що вже була виплачена.
Враховуючи відсутність у суду підстав вважати, що право позивача на отримання пенсії в перерахованому на виконання цього рішення суду розмірі буде порушено ГУПФУ в Луганській області, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, за встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої, третьої, восьмої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем при зверненні до суду з цим позовом сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (як за одну вимогу немайнового характеру), що підтверджено квитанцією від 05 червня 2024 року 9587-5664-9602-5034.
З огляду на те, що спір виник внаслідок протиправних дій ГУПФУ в Дніпропетровській області та позов підлягає задоволенню в основній вимозі, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 968,96 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця набережна Перемоги, будинок 26, код за ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 2022, 2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 19 лютого 2024 року здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021 2022, 2023 роки.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова