24 липня 2024 року м. Дніпросправа № 160/29305/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року (суддя Голобутовський Р.З.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання ОСОБА_1 відстрочки від призову на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що саме позивач є особою, що постійно здійснює догляд за матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджено довідкою від 15.08.2023 №110. Позивач проживає разом з матір'ю, що підтверджено довідкою про склад сім'ї №57 від 08.08.2023. таким чином, позивач є особою, що згідно з абз. 12 ст. 23 ЗУ №3543 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки має право на відстрочку від призову під час мобілізації.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 29.08.1978.
Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 24.06.2014 батько позивача - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №7» від 15.08.2023, протокол №110, ОСОБА_2 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.
Довідкою обласної МСЕК №6 серії 12ААА №050156 від 19.05.2018 ОСОБА_2 з 02.05.2018 безстроково встановлено другу групу інвалідності.
Згідно з довідкою про склад сім'ї від 08.08.2023 №57 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично проживає разом з матір'ю ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову під час мобілізації, у зв'язку з тим, що він має матір із числа осіб з інвалідністю ІІ групи. Доказів надання відповіді на вказане звернення суду не надано.
Натомість позивачу вручено повістку про необхідність явки 10.11.2023 на призов по мобілізації.
31.10.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо ненадання відповіді на заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації, у зв'язку з тим, що він має матір із числа осіб з інвалідністю ІІ групи.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.11.2023 за вих. №4860 повідомлено позивача, що згідно з обліково-послужною карткою позивача в п. 12 (склад сім'ї) зазначена сестра - ОСОБА_4 , 1970 р.н., тобто яка відповідно до закону зобов'язана утримувати свою матір. Розглянувши документи позивача, додані до заяви, ІНФОРМАЦІЯ_6 зробив висновок, що позивач не має права на відстрочку від призову по мобілізації у зв'язку з тим, що наявні інші працездатні особи, які відповідно до закону зобов'язані утримувати своїх непрацездатних батьків.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що надані позивачем документи не були достатніми для прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу, тому відповідач не мав підстав для надання позивачу такої. З огляду на це, суд не встановив протиправної бездіяльності відповідача.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до частини 7 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан, який триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з абзацами 11, 12 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;
- опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Відповідно до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач просить надати відстрочку від призову під час мобілізації, у зв'язку з тим, що він має матір із числа осіб з інвалідністю ІІ групи, тобто на підставі абз. 12 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з абзацами 11, 12 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;
- опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Суд першої інстанції вірно врахував конструкцію правової норми абз. 11 та 12 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вони містять умову, а саме: за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати (абз.11), та у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд (абз.12).
Суд першої інстанції вірно зазначив, що Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачена необхідність підтвердження відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Як встановив суд першої інстанції, згідно з обліково-послужною карткою позивача в п.12 (склад сім'ї) зазначена сестра - ОСОБА_4 , 1970 р.н., яка відповідно до закону зобов'язана утримувати свою матір.
Вірними є висновки суду першої інстанції, що враховуючи наявність сестри у позивача, останній не набуває права на отримання відстрочки від призову на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Доказів відсутності сестри (на спростування доводів відповідача) або інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, позивач не надав ані відповідачу, ані суду.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що надані позивачем документи не були достатніми для прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу, тому відповідач не мав підстав для надання позивачу такої. З огляду на це, суд не встановив протиправної бездіяльності відповідача.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 березня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 24 липня 2024 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш