П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/36386/23
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Осіпова Ю.В.,
- Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року, прийняте у складі суду судді Юхтенко Л.Р. в місті Одеса, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, щодо виплати позивачу підвищення до пенсії, як реабілітованому у 2021, 2022, 2023 роках, на підставі мінімальної пенсії за віком, яка діяла в 2020 році.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити перерахунок та виплату позивачу підвищення до пенсії як реабілітованому за 2021, 2022, 2023 роки, на підставі проіндексованої мінімальної пенсії за віком, яка діяла відповідно у 2021, 2022, 2023 роках, з урахуванням раніше виплачених сум і до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як реабілітованому, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком у 2021, 2022, 2023 роках, виходячи із мінімальної пенсії за віком станом на 20.08.2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як реабілітованому визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком за 2021, 2022, 2023 роки виходячи із мінімальної пенсії встановленої: з 01 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року, з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 липня 2022 року, з 01 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області звернулось до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2021 по справі № 420/716/21 Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії Позивача та призначено до виплати підвищення до пенсії у розмірі 50% від мінімальної пенсії станом на 20.08.2020, при цьому жодних зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків призначеного підвищення до пенсії на Головне управління покладено не було, відтак позовні вимоги є необґрунтованими.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нараховано підвищення пенсії як репресованої особі у розмірі, передбаченому п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із розрахунку 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Так, відповідно до довідки про реабілітацію від 31.08.2017 року № 7/А М-2339 ОСОБА_2 є реабілітованим як особа, яка перебувала разом з репресованими батьками у спецпоселенні та визнаний таким, що підданий політичним репресіям.
Суд встановив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/716/21 від 22.02.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправної бездіяльності щодо не нарахування підвищення до пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 20.08.2020 року підвищення пенсії, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком з часу звернення за перерахунком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, з 20.08.2020 року (з часу звернення), з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позовних вимог - відмовлено.
Відповідачем не заперечується, що рішення суду по справі № 420/716/21 від 22.02.2021 року було виконано та нараховано позивачу підвищення пенсії, визначеного пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком за 2020 рік.
Разом з цим із перерахунків пенсії, які містяться в матеріалах пенсійної справи позивача вбачається, що відповідачем не здійснювався перерахунок наведеної надбавки через збільшення розміру мінімальної пенсії щороку.
Суд встановив, що позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просив вирішити питання перерахунку та виплати йому надбавки, як реабілітованому за 2021,2022,2023 роки, виходячи з мінімальних пенсій за ці роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області надано відповідь позивачу листом від 08.11.2023 за вих. № 36305-32919/ М-02/8-1500/23, в якому повідомлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2021 по справі № 420/761/21 пенсію з 20.08.2020 року перераховано та встановлено підвищення до пенсії реабілітованим у розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком, яка становить 856 грн.
Також повідомлено, що оскільки судовим рішенням не зобов'язано Головне управління проводити перерахунок зазначеної надбавки в подальшому, підстав для її підвищення не має.
Вважаючи, протиправними дії відповідача, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно не здійснювався перерахунок наведеної надбавки через збільшення розміру мінімальної пенсії щороку.
Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (в редакції, чинній на час реабілітації позивача) вважати реабілітованими осіб, які з політичних мотивів були необґрунтовано засуджені судами або піддані репресіям позасудовими органами, в тому числі «двійками», «трійками», особливими нарадами і в будь-якому іншому позасудовому порядку, за вчинення на території України діянь, кваліфікованих як контрреволюційні злочини за кримінальним законодавством України до набрання чинності Законом СРСР «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» від 25 грудня 1958 року, за винятком осіб, зазначених у статті 2 цього Закону.
Дія цієї статті поширюється на осіб, громадян України, які постійно проживали в Україні і яких з різних причин було переміщено за межі колишнього Радянського Союзу, необґрунтовано засуджено військовими трибуналами, Верховним Судом Союзу РСР чи піддано репресіям позасудовими органами (статтю 1 доповнено частиною 3 згідно із Законом №2353-12 від 15 травня 1992 року).
Суд встановив, що відповідно до довідки про реабілітацію від 31.08.2017 року № 7/А М-2339 ОСОБА_2 є реабілітованим як особа, яка перебувала разом з репресованими батьками у спецпоселенні та визнаний таким, що підданий політичним репресіям.
Згідно з пунктом «г» частини першої статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) призначені пенсії підвищуються громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії - на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пункту 6 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV) до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
З аналізу положень Законів України «Про державний бюджет України на 2020-2023 роки» судом першої інстанції вірно встановлено, що починаючи з 20.08.2020 року розмір мінімальної пенсії був збільшений: з 01 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року, з 01 липня 2021 року, з 01 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 липня 2022 року, з 01 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року.
Згідно вимог ч.3 ст. 42 Закону України №1058-IV, з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що відповідачем протиправно не було здійснено перерахунок надбавки позивачу, при цьому оскільки такий перерахунок здійснюється в силу вимог Закону №1058-IV, доводи апелянта, що жодних зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків призначеного підвищення до пенсії на Головне управління рішенням суду покладено не було, колегією суддів оцінюються критично.
Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 292, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Головуючий суддя: М. П. Коваль
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко