ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
02.07.2024Справа № 910/2596/24
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Відді»
до Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним та скасування рішення
Суддя Котков О.В.
Секретар судового засідання Данилюк М.Д.
Представники учасників справи:
від позивача Мінченко Я.В.;
від відповідача Пащенко М.В .
В судовому засіданні 02.07.2024 року, відповідно до положень ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення, повідомлено представників позивача та відповідача, що повне рішення буде складено 16.07.2024 року.
04 березня 2024 року до Господарського суду міста Києва через систему «Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю «Відді» (позивач) надійшла позовна заява б/н від 02.03.2024 року до Антимонопольного комітету України (відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Антимонопольного комітету України № 63-р/тр від 04.12.2023 року по справі № 100/60/102-рп/к.21 про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення Антимонопольного комітету України №63-р/тр від 04.12.2023 року по справі № 100/60/102-рп/к.21 прийняте з порушенням порядку складення актів відбору зразків, визначеного Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» та «Порядку відбору зразків продукції тваринного, рослинного і біотехнічного походження для проведення дослідження», тому що покладені в основу оскаржуваного рішення протоколи випробувань та експертні висновки зразків масла, відібраних у певних суб'єктів господарювання є неналежними доказами та не доводять обставин на які посилається відповідач.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/2596/24, ухвалено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.04.2024 року.
27.03.2024 року через відділ діловодства суду від Антимонопольного комітету України надійшов відзив на позовну заяву № 300-20.3/02-866 від 26.03.2024 року, в якому відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість.
01.04.2024 року через систему «Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю «Відді» надійшла відповідь на відзив, в якій позивач проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, заперечив, посилаючись на те, що покладені в основу оскаржуваного рішення докази не доводять обставин на які посилається АМКУ в обґрунтування прийнятого рішення.
В підготовчому засіданні 02.04.2024 року судом постановлено розглядати справу в закритому засіданні.
В підготовчому засіданні 02.04.2024 року судом оголошувалася перерва.
04.04.2024 року через систему «Електронний суд» від Антимонопольного комітету України надійшли заперечення на відповідь на відзив.
В підготовчому засіданні 25.04.2024 року судом було розглянуте та відхилене клопотання позивача про витребування доказів, про що судом постановлено протокольну ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання 25.04.2024 року. Відхиляючи наведене клопотання суд виходив з того, що для повного та об'єктивного розгляду справи № 910/2596/24 у суду відсутня необхідність витребовувати документи.
В підготовчому засіданні 25.04.2024 року судом оголошувалася перерва.
За ч. 4 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України ухвали суду, які оформлюються окремим документом, постановляються в нарадчій кімнаті, інші ухвали суд може постановити, не виходячи до нарадчої кімнати.
Так, в підготовчому засіданні 14.05.2024 року судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження, яка занесена до протоколу судового засідання, та призначено справу № 910/2596/24 до судового розгляду по суті на 04.06.2024 року.
У зв'язку з перебуванням судді Коткова О.В. 04.06.2024 року у відпустці, судове засідання, призначене на 04.06.2024 року не відбулося, судове засідання призначено на 02.07.2024 року.
В судовому засіданні 02.07.2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов. Представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в позові у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
04.12.2023 року Антимонопольним комітетом України (надалі - Комітет) за результатами розгляду справи № 100/60/102-рп/к.21 прийнято рішення № 63-р/тк "Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу".
В п. 1 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 04.12.2023 року № 63-р/тк "Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу" визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Відді» вчинило порушення, передбачене статтею 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», у вигляді поширення щодо харчових продуктів власного виробництва, а саме на упаковках таких харчових продуктів, інформації, що вводить в оману, шляхом повідомлення невизначеному колу осіб неправдивих відомостей: «Масло селянське солодковершкове 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 24.11.2020; «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, ДСТУ 4399:2005» ТМ «Молочний вибір», дата виготовлення -21.11.2020; «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 04.10.2020, зокрема щодо їх назви, складу, споживчих властивостей та стандарту, якому відповідають ці продукти, що можуть вплинути на наміри невизначеного кола осіб щодо придбання цього продукту.
За порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на Товариство штраф у розмірі 2 667 816,00 грн. (п. 2 рішення).
Спірне рішення мотивоване тим, що:
(1) відповідно до Висновків 1 - 4 у складі Масел 1, 2 та 5 виявлено жири немолочного походження, що свідчить про додавання до нього жирів немолочного походження;
(2) Масла 1, 2 та 5 не є маслом вершковим (солодковершковим) у розумінні законодавства;
(3) інформація, поширена на упаковках зазначеної продукції, а саме: «Масло селянське солодковершкове 73% жиру», «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру», «ДСТУ 4399:2005», є неправдивою;
(4) факти наявності жирів немолочного походження у наведеній продукції, встановлені Висновками 1 - 4, свідчать про неодноразові порушення Товариством вимог законодавства та нормативно-технічної документації під час виробництва Масла;
(5) внаслідок поширення відповідачем неправдивої інформації щодо назви, складу, споживчих властивостей та стандарту, якому відповідають ці продукти, що може вплинути на наміри споживачів щодо придбання такої продукції, ТОВ «Відді» може отримати неправомірні переваги в конкуренції порівняно з іншими суб'єктами господарювання, які діють на ринку виробництва / реалізації масла солодковершкового та не поширюють неправдивої інформації щодо власної продукції;
(6) у складі продукції виробництва ТОВ «Відді» виявлено жири немолочного походження, а саме у: 1. «Масло селянське солодковершкове 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 24.11.2020; 2. «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, ДСТУ 4399:2005» ТМ «Молочний вибір», дата виготовлення - 21.11.2020; 3. «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 04.10.2020;
(7) Враховуючи вимоги ДСТУ 4399:2005, а також положення частини третьої статті 5 та частини другої статті 6 Закону України «Про молоко та молочні продукти», Масло 1, Масло 2 та Масло 5 виробництва ТОВ «Відді» не є молочними продуктами, у тому числі маслом вершковим (солодковершковим), у розумінні чинного законодавства;
(8) дії ТОВ «Відді», які полягають у поширенні інформації «Масло солодковершкове «Селянське, 73% жиру» та «Масло селянське солодковершкове 73% жиру», «ДСТУ 4399:2005» щодо харчових продуктів (Масла, 1, Масла 2 та Масла 5) власного виробництва на етикетках (упаковках) зазначених харчових продуктів, є порушенням, передбаченим статтею 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», у вигляді поширення неправдивих відомостей щодо їх назви, складу, споживчих властивостей, та стандарту, якому відповідають продукти, що можуть вплинути на наміри невизначеного кола осіб щодо придбання цих продуктів.
Позивач не погоджуючись з висновками Комітету вважає, що наявні підстави передбачені статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" для визнання протиправним та скасування рішення Антимонопольного комітету України №63-р/тр від 04.12.2023 року по справі № 100/60/102-рп/к.21, оскільки оскаржуване рішення прийняте з порушенням порядку складення актів відбору зразків, визначеного Законом України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" та "Порядку відбору зразків продукції тваринного, рослинного і біотехнічного походження для проведення дослідження", тому що покладені в основу оскаржуваного рішення протоколи випробувань та експертні висновки зразків масла, відібраних у певних суб'єктів господарювання є неналежними доказами та не доводять обставин на які посилається відповідач.
Відповідач проти доводів позивача та задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що висновки, викладені в оскаржуваному рішенні, відповідають фактичним обставинам справи та є обґрунтованими.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Причиною виникнення спору у справі стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання протиправним та скасування рішення Антимонопольного комітету України № 63-р/тр від 04.12.2023 року по справі № 100/60/102-рп/к.21 про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель; проведення моніторингу державної допомоги суб'єктам господарювання та здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження, зокрема: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; розглядати справи про адміністративні правопорушення, приймати постанови та перевіряти їх законність та обґрунтованість; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Як визначено статтею 41 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а також зазначено і у п. 12 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5, доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Усні пояснення сторін, третіх осіб, службових чи посадових осіб та громадян, які містять дані, що свідчать про наявність чи відсутність порушення, фіксуються у протоколі.
Пунктом 32 Правил розгляду справ встановлено, що у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення. Під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.
Рішення відповідача мотивовано, зокрема, такими фактичними даними та доводами:
Як вказано в пункті 4 рішення, видами господарської діяльності ТОВ «Відді» згідно з класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), зокрема, є 10.49. Виробництво маргарину і подібних харчових жирів (основний); 10.51. Перероблення молока, виробництво масла та сиру.
Держпродспоживслужба листом від 23.03.2021 № 11.2.1-2/6700 (вх. Комітету №7-01/4035 від 25.03.2021) у відповідь на запит Комітету № 127-26/01-1354 від 28.01.2021 та ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області листом від 03.06.2021 № Вих-1856/02-01/-ДВ (вх. Відділення від 08.06.2021 № 60-01/3180) у відповідь на запит Відділення від 07.05.2021 № 60-02/3573 надала копії експертних висновків та протоколів випробувань, результатами яких були аналізи продукції виробництва Товариства, зокрема масла солодковершкового в асортименті.
3 метою встановлення факту постачання масла солодковершкового в асортименті Відділення направило уточнювальні вимоги про надання інформації від 23.04.2021 №60-02/3314 та від 07.05.2021 № 60-02/3565 до Товариства та місць відбору, зазначених в експертних висновках та протоколах випробувань.
Листом Держпродспоживслужби надано експертний висновок Випробувального центру Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи № 018431 д.к./20 від 08.12.2020 (далі - Висновок 1), у якому зазначено про виявлення невідповідності складу харчової продукції виробництва Товариства, а саме складу молочного жиру у зразку Масла 1. Регіон виявлення неналежної продукції - м. Київ.
Відповідно до Висновку 1 зразок Масла 1 відібрано та досліджено на замовлення Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві. Масло 1 містить у своєму складі стерини, а саме: Кампестерин (18,4%), Стигмастерин (11,4%), бета-Ситостерин (61,5%), та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Згідно з актом відбору зразків № 4628-447 від 02.12.2020 та Висновком 1 зразки Масла-1 відбирали посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві в магазині ПІІ «Білла-Україна» за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 56-А.
Відповідно до акта відбору зразків № 4628-447 від 02.12.2020, позаплановий відбір зразків проведено в присутності керуючої Магазином ПІІ «Білла-Україна» Зайчук A.A., арбітражний зразок продукції відібрано та опломбовано.
Комітет листом від 23.12.2020 № Вих-04.2/20526 повідомив ТОВ «Відді» про те, що за результатами досліджень відібраний зразок Масла 1 за вмістом стеринів не відповідає ДСТУ 4399:2005.
Згідно з інформацією, повідомленою ТОВ «Відді» листом № 04-06/7/21 від 04.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3155 від 07.06.2021), Товариство не здійснювало арбітражного лабораторного дослідження арбітражного зразка Масла 1, Висновку 1 не оскаржувало та до інших органів державної влади (Національної поліції України, органів прокуратури тощо) з приводу фактів наявності в маслі солодковершковому виробництва ТОВ «Відді» немолочних жирів, фальсифікації його продукції не зверталося. Також у Листі ТОВ «Відді» зазначило, що відвантаження (реалізація) масла солодковершкового в асортименті протягом періоду з 25.08.2020 по 24.11.2020, у тому числі Масла 1, здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» відповідно до договору поставки № 03-02/20/20 від 03.02.2020 між ТОВ «ВІДДІ» і ТОВ «Авідаль». Подальша реалізація Масла 1 від ТОВ «Авідаль» здійснена до ПІІ «Білла-Україна».
Листом від 21.05.2021 № 21-05/5/21 (вх. Відділення № 60-01/2837 від 21.05.2021) ТОВ «Авідаль» надало відповідь на вимогу № 60-02/3352 від 26.04.2021, в якому зазначило, що закуповувало протягом періоду з 25.08.2020 по 24.11.2020 у відповідача масло солодковершкове в асортименті, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими масло солодковершкове в асортименті закуповувалось у Товариства.
Відповідно до видаткових накладних № АВ000004300 від 24.11.2020, № АВ000004305 від 24.11.2020 та № АВ000004309 від 24.11.2020 ТОВ «Відді» поставило ТОВ «Авідаль» масло селянське солодковершкове 73% жиру, фасоване в пачки по 200 г.
Також ТОВ «Авідаль» зазначило перелік суб'єктів господарювання, яким ТОВ «Авідаль» постачало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 1, серед яких є ПІІ «Білла-Україна», а також надало копію договору поставки № 303891 від 01.05.2020 між ПІІ «Білла-Україна» і ТОВ «Авідаль».
Згідно з наданою ТОВ «Авідаль» інформацією, 24.11.2020 останнє реалізувало ПІІ «Білла-Україна» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, фасоване в кашовану фольгу по 200 г виробництва ТОВ «Відді», загальною кількістю 17980 пачок, згідно з видатковими накладними № АВ000019264 від 24.11.2020, № АВ000019311 від 24.11.2020, № АВ000019312 від 24.11.2020, № АВ000019313 від 24.11.2020, № АВ000019314 від 24.11.2020, № АВ000019315 від 24.11.2020, № АВ000019316 від 24.11.2020, № АВ000019317 від 24.11.2020, № АВ000019317 від 24.11.2020, №№ АВ000019318 - АВ000019344 від 24.11.2020.
Листом № 476 від 06.05.2021 (вх. Відділення № 60-01/2567 від 07.05.2021) ПІІ «Білла-Україна» надало відповідь на вимогу № 60-02/3284 від 23.04.2021, у якому зазначило, що Масло 1 постачалося до Магазину ПІІ «Білла-Україна» ТОВ «Авідаль», на підтвердження чого додано копії: договору поставки № 303891 від 01.05.2020 між ПІІ «Білла-Україна» і ТОВ «Авідаль», видаткових накладних та декларації виробника.
Листом від 09.06.2021 № 689 (вх. Відділення № 60-01/3240 від 11.06.2021) ПІІ «Білла-Україна» надало Відділенню копії наявних у підприємства документів, що підтверджують поставку Масла 1 до Магазину ПІІ «Білла-Україна», зокрема видаткової накладної № AB 000019317 від 24.11.2020.
Крім того, ПІІ «Білла-Україна» листом № 689 від 09.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3240 від 11.06.2021) надало Відділенню копії видаткових накладних, згідно з якими ТОВ «Авідаль» здійснило поставку Масла 1 до мережі магазинів ПІІ «Білла-Україна», у тому числі № АВ000019317 від 24.11.2020, за якою Масло 1 поставлено до Магазину ПІІ «Білла-Україна».
Отже, Масло 1 від Товариства через ТОВ «Авідаль» направлено для подальшої реалізації до магазину ПІІ «Білла-Україна», що підтверджено документально, а саме: договором поставки, договором поставки № 303891 від 01.05.2020 між ПІІ «Білла-Україна» і ТОВ «Авідаль», а також видатковою накладною № АВ000019317 від 24.11.2020.
Листом Держпродспоживслужби надано експертний висновок ВЦ ДНДІЛДВСЕ № 018737 д.к./20 від 18.12.2020 (далі - Висновок-2), у якому зазначено про виявлення невідповідності складу харчової продукції виробництва Товариства, а саме складу молочного жиру в зразку Масла 2. Регіон виявлення неналежної продукції - м. Київ.
Відповідно до Висновку 2 зразок Масла 2 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби у м. Києві. Масло 2 містить стерини, а саме: Кампестерин (1,9%), Стигмастерин (0,94%), бета-Ситостерин (4,84%), та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Згідно з актом відбору зразків № 4741-458 від 10.12.2020 та Висновком 2 зразки Масла-2 відбирали посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві в магазині ДП «Рітейл Центр» за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський, буд. 66.
Відповідно до акта відбору зразків № 4741-458 від 10.12.2020, позаплановий відбір зразків проведено в присутності директора магазину ДП «Рітейл Центр» Костенко Ю.В., арбітражний зразок продукції відібрано та опломбовано.
Згідно з матеріалами, наданими листом Держпродспоживслужби, ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві листом від 23.12.2020 № Вих-04.2/20522 повідомило Товариство про те, що за результатами досліджень відібраний зразок Масла 2 за вмістом стеринів не відповідає ДСТУ 4399:2005.
Згідно з листом ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) Масла 2 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» відповідно до договору поставки. Подальша реалізація Масла 2 від ТОВ «Авідаль» здійснена до ДП «Рітейл Центр».
Відповідно до видаткової накладної ВІДЮ0002801 від 22.11.2020 ТОВ «Відді» відвантажило ТОВ «Авідаль» Масло 2, фасоване в пачки по 200 г кількістю 680 пачок.
Згідно з листом ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 2 у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими масло солодковершкове в асортименті закуповувалось у Товариства.
Також ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким постачало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 2 до ТОВ «Диліжанс ЖД». На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 04-06/20/20 від 04.06.2020 між ТОВ «Авідаль» та ТОВ «Диліжанс ЖД».
Відповідно до видаткової накладної № АВ000019195 від 22.11.2020 ТОВ «Авідаль» поставило до ТОВ «Диліжанс ЖД» масло солодковершкове селянське 73% жиру ТМ «Молочний вибір», фасоване по 200 г, у кількості 680 пачок загальною вагою 136,0 кг.
ДП «Рітейл Центр» листом № 105 від 20.05.2021 (вх. Відділення № 60-01/2896 від 25.05.2021) надало відповідь на вимогу № 60-02/3296 від 23.04.2021, в якій повідомило, що Масло 2 постачалося до магазину ДП «Рітейл Центр» ТОВ «Диліжанс ЖД», на підтвердження чого було додано, зокрема, копію договору № РЦ036601 від 01.09.2017 між ДП «Рітейл Центр» і ТОВ «Диліжанс ЖД», видаткової накладної від 23.11.2020 № 1306, а також декларації виробника від 22.11.2020 № 1353, 1362 (дата виробництва масла -21.11.2020).
Згідно з декларацією виробника № 1353, 1362 від 22.11.2020, отриманою посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві під час відбору зразків 10.12.2020 у магазині ДП «Рітейл Центр», а також наданою Відділенню ДП «Рітейл Центр», виробником Масла 2 є ТОВ «Відді». На вказаних деклараціях виробника містяться відтиски печатки відповідача.
Отже, Масло 2 від відповідача через ТОВ «Авідаль» і ТОВ «Диліжанс ЖД» направлено для подальшої реалізації до магазину ДП «Рітейл Центр», що підтверджено документально, а саме: договором поставки, договором поставки № 04-06/20/20 від 04.06.2020 між ТОВ «Авідаль» і ТОВ «Диліжанс ЖД», договором № РЦ036601 від 01.09.2017 між ДП «Рітейл Центр» і ТОВ «Диліжанс ЖД», а також видатковою накладною: від 23.11.2020 № 1306.
Відповідно до Протоколу випробувань ДП «Харківстандартметрологія» № 7238/Д від 24.09.2020) (далі - Протокол 1) зразок Масла 3 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Масло 3 містить 31,9% немолочних (сторонніх) жирів та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Відповідно до Протоколу випробувань ДП «Харківстандартметрологія» № 7239/Д від 25.09.2020 (далі - Протокол 2) зразок Масла 3 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Масло 3 містить 31,0% немолочних (сторонніх) жирів та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Згідно з актом відбору зразків № 35 від 16.09.2020 та Протоколом 1 відбір зразка Масла 3 здійснено на потужностях Гранітненського ДНЗ «Дзвіночок» за адресою: Житомирська обл., Малинський р-н, смт Гранітне, вул. Шевченка, 20.
Відповідно до акта відбору зразків № 35 від 16.09.2020, позаплановий відбір зразків проведено в присутності кухаря Гранітненського ДНЗ «Дзвіночок» Сичевської О.М. Зразок Масла 3 (строк придатності - 75 діб) відібрано вагою 0,400 кг із партії вагою 3,6 кг, арбітражний зразок Масла 3 не відібрано.
Відповідно до листа ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) Масла 3 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» відповідно до договору поставки.
Згідно з видатковою накладною ВІДЮ0001413 від 13.09.2020 Товариство відвантажило ТОВ «Авідаль» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (фасоване) загальною вагою 524 кг.
Відповідно до витягу з Журналу контролю якості готової продукції, наданого листом ТОВ «Відді», 13.09.2020 Товариство виготовило 840 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 2088 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Згідно з листом ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 3 у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
Також ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким постачало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 3, що поставлено до ПП «Продцентр-плюс». На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 05-08/2-2/19 від 05.08.2019 між ТОВ «Авідаль» та ПП «Продцентр-плюс».
Відповідно до видаткової накладної № АВ000012620 від 14.09.2020 ТОВ «Авідаль» поставило ПП «Продцентр-плюс» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, фасоване в пачки по 200 г загальною кількістю 1500 пачок.
Листом № 3069 від 17.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3443 від 24.06.2021) ПП «Продцентр-плюс» повідомило Відділенню, що закуповувало Масло 3 в ТОВ «Авідаль». Одночасно ПП «Продцентр-плюс» зазначило, що не має можливості надати підтвердні документи, зокрема договори, накладні, сертифікати відповідності продукції та/або декларації виробника та інші документи у зв'язку з тим, що на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 02.12.2020 у справі № 296/10048/20 І-кс /2964108/20 речі та документи підприємства за 2019 - 2020 роки були вилучені в рамках кримінального провадження № 12020060000000161, та надано копію зазначеної ухвали.
Гранітненський ДНЗ «Дзвіночок» листом № 6 від 07.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3321 від 16.06.2021) повідомив Відділенню, що поставку Масла 3 у кількості 3,6 кг здійснило ПП «Продцентр-плюс», на підтвердження чого надало копію декларації виробника № 3-732/13 від 14.09.2021 (дата виробництва масла - 13.09.2020).
Згідно з декларацією виробника № 3-732/13 від 14.09.2021 (дата виробництва масла - 13.09.2020), виробником Масла 3 є ТОВ «Відді». На декларації містяться відтиски печаток ТОВ «Відді» та ПП «Продцентр-плюс».
Крім того, листом ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області Відділенню надано копію листа від 19.10.2020, підписаного керівником Гранітненського ДНЗ «Дзвіночок», в якому зазначено, що поставку Масла 3 до Гранітненського ДНЗ «Дзвіночок» здійснило ПП «Продцентр-плюс» відповідно до накладної № 5322 від 15.09.2020.
Отже, Масло 3 від Товариства через ТОВ «Авідаль» та ПП «Продцентр-плюс» реалізовано кінцевому споживачу, зокрема Гранітненському ДНЗ «Дзвіночок», що підтверджено документально, а саме, договором поставки, а також договором поставки № 05-08/2-2/19 від 05.08.2019 між ТОВ «Авідаль» та ПП «Продцентр-плюс».
Згідно з актом відбору зразків № 37 від 16.09.2020 та Протоколом 2 відбір зразка Масла 3 здійснено на потужностях Малинівського НВК «ДНЗ-ЗНЗІ-III ст.» за адресою: Житомирська обл., Малинський р-н, с. Малинівка, вул. Молодіжна, 3.
Відповідно до акта відбору зразків № 35 від 16.09.2020 позаплановий відбір зразків проведено в присутності кухаря Бех Н.С. Зразок Масла 3 (строк придатності - 75 діб) відібрано вагою 0,400 кг із партії вагою 5,0 кг, арбітражний зразок продукції не відібрано.
У листі ТОВ «Відді» зазначено, що відвантаження (реалізація) Масла 3 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» відповідно до договору поставки.
Згідно з видатковою накладною ВІДЮ0001413 від 13.09.2020 Товариство відвантажило ТОВ «Авідаль» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (фасоване) загальною вагою 524 кг.
Відповідно до витягу з Журналу контролю якості готової продукції, наданого листом ТОВ «Відді», 13.09.2020 Товариство виготовило 840 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності- 12 міс., та 2088 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Згідно з листом ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 3 у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
Також ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким постачало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 3 до ПП «Продцентр-плюс». На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 05-08/2-2/19 від 05.08.2019 між ТОВ «Авідаль» та ПП «Продцентр-плюс».
Згідно з видатковою накладною № АВ000012620 від 14.09.2020 ТОВ «Авідаль» поставило ПП «Продцентр-плюс» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, фасоване в пачки по 200 г загальною кількістю 1500 пачок.
Листом № 3069 від 17.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3443 від 24.06.2021) ПП «Продцентр-плюс» повідомило Відділенню, що закуповувало Масло 3 у ТОВ «Авідаль». Одночасно ПП «Продцентр-плюс» зазначило, що не має можливості надати підтвердні документи, зокрема договори, накладні, сертифікати відповідності продукції та/або декларації виробника та інші документи, у зв'язку з тим, що на підставі ухвали слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира від 02.12.2020 у справі № 296/10048/20 І-кс /2964108/20 речі та документи підприємства за 2019 - 2020 роки були вилучені в рамках кримінального провадження № 12020060000000161, та надало копію зазначеної ухвали.
Малинівський НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІІ ст.» листом від 07.06.2021 б/н (вх. Відділення № 60-01/3317 від 16.06.2021) повідомив, що поставку Масла 3 у кількості 5 кг здійснило ПП «Продцентр-плюс», на підтвердження чого надало копію декларації виробника № 3-732/13 від 14.09.2021 (дата виробництва масла 13.09.2020).
Згідно з декларацією виробника № 3-732/13 від 14.09.2021 (дата виробництва масла - 13.09.2020) виробником Масла 3 є ТОВ «Відді». На декларації містяться відтиски печаток ТОВ «Відді» та ПП «Продцентр-плюс».
Крім того, листом ГУ Держпродспожив служби в Житомирській області надано Відділенню копію листа від 19.10.2020, підписаного заступником керівника Малинівського НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІІ ст.», у якому зазначено, що Масло 3 постачалося до вказаного закладу освіти ПП «Продцентр-плюс» згідно з накладною № 5191 від 14.09.2020.
Отже, Масло 3 від Товариства через ТОВ «Авідаль» та ПП «Продцентр-плюс» реалізовано кінцевому споживачу, зокрема Малинівському НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІІ ст.», що підтверджено документально, а саме, договором поставки, а також договором поставки № 05-08/2-2/19 від 05.08.2019 між ТОВ «Авідаль» та ПП «Продцентр-плюс».
Листом ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області Відділенню надано копії протоколів випробувань, проведених ДП «Харківстандартметрологія», результатами яких були аналізи продукції, виробником у якій вказано Товариство, у яких зазначено про виявлення невідповідності складу харчової продукції, а саме, складу молочного жиру у зразку Масла 4. Регіон виявлення неналежної продукції - Житомирська обл.
Відповідно до Протоколу випробувань ДП «Харківстандартметрологія» № 7069/Д від 15.09.2020 (далі - Протокол 3) зразок Масла 4 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Масло 4 (строк придатності - 12 міс.) містить 30,2% немолочних (сторонніх) жирів та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Згідно з Протоколом випробувань ДП «Харківстандартметрологія» № 7072/Д від 15.09.2020 (далі - Протокол 4) зразок Масла 4 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Масло 4 (строк придатності - 12 міс.) містить 30,1% немолочних (сторонніх) жирів та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Відповідно до Протоколу випробувань ДП «Харківстандартметрологія» № 7076/Д від 17.09.2020 (далі - Протокол 5) зразок Масла 4 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Масло 4 (строк придатності - 12 міс.) містить 30,5% немолочних (сторонніх) жирів та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Згідно з Протоколом випробувань ДП «Харківстандартметрологія» № 7074/Д від 16.09.2020 (далі - Протокол 6) зразок Масла 4 відібрано та досліджено на замовлення ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області. Масло 4 (строк придатності - 12 міс.) містить 31,0% немолочних (сторонніх) жирів та не відповідає вимогам ДСТУ 4399:2005.
Згідно з Актом відбору зразків № 26 від 09.09.2020 та Протоколом 3 відбір зразка Масла 4 здійснено на потужностях дошкільного навчального закладу «Сонечко» за адресою: Житомирська обл., Народицький р-н, смт Народичі, вул. Житомирська, 119 (далі - ДНЗ «Сонечко»).
Відповідно до акта відбору зразків № 26 від 09.09.2020 позаплановий відбір зразків проведено в присутності завідуючої ДНЗ «Сонечко» Кравченко Т.А. Зразок Масла 4 (строк придатності - 12 міс.) відібрано вагою 0,400 кг із партії вагою 10,0 кг, арбітражний зразок продукції не відібрано.
Відповідно до витягу з Журналу контролю якості готової продукції, наданого листом ТОВ «Відді», 25.08.2020 Товариство виготовило 990 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 1920 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Згідно з листом ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) Масла 4 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» відповідно до договору поставки.
Відповідно до видаткових накладних ВіДі00001124 від 26.08.2020, ВіДі00001147 від 27.08.2020, ВіДі00001193 від 29.08.2020, ВіДі00001190 від 30.08.2020 та ВіДі00001309 від 05.09.2020 Товариство відвантажило ТОВ «Авідаль» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове) загальною вагою 295 кг.
Згідно з листом ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 4 у ТОВ «Відді», на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
У відповідь на вимогу Відділення № 60-02/3578 від 07.05.2021 Відділ освіти Народицької селищної ради Житомирської області листом № 314 від 17.05.2021 (вх. Відділення № 60-01/2745 від 18.05.2021) повідомив, що Масло 4 зазначений Відділ освіти закуповував і постачала до ДНЗ «Сонечко» ФОП Зіневич Т.В. шляхом визначення її переможцем за результатами відкритих торгів, на підтвердження чого додано копії: договору поставки № 5 від 13.01.2020 між Відділом освіти Народицької селищної ради Житомирської області та ФОП Зіневич Т.В. ; декларації виробника, зокрема № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020), а також накладних № 171 від 08.09.2020 та № 178 від 09.09.2020 згідно з якими ФОП Зіневич Т.В. поставила Масло 4 до ДНЗ «Сонечко».
Відповідно до декларації виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020) виробником Масла 4 є Товариство з обмеженою відповідальністю «Відді», а товароотримувачем - ТОВ «Авідаль». На вказаній декларації виробника, яку надав Відділ освіти Народицької селищної ради Житомирської області, містяться відтиски печаток ТОВ «Відді» та ФОП Зіневич Т.В .
Оскільки масло солодковершкове «Селянське» (вагове), дата виготовлення - 25.08.2020 (строк придатності - 12 міс.), що відібрано на потужностях ДНЗ «Сонечко», супроводжувалося декларацією виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (на якій, зокрема, містяться відтиск печатки ТОВ «Відді», ідентифікаційний код Товариства 40575332 та юридична адреса виробника: 03028, м. Київ, проспект Науки, буд. 42/1, корпус 10, офіс 17), як і масло з датою виробництва 25.08.2020 (строком придатності - 12 міс.) та декларацією виробника № 3-561/3 від 26.08.2020, результати випробувань якого оформлені Протоколами 4, 5 та 6, Комітет зробив висновок про те, що відібране у ДНЗ «Сонечко» масло є маслом з однієї партії, виготовлене ТОВ «Відді» 25.08.2020, тобто Маслом 4.
Відповідно до Акта відбору зразків № 16 від 09.09.2020 та Протоколу 4 відбір зразка Масла 4 здійснено на потужностях Народицької гімназії, яка розташована за адресою: Житомирська обл., Народицький р-н, смт Народичі, вул. Гагаріна, 9.
Згідно з Актом відбору зразків № 16 від 09.09.2020 позаплановий відбір зразків проведено в присутності директора Народицької гімназії Карандюк Л.O. Зразок Масла 4 (строк придатності - 12 міс.) відібрано вагою 0,400 кг із партії вагою 10,0 кг, арбітражний зразок продукції не відібрано.
Згідно з витягом з Журналу контролю якості готової продукції, наданим листом ТОВ «Відді», 25.08.2020 Товариство виготовило 990 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 1920 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Відповідно до листа ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) Масла 4 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» згідно з договором поставки.
Згідно з видатковими накладними ВіДі00001124 від 26.08.2020, ВіДі00001147 від 27.08.2020, ВіДі00001193 від 29.08.2020, ВіДі00001190 від 30.08.2020 та ВіДі00001309 від 05.06.2020 Товариство відвантажило ТОВ «Авідаль» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове) загальною вагою 295 кг.
Відповідно до листа ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 4 у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалось у відповідача масло солодковершкове в асортименті.
У листі ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким реалізувало масло солодковершкове виробництва ТОВ «ВІДДІ», у тому числі Масло 4, поставку якого здійснено ФОП ОСОБА_5 . На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 .
На підставі видаткових накладних № АВ000011282 від 27.08.2020 та № АВ000012060 від 07.09.2020 ТОВ «Авідаль» реалізувало ФОП ОСОБА_5 масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове), загальною кількістю 350 кг.
Згідно з повідомленою ФОП ОСОБА_5 у листі № 106 від 15.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3442 від 24.06.2021) інформацією, ФОП ОСОБА_5 отримала Масло 4 від ТОВ «Авідаль», на підтвердження чого надала копії: договору поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 , видаткових накладних, у т.ч. № АВ000011282 від 27.08.2020, товарно-транспортних накладних, зокрема № Р 11282 від 27.08.2020, а також декларації виробника, у т.ч. № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020), на якій міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Отримане Масло 4 у кількості 320 кг ФОП ОСОБА_5 07.09.2020 поставила ФОП ОСОБА_6 , на підтвердження чого надала копії: договору купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , товарно-транспортної накладної ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видаткової накладної № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020.
ФОП ОСОБА_6 листом № 439 від 03.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3114 від 04.06.2021) повідомив, що 07.09.2020 отримав Масло 4 від ФОП ОСОБА_5 . На підтвердження зазначеного ФОП ОСОБА_6 додав копії: договору купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , товарно-транспортної накладної ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видаткової накладної № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020, згідно з якими вантажовідправником є ФОП ОСОБА_5 , а вантажоотримувачем - ФОП ОСОБА_6 , а також декларацію виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020).
Відповідно до декларації виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020) виробником Масла 4 є ТОВ «Відді», а товароотримувачем - ТОВ «Авідаль». На зазначеній декларації виробника міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Народицька гімназія листом № 93 від 24.05.2021 (вх. Відділення № 60-01/3043 від 01.06.2021) у відповідь на вимогу Відділення № 60-02/3872 від 19.05.2021 зазначила, що Масло 4 постачав до Народицької гімназії суб'єкт надання послуг харчування ФОП ОСОБА_6 .
Отже, Масло 4 від відповідача через ТОВ «Авідаль», ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 реалізовано кінцевому споживачу - Народицькій гімназії, що підтверджено документально, а саме, договором поставки, договором поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 , договором купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , а також товарно-транспортною накладною № Р 11282 від 27.08.2020, видатковою накладною № АВ000011282 від 27.08.2020, товарно-транспортною накладною ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видатковою накладною № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020.
Відповідно до Акта відбору зразків № 17 від 09.09.2020 та Протоколу 5 відбір зразка Масла 4 здійснено на потужностях Закусилівської ЗОШ, яка розташована за адресою: Житомирська обл., Народицький р-н, с. Закусили, вул. Шкільна, 7.
Згідно з Актом відбору зразків № 17 від 09.09.2020 позаплановий відбір зразків проведено в присутності директора Закусилівської ЗОШ Крамарчук В.В. Зразок Масла 4 (строк придатності - 12 міс.) відібрано вагою 0,400 кг із партії 10,0 кг, арбітражний зразок Масла 4 не відібрано.
Згідно з витягом з Журналу контролю якості готової продукції, наданим листом ТОВ «Відді», 25.08.2020 Товариство виготовило 990 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 1920 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Відповідно до листа ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) Масла 4 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» згідно з договором поставки.
Згідно з видатковими накладними ВіДі00001124 від 26.08.2020, ВіДі00001147 від 27.08.2020, ВіДі00001193 від 29.08.2020, ВіДі00001190 від 30.08.2020 та ВіДі00001309 від 05.06.2020 Товариство відвантажило ТОВ «Авідаль» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове) загальною вагою 295 кг.
Відповідно до листа ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 4 у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
У листі ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким реалізувало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 4 до ФОП ОСОБА_5 . На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 .
На підставі видаткових накладних № АВ000011282 від 27.08.2020 та № АВ000012060 від 07.09.2020 ТОВ «Авідаль» здійснило реалізацію масла солодковершкового «Селянське» 73% жиру, вагове, ФОП ОСОБА_5 загальною кількістю 350 кг.
Відповідно до повідомленої ФОП ОСОБА_5 інформації (лист № 106 від 15.06.2021, вх. Відділення № 60-01/3442 від 24.06.2021), ФОП ОСОБА_5 отримала Масло 4 від ТОВ «Авідаль», на підтвердження чого надала копії: договору поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 , видаткових накладних, у т. ч. № АВ000011282 від 27.08.2020, товарно-транспортних накладних, зокрема № Р 11282 від 27.08.2020, а також декларації виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020), на якій міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Отримане Масло 4 у кількості 320 кг ФОП ОСОБА_5 07.09.2020 поставила ФОП ОСОБА_6 , на підтвердження чого надано копії: договору купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , товарно-транспортної накладної ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видаткової накладної № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020.
ФОП ОСОБА_6 листом № 439 від 03.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3114 від 04.06.2021) повідомив, що 07.09.2020 отримав Масло 4 від ФОП ОСОБА_5 . На підтвердження зазначеного ФОП ОСОБА_6 додав копії: договору купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , товарно-транспортної накладної ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видаткової накладної № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020, згідно з якими вантажовідправником є ФОП ОСОБА_5 , а вантажоотримувачем - ФОП ОСОБА_6 а також декларацію виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020).
Згідно з декларацією виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020) виробником Масла 4 є ТОВ «Відді», а товароотримувачем - ТОВ «Авідаль». На зазначеній декларації виробника міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Листом № 41 від 26.05.2021 (вх. Відділення № 60-01/3038 від 01.06.2021) ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідь на вимогу Відділення № 60-02/3893 від 19.05.2021 зазначила, що Масло 4 постачав до Закусилівської ЗОШ суб'єкт надання послуг харчування ФОП ОСОБА_6 .
Отже, Масло 4 від відповідача через ТОВ «Авідаль», ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 реалізовано кінцевому споживачу, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено документально, а саме, договором поставки, договором поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 , договором купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , а також товарно-транспортною накладною № Р 11282 від 27.08.2020, видатковою накладною № АВ000011282 від 27.08.2020, товарно-транспортною накладною ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видатковою накладною № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020.
Відповідно до Акта відбору зразків № 27 від 09.09.2020 та Протоколу 6 відбір зразка Масла 4 здійснено на потужностях Норинцівської ЗОШ, яка розташована за адресою: Житомирська обл., Народицький р-н, с. Норинці, вул. Шкільна, 23.
Згідно з Актом відбору зразків № 27 від 09.09.2020 позаплановий відбір зразків проведено в присутності директора Норинцівської ЗОШ Грабовця М.В. Зразок Масла 4 (строк придатності - 12 міс.) відібрано вагою 0,400 кг із партії вагою 10,0 кг, арбітражний зразок Масла 4 не відібрано.
Згідно з витягом з Журналу контролю якості готової продукції, наданим листом ТОВ «Відді», 25.08.2020 Товариство виготовило 990 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 1920 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Відповідно до листа ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) Масла 4 здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» згідно з договором поставки.
Згідно з видатковими накладними ВіДі00001124 від 26.08.2020, ВіДі00001147 від 27.08.2020, ВіДі00001193 від 29.08.2020, ВіДі00001190 від 30.08.2020 та ВіДі00001309 від 05.06.2020 Товариство відвантажило ТОВ «Авідаль» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове) загальною вагою 295 кг.
Відповідно до листа ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 4 у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
У листі ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким реалізувало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 4 до ФОП ОСОБА_5 . На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 .
На підставі видаткових накладних № АВ000011282 від 27.08.2020 та № АВ000012060 від 07.09.2020 ТОВ «Авідаль» здійснило реалізацію масла солодковершкового «Селянське» 73% жиру, вагове, ФОП ОСОБА_5 загальною кількістю 350 кг.
Відповідно до повідомленої ФОП ОСОБА_5 інформації (лист № 106 від 15.06.2021, вх. Відділення № 60-01/3442 від 24.06.2021), ФОП ОСОБА_5 отримала Масло 4 від ТОВ «Авідаль», на підтвердження чого надано копії: договору поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 , видаткових накладних, у т.ч. № АВ000011282 від 27.08.2020, товарно-транспортних накладних, зокрема № Р 11282 від 27.08.2020, а також декларації виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020), на якій міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Отримане Масло 4 у кількості 320 кг ФОП ОСОБА_5 07.09.2020 реалізувала ФОП ОСОБА_6 , на підтвердження чого надано копії: договору купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , товарно-транспортної накладної ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видаткової накладної № Жт-0000017/TT від 07.09.2020.
ФОП ОСОБА_6 листом № 439 від 03.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3114 від 04.06.2021) повідомив, що 07.09.2020 отримав Масло 4 від ФОП ОСОБА_5 . На підтвердження зазначеного ФОП ОСОБА_6 додав копії: договору купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , товарно-транспортної накладної ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видаткової накладної № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020, згідно з якими вантажовідправником є ФОП ОСОБА_5 , а вантажоотримувачем - ФОП ОСОБА_6 , а також декларацію виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 (дата виробництва масла - 25.08.2020).
Згідно з декларацією виробника № 3-561/3 від 26.08.2020 виробником Масла 4 є ТОВ «Відді», а товароотримувачем - ТОВ «Авідаль». На зазначеній декларації виробника міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Норинцівська ЗОШ листом № 29 від 25.05.2021 (вх. Відділення № 60-01/3008 від 31.05.2021) у відповідь на вимогу Відділення № 60-02/3894 від 19.05.2021 зазначила, що Масло 4 постачав до Норинцівської ЗОШ суб'єкт надання послуг харчування ФОП ОСОБА_6 .
Отже, Масло 4 від відповідача через ТОВ «Авідаль», ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 реалізовано кінцевому споживачу, зокрема Норинцівській ЗОШ, що підтверджено документально, а саме, договором поставки, договором поставки № 07-03/2/20 від 07.03.2020 між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_5 , договором купівлі-продажу б/н від 01.08.2018 між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 , а також товарно-транспортною накладною № Р 11282 від 27.08.2020, видатковою накладною № АВ000011282 від 27.08.2020, товарно-транспортною накладною ГМТ № 17 від 07.09.2020 та видатковою накладною № Жт-0000017/ТГ від 07.09.2020.
Відповідно до Акта відбору зразків № 02-28.2-29/26 від 15.10.2020 та Висновку 3 відбір зразка Масла 5 здійснено на потужностях Кожухівської ЗОШ за адресою: вул. Шляхова, 26, с. Кожухів, Літинський р-н, Вінницька обл.
Згідно з актом відбору зразків № 02-28.2-29/26 від 15.10.2020 плановий відбір зразків проведено в присутності в.о. директора Кожухівської ЗОШ Юзви О.В. Зразок Масла 5 (мінімальний строк придатності - 35 діб, максимальний - 75 діб) відібрано вагою 0,2 кг від партії 8 пачок вагою по 200 г, арбітражний зразок Масла 5 відібрано та запаковано в сейф-пакет.
Відповідно до витягу з Журналу контролю якості готової продукції, наданого листом ТОВ «Відді», 04.10.2020 Товариство виготовило 680 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 4852 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Згідно з листом ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) масла солодковершкового, виготовленого Товариством у період з 25.08.2020 по 24.11.2020, здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» відповідно до договору поставки.
Згідно з листом ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 5, у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
Відповідно до видаткових накладних № АВ000002823 від 04.10.2020, № АВ000002827 від 04.10.2020, № АВ000002829 від 04.10.2020, № АВ000002851 від 04.10.2020 та № АВ000002857 від 04.10.2020 ТОВ «Авідаль» отримало від ТОВ «Відді» масло солодковершкове селянське 73% жиру, фасоване в пачки по 200 г.
У листі ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким постачало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 5 до товариства з обмеженою відповідальністю «Ваго-Трейд». На підтвердження зазначеного ТОВ «Авідаль» надало копію договору поставки № 30-07/10-2/19 від 30.07.2019 між ТОВ «Авідаль» і ТОВ «Ваго-Трейд».
Згідно з видатковими накладними № АВ000014452 від 04.10.2020 та № АВ000014844 від 08.10.2020 ТОВ «Авідаль» поставило до ТОВ «Ваго-Трейд» масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, фасоване в каптовану фольгу по 200 г, загальною кількістю 600 пачок.
За інформацією, наданою Відділенню Кожухівською ЗОШ, Масло 5 закуповував Відділ освіти Літинської районної державної адміністрації Вінницької області й постачало, зокрема, до Кожухівської ЗОШ ПП «ТД «Солодкий Світ» шляхом визначення його переможцем за результатами торгів, на підтвердження чого додано копії договору про закупівлю товару № 19-Т від 02.04.2020, видаткові накладні, зокрема № РН-0018303 від 06.10.2020 та № РН-0018304 від 06.10.2020, а також декларації виробника № 1-921/1 від 05.10.2020 (дата виробництва масла - 04.10.2020).
Відповідно до декларації виробника № 1-921/1 від 05.10.2020 (дата виробництва масла - 04.10.2020), наданої Кожухівською ЗОШ, виробником Масла 5 є ТОВ «Відді», а товароотримувачем - ТОВ «Авідаль». На зазначеній декларації виробника містяться: юридична адреса виробника: 03028, м. Київ, проспект Науки, буд. 42/1, корпус 10, офіс 17 та адреса потужностей виробництва: 32600, Хмельницька обл., смт НоваУшиця, вул. Гагаріна, 68, а також відтиски печаток ТОВ «Відді» та ПП «ТД «Солодкий Світ».
Листом № 9/01/06 від 09.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3276 від 14.06.2021) ПП «Солодкий Світ» повідомило, що Масло 5 закуповувалось у ТОВ «Ваго-Трейд» за договором купівлі-продажу товарів № 12/2019 від 01.01.2019, на підтвердження чого додано копію зазначеного договору та видаткові накладні, у тому числі № РН-0018303 від 06.10.2020 та № РН-0018304 від 06.10.2020, за якими ПП «Солодкий Світ» поставило Масло 5 до Кожухівської ЗОШ. При цьому ПП «Солодкий Світ» не надало Відділенню копій документів, на підставі яких ТОВ «Ваго-Трейд» здійснило постачання Масла 5 до ПП «Солодкий світ».
Отже, Масло 5 від Товариства через ТОВ «Авідаль», ТОВ «Ваго-Трейд» та ПП «ТД «Солодкий Світ» реалізовано кінцевому споживачу, зокрема Кожухівській ЗОШ, що підтверджено документально, а саме, договором поставки, договором поставки № 30-07/10-2/19 від 30.07.2019 між ТОВ «Авідаль» і ТОВ «Ваго-Трейд», договором купівлі-продажу товарів № 12/2019 від 01.01.2019 між ТОВ «Ваго-Трейд» та ПП «ТД «Солодкий Світ», а також видатковими накладними № РН-0018303 від 06.10.2020 та № РН-0018304 від 06.10.2020.
Згідно з Актом відбору зразків № 93 від 15.10.2020 та Висновком 4 відбір зразка Масла 5 здійснено на потужностях Дашівського НРЦ за адресою: вул. Л. Українки, 2, смт Дашів, Іллінецький р-н, Вінницька обл.
Відповідно до Акта відбору зразків № 93 від 15.10.2020 позаплановий відбір зразків проведено в присутності комірника Дашівського НРЦ Гедзенко Г.І. Зразок Масла 5 (мінімальний строк придатності - 35 діб, максимальний - 75 діб) відібрано вагою 0,2 кг із партії вагою 36,6 кг, арбітражний зразок Масла 5 відібрано та поміщено в морозильну камеру Дашівського НРЦ.
Згідно з витягом із Журналу контролю якості готової продукції, наданим листом ТОВ «Відді», 04.10.2020 Товариство виготовило 680 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 12 міс., та 4852 кг масла солодковершкового 73% жиру, строк придатності - 75 діб.
Відповідно до листа ТОВ «Відді» відвантаження (реалізація) масла солодковершкового, виготовленого Товариством у період з 25.08.2020 по 24.11.2020, здійснювалося через оптового дистриб'ютора ТОВ «Авідаль» згідно з договором поставки.
Згідно з листом ТОВ «Авідаль» останнє закуповувало масло солодковершкове, у тому числі Масло 5, у Товариства, на підтвердження чого надало копію договору поставки та реєстр видаткових накладних, за якими закуповувалося масло солодковершкове в асортименті в Товариства.
Відповідно до видаткових накладних № АВ000002823 від 04.10.2020, № АВ000002827 від 04.10.2020, № АВ000002829 від 04.10.2020, № АВ000002851 від 04.10.2020 та № АВ000002857 від 04.10.2020 ТОВ «Авідаль» отримало від ТОВ «Відді» масло солодковершкове селянське 73% жиру, фасоване в пачки по 200 г.
У листі ТОВ «Авідаль» вказало перелік суб'єктів господарювання, яким постачало масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді», у тому числі Масло 5 до ФОП ОСОБА_10 , а також надало копію договору поставки № 31-07/10119 від 31.07.2019, укладеного між ТОВ «Авідаль» і ФОП ОСОБА_10 , та реєстр видаткових накладних, за якими реалізовувалося масло солодковершкове виробництва ТОВ «Відді».
На підставі видаткової накладної № АВ000014838 від 07.10.2020 ТОВ «Авідаль» реалізувало ФОП ОСОБА_10 600 пачок масла солодковершкового «Селянське» 73% жиру, фасованого по 200 г, загальною вагою 120 кг.
ФОП ОСОБА_10 листом від 05.07.2021 (вх. Відділення № 60-01/3761) у відповідь на вимогу Відділення № 60-02/4726 від 22.06.2021 повідомив про те, що 01.01.2020 між ФОП ОСОБА_10 (постачальник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_11 (покупець) укладено договір поставки № 555, у рамках якого ФОП ОСОБА_11 здійснювалася поставка молочної продукції, зокрема 09.10.2020 поставлено Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, фасоване в пачки по 200 г, у кількості 225 пачок, виробництва ТОВ «Відді», яке ФОП ОСОБА_10 отримав від ТОВ «Авідаль». На підтвердження зазначеного ФОП ОСОБА_10 надав копії: договору поставки № 31-07/10119 від 31.07.2019, укладеного між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_10 ; видаткової накладної № АВ000014838 від 07.10.2020, згідно з якою постачальником є ТОВ «Авідаль», а покупцем - ФОП ОСОБА_10 ; видаткової накладної № BG-0003608/ТГ від 09.10.2020, відповідно до якої постачальником є ФОП ОСОБА_10 , а одержувачем - ФОП ОСОБА_11 , а також декларацію виробника № 1-921/1 від 06.10.2020 (дата виробництва масла - 04.10.2020), на якій міститься відтиск печатки ТОВ «Відді».
Згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_3 № 221 від 04.06.2021 (вх. Відділення № 60-01/3299 від 15.06.2021) Масло 5 Дашівський НРЦ закуповувало у ФОП ОСОБА_11 шляхом визначення його переможцем за результатами закупівлі, на підтвердження чого додано копії договору купівлі-продажу № 58 від 16.04.2020 між ФОП ОСОБА_11 та Дашівським НРЦ, накладної № 62 від 09.10.2020 та декларації виробника № 1-921/1 від 06.10.2020 (дата виробництва масла - 04.10.2020).
Відповідно до декларації виробника № 1-921/1 від 06.10.2020 (дата виробництва масла - 04.10.2020), наданої ІНФОРМАЦІЯ_4 , виробником Масла 5 є ТОВ «Відді», а товароотримувачем - ТОВ «Авідаль». Крім того, на вказаній декларації містяться відтиск печатки ТОВ «Відді», ідентифікаційний код Товариства 40575332 та юридична адреса виробника: 03028, м. Київ, проспект Науки, буд. 42/1, корпус 10, офіс 17, а також відтиск печатки ФОП ОСОБА_10 .
Отже, Масло 5 від Товариства через ТОВ «Авідаль», ФОП ОСОБА_10 та ФОП ОСОБА_11 реалізовано кінцевому споживачу, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено документально, а саме, договором поставки, договором поставки № 31-07/10119 від 31.07.2019, укладеним між ТОВ «Авідаль» та ФОП ОСОБА_10 , договором купівлі-продажу № 58 від 16.04.2020 між ФОП ОСОБА_11 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також видатковими накладними № АВ000014838 від 07.10.2020, № BG-0003608/IT від 09.10.2020 та№ 62 від 09.10.2020.
Відповідно до ч. 1 ст. 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» поширенням інформації, що вводить в оману, є повідомлення суб'єктом господарювання, безпосередньо або через іншу особу, одній, кільком особам або невизначеному колу осіб, у тому числі в рекламі, неповних, неточних, неправдивих відомостей, зокрема внаслідок обраного способу їх викладення, замовчування окремих фактів чи нечіткості формулювань, що вплинули або можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання (замовлення) чи реалізації (продажу, поставки, виконання, надання) товарів, робіт, послуг цього суб'єкта господарювання.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 151 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» інформацією, що вводить в оману, є, зокрема, відомості, які:
- містять неповні, неточні або неправдиві дані про походження товару, виробника, продавця, спосіб виготовлення, джерела та спосіб придбання, реалізації, кількість, споживчі властивості, якість, комплектність, придатність до застосування, характеристики, особливості реалізації товарів, робіт, послуг, ціну і знижки на них, а також про істотні умови договору;
- містять неповні, неточні або неправдиві дані про фінансовий стан чи господарську діяльність суб'єкта господарювання;
- приписують повноваження та права, яких не мають, або відносини, в яких не перебувають;
- містять посилання на обсяги виробництва, придбання, продажу чи поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, яких фактично не було на день поширення інформації.
Підпунктом 1 пункту 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення), визначено, що основними завданнями Держпродспоживслужби є, зокрема, реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері здійснення державного ринкового нагляду проводить перевірки характеристик продукції, у тому числі відбирає зразки продукції та забезпечує проведення їх експертизи (випробування) (підпункт 7 пункту 4 Положення).
Згідно з пунктом 5.1 ДСТУ 4834:2007 «Молоко та молочні продукти. Правила приймання, відбирання та готування проб до контролювання» (далі - ДСТУ 4834:2007) продукт приймається партіями. Кожну партію супроводжують документами, що підтверджують якість та безпечність продукту.
Відповідно до пункту 3.1 ДСТУ 4834:2007 партія - це будь-яка визначена кількість продукту з однаковою назвою та властивостями, яку вироблено за однакових умов на одній і тій самій потужності, за один технологічний цикл.
Судом встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Відді» зареєстровано 16.06.2016 року. Основним видом господарської діяльності Товариства згідно з класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), зокрема, є: 10.49. Виробництво маргарину і подібних харчових жирів (основний); 10.51 Перероблення молока, виробництво масла та сиру.
Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю «Відді» у розумінні статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» є суб'єктом господарювання.
Виробництво масла в Україні регламентується державним стандартом ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови» (далі - ДСТУ 4399:2005), який введено в дію 01.07.2006.
У ДСТУ 4399:2005 наводяться терміни та визначення понять видів масла, а також його класифікація.
Відповідно до ДСТУ 4399:2005 масло (з коров'ячого молока) - це харчовий жировий продукт, вироблений тільки з коров'ячого молока та продуктів його перероблення з рівномірно розподіленою в жировому середовищі вологою і сухими знежиреними речовинами.
Вершкове масло - вироблене з вершків та/або продуктів перероблення молока, яке має специфічний притаманний йому смак, запах та пластичну консистенцію за температури (12±2)°С, із вмістом молочного жиру не менше ніж 61,5 відсотка, що становить однорідну емульсію типу «вода в жирі». Солодковершкове масло виробляється з пастеризованих натуральних вершків.
Залежно від масової частки жиру, що є одним із фізико-хімічних показників масла, вершкове масло поділяється на групи: вершкове масло «екстра» - з масовою часткою жиру від 80 до 85%; вершкове масло «селянське» - з масовою часткою жиру від 72,5 до 79,9%; вершкове масло «бутербродне» - з масовою часткою жиру від 61,5 до 72,4%; топлене масло (молочний жир) з масовою часткою молочного жиру не менше ніж 99% (99,8).
Пунктом 5.3.3 ДСТУ 4399:2005 заборонено для виробництва масла застосовувати будь-які жири та вершки, крім тих, що отримані з коров'ячого молока.
Пунктом 5.4.2 ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови» визначено, що при маркуванні масла вершкового слід зазначати назву й адресу виробника, повну назву продукту, його склад, кінцеву дату зберігання або дату виробництва та строк придатності, умови зберігання, масу нетто, брутто, тару, номер партії, інформаційні дані про харчову цінність 100 г продукту, штрих-код ЕАН та інше.
Відповідно до пункту 5.1 ДСТУ 4399:2005 масло повинно відповідати вимогам цього стандарту.
Отже, відповідно до ДСТУ 4399:2005 наявність у складі масла інших компонентів немолочного походження не передбачено.
Закон України «Про молоко та молочні продукти» (далі - Закон) визначає правові та організаційні основи забезпечення безпечності та якості молока і молочних продуктів для життя та здоров'я населення і довкілля під час їх виробництва, транспортування, переробки, зберігання і реалізації, ввезення на митну територію та вивезення з митної території України.
Згідно із частиною третьою статті 5 Закону не допускається використання назв молочних продуктів у власних назвах продуктів та торговельних марках, якщо ці продукти виробляються з використанням сировини немолочного походження.
Відповідно до абзацу десятого статті 1 Закону традиційні молочні продукти - це масло, сири; а також кисломолочні продукти, вироблені із застосуванням заквасок на чистих культурах молочнокислих бактерій - ацидофілін, простокваша, ряжанка, сметана, сир кисломолочний; кефір - із застосуванням заквасок на кефірних грибках.
Тобто, у розумінні Закону, масло вершкове (солодковершкове) є традиційним молочним продуктом.
Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону забороняється відокремлення процесу пакування молочних продуктів від технологічного циклу виробництва продукції (крім пакування масла, сиру, сухих молочних продуктів структурними підрозділами одного переробного підприємства або переробними підприємствами, що входять до складу одного об'єднання).
Статтею 6 Закону заборонено використовувати у виробництві традиційних молочних продуктів жири та білки немолочного походження, а також будь-які стабілізатори і консерванти.
Форми заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, порядок їх проведення, відбору зразків, лабораторного дослідження (випробування) та процедура оскарження їх результатів, документальної перевірки, перевірки відповідності, фізичної перевірки врегульовано Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» (далі - Закон № 2042), Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 648 «Про затвердження Порядку проведення арбітражних лабораторних досліджень (випробувань) та врахування їх результатів для цілей державного контролю», наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2018 № 490 «Про затвердження порядку відбору зразків та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторій для цілей державного контролю та Форми акта відбору зразків», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 грудня 2018 р. за № 1464/32916.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 2042 заходи державного контролю здійснюються у формі аудиту, інспектування, передзабійного та післязабійного огляду, відбору зразків, лабораторного дослідження (випробування), документальної перевірки, перевірки відповідності, фізичної перевірки. У межах заходів державного контролю здійснюється державний моніторинг.
Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону № 2042 також визначено, що відбір зразків - форма державного контролю, що полягає у здійсненні відбору зразків харчових продуктів, кормів, сіна, соломи, побічних продуктів тваринного походження або будь-яких речовин (у тому числі з довкілля), які пов'язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів або кормів, здоров'ям та благополуччям тварин, з метою перевірки шляхом проведення простих або лабораторних досліджень (випробувань) відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
Частиною дев'ятою статті 21 Закону № 2042 визначено, що відбір зразків полягає у відборі двох юридично та аналітично ідентичних зразків (крім випадків, коли це неможливо здійснити через недостатню кількість відповідного матеріалу або внаслідок того, що харчові продукти є швидкопсувними), один з яких направляється компетентним органом до уповноваженої лабораторії для проведення основного лабораторного дослідження (випробування), а другий вручається оператору ринку і зберігається ним на випадок проведення арбітражного лабораторного дослідження (випробування). На вимогу та за рахунок оператора ринку здійснюється відбір додаткових юридично та аналітично ідентичних зразків, які передаються оператору ринку та можуть бути використані ним для проведення альтернативних лабораторних досліджень (випробувань).
Компетентний орган зобов'язаний забезпечити відбір зразків, їх маркування, опломбування та поводження з ними у спосіб, що гарантує їх юридичну та аналітичну ідентичність, а також можливість проведення арбітражного лабораторного дослідження (випробування) (частина дев'ята статті 21 Закону № 2042).
Відповідно до частини дванадцятої статті 21 Закону № 2042 оператор ринку, який не погоджується з результатами основного лабораторного дослідження (випробування), має право подати до компетентного органу заяву про проведення арбітражного лабораторного дослідження (випробування). У разі якщо протягом п'яти робочих днів з дня отримання оператором ринку повідомлення про результати основного лабораторного дослідження (випробування) така заява не подана оператором ринку, результати основного лабораторного дослідження (випробування), що свідчать про невідповідність, вважаються остаточними.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 1 Закону № 2042 компетентний орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини. Термін «компетентний орган» для іншої країни означає відповідний орган цієї країни, якому надано повноваження щодо організації та здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин.
Відповідно до пункту 5 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2018 № 490 «Про затвердження порядку відбору зразків та їх перевезення (пересилання) до уповноважених лабораторій для цілей державного контролю та Форми акта відбору зразків», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 грудня 2018 р. за № 1464/32916, відбір зразків харчових продуктів, кормів, сіна, соломи, біологічних продуктів та патологічних матеріалів, побічних продуктів тваринного походження або будь-яких речовин (у тому числі з довкілля), які пов'язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів, кормів, здоров'ям та благополуччям тварин, у тому числі, що вивозяться (пересилаються) з митної території України або ввозяться (пересилаються) на митну територію України, проводиться державними ветеринарними інспекторами (державними інспекторами) Держпродспоживслужби.
Як встановлено Комітетом під час розгляду справи, державні інспектори ГУ Держпродспоживслужби у Житомирській області при відборі зрізків Масел 3 та 4 не відібрали арбітражних зразків зазначених Масел. При цьому Відповідач листом від 06.11.2020 № 06-11/2020 звертався до ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області із заявою про надання арбітражних зразків Масел 3 та 4, на що отримав відповідь (лист ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області № Вих-4282/02-01/-СГ від 12.11.2020) про те, що арбітражні зразки Масла 3 та Масла 4 не відбирались у зв'язку з недостатньою кількістю зазначених продуктів.
Тобто ТОВ «Відді» було позбавлено можливості проведення альтернативних лабораторних досліджень (випробувань) Масел 3 та 4.
Крім того, в органі Комітету відсутні упаковки (етикетки, контретикетки) Масла 3 та Масла 4.
Отже, результати досліджень, відображені у Протоколах 1 - 6, та встановлені обставини щодо відбору зразків Масла 3 та Масла 4, не можуть вважатися достатніми доказами, які свідчать про поширення Товариством неправдивої інформації про назву, склад, споживчі властивості та стандарт, жому відповідають ці продукти.
Суб'єкти господарювання зобов'язані додержуватися вимог нормативних документів при виробництві молока, молочної сировини і молочної продукції, а також при їх зберіганні, транспортуванні та реалізації (абзац другий частини другої статті 13 Закону).
Чинним на момент проведення експертного дослідження Масел 1 - 5 Законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» визначено правові та організаційні засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення високого рівня захисту здоров'я громадян і задоволення їхніх соціальних та економічних інтересів.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» інформація про харчовий продукт не повинна вводити в оману, зокрема, щодо: характеристик харчового продукту, у тому числі його категорії, характерних ознак, властивостей, складу, кількості, мінімального терміну придатності або дати «вжити до», країни походження або місця походження, способу виробництва (виготовлення); припущення за допомогою зовнішнього вигляду продукту, опису або графічних зображень про наявність у харчовому продукті певного компонента або інгредієнта, якщо насправді компонент або інгредієнт, який зазвичай присутній або використовується у даному харчовому продукті, замінено іншим компонентом або інгредієнтом.
Зазначені обмеження поширюються також на рекламу харчових продуктів, спосіб розміщення та представлення харчових продуктів для реалізації, зокрема форму, зовнішній вигляд, упаковку, пакувальні матеріали (частина п'ята статті 4 Закону).
Згідно із частиною першою статті 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» оператор ринку харчових продуктів, відповідальний за інформацію про харчовий продукт, зобов'язаний забезпечити наявність і точність інформації про харчовий продукт відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності не мають права змінювати інформацію, що супроводжує харчовий продукт, якщо такі зміни можуть ввести в оману кінцевого споживача або в інший спосіб знижують рівень захисту споживача чи погіршують можливість здійснення кінцевим споживачем свідомого вибору.
Відповідно до частини четвертої статті 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з урахуванням положень частин першої - третьої цієї статті оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності зобов'язані забезпечити дотримання вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти, дія якого поширюється на їхню діяльність, а також перевіряти дотримання цих вимог.
Відповідно до частини шостої статті 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності зобов'язані забезпечити наявність обов'язкової інформації про харчові продукти відповідно до статей 6 та 7 цього Закону на упаковці харчових продуктів або на прикріплених до них етикетках, або у супровідних документах з гарантією того, що такі документи або супроводжують відповідні харчові продукти, або надаються (надсилаються) до моменту доставки (передачі), або надаються одночасно з доставкою (передачею) харчового продукту, якщо: 1) фасований харчовий продукт призначений для кінцевого споживача, але перебуває в обігу до стадії продажу кінцевому споживачеві, та якщо на цій стадії не відбувається продаж такого харчового продукту закладу громадського харчування; 2) фасований харчовий продукт призначений для постачання закладам громадського харчування для приготування, переробки, розділення або нарізання.
Крім того, відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» у маркуванні харчових продуктів, у яких певний компонент або інгредієнт, щодо якого споживач очікує, що він використовується звичайним чином або що він природно міститься у харчовому продукті, був замінений іншим компонентом або інгредієнтом, додатково до переліку інгредієнтів має чітко зазначатися компонент або інгредієнт, використаний для повної або часткової заміни: 1) поруч з назвою продукту; 2) з використанням розміру шрифту, в якому висота малих літер становить не менше 75 відсотків висоти малих літер без виносних елементів у назві продукту і не менше мінімального розміру шрифту, встановленого частиною п'ятою статті 8 цього Закону.
На упаковці Масла 1 (зображення наведено в оскаржуваному рішенні), відповідно до фотокопії, містяться написи «Масло селянське солодковершкове ДСТУ 4399-2005» виконані великими літерами, 73% жиру. На бокових частинах упаковки розміщено інформацію щодо складу: вершки з коров'ячого молока пастеризовані, умови зберігання та строки придатності, дату виробництва масла та номер партії, харчову та енергетичну цінність, масу нетто (г) виробника: ТОВ «Відді», адреси виробничих потужностей: вул. Гагаріна, буд. 68, смт НоваУшиця, Новоушицький р-н, Хмельницька обл., 32600, реєстраційний номер потужностей.
На упаковці Масла 2 (зображення наведено в оскаржуваному рішенні), відповідно до фотокопії, містяться написи «Масло солодковершкове «Селянське», «ДСТУ 4399-2005», виконані великими літерами. На бокових сторонах упаковки розміщено інформацію щодо складу: вершки з коров'ячого молока пастеризовані, умови зберігання та строки придатності, дата виробництва масла та номер партії, харчову та енергетичну цінність, масу нетто (г) виробника: ТОВ «Відді», адреси виробничих потужностей: вул. Гагаріна, буд. 68, смт Нова Ушиця, Новоушицький р-н, Хмельницька обл., 32600, реєстраційний номер потужностей.
На упаковці Масла 5 (зображення наведено в оскаржуваному рішенні), відповідно до фотокопії, містяться написи «Масло селянське солодковершкове», виконаний великими літерами. Також на лицьовій стороні упаковки Масла розміщено напис «ДСТУ 4399-2005». На бокових сторонах упаковки міститься інформація щодо складу: вершки з коров'ячого молока пастеризовані, умови зберігання та строки придатності, дата виробництва масла та номер партії, харчову та енергетичну цінність, масу нетто (г) виробника: ТОВ «Відді», адреси виробничих потужностей: вул. Гагаріна, буд. 68, смт НоваУшиця, Новоушицький район, Хмельницька обл., 32600, реєстраційний номер потужностей.
На упаковці Масла 5, наведеній на фотокопії 4 (зображення наведено в оскаржуваному рішенні), містяться написи «Масло солодковершкове «Селянське», «ДСТУ 4399-2005», виконані великими літерами. На бокових сторонах упаковки розміщено інформацію щодо складу: вершки з коров'ячого молока пастеризовані, умови зберігання та строки придатності, дату виробництва масла та номер партії, харчову та енергетичну цінність, масу нетто (г) виробника: ТОВ «Відді»,адреси виробничих потужностей :вул. Гагаріна, буд. 68, смт Нова Ушиця, Новоушицький р-н, Хмельницька обл., 32600, реєстраційний номер потужностей.
Отже, Масло 5 Товариство запакувало в різні упаковки.
При цьому на упаковках Масел 1, 2 та 5 зазначено, що продукт виготовлений відповідно до ДСТУ 4399:2005 та до його складу входять лише вершки з коров'ячого молока пастеризовані.
У розділі 4 рішення Комітетом встановлено, що у складі молочної продукції, виробником якої зазначено ТОВ «Відді», виявлено жири немолочного походження, а саме у: 1. «Масло селянське солодковершкове 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 24.11.2020; 2. «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру ДСТУ 4399:2005», ТМ «Молочний вибір», дата виготовлення - 21.11.2020; 3. «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (фасоване в фольгу по 200 г), ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 13.09.2020; 4. «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове), ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 25.08.2020; 5. «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 04.10.2020.
Згідно з розділом 4 цього рішення результати досліджень, відображені у Протоколах 1 - 6, та встановлені обставини щодо відбору зразків цієї продукції не можуть вважатися достатніми доказами, які свідчать про поширення Товариством неправдивої інформації щодо таких харчових продуктів: «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (фасоване в фольгу по 200 г), ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 13.09.2020; «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру (вагове), ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 25.08.2020, оскільки ТОВ «Відді» було позбавлено можливості проведення альтернативних лабораторних досліджень (випробувань) зазначених продуктів у зв'язку з тим, що арбітражні зразки цих продуктів не відбиралися з причин недостатньої їх кількості в місцях відбору, та відсутністю в органі Комітету упаковки (етикетки) зазначених продуктів.
В розумінні положень ДСТУ 4399:2005, Законів України «Про молоко та молочні продукти», «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» Масло 1, Масло 2 та Масло 5 не є маслом солодковершковим.
Таким чином, інформація «Масло селянське солодковершкове 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», поширена на упаковках Масла 1, Масла 2 та Масла 5, є неправдивою.
При цьому, факт, коли виробник відповідної продукції вказує на упаковці товару склад продукту, робить посилання на ДСТУ 4399:2005, проте фактичний склад такого продукту не відповідає заявленому на упаковці, вже є допущенням виробником недобросовісної конкуренції.
Отже, додавання ТОВ «Відді» під час виробництва Масел 1, 2 та 5 немолочного жиру створювало за своїми характеристиками інший немолочний продукт, що здешевлювало собівартість такого продукту та дозволяло отримувати неправомірні переваги в конкуренції через одержання додаткового, неправомірного прибутку від реалізації такого продукту з назвою «Масло селянське солодковершкове 73% жиру», «Масло солодковершкове «Селянське» 73% жиру», «ДСТУ 4399:2005».
За таких обставин, поширення Товариством неправдивої інформації впливає на наміри споживачів щодо придбання Масел 1, 2 та 5, а конкуренти можуть втратити своїх потенційних споживачів, внаслідок чого Товариство може отримати переваги в конкуренції під час реалізації такої продукції.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з висновком Комітету про поширення неправдивої інформації на упаковках «Масла селянського солодковершкового 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 24.11.2020 (Масла 1), «Масла солодковершкового «Селянське», 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», ТМ «Молочний вибір», дата виготовлення-21.11.2020 (Масло 2) та «Масла солодковершкового «Селянське», 73% жиру, ДСТУ 4399:2005», дата виготовлення - 04.10.2020 (Масло 5), у складі яких виявлено жири немолочного походження.
Статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи Комітету та повноту їх встановлення в оскаржуваному рішенні, суд дійшов висновку, що відповідачем дотримано вимоги Закону України "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду справ, які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, у зв'язку з чим всебічно, повно і об'єктивно розглянуто обставини справи, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін, отже, рішення Антимонопольного комітету України № 63-р/тк "Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу" від 04.12.2022 року прийнято у межах визначених законом повноважень.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладені вище фактичні обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з підстав недоведеності та необґрунтованості факту порушення відповідачем прав позивача та охоронюваних законом інтересів, в аспекті ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, за викладених в позовній заяві обставин.
Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 16.07.2024р.
Суддя О.В. Котков