12 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/28084/23
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про внесення виправлень у судове рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала справа №240/28084/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
За наслідками розгляду зазначеної справи судом прийнято рішення від 27 грудня 2023 року, яким позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.09.2023 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом про Державний бюджет України на 01 січня відповідного календарного року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду із заявою (вх.№8267/24) про виправлення описки в частині зазначення адреси позивача, допущеної в резолютивній частині рішення суду від 27 грудня 2023 року у справі №240/28084/23. На обґрунтування поданої заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначило, що в рішенні вказано адресу ОСОБА_1 - "смт. Дружба", замість "с. Діброва".
В подальшому, із аналогічною заявою (вх.№35030/24 від 20.06.2024) до суду звернулась й ОСОБА_1 .
Розглянувши вказані заяви, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 стаття 253 КАС України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Правила даної норми передбачають можливість після ухвалення судового рішення у справі усунути в ньому помилки технічного (неюридичного) характеру - описки та очевидні арифметичні помилки. При цьому опискою визнається помилка, що порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації, які мають вплив на зміст судового рішення та його виконання.
Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні, суд не може змінювати змісту судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності.
Звертаючись до суду із заявами про виправлення описки, сторони зазначили, що в резолютивній частині рішення суду від 27 грудня 2023 року у справі №240/28084/23 при зазначенні адреси ОСОБА_1 вказано: "смт. Дружба", замість "с.Діброва".
З даного приводу суд зазначає, що перелік до інформації, яка має міститись в резолютивній частині рішення суду, визначений в частині 5 статті 246 КАС України.
Відповідно до вказаної правової норми у резолютивній частині рішення зазначаються:
1) висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог;
2) розподіл судових витрат;
3) строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження;
4) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Зі змісту 5 статті 246 КАС України вбачається, що місце проживання чи перебування позивача є інформацією, яка обов'язкового зазначається в резолютивній частині рішення суду.
Як свідчить зміст абзацу першого резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року у справі №240/28084/23, зазначеною в ній судом адресою місця проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 .
При цьому, з наявного у матеріалах справи витягу з реєстру територіальної громади від 01.08.2022 №2022/000208284, наданого Олевскою міською радою, вбачається, що адресою зареєстрованого в установленому законом порядку місяця проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 .
Відносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України від 11 грудня 2003 року №1382-ІV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі - Закон №1382-ІV).
За визначенням, наведеним у статті 3 Закону №1382-ІV, місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Статтею 6 Закону №1382-ІV встановлено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Таким чином, в публічно-правовому розумінні місцем проживання фізичної особи є адреса зареєстрованого в установленому законом порядку місяця її проживання.
Вказана судом в резолютивній частині рішення від 27 грудня 2023 року у справі №240/28084/23 адреса ОСОБА_1 , є адресою її місяця проживання, зареєстрованого в установленому законом порядку, та підтвердженою наявними у справі документами, а тому зазначення судом саме цієї адреси в резолютивній частині рішення повністю відповідає вимогам частини 5 статті 246 КАС України.
Щодо твердження сторін про необхідність зазначення в рішенні суду, в якості адреси позивача, с. Діброва, суд зазначає наступне.
Відповідно до наявних у справі доказів, а саме довідки Дружбівського старостинського округу Олевської міської ради, смт. Діброва є населеним пунктом, де в спірний період ОСОБА_1 проживала без реєстрації, у зв'язку з її роботою з 1994 року на станції Діброва-Олевська при Коростенському відділку Південно-Західної залізниці. Вказана адреса фактичного проживання без реєстрації була врахована судом при вирішенні спірних правовідносин щодо наявності у ОСОБА_1 права на отримання підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, суд зауважує, що згідно з вимогами частини 5 статті 246 КАС України в резолютивній частині рішення суду зазначається місце проживання фізичної особи, яким в публічно-правовому розумінні є адреса зареєстрованого в установленому законом порядку місяця її проживання, а не адреса фактичного проживання без реєстрації.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про відсутність у резолютивній частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року у справі №240/28084/23 описки щодо зазначення адреси місця проживання ОСОБА_1 , а тому подані сторонами заяви є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 253 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вх.№8267/24 від 09.02.2024) та заяви ОСОБА_1 (вх.№35030/24 від 20.06.2024) про внесення виправлень в рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2023 року у справі №240/28084/23 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.Е.Черняхович