Постанова від 30.06.2010 по справі 2/113

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.06.2010 № 2/113

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Корсака В.А.

суддів:

За участю представників:

від прокуратури: помічник міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області Федін В.С. (за посвідченням),

від позивача-1: Скорич Я.О. (за довіреністю),

від позивача-2: Скорич Я.О. (за довіреністю),

від відповідача-1: не з'явився,

від відповідача-2: Мартиненко А.О., Саєнко Т.Г. (за довіреностями),

від відповідача-3: не з'явився,

від третьої особи: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного управління лісового та мисливського господарства та Державного підприємства «Київське лісове господарство»

на рішення Господарського суду м.Києва від 09.03.2010

у справі № 2/113 ( )

за позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного управління лісового та мисливського господарства та Державного підприємства «Київське лісове господарство»

до Обухівська районна державна адміністрація

Громадська організація "Спілка співвласників "Сяйво"

Київська обласна державна адміністрація

третя особа Управління земельних ресурсів у Обухівському районі Київської області

про визнання недійсними розпоряджень та договору

ВСТАНОВИВ:

В березні 2009 року до Господарського суду Київської області звернувся з позовом Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного управління лісового та мисливського господарства та Державного підприємства «Київський лісгосп» до Обухівської районної державної адміністрації, Громадської організації Спілка власників «Сяйво» та Київської обласної державної адміністрації, та просить суд:

- розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.11.04 за № 825 «Про надання в оренду земельної ділянки» та розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.04 за № 739 «Про укладення договору оренди земельної ділянки із Громадською організацією Спілка власників «Сяйво» визнати нечинними;

- договір оренди укладений від 26.11.2004 між Київською обласною державною адміністрацією, в особі першого заступника голови Обухівської районної державної адміністрації та громадською організацією «Спілка співвласників «Сяйво» на земельну ділянку площею 9,8 га визнати недійсним.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 30.03.2009 позовну заяву було прийнято до провадження та присвоєно справі № 18/053-09.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.04.2009 справу № 18/053-09 було скеровано за підсудністю до Господарського суду м. Києва.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 17.04.2009 прийнято до провадження позовну заяву Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області (справу №18/053-09), та присвоєно справі №2/113.

02.06.2009 прокуратурою було подано уточнення позовних вимог, відповідно до якого оскаржувані розпорядження прокуратура просить визнати не «нечинними», а «недійсними».

Рішенням Господарського суду м. Києва від 09.03.2010 у даній справі в позові відмовлено повністю.

Не погодившись з прийнятим рішенням, міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд його скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити, з посиланням на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Апеляційне подання обґрунтовано, зокрема, тим, що ГО СС «Сяйво» не є спеціалізованим лісогосподарським підрозділом і не займається веденням лісового господарства, у зв'язку з чим надання відповідачу-2 спірної земельної ділянки за оспорюваними розпорядженнями суперечить статті 57 Земельного кодексу України.

Крім того, прокуратура стверджує, що копія проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ГО СС «Сяйво» для будівництва та і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, яка надана відовдіачем-2 суперечить чинному законодавству України, зокрема, статті 55 Закону України «Про землеустрій». А саме, зазначає, що в наданому проекті відсутнє розпорядження щодо зміни цільового використання земельної ділянки площею 9,8 га - лісів 1 групи із земель лісогосподарського призначення під житлову забудову.

У відзиві на апеляційне подання, позивач-1 просить суд його задовольнити, оскаржуване рішення - скасувати, позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на апеляційне подання, відповідач-2 заперечує проти його мотивів та вимог, просить залишити його без задоволення, оскаржуване рішення - без змін.

Київською обласною державною адміністрацією подано відзив на апеляційне подання, в якому вона просить суд залишити апеляційне подання без задоволення, оскаржуване рішення - без змін, та розглядати справу у відсутності представника відповідача-3.

Обухівська районна державна адміністрація (відповдіач-1) та Управління земельних ресурсів в Обухівському районі Київської області (третя особа) не скористалися своїми процесуальними правами та повноважних представників в судові засідання не направили, про причини неявки суд не повідомили. Про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими повідомленням про вручення ухвали суду про порушення апеляційного провадження.

Заслухавши думку інших представників сторін, судова колегія приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників відповідача-1, відповідача-3 та третьої особи, повідомлених належним чином про час та місце судового засідання.

Розглянувши в судовому засіданні апеляційне подання, надані відзиви, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення учасників процесу, колегією суддів встановлено наступне.

Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 15.09.2004 за №616 «Про погодження місця розташування об'єкта»було погоджено місце розташування об'єкта громадській організації «Спілка співвласників «Сяйво» - земельну ділянку площею 9,8 га лісів за рахунок земель державного лісогосподарського об'єднання «Київліс» на території Української міської ради Обухівського району для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд.

Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 12.11.2004 за №825 «Про надання в оренду земельної ділянки»було, зокрема:

- затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадській організації «Спілка співвласників «Сяйво»для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд в межах Української міської ради Обухівського району Київської області, розроблений державним підприємством «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»за договором від 21.09.2004 № 12557;

- вилучено з постійного користування державного лісогосподарського-об'єднання «Київліс»та надано в оренду на 49 років громадській організації «Спілка співвласників «Сяйво»земельну ділянку площею 9,8 га лісів на території Української міської ради Обухівського району для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд;

- віднесено земельну ділянку, зазначену в пункті 2 цього розпорядження, до земель житлової та громадської забудови.

Розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.2004 №739 «Про укладення договору оренди земельної ділянки із громадською організацією «Спілка співвласників «Сяйво»на виконання вищевказаного розпорядження Київської обласної державної адміністрації прийнято рішення про укладення договору оренди земельної ділянки, загальною площею 9,8 га лісу за рахунок земель державної власності, на території Української міської ради Обухівського району із громадською організацією «Спілка співвласників «Сяйво»для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд.

На виконання вищенаведених розпоряджень, 26.11.2004 між Київською обласною державною адміністрацією, в особі першого заступника голови Обухівської районної державної адміністрації та Громадською організацією «Спілка співвласників «Сяйво» був укладений договір оренди про передачу земельної ділянки загальною площею 98 000 квадратних метрів, яка знаходиться в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району Київської області для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд. Цей договір оренди був зареєстрований в Обухівському районному відділі земельних ресурсів за №0004 від 28.11.2004.

Прокуратура та позивачі вважають, що розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.11.2004 за № 825 «Про надання в оренду земельної ділянки», розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.2004 за № 739 «Про укладення договору оренди земельної ділянки із громадською організацією Спілка власників «Сяйво» та Договір оренди від 26.11.2004 прийняті і укладалися з порушенням вимог статті 19 Конституції України, статей 19, 20, 38, 55, 57 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим, прокурор звернувся до суду з даною позовною заявою.

Судова колегія прийшла до висновку, що рішення Господарського суду м Києва у даній справі підлягає скасуванню, а провадження у справі - припиненню, з огляду на наступне.

Згідно з частиною 1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Пунктом 30 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно з пунктом 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до пункту 19 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання за дорученням відповідних рад про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку.

Згідно з частиною 2 статті 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до абзаців 3, 4 пункту 3.2. Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 №10-рп/2010 у справі 31-6/2010 (далі - Рішення від 01.04.2010 №10-рп/2010), системний аналіз положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема, нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин. Отже, положення частини 1 статті 143 Конституції України «вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції» стосується вирішення органами місцевого самоврядування як суб'єкта владних повноважень питань, визначених законом, зокрема, в галузі земельних відносин.

Відповідно до пунктів а, б, в, г статті 23 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Конституційний Суд України вважає, що ці повноваження охоплюються зазначеним у статті 143 Конституції України поняття «інші питання місцевого значення», а тому при їх здійсненні сільські, селищні, міські ради виступають як суб'єкти владних повноважень, які реалізують розпорядчі та інші функції. (абзац 2 пункту 4 Рішення від 01.04.2010 №10-рп/2010).

За Конституцією і законами України публічно-правові спори в Україні розглядають і вирішують Конституційний Суд України, суди загальної юрисдикції в порядку кримінального та адміністративного судочинства (статті 13, 15 Закону України «Про Конституційний Суд України», стаття 17 Кодексу адміністративного судочинства України).

Конституційний Суд України вважає, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів, крім публічно-правових спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина 2 статті 4, пункт 1 частини 1, частина 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України).

Рішенням від 01.04.2010 №10-рп/2010 вирішено, що положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності» слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Міжрайонний природоохоронний прокурор просить суд визнати недійсними розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 12.11.2004 за № 825 «Про надання в оренду земельної ділянки» та розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 16.11.2004 за № 739 «Про укладення договору оренди земельної ділянки із Громадською організацією Спілка власників «Сяйво», тобто він оскаржує рішення органу місцевого самоврядування як суб'єкта, що здійснює при цьому владні повноваження. Договір оренди є наслідком дій органу владних повноважень.

Отже, даний спір не підвідомчий господарським судам.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 80 господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Судова колегія вважає за необхідне роз'яснити прокуратурі та позивачам їх право на звернення з відповідним позовом до місцевого адміністративного суду за встановленою підвідомчістю.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду м. Києва від 09.03.2010 у справі №2/113 слід скасувати, провадження у справі - припинити. Апеляційне подання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 80, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційне подання Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області задовольнити частково.

Рішення Господарського суду м .Києва від 09.03.2010 у справі № 2/113 скасувати.

Провадження у справі №2/113 припинити.

Матеріали справи № 2/113 повернути до Господарського суду м. Києва.

Постанова може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя

Судді