іменем України
Справа №377/376/24
Провадження №3/377/142/24
27 червня 2024 року суддя Славутицького міського суду Київської області Бабич Н.С., за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Славутичі справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП, що надійшла з Відділення поліції №2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця ЗСУ, військова частина НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
05 травня 2024 року, о 02 годині 36 хвилини, у місті Славутичі, траса Т 2506 зі сторони с. Неданчичі, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Nissan X-Trail», державний номерний знак НОМЕР_2 (НЕДАНЧУК) з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alkotest 6810» та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився на службовий нагрудний відеореєстратор та у присутності двох свідків.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
ОСОБА_1 та його захисник Філін Е.В. у призначене судове засідання не прибули, про дату, час і місце якого були повідомлені належним чином. ОСОБА_1 отримав судову повістку на номер мобільного телефону 10.06.2024 о 12:18:42, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber». Захиснику Філіну Є.В. судову повістку доставлено до електронного кабінету 10.06.2024 о 16:38:33, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу. Клопотання про відкладення розгляду справи до суду не подали.
Враховуючи, що присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП, не є обов'язковою для розгляду даної справи за правилами статті 268 КУпАП, то справа розглянута за відсутності ОСОБА_1 та його захисника.
Про дату, час і місце судового засідання також було повідомлено Славутицький відділ Вишгородської окружної прокуратури Київської області, який прокурора у призначене судове засідання не направив. Неявка прокурора не перешкоджає проведенню судового засідання та з'ясуванню обставин справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, переглянувши відеозаписи на диску DVD-R, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 484096 від 05.05.2024 у частині часу та місця вчинення адміністративного правопорушення, анкетних даних особи, яка його вчинила та ідентифікаційних ознак транспортного засобу, яким вона керувала;
- рапортом старшого інспектора- чергового ВП №2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області від 05.05.2024, згідно з яким 05.05.2024 від працівника прикордонної служби надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 05.05.2024 о 02 год. 43 хв. за адресою: місто Славутич, блокпост, в напрямку с. Неданчичі, затримано правопорушників комендантської години в нетверезому стані;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеним інспектором СРПП ВП №2 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Посмітним В., відповідно до якого 05 травня 2024 року, о 03 год 25 хв, ОСОБА_1 направлено на огляд до КНП «Славутицька міська лікарня» Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння ( різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів), який від проходження огляду відмовився;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 05.05.2024, з яких вбачається, що вони є військовослужбовцями військової частини НОМЕР_3 Державної прикордонної служби. 05 травня 2024 року, близько 02 год. 36 хв., перебуваючи на блокпосту у прикордонному наряді, за порушення комендантської години вони зупинили автомобіль «Nissan X-Trail», державний номерний знак НОМЕР_2 (НЕДАНЧУК). Під час перевірки документів у водія, яким виявився ОСОБА_1 , в останнього був запах алкоголю з порожнини рота та хитка хода, порушення мови, тому було викликано працівників поліції. Працівники поліції запропонували водію пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора, але водій відмовився. Тоді йому було запропоновано пройти огляд у медичному закладі, на що водій також відмовився. Водію було повідомлено, що відносно нього буде складено адміністративний матеріал за частиною 1 статті 130 КУпАП та роз'яснено статтю 268 КУпАП та статтю 63 Конституції України;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.05.2024, згідно з якими він є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , на даний час перебуває на реабілітації, має у користуванні автомобіль «Nissan X-Trail», державний номерний знак НОМЕР_2 (НЕДАНЧУК). 04 травня 2024 року він вживав пиво, а потім 05 травня 2024 року, близько 02 год. 00 хв. їхав зі своїм сватом із села Неданчичі до міста Славутича по дорозі Т2506 та був зупинений на блокпосту за порушення комендантської години військовослужбовцями, які запідозрили, що він перебуває у стані алкогольного сп'яніння та викликали працівників поліції. По прибуттю працівники поліції під час спілкування запідозрили у нього ознаки алкогольного сп'яніння, він їм повідомив, що їхав за кермом автомобіля, а працівники поліції запропонували пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора, але він відмовився. Тоді йому було запропоновано пройти огляд у медичному закладі, на що він також відмовився. Після цього працівники поліції повідомили, що відносно нього буде складено адміністративний матеріал за частиною 1 статті 130 КУпАП та йому роз'яснено права за статтею 268 КУпАП та статтю 63 Конституції України;
- роздруківкою цифрового посвідчення водія серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 із застосунку «Дія»;
- паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 , військовим квитком серії НОМЕР_6 ОСОБА_1 , копії яких долучені до справи;
- актом приймання- передачі та декларації благодійної організації «Благодійний фонд «Захист Батьківщини» про отримання автомобіля «Nissan X-Trail» у якості гуманітарної допомоги та передачу в користування ОСОБА_1 , копія якого долучена до справи;
- відеозаписами з нагрудного відеореєстратора поліцейських та камери відеоспостереження блокпосту, переглядом яких у судовому засіданні встановлено, що 05.05.2024 о 02:36:57 до дорожнього знаку 2.2. «Проїзд без зупинки заборонено» до блокпосту під'їжджає автомобіль з державним номерним знаком НЕДАНЧУК. 05.05.2024 о 02:49:59 поліцейські прибули до блокпосту, де спілкуються з двома чоловіками, які знаходяться біля зупиненого автомобіля. На запитання поліцейського хто керував транспортним засобом, відповідає чоловік, який назвався ОСОБА_1 . Поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 підставу зупинки на блокпосту (здійснення руху під час комендантської години). Після перевірки документів на транспортний засіб, посвідчення водія через мобільний застосунок «Дія», поліцейський повідомляє водієві, що в нього наявні ознаки алкогольного сп'яніння ( запах алкоголю з порожнини рота) та пропонує водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alkotest 6810». ОСОБА_1 відмовляється від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alkotest 6810». Поліцейський пропонує ОСОБА_1 пройти такий огляд у найближчому закладі охорони здоров'я, в Славутицькій міській лікарні, але ОСОБА_1 також відмовляється від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в найближчому медичному закладі. Після цього поліцейський повідомляє ОСОБА_1 про те, що його відсторонено від керування транспортним засобом та стосовно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 130 КУпАП за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння, роз'яснює ОСОБА_1 права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені статтею 268 КУпАП, та статтю 63 Конституції України.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У пункті 1.9 Правил дорожнього руху України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Диспозицією частини 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, ознакою об'єктивної сторони вказаного правопорушення, крім іншого, є саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого законом порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а суб'єктивна сторона передбачає умисну форму вини. Під відмовою від проходження огляду на стан сп'яніння слід розуміти свідоме і категоричне небажання особи пройти відповідний огляд, яке базується на його внутрішньому переконанні про відсутність необхідності проходити цей огляд у силу існування певних мотивів, відомих цій особі і може проявлятися як у активній, так і пасивній формах.
Фактично відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до частини 1 статті 130 КУпАП є підставою для притягнення такої особи до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.
Згідно з пунктом 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлений положеннями статті 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі Порядок №1103) та Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкція №1452/735).
Відповідно до частини першої статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
За змістом частини другої цієї статті огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Частиною третьою статті 266 КУпАП передбачено, що у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Як убачається з пункту 3 розділу І Інструкції №1452/735, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з пунктом 6 розділу І Інструкції №1452/735 огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пункту 7 розділу І Інструкції №1452/735 У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Пунктом 8 Порядку №1103 передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічні положення закріплені і в пункті 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 за №1395, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за №1408/27853 ( далі -Інструкція №1408/27853), відповідно до якого у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
З урахуванням наведеного, для притягнення особи до відповідальності за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння необхідна наявність ознак відповідного стану сп'яніння, наявність вимоги поліцейського про необхідність проходження огляду на стан сп'яніння та відмова особи від проходження огляду. Мотиви такої відмови не мають правового значення для притягнення особи до відповідальності.
Із долучених відеозаписів з нагрудного відеореєстратора поліцейських убачається, що поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 підставу зупинки на блокпосту внаслідок здійснення руху під час комендантської години, вказав про наявні в останнього ознаки алкогольного сп'яніння. За наявності підстав вважати, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, поліцейський висунув вимогу про необхідність проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу газоаналізатора «Alkotest 6810». Оскільки ОСОБА_1 не погодився на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, тому поліцейський відповідно до вимог пункту 7 розділу І Інструкції №1452/735 запропонував ОСОБА_1 пройти огляд в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП, тобто в медичному закладі, який знаходиться у місті Славутичі. На пропозицію поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 також не погодився.
Таким чином, дії поліцейського відповідали вимогам статті 266 КУпАП, Порядку №1103, Інструкції №1452/735, Інструкції №1408/27853, а відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за вказаних обставин становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП, повністю доведена і сумніву не викликає.
Також необхідно зазначити, що за змістом частини другої статті 33 КУпАП характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан враховуються при накладенні стягнення, крім випадків накладення стягнення, зокрема, за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Обставини, які виключають адміністративну відповідальність відповідно до статей 17-20 КУпАП, не встановлено.
Обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених статтею 247 КУпАП, також не встановлено.
Виходячи з наведеного, ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню, передбаченому частиною 1 статті 130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Крім того, стягненню з особи на користь держави при накладенні на неї адміністративного стягнення підлягає судовий збір відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 283-284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, і піддати стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Згідно з частиною першою статтею 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з частиною першою статті 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини другої статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути звернута до примусового виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Н. С. Бабич