Рішення від 26.06.2024 по справі 400/4179/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 р. № 400/4179/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаКазанківської селищної ради, вул. Миру, 208,с-ще Казанка,Миколаївська обл., Баштанський р-н,56002,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Казанківської сільської ради про визнання протиправною бездіяльність, яка виразилась у не прийнятті рішення про включення інформації про позивача в статусі надавача соціальних послуг до відповідного Реєстру або не прийнятті рішення про повернення на доопрацювання поданих документів, на заяву ОСОБА_1 про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, яку було подано 11.03.2024, зобов'язання повторно розглянути заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та прийняти рішення про включення надавача соціальних послуг до Реєстру або рішення про повернення на доопрацювання поданих документів, відповідно до пункту 30 постанови Кабінету Міністрів України «Про Реєстр надавачів в та отримувачів соціальних послуг» від 27.01.2021 р. №99.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно , всупереч Закону України «Про соціальні послуги» від 17 січня 2019р. №2671-VIII та постанови КМУ № 99 від 27.01.2021, № 859 від 23.09.2020 не прийняв рішення про включення інформації про позивача в статусі надавача соціальних послуг до відповідного Реєстру або не прийнятті рішення про повернення на доопрацювання поданих документів

Ухвалою від 07.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач відзив суду не надав. Ухвала суду від 07.05.2024 про відкриття провадження у справі доставлена до в его електронний кабінет 08.05.2024.

Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач звернувся із заявою до Казанківського відділу соціального захисту населення щодо встановлення здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 за місцем її проживання.

04 березня 2024 року працівниками Центру надання соціальних послуг Казанківської селищної ради, було проведено обстеження сім'ї ОСОБА_2 за місцем її проживання: АДРЕСА_2 та складено акт згідно з чим: ОСОБА_2 потребує щоденного та постійного догляду; постійний догляд здійснює позивач; позивач є сином ОСОБА_2 ; позивач проживає разом з матір'ю; інших родичів для догляду не має та складено висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №23 від 08.03.2024, в якому зазначено, що ОСОБА_2 потребує надання соціальних послуг з догляду .

11 березня 2024 року позивач звернувся до Казанківської селищної ради із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за ОСОБА_2 а також подав заяву від ОСОБА_2 про згоду отримувати соціальні послуги від позивача .

За результатами розгляду заяв, Казанківським відділом соціального захисту населення прийнято рішення від 13.03.2024р. про відмову у призначенні компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, в зв'язку з тим що середньомісячний дохід сім'ї позивача перевищує рівень прожиткового мінімуму .

19 березня 2024 позивач повторно звернувся із заявою, щодо надання позивачем соціальної послуги на непрофесійній основі для догляду за ОСОБА_2 без призначення компенсації за її надання .

Листом №02.03.-7/3/264 від 16 квітня 2024 року Казанківська селищна рада повідомила позивачу, що фізична особа, яка надає соціальні послуги без провадження підприємницької діяльності, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23 вересня 2020 року №859 отримує рішення про призначення перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (в якому зазначається призначення або відмова).

За отриманням соціальних послуг запропоновано звернутися до Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Казанківської селищної ради», яке може надавати соціальні послуги з обслуговування громадян похилого віку за плату відповідно до встановлених тарифів на платні соціальні послуги.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,

Закон «Про соціальні послуги» від 17 січня 2019р. №2671-VIII визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Підпунктом 6, пункт 2 статті 1 Закону визначено, що надавачі соціальних послуг - юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці, включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачі в та отримувачів соціальних послуг.

Згідно ст. 8 Закону, суб'єктами системи надання соціальних послуг зокрема є надавачі соціальних послуг.

Статтею 11 Закону № 2671 визначено, що до повноважень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад належать:

4) забезпечення за результатами оцінювання потреб особи/сім'ї надання базових соціальних послуг особам/сім'ям відповідно до їхніх потреб, вжиття заходів з надання інших соціальних послуг таким особам/сім'ям шляхом створення мережі надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору та/або залучення надавачів соціальних послуг недержавного сектору (шляхом соціального замовлення, державно-приватного партнерства, конкурсу соціальних проектів, соціальних програм тощо), та/або на умовах договору з уповноваженими органами, передбаченими пунктами 2 і 3 частини першої цієї статті;

10) забезпечення ведення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг на місцевому рівні.

Частиною 6 ст. 13 Закону №2671 визначено, що фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки.

Пунктом 7 ст. 13 Закону №2671визначено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.

Згідно з ч.6,11 ст.15 Закону №2671 формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг та надавачами соціальних послуг (крім фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності). Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до п.6 постанови КМУ №859 від 23.09.2020 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Рішення про призначення компенсації надавачу соціальних послуг приймається на підставі пункту 14 постанови №859, якщо середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги, менше рівня прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід визначається згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї для падання соціальних послуг, затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 р. №419.

Компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.

Відповідно до постанови КМУ № 99 від 27.01.2-2021 «Про Реєстр надавачів та отримувачів соціальних послуг». Цей Порядок визначає механізм формування, ведення та доступу до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.

П.3 передбачено, що Реєстр складається з трьох розділів:

надавачі соціальних послуг - юридичні особи та фізичні особи - підприємці;

надавачі соціальних послуг - фізичні особи;

отримувачі соціальних послуг.

Отже, в Реєстрі розділи щодо надавачів соціальних послуг юридичними особами та фізичними особами - підприємцями; та надавачі соціальних послуг- фізичні особи обліковуються в різних розділах та за різним порядком.

Суб'єкти реєстрації - обласні, Київська міська, районні, районні у м. Києві держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. які відповідно до цього Порядку забезпечують ведення Реєстру (пп. 6. пункт 5 постанови №99);

Внесення до розділу “Надавачі соціальних послуг - фізичні особи'' Реєстру відомостей про фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду, забезпечує суб'єкт реєстрації на підставі звернень щодо отримання компенсацій відповідно до «Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» (п.32 постанови №99).

П.33. Відомості до розділу “Отримувачі соціальних послуг” Реєстру вносяться:

надавачами соціальних послуг протягом одного робочого дня з дати, з якої почато надання соціальної послуги на підставі договору, - через електронний кабінет;

автоматично - у разі подання заяви про надання соціальних послуг або повідомлення про осіб/сім'ї, які перебувають у складних життєвих обставинах, в електронній формі;

суб'єктом реєстрації - у разі прийняття рішення про надання соціальних послуг.

Дані про отримувачів соціальних послуг зберігаються в Реєстрі протягом трьох років після завершення отримання ними соціальних послуг.

34. Суб'єкт реєстрації протягом одного робочого дня з дати надходження звернення/повідомлення щодо надання соціальних послуг, проведення оцінювання потреб особи/сім'ї у соціальних послугах, прийняття рішення про надання/відмову у наданні соціальних послуг, у тому числі тих, що надаються одноразово, екстрено (кризово), забезпечує внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Таким чином, на підставі звернення позивача із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі суб'єкт реєстрації-відповідач приймає рішення про призначення компенсації та вносить відомості до Реєстру про фізичну особу, які надають соціальні послуги з догляду.

Позивач у позовній заяві просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його здійснити певні дії передбачені п.30 постанови КМУ №99 від 27.01.2021, але п.п. 27-31 цієї постанови стосуються надавачів соціальних послуг юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Щодо внесення документів/відомостей до Реєстру надавачі соціальних послуг-фізичних осіб , то п.32 передбачено, що внесення до розділу “Надавачі соціальних послуг - фізичні особи” Реєстру відомостей про фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду, забезпечує суб'єкт реєстрації на підставі звернень щодо отримання компенсацій відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. №859, і порядку виплати компенсації фізичним особам, які здійснюють догляд на професійній основі, визначеного законодавством.

Постанова КМУ№859 не містить застережень, що у разі відмови у призначенні компенсації суб'єктом реєстрації вносяться відомості до Реєстру про фізичну особу, які надають соціальні послуги з догляду.

Внесення відомостей до Реєстру про фізичну особу, які надають соціальні послуги з догляду є похідними від прийняття рішення про призначення компенсації, тому позовні вимоги в частині внесення інформації щодо позивача до Реєстру задоволенню не підлягають.

Позивач також просить суд зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 11.03.2024. Але ця заява відповідачем розглянута та прийнято рішення про відмову у наданні компенсації фізичним особам від 13.03.2024, яке позивачем не оскаржується, тому правових підстав зобов'язати відповідача повторно розглянути его заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі немає.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач всупереч ст.77 КАС України, не надав суду належних та допустимими доказів протиправності бездіяльності відповідача, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко