ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
06 серпня 2010 року 17:19 № 2а-9611/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Катющенко В.П. при секретарі судового засідання Тимошенко К.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант і Я"
про стягнення коштів в сумі 21 524,96грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Українець М.С. (дов. № 13 від 11.01.2010 року)
від відповідача: не з'явився
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06.08.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
23 червня 2010 року Виконавча дирекція Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту -позивач, Київське міське відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант і Я»(далі по тексту -відповідач, ТОВ «Гарант і Я») про стягнення коштів в сумі 21 524,96 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 червня 2010 року відкрито провадження у адміністративній справі №2а-9611/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14 липня 2010 року.
Судове засідання 14 липня 2010 року відкладалось на 06 серпня 2010 року у зв'язку з неприбуттям в судове засідання представників відповідача, а також необхідністю одержання додаткових доказів.
В судовому засіданні 06 серпня 2010 року представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судові засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду, а також повістки направлялися відповідачу як за фактичною адресою, так і за адресою, внесеною відповідачем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” та з урахуванням положень частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відповідач порушив частину 2 статті 27, частину 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», завищивши витрати по тимчасовій непрацездатності та по догляду за хворим членом сім'ї, необґрунтовано використавши страхові кошти та не сплативши страхові внески.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суду міста Києва,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гарант і Я»(зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 07 грудня 1993 року, код ЄДРПОУ 21549173; р/р № 26004000083001 в Святошинській філії АТ «Укрінбанк»; МФО 321756, адреса: місто Київ, вул. Кіквідзе, 17-Б) зареєстроване як платник страхових внесків в Центральній міжрайонній виконавчий дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.12.2001 року № 5668.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240 (далі -Закон №2240) та «Інструкції про порядок проведення ревізії та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 року №38 (далі-Інструкція №38) Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено документальну ревізію по коштах Фонду за період з 01.04.2004 року по 31.03.2009 року.
В ході ревізії встановлені порушення порядку витрачання страхових коштів та несвоєчасну сплату страхових внесків, що відображено в акті ревізії №82 -П від 10 червня 2009 року, а саме:
-виявлено використання коштів Відповідачем отриманих від Фонду (на підставі пункту 1 частини 2 статті 28 Закону №2240) на господарські витрати та сплату податків, а саме: сплата недоїмки по ПДВ, послуги банку, Інтернет, касове обслуговування, оплата використання системи клієнт -банк, тощо;
-виявлено несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 01.04.2009 року по 31.04.2009 року (в порушення частини 1 статті 23, частини 2 статті 27 Закону №2240) на загальну суму 3715,87 грн.;
-виявлені розбіжності між сумою, яка відображена у звітній формі Ф-4 ФСС з ТВП, та сумою, яка вказана в первинних бухгалтерських документах. Таким чином, виявлено безпідставне завищення суми витрат по тимчасовій непрацездатності у 2005 році - 969,50 грн., у 2007 році -149,25 грн., у 2008 році -654,36 грн., всього -1773,11 грн.;
-виявлено порушення порядку обчислення середньої заробітної плати (в порушення частини 2 статті 53 Закону №2240 та пункту 4 порядку обчислення середньої заробітної плати) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266 (далі -Порядок №1266), а саме середньоденна заробітна плата обчислювалась не за 6 календарних місяців (з 1 до 1 числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, а включався місяць настання страхового випадку та неповний місяць, в якому працівник прийнятий на роботу. Зазначене призвело до завищення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності на загальну суму 821,24 грн.;
-виявлено порушення частини 1 статті 51 Закону №2240, а саме: допомога застрахованій особі ОСОБА_3 в розмірі 280,84 грн. була призначена та сплачена без наявності листка непрацездатності (допомога була призначена та сплачена по довідці, яка видавалась на час відсутності бланків листків непрацездатності та яка не підлягає оплаті, а повинна замінюватись в подальшому на листок непрацездатності).
До матеріалів справи долучено копію акту ревізії № 82-П від 10.06.2009 року з додатками, копію рішення від 30.06.2009 року №101П, Витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 01 липня 2010 року, лист від 12 липня 2010 року №1344-07 про відсутність аналогічного спору між сторонами в провадженні інших судів.
За результатами ревізії, проведеної Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 30 червня 2009 року прийнято Рішення № 101 П про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі -рішення №101П), яким відповідно до частини 1 статті 30 Закону №2240:
- нараховано пеню в розмірі 462,31 грн.;
-не прийнято до зарахування витрат на суму 12 803,14 грн. (1773,11 грн. +821,24 грн. +280,84 грн. +9927,95 грн. = 12 803,14 грн.);
-стягнено штраф у розмірі 8259,51 грн. (штраф 50% накладено за порушення порядку витрачання страхових коштів (12803,14*50%=6401,57) та за несвоєчасну сплату страхових внесків (3715,87*50%=1857,94 грн.).
Органи ФСС з ТВП у своїй діяльності керуються законом № 2240. Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Статтею 28 Закону №2240 визначені права та обов'язки страховика, зокрема страховик має право: здійснювати перевірку обгрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
Одним з принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням є цільове використання коштів (пункт 6 статті 5 Закону №2240). Згідно пункту 4 статті 13 Закону №2240 до повноважень Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням спрямовуються зокрема на фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону №2240 за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50% належної до суми сплати страхових внесків. Частиною 2 статті 30 Закону №2240 встановлено, що строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Пунктом 3.4. Інструкції №38 встановлено, що у разі виявлення нецільового або незаконного витрачання коштів Фонду фахівець, який проводить ревізію, з'ясовує розмір грошового (матеріального) збитку, завданого Фонду, та за чиїм розпорядженням вони витрачались.
Відповідно до пункту 6.5 «Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року №16, погодженої Національним банком України 02 жовтня 2001 року (далі Інструкція № 16) відповідальність за нецільове використання коштів, недостовірність бухгалтерського обліку, розрахункових документів, несвоєчасність внесення коштів до Фонду, а також за недостовірність даних у звітах по коштах Фонду покладається на платників страхових внесків та отримувачів коштів Фонду. Окрім цього, пунктом 3.3. Інструкції №16 передбачено, що страхувальники, крім страхових внесків, зараховують до Фонду та відображають у звіті Ф4-ФСС з ТВП суми, неприйнятих до зарахування витрат страхувальника, що були віднесені за рахунок коштів Фонду, в тому числі, суми витрат на виплату допомоги з тимчасової непрацездатності.
Згідно пункту 13.1 Інструкції №38 результати комплексної ревізії оформляються актом, в якому факти порушень викладаються із посиланням на відповідні нормативні документи, постанови правління Фонду, Інструкції і положення, вимоги яких порушено. Кінцевою датою написання акта, як правило, є останній день проведення ревізії. За матеріалами акта ревізії протягом 20 календарних днів керівники виконавчої дирекції Фонду або його відділень, їх заступники приймають рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника. Рішення приймається за встановленою формою відповідно до статей 28, 30 Закону № 2240. У рішенні вказуються суми фінансових санкцій, які належить зарахувати до бюджету Фонду, шляхом відображення у звіті страхувальника по коштах Фонду (за формою Ф4-ФСС з ТВП) (підпункт 15.14.5 пункту 15.14. Інструкції №38).
Як встановлено судом, Акт № 82-П ревізії по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 10 червня 2009 року вручено відповідачу 10 червня 2009 року.
При наявності заперечень або зауважень до акту ревізії по коштам, відповідач не пізніше ніж через 5 календарних днів мав право подати письмові пояснення чи зауваження. Проте, протягом зазначеного часу будь-які пояснення чи зауваження від відповідача на адресу позивача не надходили.
30 червня 2009 року відповідачу було вручено Рішення №101 П від 30 червня 2009 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується підписом бухгалтера відповідача ОСОБА_1
На підставі зазначеного Рішення № 101 П від 30 червня 2009 року відповідачу нараховано пеню у розмірі 462, 31 грн., не прийнято до зарахування витрат -12803, 14 грн. та накладено штраф у розмірі 8259, 51 грн.; а всього -21524, 96 грн.
Представник позивача суду повідомив, що Рішення № 101 П від 30 червня 2009 року на час розгляду справи чинне, доказів його оскарження, як і доказів перерахування коштів в десятиденний термін від дня отримання рішення на рахунок Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, станом на день розгляду справи суду не надано.
Статтею 8 Закону №2240 встановлено, що спори, які виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд України м. Києва,-
1. Позов Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гарант і Я»(01103, м.Київ, вул. Кіквідзе, 17-Б, код ЄДРПОУ 21549173, р/р № 26004000083001 в Святошинській філії АТ «Укрінбанк», МФО 321756) на користь Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (01601, м. Київ, Спортивна площа, 3, код ЄДРПОУ 26079358; р/р № 25602512023336 в КРД «Райффайзен банк Аваль», МФО 322904, код платежу 26079358) 21 524, 96 грн. (двадцять одну тисячу п'ятсот двадцять чотири гривні 96 коп.).
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. 186 КАС України.
Суддя В.П. Катющенко
Повний текст постанови складено та підписано 11 серпня 2010 року.