Рішення від 20.06.2024 по справі 600/6845/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 р. м. Чернівці Справа №600/6845/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за первісним позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

за зустрічним позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Сімків Євгенія Вікторівна до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Чернівецькій області (позивач) до ОСОБА_1 (відповідач), з такими позовними вимогами:

стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 35657,92 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 03.12.2021 за відповідачем обліковується заборгованість з орендної плати з фізичних осіб (основний платіж) на загальну суму 35657,92 грн. Дана сума заборгованості на день подання позовної заяви є узгодженою, проте не сплаченою.

Згодом, представником позивача подано до суду заяву про зменшення позовних вимог, згідно яких просив стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 23191,92 грн.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.12.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

27.01.2022 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов зустрічний адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач за зустрічним позовом) до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (відповідач за зустрічним позовом), з такими зустрічними позовними вимогами:

визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 та 5907555-2406-2407, якими ОСОБА_1 визначено зобов'язання зі сплати податкового боргу в розмірі 35657,92 грн.

В обґрунтування зустрічного позову ОСОБА_1 посилався на те, що договір від 12.09.2006 про передачу в оренду йому земельної ділянки водного фонду площею 7,4161 га кадастровий номер 7323088300:02:011:0002, укладений між Тарасовецькою сільською радою відповідно до розпорядження Новоселицьокої РДА, зареєстрований 20.03.2007. Пунктом 33 договору передбачено, що дія договору припиняється у разі ліквідації юридичної особи орендаря.

Договір оренди землі від 25.01.2005, площею 3897 кв.м., кадастровий номер 7323088300:02:011:0006, укладений з Тарасовецькою сільською радою та ним належним чином не зареєстрований.

Посилався на те, що 28.07.2017 він припинив свою підприємницьку діяльність та за період з 2018-2021 року не подавав декларації по оренді земельних ділянок.

Окрім цього, позивач за зустрічним позовом, посилався на те, що відповідно до рішення сесії №20-01/20 від 15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою було розпочато процедуру реорганізації Тарасовецької сільської ради шляхом приєднання до Ванчиковецької сільської ради та рішенням сесії №17-01/20 від 15.12.2020 було створено Тарасовецький старостинський округ.

Вказував, що Ванчиковецька сільська рада в односторонньому порядку прийняла додаткову угоду до договорів оренди земель водного фонду та рекреаційного призначення від 12.09.2006 та 25.01.2005, також в односторонньому порядку винесла розрахунок розміру орендної плати за землю, збільшивши розмір нормативної грошової оцінки земель, та не маючи його підпису на додаткових угодах, направила вказану інформацію у податкові органи.

Вказані дії Ванчиковецької сільської ради, на думку позивача за зустрічним позовом, проведені з порушенням вимог Закону України "Про оренду землі", а саме статті 26, якою передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Окрім цього, зазначав, що відповідно до витягів ДЗК від 11.01.2022 земельні ділянки кадастровий номер 7323088300:02:011:0002, площею 7,4161 га та 7323088300:02:011:0006, площею 0,3898 га являються землями рекреаційного призначення державної власності.

Посилався на те, що між Ванчиковецькою сільською радою та ним не узгоджено грошові зобов'язання щодо сплати орендної плати за землю згідно Додаткових угод до Договорів оренди земель від 12.09.2006 та від 25.01.2005, які ним не були підписані. Крім цього, починаючи з 2018 року ОСОБА_1 не користується вказаними землями, про що Старостинським округом та сільською радою не з'ясовано.

Зазначав, що в даному випадку не являється платником податків відповідно до п.п.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, як стверджує Головне управління ДПС у Чернівецькій області.

Оскаржувані ним рішення вважає такими, що винесені безпідставно, оскільки вказані вище земельні ділянки не перебувають у нього в оренді.

Ухвалою суду від 15.02.2022 прийнято зустрічний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №600/6845/21-а за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. Об'єднано вимоги за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, в одне провадження за первісним позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.02.2022 здійснено перехід до розгляду адміністративної справи №600/6845/21-а за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання по справі на 10.03.2022.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.03.2022 у задоволенні клопотання представника позивача за зустрічним позовом про залучення третьої особи по адміністративній справі, Ванчиковецької сільської ради, за первісним позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовлено.

Судове засідання по справі №600/6845/21-а призначене на 10.03.2022, на підставі рішення Ради суддів України №9 від 24.02.2022 та у зв'язку з введенням на території України воєнного стану, не відбулось. У зв'язку із цим, розгляд справи призначено на 26.04.2022

Не погоджуючись із зустрічним позовом, відповідачем за зустрічним позовом, Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, 18.03.2022 подано до суду відзив, який обґрунтовано тим, що згідно переліку орендарів, наданого Ванчиковецькою сільською радою по с. Тарасівці Хмель Л.П. орендує в с. Тарасівці згідно договору від 25.01.2005 земельну ділянку для комерційного використання 0,3897 га (кадастровий номер 7323088300:02:011:0006) та згідно договору від 12.09.2006 земельну ділянку водного фонду 7,4161 га (кадастровий номер 7323088300:02:011:0005).

Відповідно до цього переліку податковим органом і було прийнято оскаржувані позивачем за зустрічним позовом податкові повідомлення-рішення.

Відповідач за зустрічним позовом посилався на те, що укладені між Тарасовецькою сільською радою та ОСОБА_1 . Договори від 25.01.2005 та від 12.09.2006 на момент винесення вказаних податкових повідомлень-рішень не скасовано, не змінено та є чинними.

Вважає, що при винесені оскаржуваних податкових повідомлень-рішень податковий орган діяв обґрунтовано та з урахуванням всіх обставин, які мають значення для прийняття об'єктивного рішення, в межах наданих йому повноважень та у відповідності до приписів чинного законодавства, у зв'язку з чим, на думку відповідача, підстави для визнання протиправними спірних податкових повідомлень-рішень відсутні.

Згідно додаткових письмових пояснень, наданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області до матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 зобов'язаний сплачувати орендну плату в розмірі зазначеному в додатковій угоді, з урахуванням встановленої грошової оцінки землі на 2021 рік.

Збільшення розміру орендної плати за землю відбулось у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, обов'язок сплати орендної плати в новому розмірі виникає у ОСОБА_1 незалежно від внесення змін до умов договорів оренди землі в частині, що встановлюється у законодавчому порядку і не звільняє сторони від обов'язку його виконання, що узгоджується з конституційним принципом рівності всіх перед законом та принципом загальності оподаткування.

Підготовче судове засідання по справі №600/6845/21-а, призначене на 26.04.2022, не відбулось, оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення розгляду справи були належним чином повідомлені. Сторони подали клопотання про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті без їхньої участі.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.04.2022 підготовче провадження в адміністративній справі №600/6845/21-а - закрито. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17.05.2022.

Судове засідання, призначене на 17.05.2022 за клопотанням представника позивача за зустрічним позовом відкладено на 31.05.2022.

В судове засідання, призначене на 31.05.2022, представники сторін не прибули, хоча про дату, час та місце проведення розгляду справи були належним чином повідомлені. У зв'язку із цим, розгляд справи відкладено на 09.06.2022.

Судове засідання, призначене на 09.06.2022, відкладено до 28.06.2022, у зв'язку з винесенням ухвали суду від 09.06.2022, якою витребувано від Ванчиковецької сільської ради нормативну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 7323088300:02:011:005 та 7323088300:02:011:006, які розташовані в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні податкового органу - Ванчиковецьку сільську раду. Запропоновано третій особі, у відповідності до 165 КАС України, у десятиденний строк з моменту отримання цієї ухвали подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду письмові пояснення щодо позову з викладенням своїх аргументів міркувань щодо нарахування сум грошового зобов'язання з орендної плати за землю з фізичних осіб на підставі розрахунків Ванчиковецької сільської ради щодо розміру орендної плати за земельні ділянки з кадастровими номерами 7323088300:02:011:006 та 7323088300:02:011:005, які здійснено на підставі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 №22-28-0.222-171/2/21.

Судове засідання, призначене на 28.06.2022 відкладено до 15.07.2022.

Згідно письмових пояснень Ванчиковецької сільської ради (третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, за зустрічним позовом) у зв'язку із несплатою грошового забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний його сплатити у повному обсязі, оскільки на даний час договори діючі та не розірвані сторонами і те, що ОСОБА_1 не користується земельними ділянками, не позбавляє його обов'язку сплачувати оренду за чинними договорами оренди землі.

Судове засідання, призначене на 15.07.2022 відкладено. Учасники справи в судове засідання не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення розгляду справи були належним чином повідомлені. Представник позивача (відповідач за зустрічний позовом) та представник відповідача (позивач за зустрічним позовом) подали клопотання про відкладення розгляду справи. Розгляд справи відкладено на 30.08.2022.

Судове засідання, призначене на 30.08.2022 не відбулось, учасники справи про дату, час та місце проведення розгляду справи були належним чином повідомлені, однак подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд продовжив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.07.2001 був зареєстрований як фізична особа-підприємець. Видами діяльності було: 56.10 діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основним); 56.29 постачання інших готових страв; 56.30 обслуговування напоями. З 28.07.2017, за його власним рішенням, припинено підприємницьку діяльність (а.с. 8-10, 37-38).

25.01.2005 між сільською радою с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області, в особі голови ОСОБА_2 (орендодавцем), з одного боку та приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендарем) укладено Договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування (довгострокову оренду) земельну ділянку для рекреаційного призначення, яка знаходиться в с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області.

Відповідно до п. 2 даного Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3897 кв.м.

Згідно п. 3 Договору на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - базою відпочинку приватного підприємця ОСОБА_1 .

Пунктом 5 цього Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10051,24 грн.

Згідно п. 8 Договору договір укладено на 25 років

Згідно п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що вказана в п. 5 цього договору і складає 804,00 грн.

Пунктом 10 цього Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюються з урахуванням індексів інфляції (а.с. 45-48).

12.09.2006 між Тарасівською сільською радою, в особі сільського голови ОСОБА_3 (орендодавцем), з одного боку та ОСОБА_1 (орендарем) з іншого боку уклали Договір оренди землі, згідно якого орендодавець відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.08.2006 року №358-р надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для рекреаційного призначення (риболовство), яка знаходиться в адміністративних межах Тарасівської сільської ради за межами населеного пункту.

Згідно п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,4161 га.

Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36316,91 грн.

Відповідно до п. 9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1816,00 грн 9а.с. 95-96).

15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про початок реорганізації Тарасівської сільської ради, Жилівської сільської ради, Щербинецької сільської ради та Фороснянської сільської ради шляхом приєднання до Ванчиковецької сільської ради" (а.с. 57-58).

15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про внесення змін до рішення І сесії VII скликання Ванчиковецької сільської ради від 25.07.2019 року №14-01/19 "Про утворення старостинських округів та утворення Тарасовецького старостинського округу" (а.с. 87).

Судом досліджено наявний у справі підготовлений та підписаний 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:

1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 232339,14 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.

2. Розділ "Орендна плата" в договорі оренди від 25.01.2005 викласти в новій редакції:

"Орендна плата".

3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 8 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 18587,13 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.

Проте, як вбачається із вказаної Додаткової угоди вказану Додаткову угоду ОСОБА_1 не підписував (а.с. 99).

Крім того, судом досліджено наявний у справі підготовлений та підписаний 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку 12.09.2006 між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:

1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 442147,88 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.

2. Розділ "Орендна плата" в договорі оренди від 12.09.2006 викладено в новій редакції:

"Орендна плата".

3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 5 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 22107,39 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.

Вказана Додаткова угода також не була підписана ОСОБА_1 (а.с. 97).

Згідно доданого до матеріалів справи переліку орендарів по с. Тарасівці, наданого Ванчиковецькою сільською радою в порядку інформування до податкового органу (вх. №2849/5/024-13-24-06 від 15.03.2021 та вх. №2850/5/024-13-24-06 від 15.03.2021) ОСОБА_1 в с. Тарасівці згідно Договору від 25.01.2005 орендує земельну ділянку площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:0006, а також згідно Договору від 12.09.2006 ОСОБА_1 орендує земельну ділянку площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, а також проінформовано про розмір орендної плати згідно вказаних договорів за 2021 рік, з урахуванням додаткових угод від 10.02.2021.

13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн (а.с. 72).

13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн (а.с. 72).

Відтак, як вбачається із матеріалів справи, за ОСОБА_1 обліковується заборгованість з орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 35657,92 грн, яка нарахована на підставі:

- податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021 на суму 17070,79 грн;

- податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021 на суму 18587,13 грн (а.с. 7).

Крім того, заборгованість ОСОБА_1 підтверджується розрахунком заборгованості та інтегрованою карткою платника податку, відповідно до яких, за відповідачем обліковується заборгованість з орендної плати з фізичних осіб на загальну суму 35657,92

Головним управлінням ДПС в Чернівецькій області на адресу ОСОБА_1 було направлено податкову вимогу форми "Ф"№11682-52 від 03.05.2018 на суму 6461,59 грн (а.с. 12).

Оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку суму податкового боргу в розмірі 23191,92 грн. не сплатив, Головне управління Чернівецькій області звернулось до суду з первісним позовом.

Проте, не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями, на підставі яких Головне управління ДПС у Чернівецькій області просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг, ОСОБА_1 звернувся до суду із зустрічним позовом, щодо визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 та №5907555-2406-2407.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Так, предметом спору за первісним позовом є стягнення з ОСОБА_1 заборгованості в сумі 23191,92 грн (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог), яка виникла з орендної плати з фізичних осіб за земельні ділянки площею 0,3897 га та площею 7,4161 га, в той час як предметом спору за зустрічним позовом є визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, на підставі яких ОСОБА_1 визначено податковий борг на суму 35657,92 грн.

Оскільки, податковий борг на суму 23191,92 грн визначено ОСОБА_1 на підставі оскаржуваних ним за зустрічним позовом податкових повідомлень-рішень, то суд вважає за необхідне в першу чергу встановити правомірність визначення податковим органом податкових зобов'язань за ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам за зустрічним позовом та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" користування землею в Україні є платним.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-IV (далі - ПК України) врегульовані відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 ПК України платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Отже, Податковим кодексом України визначено обов'язки орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Питання сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності врегульовано статтею 288 ПК України.

Згідно з п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст. 288 ПК України). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПК України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.288.7 ст. 288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст. 285 ПК України). Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (п.285.2 ст. 285 ПК України).

Абзацом 1 п. 286.5 ст. 286 ПК України передбачено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

Згідно з п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

З аналізу вказаних норм вбачається, що відносно земельних ділянок державної та комунальної власності питання розміру орендної плати, її індексації, способу та умов розрахунків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату регулюються укладеним договором оренди землі, а питання строків внесення орендної плати - положеннями ПК України.

Орендна плата за користування землею комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцю. При визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Слід також зазначити, що гідно з п.п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За правилами ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку землі" від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV) в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ч. 3 ст.18 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Частинами 1, 2 ст. 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону №1378-IV. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; протягом місяця з дня надходження технічної документації відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації (ч. 1 ст. 23 Закону №1378-IV). Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Частиною четвертою вказаної статті врегульовано, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України (ч. 1 ст. 23 Закону №1378-IV).

Статтею 1 Закону України "Про оренду на договорі землі" від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон №161-XIV) визначено, що оренда землі - це засноване строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ст. 15 Закону №161-XIV орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є однією із істотних умов договору.

Статтею 30 Закону №161-XIV передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Щодо правомірності прийняття контролюючим органом податкових повідомлень-рішень, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 25.01.2005 між орендодавцем сільською радою с. Тарасівці Новоселицького району Чернівецької області, в особі голови ОСОБА_2 з одного боку та орендарем приватним підприємцем ОСОБА_1 укладено Договір оренди землі. Пунктом 5 цього Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 10051,24 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що вказана в п. 5 цього договору і складає 804,00 грн (п. 9 договору).

12.09.2006 між Тарасівською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_3 (орендодавцем), з одного боку та ОСОБА_1 (орендарем) з іншого боку уклали Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.08.2006 року №358-р надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для рекреаційного призначення (риболовство), яка знаходиться в адміністративних межах Тарасівської сільської ради за межами населеного пункту.

Пунктом 5 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36316,91 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1816,00 грн (п. 9 договору).

Договорами оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 визначено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін

Умовами вказаних Договорів також визначено, що дія договорів припиняється у разі зокрема: ліквідації юридичної особи -Орендаря.

Судом встановлено, що 15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про початок реорганізації Тарасівської сільської ради, Жилівської сільської ради, Щербинецької сільської ради та Фороснянської сільської ради шляхом приєднання до Ванчиковецької сільської ради".

У зв'язку із цим, 15.12.2020 Ванчиковецькою сільською радою Чернівецького району Чернівецької області І сесії VIII скликання прийнято рішення "Про внесення змін до рішення І сесії VII скликання Ванчиковецької сільської ради від 25.07.2019 №14-01/19 "Про утворення старостинських округів та утворення Тарасовецького старостинського округу".

Як встановлено судом, 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою підготовлений та підписаний проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:

1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 232339,14 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.

2. Розділ "Орендна плата" в Договорі оренди від 25.01.2005 викласти в новій редакції:

"Орендна плата".

3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 8 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 18587,13 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.

Однак, вказану Додаткову угоду від 10.02.2021 до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 ОСОБА_1 не підписував (а.с. 99).

Крім того, як встановлено судом, 10.02.2021 Ванчиковецькою сільською радою підготовлений та підписаний проект Додаткової угоди до Договору оренди на земельну ділянку 12.09.2006, укладеного між Ванчиковецькою сільською радою СО №3 с. Тарасівці Чернівецького району Чернівецької області, в особі голови Ванчиковецької сільської ради Володимира Лупой з одного боку (Орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) з іншого боку про наступне:

1. Нормативна оцінка земельної ділянки становить 442147,88 грн відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, згідно листа Держгеокадастру від 06.01.2021 року №22-28-0.222-171/2/21 та прийнятого коефіцієнту - 1.0 на 2021 рік.

2. Розділ "Орендна плата" в Договорі оренди від 12.09.2006 викладено в новій редакції:

"Орендна плата".

3. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розміри 5 % від нормативної грошової оцінки землі, що становить - 22107,39 грн в рік. В розмір орендної плати включено податок на землю.

Вказана Додаткова угода також не була підписана ОСОБА_1 (а.с. 97).

На цій підставі, як стверджував позивач в обґрунтування позовних вимог, та його представник в судовому засіданні, Ванчиковецька сільська рада в односторонньому порядку прийняла Додаткову угоду до Договорів оренди земель від 25.01.2005 та від 12.09.2006, також в односторонньому порядку винесла зміни до розрахунку розміру орендної плати за землю.

Отже, як встановлено судом, Додатковою угодою до Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005 Ванчиковецькою сільською радою збільшено розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3897 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006 з 10051,24 грн до 232339,14 грн.

Крім того, Додатковою угодою до Договору оренди на земельну ділянку від 12.09.2006 Ванчиковецькою сільською радою збільшено розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 7,4161 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0050,3897 га, з 36316,91 грн до 442147,88 грн.

Як зазначалось вище, Договорами оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 визначено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Проте, дослідженням проектів Додаткових угод від 10.02.2021 до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 між Ванчиковецькою сільською радою та ОСОБА_1 судом встановлено, що такі не містять підпису орендаря - ОСОБА_1 , що ставить під сумнів чинність даних додаткових угод.

Водночас, суд бере до уваги, твердження самого позивача, в обґрунтування зустрічного позову, про те, що жодних додаткових угод ним не укладалось щодо змін орендної плати. Жодної згоди на укладання 10.02.2021 Додаткових угод до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та від 12.09.2006 позивачем Ванчиковецькій сільській раді не надавалось.

Разом з тим, згідно доданого до матеріалів справи переліку орендарів по с. Тарасівці, наданого Ванчиковецькою сільською радою в порядку інформування до податкового органу згідно ст. 288 ПК України (вх. №2849/5/024-13-24-06 від 15.03.2021 та вх. №2850/5/024-13-24-06 від 15.03.2021) ОСОБА_1 в с. Тарасівці згідно Договору від 25.01.2005 орендує земельну ділянку площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:0006, а також згідно Договору від 12.09.2006 ОСОБА_1 орендує земельну ділянку площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, а також проінформовано про розмір орендної плати згідно вказаних договорів за 2021 рік, з урахуванням нормативно грошової оцінки земельних ділянок вказаних у Додаткових угодах від 10.02.2021.

На підставі вказаної інформації, 13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн (а.с. 72).

На цій підставі 13.05.2021 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області прийнято також податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн (а.с. 72).

Водночас, надаючи оцінку спірним правовідносин, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутня нормативна грошова оцінка земельних ділянок з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006 та кадастровим номером 7323088300:02:011:0005, розмір якої визначено Ванчиковецькою сільською радою в Додаткових угодах до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006.

Водночас, на виконання ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.06.2022 у справі №600/6845/21-а Ванчиковецька сільська рада листом від 17.06.2022 №544 повідомлено суду, що виконати дану ухвалу немає можливості, оскільки за запитом до Державного земельного кадастру про надання нормативно-грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами 7323088300:02:011:006 та 7323088300:02:011:005, які розташовані в с. Тарасівці було відмовлено у зв'язку із з воєнним станом в Україні.

При цьому, суд бере до уваги інформацію зазначену в листі Ванчиковецької сільської ради від 27.04.2022 №307, згідно якої сільська рада не приймала рішень про встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:006 та площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, які знаходяться у користуванні ОСОБА_1 .

Окрім цього, в листі повідомлено, що орендар ОСОБА_1 сплачував орендну плату за користування земель рекреаційного призначення площею 0,3897 га та площею 7,4161 га за нормативною грошовою оцінкою, яка була розрахована у 2005 році, при цьому він мав сплачувати орендну плату у новому розмірі, визначеному у додаткових угодах від 10.02.2021, з урахуванням щорічної індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зміна нормативної грошової оцінки внаслідок індексації є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, при цьому ОСОБА_1 всіма шляхами ухилявся від розгляду та підписання додаткових угод щодо орендної плати розрахованої відповідно до коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки.

Водночас, суд звертає увагу на те, що згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" №161-XIV зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

При цьому, статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази взаємної згоди між Ванчиковецькою сільською радою та ОСОБА_1 на укладення та підписання проектів Додаткових угод від 10.02.2021 до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006, як і відсутні докази вирішення в судовому порядку внесення до них змін.

Враховуючи те, що згоди на внесення змін до Договорів оренди землі від 25.01.2005 та від 12.09.2006 між Ванчиковецькою сільською радою та ОСОБА_1 , позивач за зустрічним позовом не надавав, самостійна зміна Ванчиковецькою сільською радою розміру нормативної грошової оцінки є протиправною та суперечить чинному законодавству.

З огляду на вищенаведене правове регулювання та встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про подання Ванчиковецькою сільською радою у в порядку інформування до податкового органу згідно ст. 288 ПК України (вх. №2849/5/024-13-24-06 від 15.03.2021 та вх. №2850/5/024-13-24-06 від 15.03.2021) недостовірної інформації про розмір орендної плати за 2021 рік, що має бути сплачена ОСОБА_1 згідно договору від 25.01.2005 за оренду земельної ділянки, площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:0006, а також згідно договору від 12.09.2006 за оренду земельної ділянки, площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:0005, з урахуванням нормативно грошової оцінки земельних ділянок вказаних у додаткових угодах від 10.02.2021.

Отже, з указаного суд приходить до висновку, що Ванчиковецькою сільською радою в односторонньому порядку протиправно змінено розмір орендної плати за землю, збільшивши при цьому розмір нормативної грошової оцінки земель, без розроблення та затвердження в установленому Законом України "Про оцінку землі" технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, площею 0,3897 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:006 та площею 7,4161 га, кадастровий номер 7323088300:02:011:005, які перебувають у користуванні ОСОБА_1 .

Зазначені дії Ванчиковецької сільської ради призвели до неправомірних дій Головного управління ДПС у Чернівецькій області щодо винесення податкового повідомлення-рішення Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн, а також податкового повідомлення-рішення Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн.

Разом з тим, з огляду на наведене вище правове регулювання, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПК України. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Водночас, при визначенні розміру орендної плати має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Як встановлено судом, згідно чинного Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005, розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3897 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006, становить з 10051,24 грн, а орендна плата в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 804,00 грн (п. 9 Договору).

Крім того встановлено, що згідно чинного Договору оренди на земельну ділянку від 12.09.2006, розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 7,4161 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0005, становить 36316,91 грн, а орендна плата складає 1816,00 (п. 9 Договору).

Разом з тим, як зазначалось вище, визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПК України).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.2 ст. 289 ПК України).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п.289.3 ст. 289 ПК України).

На сайті Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру розміщено інформацію "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/), в якій поінформовано про значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2018 - 2021 роки становить - 1,0, за 2022 рік - 1,1, за 2023 рік - 1,15.

Таким чином, розмір нарахування орендної плати за землю ОСОБА_1 має бути здійснено контролюючим органом згідно Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006, відповідно до встановлених у них річних сум орендної плати, з урахуванням фактичного періоду користування земельною ділянкою та коефіцієнту щорічної індексації.

З огляду на викладе, беручи за основу положення чинного Договору оренди на земельну ділянку від 25.01.2005, згідно якого розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,3897 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0006, становить 10051,24 грн, а орендна плата в розмірі 8 % від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки складає 804,00 грн (п. 9 Договору), то сума орендної плати на 2021 рік має бути нарахована та сплачена виходячи з річної суми орендної плати у розмірі 804,00 грн, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2021 рік 1,0, що складає 804,00 грн.

Враховуючи наведене вище в сукупності, податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 18587,13 грн, що складає 8% нормативно-грошової оцінки землі - 232339,14 грн та підлягає скасуванню в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17783,13 грн (18587,13 грн - 804,00 грн.).

Крім того, беручи за основу положення чинного Договору оренди на земельну ділянку від 12.09.2006, згідно якого розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 7,4161 га, з кадастровим номером 7323088300:02:011:0005, становить 36316,91 грн, а орендна плата складає 1816,00 (п. 9 Договору), то сума орендної плати на 2021 рік має бути нарахована та сплачена виходячи з річної суми орендної плати у розмірі 1816,00 грн, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2021 рік 1,0, що складає 1816,00 грн.

Враховуючи наведене вище в сукупності, податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17070,79 грн, що складає 5% нормативно-грошової оцінки землі - 442147,88 грн та підлягає скасуванню в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 15254,79 грн (17070,79 грн - 1816,00 грн.).

З огляду на зазначене, прийняті Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 13.05.2021 №5907554-2406-2407 та 5907555-2406-2407 підлягають визнанню протиправними та частковому скасуванню.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 за зустрічним позовом підлягають частковому задоволенню.

Приймаючи рішення про часткове задоволення зустрічного позову суд враховує той факт, що ОСОБА_1 з 28.07.2017 за його власним рішенням припинено підприємницьку діяльність та те, що відповідно до ІС "Податковий блок" та ІКП громадянин ОСОБА_1 за період з 2018-2021 роки не подавав декларації по оренді земельних ділянок площею 7,4161 га та площею 0, 3897 га, що підтверджено Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області у листі від 02.12.2021 №К14795/6-24-13-24-06, однак вказане не звільняє його від обов'язку сплати орендної плати згідно чинних Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 за фактичне користування землею. Доказів припинення, розірвання та передачі орендодавцю орендованих земельних ділянок згідно Договорів оренди землі від 25.01.2005 та 12.09.2006 матеріали справи не містять.

Посилання відповідача за зустрічним позовом на те, що підставою для нарахування податкового боргу та відповідно стягнення вказаного боргу є перелік орендарів Ванчиковецької сільської ради, то такі, на думку суду, є безпідставними, оскільки недостовірне інформування Ванчиковецькою сільською радою про розмір орендної плати, яку взято за основу для визначення податкових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб, не можуть бути підставою правомірності оскаржуваний податкових повідомлень-рішень.

Щодо позовних вимог про стягнення податкового боргу, суд зазначає:

Відповідно до п.п.20.1.19 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно до п.п.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 19 Конституції України щодо обов'язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Підпунктом 14.1.157 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

За змістом п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Виходячи з встановлених обставин справи та те, що судом визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення "Ф" №5907555-2406-2704 від 13.05.2021 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17783,13 грн (18587,13 грн - 804,00 грн), то визначене грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 804,00 грн є правомірним, а тому вказане грошове зобов'язання платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.

Крім того, зважаючи на те, що судом визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ф" №5907554-2406-2407 від 13.05.2021 в частині визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 15254,79 грн (17070,79 грн - 1816,00 грн.), то визначене грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 1816,00 є правомірним, а тому вказане грошове зобов'язання платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.

Таким чином, грошове зобов'язання ОСОБА_1 , яке він повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання згідно вказаних податкових повідомлень-рішень, складає 2620,00 грн (804,00 грн + 1816,00 грн).

Разом з тим, згідно інформації ІС "Податковий блок" на підставі спірних податкових повідомлень-рішень вказаний податковий борг платником податків було сплачено згідно платіжних доручень №65366329 від 12.04.2023 на суму 6233,00 грн та №653366346 від 12.04.2023 на суму 6233,00 грн, разом 12466,00 грн.

Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 переплати зі сплати грошового зобов'язання, яке він фактично повинен був сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання згідно спірних податкових повідомлень-рішень, на суму 9846 грн (12466,00 грн - 2620,00 грн).

Зважаючи на викладене, відповідно відсутні підстави для стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу на суму 23191,92 грн (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог за первісним позовом).

Відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Головного управління ДПС у Чернівецькій області, заявлених у первісному позові щодо стягнення податкового боргу.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач за зустрічним позовом (відповідач за первісним позовом) довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач за зустрічним позовом (позивач за первісним позовом) не надав належні, допустимі та достовірні докази правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень рішень та визначених грошових зобов'язань

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду із зустрічним позовом ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 992,80 грн.

Враховуючи зазначене, суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір в сумі 992,80 грн.

Щодо вимоги представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, за зустрічним позовом Ванчиковецької сільської ради про стягнення з ОСОБА_1 на користь Ванчиковецької сільської ради витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6000,00 грн, суд зазначає наступне.

Пунктом 11 статті 139 КАС України визначено, що судові витрати третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, стягуються на її користь зі сторони, визначеної відповідно до вимог цієї статті, залежно від того, заперечувала чи підтримувала така особа заявлені позовні вимоги.

Враховуючи, що третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача за зустрічним позовом (позивач за первісним позовом) заперечувала зустрічні позовні вимоги, які частково судом задоволено, то відсутні підстави для стягнення на його користь судових витрат на правову допомогу.

Крім того, враховуючи те, що третя особа у даній справі, Ванчиковецька сільська рада, є суб'єктом владних повноважень, то враховуючи положення норм КАС України, підстави для стягнення з ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу, понесених Ванчиковецькою сільською радою, відсутні.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні первісного позову Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - відмовити.

2. Зустрічний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Сімків Євгенія Вікторівна до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкові повідомлення-рішення, - задовольнити частково.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 13.05.2021 року №5907554-2406-2407 в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 15254,79 грн.

4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 13.05.2021 року №5907555-2406-2407 в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб на суму 17783,13 грн.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992,80 грн.

6. У задоволення клопотанні представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, за зустрічним позовом Ванчиковецької сільської ради про стягнення з ОСОБА_1 на його користь витрат на професійну правничу допомогу, - відмовити.

Згідно статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 КАС судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повне найменування учасників процесу:

Позивач за первісним позовом відповідач за зустрічним позовом - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (58013, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 44057187);

Відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Головного управління ДПС у Чернівецькій області - Ванчиковецька сільська рада Чернівецького району Чернівецької області (60351, Чернівецька обл., Новоселицький р-н, с. Ванчиківці, вул Миру, буд 11-А, код ЄДРПОУ 04417582).

Суддя В.О. Григораш