Постанова від 18.06.2024 по справі 420/35090/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/35090/23

Перша інстанція: суддя Радчук А.А.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Домусчі С.Д., Семенюка Г.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі № 420/35090/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом у якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 052530002767 від 29.11.2023;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням висновків суду у справі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23.11.2023 згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов??язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 20.08.2021 позивачці призначена пенсія за віком на пільгових умовах, згідно п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

23.11.2023 через веб-портал позивачка звернулась до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, згідно абз. 4 ч. 4 ст. ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" оскільки має більше 7,5 років пільгового стажу роботи за списком № 1 в умовах зайнятості повний робочий день, що є достатнім для встановлення пенсії згідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 052530002767 від 29.11.2023 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії не набуто 24 місяці страхового стажу.

Не погоджуючись з рішенням відповідача № 052530002767 від 29.11.2023 про відмову в перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

У своїх доводах позивачка посилається на те, що ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" запроваджені додаткові соціальні пільги пенсіонерам-шахтарям, а саме мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Позивачка стверджує, що відповідає вищенаведеним умовам для отримання пільги, а саме досягла віку 45 років; мала страховий стаж роботи - 27 років 08 місяців 27 днів, у тому числі підземний стаж роботи за Списком № 1 - 11 років 11 місяців 22 дні. Оскільки пенсія була призначена на пільгових умовах за Списком № 1 з урахуванням зайнятості повний робочий день на роботах, що дають право на призначення такої пенсії, позивачка переконана, що на неї у повній мірі розповсюджується дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". А отже, позивачка вважає, що має право на пенсію у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, згідно приписів ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", натомість відповідач це право порушив.

09.01.2024 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Відповідач підтвердив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

24.11.2023 через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України позивачка звернулась із заявою від 23.11.2023 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії від 29.11.2023 № 052530002767, у зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії не набуто 24 місяці страхового стажу з останнього звернення за перерахунком пенсії.

Що стосується підстав проведення перерахунку пенсії, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Як стверджує відповідач, попередній перерахунок проведено за заявою № 1916 від 27.10.2023, стаж та заробітна плата враховано по 30.09.2023. А отже, наступний перерахунок пенсії по стажу, підтвердженому сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду, можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку, тобто не раніше 27.10.2025.

Окрім того, у відзиві зазначено, що позивачка із заявою щодо перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не зверталась, як наслідок рішення з цього приводу Головним управлінням не приймалось.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок пенсії з 23.11.2023 згідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, відповідач зазначив, що судом не може прийматись відповідне рішення, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження органу ПФУ.

Також у відзиві зазначено, що після розгляду заяви позивачки від 23.11.2023 правовідносини з позивачем мають відбуватися з органом Пенсійного фонду за місцем проживання, а саме - з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. І саме до останнього Позивач мав би позиватись з позовною заявою стосовно будь-яких зобов'язань, а Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повинно виступати як співвідповідач лише в частині визнання/невизнання протиправними вчинених дій його посадовими особами.

На підставі викладеного відповідач стверджує, що Головне управління не порушувало прав, свобод та інтересів позивачки, а діяло лише на підставі норм чинного законодавства України.

23.01.2024 від позивача засобами поштового зв'язку надійшла відповідь на відзив.

У відповіді на відзив позивачка, всупереч доводів відповідача у відзиві стосовно не подання заяви про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зазначила, що матеріалами пенсійної справи підтверджується, що 23.11.2023 через веб-портал вона звернулась до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, згідно ч. 4 ст. ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивачка наполягає, що одночасно із своєю заявою про перерахунок пенсії вона долучила власноруч написану заяву з проханням здійснити перерахунок пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (вказана заява була написана у довільній формі через відсутність в абз. 4 ч. 4 ст. ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" жодної вимоги стосовно форми такої заяви).

Також позивачка зазначила, що сам факт призначення їй пенсії на підставі п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" означає, що на момент її призначення були додержані усі встановлені цим Законом умови, а відтак, вона має право на здійснення перерахунку пенсії за віком згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на підставі заяви від 23.11.2023.

09.10.2024 відповідачем на виконання ухвали суду подані копії матеріалів з електронної пенсійної справи позивача.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 15.02.2024 у справі № 420/35090/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнив.

Визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 №052530002767 від 29.11.2023.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23.11.2023 згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнув з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 коп.).

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції не взяв до уваги, що наступний перерахунок пенсії по стажу, підтвердженому сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду, можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку , тобто не раніше 27.10.2025;

- судом першої інстанції, під час винесення рішення, було проігноровано п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058;

- суд першої інстанції не врахував, що позивачка з заявою відповідного зразка, щодо перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не зверталась як наслідок рішення з цього приводу Головним управлінням не приймалось.

- інші доводи відтворюють зміст відзиву на позовну заяву.

Обставини справи.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області та з 21.08.2021 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 2 ч. 1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 16).

24.11.2023 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернулась із заявою від 23.11.2023 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (а.с. 12, 40).

До цієї заяви долучено власноруч написану позивачкою заяву від 23.11.2023 з проханням розглянути документи та провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (а.с. 19, 56).

Вказана заява наявна у матеріалах електронної пенсійної справи позивача, яку надано до суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 56).

За принципом екстериторіальності заяву від 23.11.2023 розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.11.2023 № 052530002767 у перерахунку пенсії відмовлено.

За змістом цього рішення, розглянувши заяву по веб-парталу від 24.11.2023 № 2055, щодо перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , у відповідності до п.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ із змінами повідомляємо, що в перерахунку пенсії відмовлено у зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії не набуто 24 місяці страхового стажу з останнього звернення за перерахунком пенсії. Після попереднього перерахунку пенсії не набуто страхового стажу, які підтверджені сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду України. Попередній перерахунок по стажу та заробітної плати було проведено за заявою № 1916 від 27.10.2023 р., стаж та заробітна плата враховано по 30.09.2023. Наступний перерахунок пенсії по стажу, підтвердженому сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду, можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку.

Також у рішенні зазначено, що до заяви не долучені додаткові довідки про роботу на пільгових умовах.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 052530002767 від 29.11.2023 про відмову в перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що питання щодо наявності у позивачки стажу за Списком № 1 не є предметом доказування у даній справі. Під час призначення пенсії за віком на пільгових умовах органом ПФУ визнано стаж роботи позивачки за Списком № 1 - 11 років 11 місяців 22 дні.

Отже, позивачка, з урахуванням наявного пільгового стажу більше 7,5 років за Списком № 1, дійсно має право на отримання пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Що стосується мотивів відмови відповідача у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії не набуто 24 місяці страхового стажу суд зазначив таке.

Абзац 3 частини першої статті 28 Закону №1058 передбачає саме встановлення мінімального розміру пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Таким чином, суд виснував, що позивачка має право на перерахунок пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) її пенсії.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, який набув чинності з 01.01.2004.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначає стаття 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абзацом 10 частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

16.09.2008 набув чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI, який спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально - побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 цього Закону визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Стаття 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначає особливості пенсійного забезпечення, а саме передбачає, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Верховним Судом у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 345/1982/17 зазначено, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі з урахуванням понаднормового стажу, передбаченого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці") така пенсія буде меншою ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

У постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17 зазначено, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Верховним Судом у постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а викладено правовий висновок, що статтю 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та встановлені цими законами пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день при наявності стажу на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 21.08.2021 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", враховуючи страховий стаж 34 роки 3 місяці 4 дні, у т.ч. стаж роботи за Списком № 1 - 11 років 11 місяців 22 дні (а.с. 16).

Отже, з урахуванням наявного пільгового стажу більше 7,5 років за Списком № 1, ОСОБА_1 має право на отримання пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, апелянт додатково покликається на те, що наступний перерахунок пенсії по стажу, підтвердженому сплатою страхових внесків до Пенсійного фонду, позивачці можливо зробити не раніше ніж через 24 місяці після попереднього перерахунку, тобто не раніше 27.10.2025.

Надаючи оцінку вказаним доводам колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Аналіз наведених норм свідчить, що для пенсіонера, який набув стажу для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

При цьому, абз. 3 частини першої статті 28 Закону №1058 передбачає саме встановлення мінімального розміру пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Таким чином, апеляційний суд, як і суд першої інстанції висновує про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) її пенсії.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції по наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 052530002767 від 29.11.2023.

Враховуючи викладене, на думку колегії суддів, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги.

В апеляційній скарзі пенсійний орган зазначає, що позивачка із заявою відповідного зразка, щодо перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 не зверталась як наслідок рішення з цього приводу Головним управлінням не приймалось.

Колегія суддів відхиляє вказані доводи апелянта з огляду на таке.

Матеріалами справи підтверджено, що 24.11.2023 через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернулась із заявою від 23.11.2023 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (а.с. 12, 40).

До цієї заяви долучено власноруч написану позивачкою заяву з проханням розглянути документи та провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (а.с. 19, 56).

Вказана заява наявна у матеріалах електронної пенсійної справи позивача, яку надано до суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 56).

Відтак, вищевказані доводи апелянта, на думку колегії суддів, є необґрунтованими.

Інші доводи апеляційної скарги, яким надано оцінку в мотивувальній частині постанови, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі № 420/35090/23 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк