Постанова від 11.06.2024 по справі 452/1743/24

Справа №: 452/1743/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 червня 2024 року м.Самбір

Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Галин В.П., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого у в/ч НОМЕР_1 м. Львів - командиром відділення, місце проживання АДРЕСА_1 ,

за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 10.05.2024 року о 21 год. 45 хв. на автодорозі Львів-Самбір-Ужгород 47 км.+110 м., керуючи транспортним засобом марки «OPEL VECTRA» р.н. НОМЕР_2 , порушив вимоги п.2.3; 12.1; 10.1; 13.1 Правил дорожнього руху України, а саме - не вибрав безпечної швидкості руху, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, виїхав на смугу зустрічного руху об'їжджаючи припаркований на узбіччі транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ ACTROS 1846» р.н. НОМЕР_3 з причіпом KRONE SD р.н. НОМЕР_4 та здійснив зіткнення із автомобілем «AUDI Q 7» р.н. НОМЕР_5 під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався назустріч. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, а водій ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження.

Під час розгляду справи у суді ОСОБА_1 визнав себе винним у вчиненні наведеного адміністративного правопорушення та пояснив, що так сталось, ніхто того не хотів. Потерпілий озвучив велику суму відшкодування, він не має з чого платити. У нього батько інвалід 3 групи. Він розлучений, сплачує аліменти на утримання дитини. Його автомобіль також зазнав ушкоджень і йому треба його ремонтувати.

Потерпілий ОСОБА_2 у суді пояснив, що в результаті даної ДТП за участі водія ОСОБА_1 він отримав тілесні ушкодження та місяць перебував на лікарняному. У нього констатували струс мозку. Після цієї пригоди він не спить ночами. Коли він лежав у лікарні, ОСОБА_1 тільки раз приходив до нього з батьком, посиділи і пішли. Він розуміє, що це не навмисно і що ОСОБА_1 не думав, що так буде. Однак порушник не хоче йти на діалог, він йому нічого не відшкодував, сказав звертатись в суд. Він намагався домовитись із ОСОБА_1 , погоджувався на б/у запчастини. Просив його поїхати на станцію технічного обслуговування, поговорити з механіком, щоб той озвучив суму пошкоджень його автомобіля. Був згідний, щоб порушник частково повертав йому відшкодування, а також що його автомобіль здадуть на запчастини і отримають за це кошти, частину суми погасить страхова компанія, а решту водій. Однак порушник не йде на діалог. Його автомобіль стоїть, нічого з нею не зроблено. Автомобіль йому потрібен, щоб добиратись на роботу. Просив врахувати, що водій ОСОБА_1 не має досвіду водіння. Два роки тому цей водій отримав права та придбав автомобіль. Видимість на тій ділянці дороги, де він їхав, хороша. Водій рухався на великій швидкості. Гальмівний шлях водія був 90 метрів. Враховуючи викладене, просив позбавити водія ОСОБА_1 права керування транспортними засобами.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Розділом 2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 року за №1306 передбачено обов'язки водіїв транспортних засобів.

Розділом 12 Правил дорожнього руху регулює правила швидкості руху.

Вимогами п. 12.1. Правил дорожнього руху передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Відповідно до п.13.1 вказаних Правил водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Пунктом 10.1 ПДР встановлено, що перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.

Згідно із п. 2.3 (б,д) ПДР, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі; не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху.

Відповідно до ст. 124 КУпАП, порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна,- тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

Об'єктами правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Об'єктивна сторона правопорушення в даній ситуації виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.

Враховуючи викладене та дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, тобто порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.

Наведене підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 752914 від 13.05.2024 року, протоколом огляду дорожньо-транспортної пригоди та долученою до протоколу схемою огляду дорожньо-транспортної пригоди від 10.05.2024 року, поясненнями порушника ОСОБА_1 , який визнав себе винним у вчиненому правопорушенні та потерпілого ОСОБА_2 , що підтверджують викладені у протоколі обставини.

Із довідки № 31, виданої КНП СМР «Самбірська ЦЛ» відомо, що ОСОБА_2 знаходився на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділі. Діагноз: закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забійна рвана рана тім'яної ділянки голови.

Згідно ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При обранні виду та міри адміністративного стягнення виходжу із санкції інкримінованої статті, спричинених наслідків та ступеню суспільної небезпеки скоєного правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та обставини, які пом'якшують або обтяжують його відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки застосування саме такого виду стягнення буде достатнім для його виправлення і попередить нові правопорушення.

Статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у сумі 605 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через місцевий суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Повний текст постанови буде складено 13.06.2024 року.

Суддя