23 травня 2024 року м. Дніпросправа № 160/23369/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 ( суддя першої інстанції Сидоренко Д.В.) в адміністративній справі №160/23369/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, ОСОБА_1 в перерахунку пенсії через кожні 24 місяці після її призначення по заробітку та страховому стажу. Із середньої зарплати по Україні з якої сплачені страхові внески та з якої призначена пенсія - 5377,90 грн.;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при індексації пенсії середню заробітну плату по Україні з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 рік -3764.40 грн. відповідно ПКМ №124 від 20.02.2019 року, що суперечить ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області щодо не врахування при розрахунку коефіцієнта страхового стажу повного страхового стажу 59 років 7 місяців 19 днів та стажу за Списком №l починаючи з 23.05.2021 по 06.06.2023 рік ( 22 роки 13 днів);
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду Україні в не зарахуванні роботи прохідником підземним в районі Крайньої Півночі в пільговому обрахунку на кожен 1 рік роботи добавити 1 рік 6 міс.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
1.Зарахувати ОСОБА_1 для розрахунку коефіцієнту страхового стажу загальний страховий стаж -59 років 07 місяців 24 дні. В тому числі до Списку №1 страховий стаж 22 роки 13 днів.
2.Зарахувати періоди роботи в районі Далекої Півночі з розрахунку на кожен рік добавити 1 рік 6 міс.
3.Зарахувати до Списку №1 періоди з 01.03.2023 року по 06.06.2023 року.
4.Зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог ч.1 ст. 40; ч. 2,4, ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із середнього заробітку по Україні із якого сплачені страхові внески та з якого призначена пенсія ОСОБА_1 2016-2017=5377,90 грн. за 2020, 2022, 2023 рік та виплати недооплачену пенсію.
Позиція позивача обґрунтована тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 та з урахуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Позивач вважає, що починаючи з 2018 року розрахунок страхового стажу занижено. Перерахунок відповідно до вимог ч.1, 2 ст.40 ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено невірно, або взагалі не проведено.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021, 01.03.2022, у зв'язку з індексацією доходів населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» №124 від 22.02.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2014-2016 роки.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.03.2021, 01.03.2022 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням індексації грошових доходів населення України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням вимог частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2015-2017 роки.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи ОСОБА_1 з 01.03.2023 року по 06.06.2023 рік.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 з 01.03.2023 року по 06.06.2023 рік.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 у пільговому обчисленні страхового стажу з розрахунку 1 рік за 1 рік та 6 місяців періоду роботи позивача в районах Крайньої Півночі - з 11.12.1990 року по 31.12.1990 рік.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні страхового стажу з розрахунку 1 рік за 1 рік та 6 місяців період роботи позивача в районах Крайньої Півночі - з 11.12.1990 року по 31.12.1990 рік.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 24.07.2018.
25.06.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пільгової пенсії відповідно до вимог абз.1 ч.1 ст.40, ч.4 ст.42 Закону України №1058 від 09.07.2023р., в якій фактично просив надати письмове пояснення:
як розрахована пенсія, та як вона перераховувалась у зв'язку зі змінами в пенсійному законодавстві.
як розрахований індивідуальний коефіцієнт заробітної плати на день призначення пенсії та її перерахунку відповідно до вимог ч.1, 2 ст.40, ч.2 ст.42 Закону України №1058.
як розрахований мій коефіцієнт страхового стажу. На яких умовах зарахований страховий стаж періоду роботи в районі Крайньої Півночі з 01.12.1990 року по 06.03.1991 року та з 14.06.1991 року по 11.11.1992 року. Цей період зазначений в трудовій книжці тому уточнюючі довідки не потрібні, але їх здавав в пакеті документів.
Просить провести індексацію пенсії відповідно до вимог Закону №1058, згідно яких перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією повинен проводитись із середнього заробітку по Україні із якого сплачені страхові внески за рік перед роком проведення індексації.
Листом від 21.07.2023 №34508-27299/М-01/8-0400/23 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області розглянуло заяву ОСОБА_1 від 25.06.2023р. та повідомило наступне.
Розмір пенсії Позивача на момент призначення обчислено виходячи із страхового стажу зарахованого по 30.06.2018, що складало 45 років 3 місяці 24 дні, в тому числі додаткові роки по Списку № 1 - 17, та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2018 за даними системи персоніфікованого обліку.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0.45250 .
Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 3.32202.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2017 роки складає 17865,49 грн. ( 5377,90 грн. х 3.32202).
Загальний розмір пенсійної виплати Позивача з 19.07.2018 складав 14292,39 грн., з яких:
8084,13 грн. - основний розмір пенсії за віком (17865.49 * 0.45250);
145,20 грн. - доплата за понаднормовий стаж 10 років (ст.28 ч.1. абз.2);
6063,06 грн. доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (до 80% від 17865,49 грн. =14292,39 грн).
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
10.08.2020 Позивачем була надана заява на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058. За результатами розгляду вищезазначеної заяви до страхового стажу зараховані періоди роботи з 01.07.2018 року по 30.06.2020 року за даними системи персоніфікованого обліку. Пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2020 за даними системи персоніфікованого обліку.
Загальний стаж роботи для розрахунку пенсії склав 50 років 2 місяці 5 днів, в тому числі додаткові роки по Списку № 1 - 19.
Відповідно до статті 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
З 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії Позивачу згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Разом з тим, пунктом 5 Порядку, передбачено, що з 2019 року зазначений перерахунок, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії.
Звертаємо Вашу увагу на те, що при обчисленні пенсій станом на 1 жовтня 2017 року застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, який складає 3764,40 грн.
Отже у 2021 році перерахунок пенсій проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, а саме 3764,40 гривень підвищеного з урахуванням коефіцієнтів попередніх років (3764,40 х1,17 х 1,11 х1,11=5426.60 ).
Розмір пенсії Позивача з 01.03.2021 обчислено виходячи із страхового стажу зарахованого по 30.06.2020, що складав 50 років 2 місяці 5 днів, в тому числі додаткові роки по Списку № 1 - 19, та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2020 року за даними системи персоніфікованого обліку.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0.50167.
Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 3.32170.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів попередніх років 1.17, 1.11, 1.11 складає 18025.54 грн. (5426.60 грн. х 3.32170).
Загальний розмір пенсійної виплати Позивача з 01.03.2021 складав 14420.43 грн., з яких:
9042.87 грн. - основний розмір пенсії за віком (18025.54 * 0.50167) ;
217.80 грн. - доплата за понаднормовий стаж 15 років (ст.28 ч.1. абз.2);
5159.76 грн. доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (до 80% від 18025.54 грн. = 14420.43 грн).
На виконання Закону № 1058, Кабінетом Міністрів України 16 лютого 2022 року прийнято постанову № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, якою установлено що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Розмір пенсії Позивача з 01.03.2022 обчислено виходячи із страхового стажу зарахованого по 30.06.2020, що складає 50 років 2 місяці 5 днів, в тому числі додаткові роки по Списку № 1 - 19, та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2020 року за даними системи персоніфікованого обліку.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0.50167.
Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 3.32170 .
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів попередніх років 1.17, 1.11, 1.11 та 1.14 складає 20549.10 грн. (6186.32 грн. х 3.32170).
Загальний розмір пенсійної виплати Позивача з 01.03.2022 року складав 16439.28 грн., з яких:
10308.87 грн. - основний розмір пенсії за віком (20549.10 * 0.50167) ;
217.80 грн. - доплата за понаднормовий стаж 15 років (ст.28 ч.1. абз.2);
5912.61 грн. доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (до 80% від 20549.10 грн. = 16439.28 грн).
На виконання Закону № 1058, Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято постанову № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, якою установлено що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” , проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Отже у 2023 році перерахунок пенсій проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, а саме 3764,40 гривень підвищеного з урахуванням коефіцієнтів попередніх років (3764,40 х1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197=7405,03).
Відповідно п. 10 Постанови КМУ № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Розмір пенсії Позивача з 01.03.2023 обчислено виходячи із страхового стажу зарахованого по 30.06.2020, що складає 50 років 2 місяці 5 днів, в тому числі додаткові роки по Списку № 1 - 19, та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2020 за даними системи персоніфікованого обліку.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0.50167.
Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 3.32170 .
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів попередніх років 1.17, 1.11, 1.11 та 1.14 складає 24597.29 грн. (7405.03 грн. х 3.32170).
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 року складає 17939.28 грн., з яких:
12339.72 грн. - основний розмір пенсії за віком (24597.29 * 0.50167) ;
217.80 грн. - доплата за понаднормовий стаж 15 років (ст.28 ч.1. абз.2);
7120.31 грн. доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (до 80% від 24597.29 грн. = 19677.83 грн).
-1738.55 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023 року.
05.06.2023 Позивачем була надана заява на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058. За результатами розгляду вищезазначеної заяви до страхового стажу зараховані періоди роботи з 01.07.2020 року по 28.02.2023 року за даними системи персоніфікованого обліку. Пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 по 28.02.2023 за даними системи персоніфікованого обліку.
Загальний стаж роботи для розрахунку пенсії складає 54 роки 10 місяців 5 днів, в тому числі додаткові роки по Списку № 1 - 21.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складає 0.54833.
Загальний розмір пенсійної виплати з 05.06.2023 складає 18016.59 грн., з яких:
13540.42 грн. - основний розмір пенсії за віком (24693.92 * 0.54833);
275.88 грн. - доплата за понаднормовий стаж 19 років (ст.28 ч.1. абз.2);
5938.84 грн. доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (до 80% від 24693.92 грн. = 19755.14 грн).
-1738.55 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023 року.
14.06.2023 Позивачем була надана заява на перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням. За результатами відпрацювання вищезазначеної заяви було проведено перерахунок пенсії. В результаті проведеного перерахунку доплата за понаднормовий стаж була збільшена а доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" відповідно зменшена, що не вплинуло на загальний розмір Вашої пенсії.
Вважаючи, що відповідачем невірно проведеного перерахунок пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених ст. 308 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно ч. 2 статті 42 Закону № 1058-IV (дію якої зупинено до стабілізації економічної ситуації в країні згідно із Законом № 1166-VII від 27 березня 2014 року та змінену Законом № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
За абз. 1 ч. 2 статті 42 Закону № 1058-IV (в редакції Закону № 1774-VIII від 6 грудня 2016 року) крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.
Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого цією постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (Порядок №124), відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, в тому числі, обчислені відповідно до Закону № 1058-IV.
За матеріалами справи пенсія позивачу була призначена на підставі Закону № 1058-IV.
За п. 3 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли, зокрема: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
З 11 жовтня 2017 року частково, а з 1 січня 2018 року у повному обсязі набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ від 3 жовтня 2017 року, яким були внесені зміни до Закону № 1058-IV.
Законом № 2148- VIII, який набрав чинності 1 жовтня 2017 року, до частини першої статті 25 Закону № 1058-ІV були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Законом № 2148-VIII розділ XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV доповнено п. 4.3 такого змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Також, доповнено пунктом 4-4 такого змісту: З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
З пункту 1 розділу ІІ Закон № 2148-VIII вбачається, що пункт 4.3 розділу XV Закону № 1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року.
При цьому, пунктом 1 розділу ІІ Закону № 2148-VIII установлено, що з 01 грудня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 01 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 01 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
За п. 2 Розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону № 2148-VIII, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Зазначена норма є законодавчою гарантією захисту прав на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі, у випадку якщо внаслідок перерахунку зменшився її розмір.
Згідно п.п. 2 і 5 Порядку проведення перерахунку пенсій встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
За п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році у Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124: пункт 5 доповнити абзацом такого змісту:
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії..
За п. 2 розділу ІІ «Прикінцевих положень» Закону № 2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, Законом № 2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
Отже, у жовтні 2017 року була відновлена норма закону щодо індексації пенсій, але Законом № 1058 не було передбачено, з якої дати мають перераховуватися пенсії. Визначено лише, що дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Згідно ч. 1 статті 28 Закону № 1058-IV (станом на час призначення пенсії позивачу), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
За ч. 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+Кз2+Кз3+...+Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
За п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
При цьому, розмір пенсії розраховується за формулою, визначеною статтею 27 та з урахуванням статті 28 Закону (враховуючи індивідуальні показники страхового стажу пенсіонера).
За п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс/100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85 (ч.ч. 1, 2 статті 25 Закону № 1058-IV).
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на виконання вимог Закону та за для недопущення зменшення розміру пенсії позивача, здійснено перерахунок пенсії, який в цілому відповідає приписам закону.
Отже, жодним доказом у справі не підтверджується, що за наслідками проведеного розрахунку та перерахунку пенсії, загальний розмір пенсії позивача зменшився, навпаки з кожним перерахунком пенсії її розмір збільшувався, що відповідає меті пенсійного законодавства та положенням статей 1, 46 Конституції України.
Конституційний Суд України в рішенні № 1-рп/99 від 09 лютого 1999 року зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Пункт 4.3 розділу XV Закону № 1058-IV не визнано неконституційними, а отже у відповідача були підстави застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.
З урахуванням наведених норм та встановлених судом обставин справи, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією апелянта про хибне посилання позивача на необхідність застосування попередніх коефіцієнтів страхового стажу та заробітної плати.
Оскільки позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону № 1058- IV в редакції, чинній до набрання чинності Законом України № 2148-VIII, пенсія підлягала перерахунку з 1 жовтня 2017 року відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Крім того, при зменшені величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн. Таким чином, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.
Також, позивачем не надано суду будь-яких доказів того, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії.
Отже, відповідач під час перерахунку пенсії позивачу діяв правомірно.
Зазначене узгоджується з висновками Верховного Суду, які наведені в постановах від 5 лютого 2020 року у справі № 822/3781/17, від 12 листопада 2020 року у справі № 260/401/19.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Отже, суд першої інстанції внаслідок порушення норм матеріального права, частково неправильно вирішив справу по суті вимог, внаслідок чого апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню в частині зобов'язання з 01.03.2021,01.03.2022 року перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком з урахуванням індексації грошових доходів населення України відповідно до постанови КМ України №124 від 20.02.2019 року, Постанови КМ України №127 від 22.02.2021 року, постанови КМ України №118 від 16.02.2022 року, з урахуванням вимог ч.2 ст.42 «ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме за 2015-2017 роки.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 в адміністративній справі №160/23369/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 23 травня 2024 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 28 травня 2024 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя А.В. Суховаров