ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
06 жовтня 2009 року 14:45 № 2а-4263/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши справу
за адміністративним позовом Державного територіально -галузевого об'єднання «Південно -Західна залізниця»
до інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у м. Києві
третя особа Кабінет Міністрів України
про визнання протиправною та скасування постанови від 15.04.2009р. №22/09 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у сумі 390 713 250,00 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що, на його думку, постанова №22/09 від 15.04.2009р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування на ДТГО «Південно -Західна залізниця»у сумі 390 713 250,00 грн. є протиправною та прийнята з порушенням чинного законодавства.
Також Позивач зазначає, що Проектування та будівництво мостового переходу через р. Дніпро здійснюється відповідно до Закону України «Про залучення кредитних ресурсів для фінансування проектування і будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві»від 04.06.2004р. № 1752-ГУ та постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з тих підстав, що Позивач порушив вимоги ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», при будівництві залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві, (з підходами) на залізничній ділянці Київ-Московський-Дарниця без дозволу на їх виконання.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, а саме Кабінет міністрів України в письмовому поясненні по справі зазначає, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
20.03.2009р. інспекцією державного архітектурно -будівельного контролю у м. Києві проведено перевірку Державного територіально -галузевого об'єднання «Південно -Західна залізниця».
Перевірка проводилася в період з 12.03.2009р. по 26.03.2009р. на підставі наказу інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у м. Києві від 11.03.2009р. №94-юр, та направлення на проведення перевірки від 20.01.2009р. №132.
За результатами перевірки, як зазначає Позивач, встановлено порушення ст. 29 «Про планування і забудову територій», а саме відсутність дозволу на проведення будівельних робіт.
На усунення вищевказаного порушення, Відповідачем складено припис, де Позивачу запропоновано надати довідку про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) на об'єкті «Будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві (з підходами)»за період з 02.12.2006р. по 20.03.2009р. в термін до 24.03.2009р.
15.04.2009р. заступником начальника інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у м. Києві прийнято постанову №22/09 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у сумі 390 713 250,00 грн.
Позивач зазначає, що 09 лютого 2009 р. Відповідачем вже приймалася постанова за № 10/09 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування, а саме: проведення будівельних робіт з будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві (з підходами) на залізничній дільниці Киї-Московський-Дарниця.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2009р. № 2а-1541/09/2670 задоволено позов ДТГО «Південно-Західна залізниця»до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві і визнано протиправним та скасовано постанову від 09.02.2009р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 317 770 840,00 грн.
Позивач зазначає, що прийняття Відповідачем такого рішення, перешкоджає здійсненню господарської діяльності та порушує права та законні інтереси Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»та просить суд визнати протиправними та скасувати вищевказану постанову.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Проектування та будівництво мостового переходу через р. Дніпро здійснюється Позивачем відповідно до Закону України «Про залучення кредитних ресурсів для фінансування проектування і будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві»від 04.06.2004р. № 1752-ГУ та постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України: № 755-р від 10.12.2003р. «Про будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на залізничній ділянці Київ-Московський - Дарниця»; № 1356 від 15.10.2004р. «Про залучення кредитних ресурсів для фінансування проектування і будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на залізничній ділянці Київ-Московський -Дарниця»; № 733-р від 15.10.2004р. «Про схвалення техніко-економічного обґрунтування і делегування права затвердження проекту будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на залізничній ділянці Київ-Московський - Дарниця»; № 798-р від 26.09.2007р. «Про затвердження проекту будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро (з підходами) в м. Києві на залізничній ділянці Київ-Московський - Дарниця»; № 982-р від 08.11.2007р. «Про утворення міжвідомчої робочої групи з питань реалізації проекту будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро (з підходами) в м. Києві на залізничній ділянці Київ-Московський - Дарниця»; № 278 від 26.03.2008р. «Про затвердження Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для будівництва автодорожньої складової залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві».
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. № 490-р, погоджено пропозиції Мінтрансу та Мінбуду та надано дозвіл на будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на залізничній дільниці Київ-Московський-Дарниця.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244, штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
Статтею 241 Господарського кодексу України встановлено, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
З вищенаведених норм, вбачається, що обов'язковою підставою відповідальності у сфері містобудування є вчинення правопорушення.
20.03.2009р. в акті планової перевірки додержання вимог містобудівного законодавства, складеного Відповідачем зафіксовано порушення ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», а саме: на об'єкті «залізнично-автомобільний мостовий перехід через р. Дніпро в м. Києві (з підходами) на залізничній дільниці Киї-Московський-Дарниця»здійснюються роботи без дозволу на виконання будівельних робіт.
Судом враховується, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. №490-р «Про початок будівництва об'єктів Мінтрансу в м. Києві»погоджено пропозицію Мінтрансу і Держбуду (Мінбуд) про надання дозволу на початок будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на залізничній ділянці Київ-Московський - Дарниця.
Таким чином, дозвіл на початок будівництва залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві наданий Держбудом і погоджений Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. З положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007р. №750, Міністерство регіонального розвитку та будівництва України (Мінбуд) як правонаступник Держбуду є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної регіональної політики і політики у сфері будівництва, архітектури та містобудування, удосконалення адміністративно-територіального устрою України.
Згідно п. 1 положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2006р. № 1434 Державна архітектурно-будівельна інспекція є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінбуду і йому підпорядковується.
Згідно наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007р. № 317 Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві - є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції і входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
Таким чином, дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. № 490-р, яким надано дозвіл на будівництво залізнично-автомобільного мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві, поширюється на Мінбуд, Державну архітектурно-будівельну інспекцію та Відповідача - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві.
Отже, твердження Відповідача про те, що Позивач виконував будівельні роботи в попередній період без дозволу, є без підставними, так як він діяв згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. №490-р «Про початок будівництва об'єктів Мінтрансу в м. Києві».
З огляду на вищевказане, суд вважає, що накладення штрафу в розмірі 390 713 250,00 грн. за відсутності правопорушення з боку ДТГО «Південно-Західна залізниця»є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
У зв'язку з тим, що прийняття рішення по даній справі може вплинути на інтереси Кабінету Міністрів України, так як будівництво здійснюється відповідно до його постанов і розпоряджень, керуючись ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України просимо суд залучити Кабінет Міністрів України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні Позивача.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Вищенаведене свідчить про обґрунтованість позовних вимог, а тому суд вважає за необхідне їх задовольнити.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у м. Києві від 15.04.2009р. № 22/09 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у сумі 390 713 250,00 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально -галузевого об'єднання «Південно -Західна залізниця»(м. Київ, вул. Лисенка, 6, код ЄДРПОУ 04713033) 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 16.11.09р.