ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
17 вересня 2009 року 15:50 № 2а-1195/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г., суддів Федорчук А.Б., Васильченко І.П. при секретарі Федоровій О.В., розглянувши справу
за адміністративним позовом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Міністерства праці та соціальної політики України
про визнання неправомірною бездіяльність Міністерства, яка призвела до порушення Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»та утворення заборгованості перед Фондом заборгованості у сумі 100376500,00 грн.;
про зобов'язання Міністерства вжити заходи, передбачені Бюджетним кодексом України, для відшкодування Фонду заборгованості з виплати допомоги при народжені дитини у 2006 році, грошових коштів у сумі 100376500,00 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Позовні вимоги Позивача обґрунтовані тим, що, на його думку, Відповідач неправомірно не перерахував частину передбачених йому Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»видатків на виплату допомоги при народжені дитини. Зазначає, що Відповідач, буду призначеним головним розпорядником даних бюджетних коштів, у такий спосіб порушив права Позивача, що призвело до виникнення кредиторської заборгованості державного бюджету перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на суму 100 376,5 тис.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з мотивів, викладених у запереченні на позовну заяву. Просить в позові відмовити посилаючись на те, що він неодноразово звертався до Уряду України з проханням доручити Міністерству фінансів України розглянути питання щодо виділення з державного бюджету коштів у рахунок погашення вказаної вище кредиторської заборгованості. Також просить застосувати наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, що передбачені ст. ст. 99, 100 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши докази, суд -
Відповідно до статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 10.01.2001р. № 2240 (надалі за текстом - Базовий Закон) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі за текстом - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, та витратами зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 Закону, та забезпечує їх надання, а також здійсню контроль за використанням цих коштів, Фонд належить до цільових позабюджетних Фондів.
Частиною 3 тієї ж статті Базового Закону установлено, що Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 19 Базового Закону джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням є асигнування із Державного бюджету України.
Статтею 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005р. № 3235-ІУ (надалі за текстом - Закон про бюджет на 2006 рік) Верховна Рада України установила, що допомога при народженні дитини здійснюється у розмірі 8500,00 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400,00 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Розподілом видатків Державного бюджету на 2006 рік (Додаток 3 до Закону про бюджет на 2006 рік) відповідно до коду програмної кваліфікації видатків 2501560 та коду функціональної класифікації видатків 1040 за Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності закріплено видатків у розмірі 1042178,0 тис. грн.
Головним розпорядником бюджетних коштів за КПКВ 2501560 та КФКВ 1040 Законом про бюджет на 2006 рік призначено Міністерство праці та соціальної політики України.
На виконання Закону про бюджет на 2006 рік Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України затверджено спільний наказ від 10.02.2006 року № 28/150 «Про затвердження паспортів бюджетних програм на 2006 рік»(копія додається)
Як зазначає Позивач, та підтверджує Відповідач, протягом 2006 року з державного бюджету України Фонду відшкодовано 941801,5 тис. грн., що становить 90,4% від загальної суми асигнувань, передбачених у Законі про бюджет на 2006 рік за відповідною бюджетною програмою (копії виписок з казначейського рахунку Фонду наявні в матеріалах справи).
Позивач звертає увагу суду на те, що виплата допомоги при народженні дитини у встановленому законами України розмірі здійснювалася ним за власні кошті, та страхувальниками, за рахунок коштів Фонду, у 2007 році Фонд у повному обсязі здійснив виплату вищевказаної допомоги, але передбачені Законом про бюджет на 2006 рік грошові кошті у розмірі 1042178,0 тис. грн. Фонду було відшкодовано з Державного бюджету України не в повному обсязі.
Станом на 01.01.07 р. за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2501560 утворена кредиторська заборгованість державного бюджету перед Фондом на суму 100 376,5 тис. грн., яка зазначена у звіті Виконавчої дирекції Фонду про заборгованість бюджетних установ за формою № 7д за 2006 рік (наявна в матеріалах справи). Фінансові та юридичні зобов'язання на цю суму зареєстровані в Головному управлінні Державного казначейства України у м. Києві в грудні 2006 року (копія додається).
Позивач зазначає, що неодноразові звернення (наявні в матеріалах справи) до Міністерства праці та соціальної політики України, як до головного розпорядника бюджетних коштів, призначених для відшкодування Фонду, з проханням вжити передбачених законодавством України заходів та відшкодувати Фонду заборгованість державного бюджету бажаного результату не дали. За таких обставин Позивач вирішив звернутися до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Для визначення механізму відшкодування витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з державного бюджету на фінансування виплати допомоги при народженні дитини було прийнято наказ Мінпраці від 16.03.06 №78 „Про затвердження Порядку відшкодування витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплату допомоги при народженні дитини" (зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 03.04.06 № 367/12241).
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, з метою врегулювання питання щодо погашення вищезазначеної кредиторської заборгованості Мінпраці неодноразово протягом 2007 року зверталося до Міністерства фінансів України.
Так, на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 04.05.07 №18523/1/1-07 Мінпраці було отримано лист Мінфіну від 30.05.07 №31-19010-17-5/10941, в якому повідомлялося про те, що в 2007 році функції виплати допомоги при народженні дитини покладено на місцеві органи праці та соціального захисту населення, а кошти для її виплати перераховуються на місця у вигляді відповідної субвенції з державного бюджету. Зважаючи на те, що заборгованості за вказаною субвенцією на початок року немає, оскільки погашення її за державними програмами соціального захисту населення провадиться першочергово, питання виплати допомоги при народженні дитини у 2007 році вже врегульовано чинним законодавством.
На звернення Мінпраці до Уряду України (лист від 31.05.07 №1726/0/10-07/020) з проханням доручити Мінфіну розглянути питання щодо виділення з державного бюджету коштів у рахунок погашення даної кредиторської заборгованості, Кабінетом Міністрів України було надано відповідне доручення від 19.06.07 №18523/3/1-07 Мінфіну вжити відповідних заходів для врегулювання порушеного питання.
Оскільки з початку 2007 року недофінансовані у 2006 році 100 376,5 тис.грн. щокварталу обліковувалися Фондом у його звітах як кредиторська заборгованість, Мінпраці, керуючись листом Державного казначейства України від 09.07.07 №32-04/394-8182, звернулося листом та у вигляді доповідної записки від 11.07.07. №2064/0/10-07/020 до Першого віце-прем'єр-міністра України з пропозицією перенести бюджетну заборгованість за неіснуючою бюджетною програмою Мінпраці 2501560 „Відшкодування витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплату допомоги при народженні дитини" на діючу бюджетну програму 2511050 „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям", головним розпорядником якої також було Міністерство праці та соціальної політики України, що вбачалося реальним шляхом вирішення зазначеної проблеми.
На вищезазначене звернення Мінпраці Кабінетом Міністрів України від 18.07.07 р. № 18523/5/1-07 було надано доручення Мінфіну розглянути порушене питання.
Листом від 17.08.07 № 31-19010-3-8/4350 Міністерство фінансів України поінформувало Кабінет міністрів України про те, що пропозиція щодо передачі заборгованості з неіснуючої в 2007 році програми за КПКВК 2501560 на бюджетну програму 2007 року за КПКВК 2511050 буде розглянута лише в разі подання всіх необхідних документів, що підтверджують її наявність у відділеннях Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі інвентаризації кредиторської заборгованості станом на 01.08.07 за 2006 рік, проведеної разом з відповідними управліннями праці та соціального захисту населення.
Кабінет Міністрів України своїм дорученням від 27.08.07 №18523/9/1-07 доручив Мінпраці, Мінфіну та Фонду з тимчасової втрати працездатності провести відповідну роботу та про результати поінформувати Кабінет Міністрів України.
Мінпраці листом від 26.09.07 №2608/0/10-07/020 поінформувало Кабінет Міністрів України про те, що за інформацією виконавчої дирекції Фонду з тимчасової втрати працездатності на підставі проведеної ним інвентаризації станом на 01.08.07 кредиторська заборгованість державного бюджету перед Фондом за бюджетною програмою 251560 „Відшкодування витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплату допомоги при народженні дитини" складає 100 376, 5 тис. гривень. Крім того, був наданий розподіл зазначеної заборгованості в розрізі відділень Фонду.
Листом від 28.11.07 № 8927/0/14-07/04 Мінпраці звернулось до Мінфіну з метою врегулювати питання щодо погашення кредиторської заборгованості перед Фондом з тимчасом втрати працездатності в сумі 100 376, 5 тис. грн.. шляхом перенесення її на існуючу в 2007 році бюджетну програму 2511050 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям».
Міністерство фінансів України у листі від 11.12.07 №31-19030-03-5/26694 зазначило, що за звітними даними Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності станом на 01.01.07 на єдиному централізованому рахунку Фонду в органах Держказначейства обліковувалося 268 400 тис. грн. тобто Фонд мав понадпланові доходи. Крім того, відповідно до листа Головного управління Державного казначейства України у м. Києві станом на 01.10.07 зобов'язання та кредиторська заборгованість у сумі 100 376,5 тис. грн. за бюджетною програмою 2501560 «Відшкодування витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплату допомоги при народженні дитини» зняті. Враховуючи вищевикладене, підстав для відшкодування Фонду з тимчасової втрати працездатності недофінансованих у 2006 році 100 376, 5 тис. грн. немає.
Відповідач також зазначає, що під час складання проекту державного бюджету на 2007 рік він звертався до Мінфіну (лист від 12.07.06 № 4599/0/14-06/04) з пропозиціями передбачити у 2007 році видатки за бюджетною програмою 2501560 «Відшкодування витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на виплату допомоги при народженні дитини», однак, як вбачається, ці пропозиції не були враховані Мінфіном при поданні проекту державного бюджету на 2007 рік до Кабінету Міністрів України та в подальшому під час доопрацювання перед прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Отже, з обставин справи вбачається, що Відповідачем вживались заходи по реалізації свого обов'язку, як розпорядника коштів, щодо погашення вищезазначеної кредиторської заборгованості перед Фондом.
В судовому засіданні 17.09.09 р. представника Відповідача заявив усне клопотання в якому останній звертає увагу суду на приписи ст. 99, 100 КАС України. При цьому останній зазначає, що про порушення свого права Позивачу було відомо з 2007 року, а до суду з позовом він звернувся в лютому 2009 року, отже, минув річний строк звернення до адміністративного суду, який встановлений ч.2 ст. 99 КАС України.
Так частиною 2 статті 99 КАС України встановлено річний строк для звернення особи до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач наполягає на застосуванні норми, передбаченій ч.1 ст. 100 КАС України.
Враховуючи, що факт невідшкодування Фонду частини коштів, які були ним виплачені на допомогу при народженні дитини, мав місце у 2006 році та Позивач дізнався про це або мав дізнатися, на початку 2007 року. За таких обставин, клопотання Відповідача про застосування наслідків, передбачених ст. 99-100 КАС України підлягає задоволенню.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання Відповідача вжити заходів для відшкодування Фонду коштів у сумі 100376500,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи все вищевикладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 99, 100, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя А. Степанюк
судді І. Васильченко
А. Федорчук
Повний текст постанови виготовлено 17.11.2009 р.